Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, swayback είπε

Καλησπέρα. 

Δεν χρειάζεται να βάλεις μπάρα από μέσα. Στα χρήματα που διαθέτεις μπορείς να πάρεις πόρτα και με καλή θωράκιση και πολύ καλή κλειδαριά. 

Ρίξε μια ματιά σε:

1. Μοντέλο θωράκισης πόρτας Extra 1. Θα ζήταγα προσφορά με κύλινδρο M&C Move ή Stealth. Ο Stealth νομίζω χωράει οριακά στο budget και είναι ένας από τους καλύτερους. 

2. Μοντέλο θωράκισης πόρτας Tank. Ζήτα προσφορά με κλειδαριά Cisa Revolution Pro, defender Disec BKD250 και κύλινδρο EVVA 4KS ή EVVA MCS. 

 

Και στην περίπτωση που σε ενδιαφέρει το αυτόματο κλείδωμα κάθε φορά που κλείνει η πόρτα, ρίξε μια ματιά στο μοντέλο θωράκισης πόρτας Group S5.

Σε ευχαριστώ πολύ Swayback για τις συμβουλές σου!

Πήρα τηλέφωνο σήμερα τον Μπαλωμένο και μου εξήγησε με αυτό το ποσό μπορω να πάρω πόρτα με πιστοποιητικό ασφαλείας 4 κ 5. Θα μου έδινε πόρτα με πιστοποιητικό ασφαλείας 5.

Του είπα αν θέλω να αλλάξω κάποια πράγματα στην πόρτα  και μου είπε ότι δεν μπορώ να κάνω τροποποιήσεις κ να βάλω κύλινδρο κ κλειδαριά αυτή που θέλω εγώ γιατί θα χάσω την εγγύηση...Μου είπε ότι η πόρτα του είναι εγγυημένη κ ασφαλής.

Μίλησα και με alfino door αλλά θα πεταχτω και από κοντά καλύτερα να δω τι θα μου προτείνουν αν κ από ότι κατάλαβα ότι είναι δύσκολο να ζητήσω συγκεκριμένα πράγματα να προσθέσω.

Θα προτιμούσα να ζητησω αυτα που μου έχεις γράψει αλλά δεν μου τα προσφερει κάποιος από αυτούς που ρώτησα.

Γνωρίζεις κάποιον καλό που μπορώ να απευθυνθώ για αυτά που μου έγραψες;

Σε ευχαριστώ και πάλι!

Νασαι καλά!👍

2 ώρες πριν, swayback είπε

Καλησπέρα. 

Δεν χρειάζεται να βάλεις μπάρα από μέσα. Στα χρήματα που διαθέτεις μπορείς να πάρεις πόρτα και με καλή θωράκιση και πολύ καλή κλειδαριά. 

Ρίξε μια ματιά σε:

1. Μοντέλο θωράκισης πόρτας Extra 1. Θα ζήταγα προσφορά με κύλινδρο M&C Move ή Stealth. Ο Stealth νομίζω χωράει οριακά στο budget και είναι ένας από τους καλύτερους. 

2. Μοντέλο θωράκισης πόρτας Tank. Ζήτα προσφορά με κλειδαριά Cisa Revolution Pro, defender Disec BKD250 και κύλινδρο EVVA 4KS ή EVVA MCS. 

 

Και στην περίπτωση που σε ενδιαφέρει το αυτόματο κλείδωμα κάθε φορά που κλείνει η πόρτα, ρίξε μια ματιά στο μοντέλο θωράκισης πόρτας Group S5.

Έκανα ένα καλύτερο ψάξιμο Swayback σε αυτά που μου έγραψες και είδα ότι ο Σιαμος προσφέρει αυτά τα μοντέλα θωράκισης πόρτας. .Θα απευθυνθώ και σε αυτόν αύριο.

Γνωρίζεις για το μοντέλο τριπλής θωράκισης Super1 champion?

Αν επιλέξω αυτό το μοντέλο θωράκισης τι μπορώ να ζητήσω από κλειδαριά, defender και κύλινδρο για την συγκεκριμένη τριπλή θωρακιση;

Βρήκα εξίσου ενδιαφέρον και τα άλλα δύο μοντέλα θωράκισης το extra1 και το group S5 που μου έστειλες!

