Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Herald είπε

Δεν είμαι κλειδαράς, αλλά όπως το βλέπω, αν έχεις 2 αφαλούς κλπα τραβάς τα βλέμματα. Και εντάξει ο άλλος δεν θα μπορέσει να μπεί απτή πορτά σου όταν την έχεις κάνει απόρθητη, αλλά τι γίνεται με την πόρτα του γείτονα που παίζει να είναι ξύλινη του 70' και μπορεί να σου έρθει απτο μπλακόνι? 

Νομίζω η διπλή κλειδαριά δεν είναι και τόσο high-tech ακραία προστασία που να τραβήξει βλέμματα (όπως πχ πιστεύω θα τραβούσε ένας αναγνώστης δακτυλικών αποτυπωμάτων ή κατι τέτοιο σουπερ-εξειδικευμένο)

Αλλά το μήνυμά σου εγείρει ένα καλό ερώτημα, τί επίπεδο ασφάλειας προσφέρουν τα κάγκελα ασφαλείας και άλλες τέτοιου είδους λύσεις για μπαλκόνια. Πχ έχω δει να διαφημίζει τέτοια ο γκρινιάρης πορτάς. Είναι καλό το επίπεδο ασφαλείας τους;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, taris είπε

Νομίζω η διπλή κλειδαριά δεν είναι και τόσο high-tech ακραία προστασία που να τραβήξει βλέμματα (όπως πχ πιστεύω θα τραβούσε ένας αναγνώστης δακτυλικών αποτυπωμάτων ή κατι τέτοιο σουπερ-εξειδικευμένο)

Αλλά το μήνυμά σου εγείρει ένα καλό ερώτημα, τί επίπεδο ασφάλειας προσφέρουν τα κάγκελα ασφαλείας και άλλες τέτοιου είδους λύσεις για μπαλκόνια. Πχ έχω δει να διαφημίζει τέτοια ο γκρινιάρης πορτάς. Είναι καλό το επίπεδο ασφαλείας τους;

 

 

Καλύτερα να δώσεις τα λεφτά στον γείτονα να βάλει καλύτερη πόρτα θεωρώ :P 

Αν ο άλλος φτάσει στο μπαλκόνι σου, δεν έχει και πολλές επιλογές. Θα βρεί τρόπο να μπεί φαντάζομαι. Προφανώς τα κάγκελα (καλά τοποθετημένα) προσθέτουν ασφάλεια, αλλά καλύτερα να ρίξεις τα λεφτά σε παντζούρια / αλουμίνια / τζάμια παρά κάγκελα.  Πχ. τα δικά μου πορτοπαράθυρα ασφαλίζουν καλύτερα από την θωρακισμένη (12 κλειδώματα το δεξί φύλλο και 6 το αριστερό), αν βάλεις καλά τζάμια είναι άχρηστα τα κάγκελα. Απλά τα κάγκελα είναι πιο φτηνή λύση + μπορείς να αφήνεις ανοιχτές τις πόρτες το καλοκαίρι για αέρα. 

Yπάρχουν τα τζάμια από polycarbonate, δεν ξέρω αν και που τα χρησιμοποιούν, πάντως είναι φτηνά και πιο ελαφρία από το κλασσικό τζάμι, και φυσικά μπορούν να γίνουν κυριολεκτικά άθραυστα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Herald είπε

Καλύτερα να δώσεις τα λεφτά στον γείτονα να βάλει καλύτερη πόρτα θεωρώ :P 

Αν ο άλλος φτάσει στο μπαλκόνι σου, δεν έχει και πολλές επιλογές. Θα βρεί τρόπο να μπεί φαντάζομαι. Προφανώς τα κάγκελα (καλά τοποθετημένα) προσθέτουν ασφάλεια, αλλά καλύτερα να ρίξεις τα λεφτά σε παντζούρια / αλουμίνια / τζάμια παρά κάγκελα.  Πχ. τα δικά μου πορτοπαράθυρα ασφαλίζουν καλύτερα από την θωρακισμένη (12 κλειδώματα το δεξί φύλλο και 6 το αριστερό), αν βάλεις καλά τζάμια είναι άχρηστα τα κάγκελα. Απλά τα κάγκελα είναι πιο φτηνή λύση + μπορείς να αφήνεις ανοιχτές τις πόρτες το καλοκαίρι για αέρα. 