Σε ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, sotthes είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Ξέχασα να πω πως η πάνω κλειδαριά λειτουργεί και την γλώσσα πέραν του δικού της πίρου.

επειδη καλα ειχα καταλαβει εξ'αρχης...μετρησε την αποσταση που εχω σημειωσει :

https://ibb.co/X2BRhz1

δηλαδη κεντρο επανω πυρου με κεντρο γλωσσας...ωστε να δουμε αν αναβαθμιζεται η κλειδαρια σου ή οχι.

 

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, mclein² said:

επειδη καλα ειχα καταλαβει εξ'αρχης...μετρησε την αποσταση που εχω σημειωσει :

https://ibb.co/X2BRhz1

δηλαδη κεντρο επανω πυρου με κεντρο γλωσσας...ωστε να δουμε αν αναβαθμιζεται η κλειδαρια σου ή οχι.

 

105mm

 

Δεν με ενδιαφέρει να συνεχίσει να λειτουργεί έτσι απαραίτητα, μου αρκεί και απλά να κλειδώνει μόνο τον πίρο της η πάνω κλειδαριά εάν αυτή είναι η μόνη εναλλακτική.

 

Χμμ, δηλαδη δεν εχω Cambio Facile αλλα εχω Multifunction.

Επεξ/σία από sotthes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/5/2021 στις 12:14 ΜΜ, sotthes είπε

 

Επειδή πήγε άπατο το πρώτο μου πόστ, ας ξαναρωτήσω κάποια πράγματα αφού διάβασα 300+ σελίδες του νήματος.

 

Έχω δύο πόρτες οπότε τα χρειάζομαι όλα x2.

Σίγουρα θέλω να βάλω Cisa Revolution Pro στις κάτω κλειδαριές, μαζί με BDK250.

Κάτω αφαλοί θα μπούν είτε Urban Alps Stealth είτε Evva MCS είτε Evva 4KS.

Πάνω θα ήθελα να βάλω κάτι σε Evva 4KS (ανάλογα, όχι το ίδιο με την κάτω) ή Abloy Protec2 hard. Θέλω να κλειδώνει από μέσα χωρίς κλειδί, όπως είναι τώρα και είδα ότι βγάζει η Evva εκδοχή της 4KS με Thumb Turn Cylinder (δεν ξέρω πως είναι στα Ελληνικά) όπως και η Abloy.

 

Ερωτήσεις:

  1. Εφόσον έχω δύο πόρτες, θέλω να έχουν το ίδιο κλειδί. Από όσο είδα η Urban Alps και η Evva παρέχουν αυτή τη δυνατότητα, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο την παρέχουν σε ιδιώτες, στην Ελλάδα και εννοείται πόσο κοστίζει. Έχει κανείς καμία ιδέα?
  2. Το ίδιο θα ήθελα να κάνω και με τις πάνω κλειδαριές. Υπάρχει τέτοια δυνατότητα?
  3. Αξίζει να βάλω και πάνω defender? (Αν ναι, ποιό?)
  4. Πόσο πάει ένα Stealth ή MCS κλειδί? Γιατί δεν βλέπω να μου φτάνουν 5.

α. cisa revo pro δεν υπαρχει για την πορτα σου. θα σου απαντησω σε νεο μηνυμα εαν ταιριαζει η εκδοση της iseo.

β. μιας κ μιλαμε για διπλη κλειδαρια ενιαια και οχι για δυο διαφορετικες, τοτε ειναι παραπανω απο υπερβολη η χρηση δυο τοσο δυνατων κυλινδρων. δικη μου προταση κρατας το επανω ως εχει, ανευ ντιφεντερ & κυλινδρο πομολου asix.

και παμε στις ερωτησεις :

1. για stealth εγω δε γνωριζω εαν μπορει να ερθει με ομοιο προφιλ. ο evva σιγουρα μεχρι 4ks και η επιβαρυνση ειναι εως 20€.

2. εαν τελικα αλλαξεις και τα επανω ισχυει οτι και για το 1.

3. οχι. ουτε ντιφεντερ - ουτε κυλινδρο αξιζει ν'αλλαξεις απλα για το μπλοκ..

4. γυρω στα 80 με 120 αναλογα το προφιλ. 

37 λεπτά πριν, sotthes είπε

105mm

 

Δεν με ενδιαφέρει να συνεχίσει να λειτουργεί έτσι απαραίτητα, μου αρκεί και απλά να κλειδώνει μόνο τον πίρο της η πάνω κλειδαριά εάν αυτή είναι η μόνη εναλλακτική.

 

Χμμ, δηλαδη δεν εχω Cambio Facile αλλα εχω Multifunction.

επιβεβαιωση :

10,5 αποσταση σε iseo διπλου καταπελτη - κωδικος για το συναδελφο που θα το αναλαβει : 668GFP

διπλη κλειδαρια, δυο κυλινδροι & δυο ντιφεντερ. το πως θα τα συνδιασεις ειναι αναλογα τις αναγκες σου.

 

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, mclein² said:

α. cisa revo pro δεν υπαρχει για την πορτα σου. θα σου απαντησω σε νεο μηνυμα εαν ταιριαζει η εκδοση της iseo.

β. μιας κ μιλαμε για διπλη κλειδαρια ενιαια και οχι για δυο διαφορετικες, τοτε ειναι παραπανω απο υπερβολη η χρηση δυο τοσο δυνατων κυλινδρων. δικη μου προταση κρατας το επανω ως εχει, ανευ ντιφεντερ & κυλινδρο πομολου asix.

και παμε στις ερωτησεις :

1. για stealth εγω δε γνωριζω εαν μπορει να ερθει με ομοιο προφιλ. ο evva σιγουρα μεχρι 4ks και η επιβαρυνση ειναι εως 20€.

2. εαν τελικα αλλαξεις και τα επανω ισχυει οτι και για το 1.

3. οχι. ουτε ντιφεντερ - ουτε κυλινδρο αξιζει ν'αλλαξεις απλα για το μπλοκ..

4. γυρω στα 80 με 120 αναλογα το προφιλ. 

επιβεβαιωση :

10,5 αποσταση σε iseo διπλου καταπελτη - κωδικος για το συναδελφο που θα το αναλαβει : 668GFP

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!

 

Τελευταίο, επειδή πρέπει να αλλαχτεί η πάνω κλειδαριά γιατί μου λείπουν κλειδιά και όπως είπα θα ήθελα να έχουν όμοιο προφίλ οι δύο, έχεις κάποια να προτείνεις? Θα προτιμούσα με κύλινδρο πόμολου αλλά μπορώ να ζήσω και χωρίς.

 

Και ένα edit: Σίγουρα δεν κουμπώνει πάνω η CISA REVOLUTION PRO DOUBLE MORTICE LOCK 56786?

Δεύτερο edit: Η οποία από ότι βλέπω δεν υπάρχει πουθενά..

Τρίτο edit: Διαφορά Rim / Mortice?

Επεξ/σία από sotthes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, sotthes είπε

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!

 

Τελευταίο, επειδή πρέπει να αλλαχτεί η πάνω κλειδαριά γιατί μου λείπουν κλειδιά και όπως είπα θα ήθελα να έχουν όμοιο προφίλ οι δύο, έχεις κάποια να προτείνεις? Θα προτιμούσα με κύλινδρο πόμολου αλλά μπορώ να ζήσω και χωρίς.

 

Και ένα edit: Σίγουρα δεν κουμπώνει πάνω η CISA REVOLUTION PRO DOUBLE MORTICE LOCK 56786?

Δεύτερο edit: Η οποία από ότι βλέπω δεν υπάρχει πουθενά..

Τρίτο edit: Διαφορά Rim / Mortice?

προσωπικα θα εβαζα 2x - evva eps πομολου για το μπλοκ & 2x - 4ks για το βασικο κλειδωμα.

επειδη εισαι ανετος στο χρηματικο απ'οτι καταλαβα (μπορει να κανω κ λαθος) ->

το επανω το αφηνεις ως εχει, πομολο μεσα - κλειδι εξω. (ως σεναριο το αφηνεις ως εχει).

το κατω το προστατευεις με mrm29 ή mag3g και εισαι παραπανω απο καλα.

υγ - cisa επειδη εφαγα τον κοσμο να βρω για καποιον πελατη δεν υπαρχει περιπτωση να ερθει ελλαδα.