Yπάρχουν τα τζάμια από polycarbonate, δεν ξέρω αν και που τα χρησιμοποιούν, πάντως είναι φτηνά και πιο ελαφρία από το κλασσικό τζάμι, και φυσικά μπορούν να γίνουν κυριολεκτικά άθραυστα. 

 

taris είπε

Νομίζω η διπλή κλειδαριά δεν είναι και τόσο high-tech ακραία προστασία που να τραβήξει βλέμματα (όπως πχ πιστεύω θα τραβούσε ένας αναγνώστης δακτυλικών αποτυπωμάτων ή κατι τέτοιο σουπερ-εξειδικευμένο)

Αλλά το μήνυμά σου εγείρει ένα καλό ερώτημα, τί επίπεδο ασφάλειας προσφέρουν τα κάγκελα ασφαλείας και άλλες τέτοιου είδους λύσεις για μπαλκόνια. Πχ έχω δει να διαφημίζει τέτοια ο γκρινιάρης πορτάς. Είναι καλό το επίπεδο ασφαλείας τους;

 

Συμφωνώ ότι η διπλή κλειδαριά (πλέον) δεν τραβάει τόσο πολύ. Σίγουρα λειτουργεί και αποτρεπτικά.

Όντως, η ξύλινη πόρτα του γείτονα είναι πρόβλημα και κατ’ επέκταση το μπαλκόνι.

Μία λύση θα μπορούσε να είναι τα ραντάρ κουρτίνα εξωτερικού χώρου, τα οποία λειτουργούν με σύστημα συναγερμού. Αυτό, όμως, θέλει μία προσοχή με κατοικίδια και περιστέρια. Τα περιστέρια, όχι τόσο λόγω όγκου αν απλά περπατούν, αλλά αν προσγειωθούν με ανοιχτά τα φτερά και δημιουργήσουν έναν Α όγκο, μου είπαν ότι υπάρχει κίνδυνος να τα πιάσει το ραντάρ και να δώσουν σήμα.

Τα κάγκελα, σίγουρα θα μπορούσαν να τοποθετηθούν πάνω από τα διαχωριστικά των μπαλκονιών, τουλάχιστον να κόψουν την πολύ εύκολη πρόσβαση.

Τα πολυκαρμπονικά, όντως έχουν αντοχή 200 φορές του τζαμιού, αλλά το διαφανές, στο βάθος του χρόνου θα κιτρινίσει. Τουλάχιστον αυτό μου είπαν όταν ρώτησα σε μια εταιρεία.

 

Λογικά, καλή πόρτα με πολύ καλή ή καλές κλειδαριές και σύστημα συναγερμού, θα βοηθήσουν πολύ στην ασφάλειά μας. Αν έχουμε και ένα καλό ροτβάϊλερ, ακόμη καλύτερα!!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειδατε καθολου εικονες απο την επιθεση στα γραφεια σε πολυκατοικίας που ειναι και το γραφείο του βουλευτη του συριζα.Μιλαμε για απιστευτες εικονε καταστροφησς.Όσες πόρτες ασφαλειας ηταν τοποθετημένες μονο με πολυορεθανη τις ειχαν ξυλωσει συθέμελα.Μια που άντεξε την ειχαν ρημάξει με τον λεβιε στο μέρος της γλωσσας αλλα δεν καταφεραν να την ανοιξουν .3-4 ασφαλειας τις ξεκασωσαν για πλακα.

Επεξ/σία από agiannesg59
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, agiannesg59 είπε

Όσες πόρτες ασφαλειας ηταν τοποθετημένες μονο με πολυορεθανη τις ειχαν ξυλωσει συθέμελα.

Εγώ πάντως τέτοια εγκατάσταση δεν θα προτείνω ποτέ σε κανέναν. Ούτε με 50% έκπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απλα οποιος θελει ας  δει τις εικονες.Ειναι απιστευτες και σίγουρα αρκετα επιμωρφωτικες.https://www.in.gr/2021/06/02/politics/paraskinio/eykleidis-tsakalotos-gyalia-karfia-polykatoikia-pou-vrisketai-grafeio-tou-ena-mina-meta-ti-diarriksi/

Δείτε το βιντεο

Επεξ/σία από agiannesg59
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κλειδαριά για access control εξωτερικού χώρου; Πιστοποίηση τουλάχιστον IP66, γιατί θέλω να την τοποθετήσω σε μεταλλική πόρτα περίφραξης.