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, mclein² said:

προσωπικα θα εβαζα 2x - evva eps πομολου για το μπλοκ & 2x - 4ks για το βασικο κλειδωμα.

επειδη εισαι ανετος στο χρηματικο απ'οτι καταλαβα (μπορει να κανω κ λαθος) ->

το επανω το αφηνεις ως εχει, πομολο μεσα - κλειδι εξω.

το κατω το προστατευεις με mrm29 ή mag3g και εισαι παραπανω απο καλα.

υγ - cisa επειδη εφαγα τον κοσμο να βρω για καποιον πελατη δεν υπαρχει περιπτωση να ερθει ελλαδα.

Τέλεια!

Την κλειδαριά θα ψάξω να την βάλω independent αντί για block (όπως είναι και τώρα δηλαδή) γιατί με βολεύει πολύ να κλειδώνω μόνο την πάνω στα πρόχειρα όταν είμαι μέσα. Για αυτό με βολεύει και το πόμολο.

 

Το μαγνητικό defender το σκεφτόμουν αλλά λόγω του ότι χρειάζομαι minimum 5-6 κλειδιά και του ότι είναι πιο δύσχρηστο (για όταν χρειαστεί να ξεκλειδώσει κάποιος τρίτος) το έχω αποκλείσει. Μάλλον για BD200 με βλέπω Θεσσαλονίκη γιατί προς το παρόν δεν βρήκα κάποιον που να έχει και BDK250 και την Iseo και Evva κυλίνδρους όλα μαζί.

 

Το πάνω defender θα το έβαζα μόνο για έξτρα αποτρεπτικό, μήπως τα δουν δύο και αποφασίσουν να χτυπήσουν κάποιον άλλο αλλά και εγώ δεν πιστεύω οτι χρειάζεται, θα το δω ανάλογα με την τιμή που θα μου δώσουν.

 

Σε ευχαριστώ και πάλι πάρα πολύ, κατατοπιστικότατος! Θα ενημερώσω μόλις πάρω προσφορές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Konstantinos1313 είπε

Γνωρίζεις για το μοντέλο τριπλής θωράκισης Super1 champion?

Αν επιλέξω αυτό το μοντέλο θωράκισης τι μπορώ να ζητήσω από κλειδαριά, defender και κύλινδρο για την συγκεκριμένη τριπλή θωρακιση;

Κοίταξε, είναι Class 5 μοντέλο θωράκισης. Πολύ ενισχυμένο εσωτερικά (εδώ μερικές φωτό όταν το είδα από κοντά). Αν θυμάμαι καλά, κοστίζει κάτι λιγότερο από 2000€, οπότε είναι εκτός budget. Και νομίζω είναι υπερβολή. (ωραία υπερβολή όμως :P)

Κανονικά έρχεται με διπλή κλειδαριά, αλλά αν θες μπορείς να ζητήσεις να έχει μία, ή δύο ανεξάρτητες, κλπ, όπως έχει και το μοντέλο Group S5. Το συζητάς μαζί τους για τους συνδυασμούς. Ο συγκεκριμένος κατασκευαστής, συνήθως βάζει μόνο συγκεκριμένους κυλίνδρους και defender, αλλά ακούω τελευταία, ότι το συζητάει να του πας κύλινδρο της επιλογής σου και να τον βάλει. Κι εκεί όμως χάνεις την εγγύηση νομίζω.

Αν πας σε αυτόν τον κατασκευαστή και επιλέξεις διπλή κλειδαριά ή δύο ανεξάρτητες, τότε δεν χρειάζεται να ζητήσεις υπερβολικά καλό κύλινδρο (πχ τον Stealth). Αρκούν δύο καλοί (πχ M&C Move μαζί με KESO 8000). Αν τώρα ζητήσεις μία κλειδαριά, εφόσον το επιτρέπει το budget σου, δεν θα ήταν κακή ιδέα ο κύλινδρος Stealth.

10 ώρες πριν, Konstantinos1313 είπε

Βρήκα εξίσου ενδιαφέρον και τα άλλα δύο μοντέλα θωράκισης το extra1 και το group S5 που μου έστειλες!