Κατά προτίμηση ηλεκτροπύρος, εναλλακτικά είναι οκ και με ηλεκτρομαγνητική κλειδαριά ή, ακόμη, και με κυπρί.

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από v_peri
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη με διαρρηξανε αρκετες φορες, αποφασησα να βαλω ηλεκτρονικη κλειδαρια Eternal. Υποτηθεται αδιαρρηκτη.  Πληρωσα 500 ευρω αλλα η χαρα μου δεν κρατησε. Μετα απο λιγο διαπηστωσα οτι παλι μπαινουν στο σπιτι, χωρις να εχω χασει καποια απο τις 3 καρτες που ειναι για ξεκλειδωμα. Εκανα 2 φορες καταγγελια στην εταιρια και στην Θεσσαλονικη και στην Αθηνα για το τι συμβαινει, δεν μου απαντησε κανενας. Ο αντιπροσωπος τους που μου τοποθετησε την κλειδαρια μου ειπε οτι μπορει να γινει καταγραφει εισοδου της κλειδαριας για περιπου 10 μερες πισω. Και μαντεψτε - ηρθε μετα απο 20 μερες απο τις 2 ημερομηνιες που ειχα διπιστωσει οτι εχουν μπει. Εννοειται ειχαν περασει αυτες οι ημερομηνιες και δεν μπηκαν στην καταγραφη. Τι πρεπει να κανω τωρα ? Μου εχουν κωψει ενα μερος απο την θωρακισμενη πορτα για την τοποθετηση και δεν μπορω να βαλω αλλη κλειδαρια. Και ειμαι στο ελεος των διαρρηκτων. 😕

Επεξ/σία από Artemida
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Ναι αυτη την κλειδαρια εχω βαλει. Καμια διαρρηξη. Απλα ξεκλειδωσαν και μπηκαν. Δυο φορες οταν γυρησα απ εξω βρηκα την πορτα ξεκλεδωτη ?! Και δεν μπορουσα να καταλαβω τι συμβαινει. Αφου κλειδωνω καθε φορα. Και μετα προφανως με παρακολοθουσαν γιατι βγηκα με το σκυλι, οποτε κανουμε βολτα περιπου 1-1,5 ωρα. Αλλα ξεχασαμε κατι και γυρησαμε στα 20 λεπτα. Βρηκα το σπιτι αναστατο, οι νουλαπες ανοιχτες και τα πραγματα εξω. Ειχαν παρει και καποια λεφτα. Η εχουν βρει τροπο να ανοιγουν και αυτες τις κλειδαριες ( οποτε ασκοπα πληρωσα 500 ευρω + 60 για την καταγραφη) . Η εχει βγει παρανωμα επιπλεων καρτα για την κλειδαρια μου και ξεκλειδωσαν με αυτην.   @Petros Electron

Επεξ/σία από Artemida
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/6/2021 στις 9:04 ΠΜ, Patrick147 είπε

Για Παραγωγικό τύπο τι εναλλακτικές επιλογές προτείνετε για κλειδαριές, σε μονή και διπλή; Απ' ότι έχω διαβάσει εδώ ο ένας μάλλον είναι ο Stealth.

 

 

Καλησπέρα, και εμένα η συγκεκριμένη πόρτα με ενδιαφέρει από siamo.

για κλειδαριά είχα ακούσει τα καλύτερα στο παρελθόν για την omega Plus αλλά βλέπω δεν την έχει διαθέσιμη στο site..

Ξέρει κανείς αν μπορεί να μπει μετά ή έχει κάτι αντίστοιχο ο siamos?

Ο Stealth από ότι κατάλαβα είναι σκέτος ο κύλινδρος, και βλέπω μόνο 9 επιλογές στο site

Επεξ/σία από k_dinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, k_dinos είπε

Καλησπέρα, και εμένα η συγκεκριμένη πόρτα με ενδιαφέρει από siamo.