Από άποψη θωράκισης είναι πολύ πιο πάνω από τον μέσο όρο (Class 4 κατηγορία), οπότε είναι υπέραρκετά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, mclein² said:

προσωπικα θα εβαζα 2x - evva eps πομολου για το μπλοκ & 2x - 4ks για το βασικο κλειδωμα.

επειδη εισαι ανετος στο χρηματικο απ'οτι καταλαβα (μπορει να κανω κ λαθος) ->

το επανω το αφηνεις ως εχει, πομολο μεσα - κλειδι εξω. (ως σεναριο το αφηνεις ως εχει).

το κατω το προστατευεις με mrm29 ή mag3g και εισαι παραπανω απο καλα.

υγ - cisa επειδη εφαγα τον κοσμο να βρω για καποιον πελατη δεν υπαρχει περιπτωση να ερθει ελλαδα.

Τώρα που το ξανασκέφτομαι, γιατί να μην βάλω την κάτω 4KS με πόμολο και να κλειδώνω εκείνη "πρόχειρα" από μέσα?

Υπάρχει κανένα θέμα με το πόμολο, είτε αξιοπιστίας (εφόσον θα μετακινεί πολύ μεγαλύτερη μάζα από ότι η πάνω κλειδαριά) είτε ασφαλείας?

 

Έτσι μπορώ να πάω και σε επάνω κύλινδρο με πόμολο ή χωρίς και σε κλειδαριά block αντί independent.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, sotthes είπε

Τώρα που το ξανασκέφτομαι, γιατί να μην βάλω την κάτω 4KS με πόμολο και να κλειδώνω εκείνη "πρόχειρα" από μέσα?

μπορεις να τα κανεις οπως σου αρεσουν κ οπως σε βολευουν. :)

33 λεπτά πριν, sotthes είπε

Υπάρχει κανένα θέμα με το πόμολο, είτε αξιοπιστίας (εφόσον θα μετακινεί πολύ μεγαλύτερη μάζα από ότι η πάνω κλειδαριά) είτε ασφαλείας?

κανενα θεμα, εμενα απλα δεν μου αρεσουν τα πομολα.

34 λεπτά πριν, sotthes είπε

Έτσι μπορώ να πάω και σε επάνω κύλινδρο με πόμολο ή χωρίς και σε κλειδαριά block αντί independent.

αυτο δεν το καταλαβα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, mclein² said:

αυτο δεν το καταλαβα...

 

Η Iseo βγαίνει σε δύο εκδόσεις, block και independent, τουλάχιστον στον κατάλογό τους: https://www.iseo.com/data/updati/comunicazione/SERRATUREPERPORTEBLINDATE_SERRATUREMECCANICHESERIE600_600PCOMBINATESERRATUREPLURISISTEMA/EN/Catalogue Locks for armoured doors 37 [EN] [Iseo Serrature].pdf

 

Αν κατάλαβα καλά στην block για να κλειδώσει η πάνω κλειδαριά πρέπει να έχει κλειδώσει και η κάτω, ενώ στην independent μπορεί να κλειδώσει η πάνω μόνη της.

 

Εγώ σκέφτηκα ότι θέλω independent για να κλειδώνω την πάνω από μέσα στα πρόχειρα με το πόμολο. Αλλά εάν εν τέλει κλειδώνω την κάτω με το πόμολο, μπορώ να πάρω την block (μοντέλο B ) αντί της independent (μοντέλο I ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, sotthes είπε

 

Η Iseo βγαίνει σε δύο εκδόσεις, block και independent, τουλάχιστον στον κατάλογό τους: https://www.iseo.com/data/updati/comunicazione/SERRATUREPERPORTEBLINDATE_SERRATUREMECCANICHESERIE600_600PCOMBINATESERRATUREPLURISISTEMA/EN/Catalogue Locks for armoured doors 37 [EN] [Iseo Serrature].pdf

 

Αν κατάλαβα καλά στην block για να κλειδώσει η πάνω κλειδαριά πρέπει να έχει κλειδώσει και η κάτω, ενώ στην independent μπορεί να κλειδώσει η πάνω μόνη της.

 

Εγώ σκέφτηκα ότι θέλω independent για να κλειδώνω την πάνω από μέσα στα πρόχειρα με το πόμολο. Αλλά εάν εν τέλει κλειδώνω την κάτω με το πόμολο, μπορώ να πάρω την block (μοντέλο B ) αντί της independent (μοντέλο I ).

κατι δεν εχεις καταλαβει.

η κλειδαρια ειναι διπλη. εχει τη βαση κ εχει και το μπλοκ.

η κλειδαρια ειναι ανεξαρτητη του μπλοκ κ εναλλαξ. τουλαχιστον η εκδοση που δουλευουμε εδω ελλαδα.

μπορεις να κλειδωνεις ειτε το ενα - ειτε το αλλο, πρωτα το ενα - μετα το αλλο & φυσικα και τα δυο.

ομως αν ειναι κλειδωμενα και τα δυο, τοτε ξεκλειδωνεις το μπλοκ κ ακολουθως τη βαση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Παραγωγικό τύπο τι εναλλακτικές επιλογές προτείνετε για κλειδαριές, σε μονή και διπλή; Απ' ότι έχω διαβάσει εδώ ο ένας μάλλον είναι ο Stealth.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Patrick147 είπε

Για Παραγωγικό τύπο τι εναλλακτικές επιλογές προτείνετε για κλειδαριές, σε μονή και διπλή; Απ' ότι έχω διαβάσει εδώ ο ένας μάλλον είναι ο Stealth.

Αν θες μονή κλειδαριά και το επιτρέπει το budget, ο Stealth από άποψη ασφάλειας είναι σούπερ. Το μόνο "μείον" είναι ότι αν κάποια στιγμή θελήσεις να τον αλλάξεις με κάποιον άλλον (λέμε τώρα), θα έχεις πρόβλημα, γιατί το περίεργο σχήμα του κλειδιού απαιτεί και ειδικό ροτοράκι στο defender. Που σημαίνει ότι δεν θα μπορείς να βάλεις άλλον κύλινδρο εύκολα.

Η εναλλακτική είναι, είτε διπλή κλειδαριά είτε δύο ανεξάρτητες, όπου η μία θα είναι Abloy αυτόματου κλειδώματος και η άλλη απλή μηχανική που θα κινεί όλους τους πίρους της πόρτας. Εκεί βάζεις δύο πιο νορμάλ κυλίνδρους (πχ M&C Move και KESO 8000 ή CES DM5). Το να μπει Stealth στην διπλή, παραείναι υπερβολή. Αλλά ότι θες κάνεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/6/2021 στις 9:01 ΠΜ, sotthes είπε

Τέλεια!

Την κλειδαριά θα ψάξω να την βάλω independent αντί για block (όπως είναι και τώρα δηλαδή) γιατί με βολεύει πολύ να κλειδώνω μόνο την πάνω στα πρόχειρα όταν είμαι μέσα. Για αυτό με βολεύει και το πόμολο.

 

Το μαγνητικό defender το σκεφτόμουν αλλά λόγω του ότι χρειάζομαι minimum 5-6 κλειδιά και του ότι είναι πιο δύσχρηστο (για όταν χρειαστεί να ξεκλειδώσει κάποιος τρίτος) το έχω αποκλείσει. Μάλλον για BD200 με βλέπω Θεσσαλονίκη γιατί προς το παρόν δεν βρήκα κάποιον που να έχει και BDK250 και την Iseo και Evva κυλίνδρους όλα μαζί.

 

Το πάνω defender θα το έβαζα μόνο για έξτρα αποτρεπτικό, μήπως τα δουν δύο και αποφασίσουν να χτυπήσουν κάποιον άλλο αλλά και εγώ δεν πιστεύω οτι χρειάζεται, θα το δω ανάλογα με την τιμή που θα μου δώσουν.

 

Σε ευχαριστώ και πάλι πάρα πολύ, κατατοπιστικότατος! Θα ενημερώσω μόλις πάρω προσφορές.

Δεν είμαι κλειδαράς, αλλά όπως το βλέπω, αν έχεις 2 αφαλούς κλπα τραβάς τα βλέμματα. Και εντάξει ο άλλος δεν θα μπορέσει να μπεί απτή πορτά σου όταν την έχεις κάνει απόρθητη, αλλά τι γίνεται με την πόρτα του γείτονα που παίζει να είναι ξύλινη του 70' και μπορεί να σου έρθει απτο μπλακόνι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...