για κλειδαριά είχα ακούσει τα καλύτερα στο παρελθόν για την omega Plus αλλά βλέπω δεν την έχει διαθέσιμη στο site..

Ξέρει κανείς αν μπορεί να μπει μετά ή έχει κάτι αντίστοιχο ο siamos?

Ο Stealth από ότι κατάλαβα είναι σκέτος ο κύλινδρος, σωστά?

Καλησπέρα.

Ναι, δεν βάζει Omega στις πόρτες του. Εκτός κι αν βρεις κάποιο κατάστημα που συνεργάζεται μαζί του και βάζει τις πόρτες του, μήπως και δεχτεί να σου βάλει την Omega.

O Stealth είναι σκέτος κύλινδρος.

Η Omega εξακολουθεί να παραμένει δυνατή επιλογή, αλλά και με ένα καλό σετ κλειδαριάς κυλίνδρου μπορείς να έχεις εξίσου καλό (ή και καλύτερο - ανάλογα τον κύλινδρο) επίπεδο ασφαλείας σε σχέση με την Omega. Πχ ο Stealth είναι μέσα σε αυτή την κατηγορία.

Επεξ/σία από swayback
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, swayback είπε

Καλησπέρα.

Ναι, δεν βάζει Omega στις πόρτες του. Εκτός κι αν βρεις κάποιο κατάστημα που συνεργάζεται μαζί του και βάζει τις πόρτες του, μήπως και δεχτεί να σου βάλει την Omega.

O Stealth είναι σκέτος κύλινδρος.

Η Omega εξακολουθεί να παραμένει δυνατή επιλογή, αλλά και με ένα σετ κλειδαριάς κυλίνδρου μπορεί να έχεις εξίσου καλό (ή και καλύτερο - ανάλογα τον κύλινδρο) επίπεδο ασφαλείας σε σχέση με την Omega. Πχ ο Stealth είναι μέσα σε αυτή την κατηγορία.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

βλέπω έχει μόνο 9 επιλογές για κυλίνδρους, αξίζει κάποιος από αυτούς ή καλύτερα να πάω στον πιο οικονομικό και να τον αλλάξω την επόμενη μέρα με έναν πχ abloy protec 2?

o stealth φαίνεται εντυπωσιακό το κλειδί, αλλά στο youtube τον ανοίγουν σχετικά εύκολα.
(μόνο για τον omega δεν έχω βρει να τον ανοίγουν, μόνο ένα fake..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, k_dinos είπε

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

βλέπω έχει μόνο 9 επιλογές για κυλίνδρους, αξίζει κάποιος από αυτούς ή καλύτερα να πάω στον πιο οικονομικό και να τον αλλάξω την επόμενη μέρα με έναν πχ abloy protec 2?

o stealth φαίνεται εντυπωσιακό το κλειδί, αλλά στο youtube τον ανοίγουν σχετικά εύκολα.
(μόνο για τον omega δεν έχω βρει να τον ανοίγουν, μόνο ένα fake..)

Stealth, M&C Move, Keso 8000, CES DM5. Έναν από αυτούς θα προτιμούσα, από τις διαθέσιμες επιλογές που έχει στο site.

Ο Stealth είναι μέσα στους καλύτερους. Το μόνο αρνητικό που είχα αναφέρει και πρόσφατα, είναι ότι μελλοντικά η αλλαγή του κυλίνδρου δεν θα είναι εύκολη. Κατά τα άλλα, από άποψη ασφάλειας είναι κορυφή.

Όπως έχουμε αναφέρει πολλές φορές, τα picking videos που κυκλοφορούν στο youtube, δεν θα πρέπει να μας προβληματίζουν γιατί αυτό που βλέπουμε εκεί, υπό πραγματικές (και όχι ιδανικές) συνθήκες, είναι σχεδόν αδύνατο να συμβεί. Το picking δυνατών κυλίνδρων, δεν είναι πρακτικός τρόπος παραβίασης. Τα βίντεο αυτά έχουν να κάνουν πιο πολύ με το hobby του lock picking και με το ότι κατάφεραν ορισμένοι έμπειροι του χώρου να τους ανοίξουν (πάντα υπό ιδανικές συνθήκες).

 

Μπορείς είτε να πάρεις την πόρτα με έναν από τους κυλίνδρου που βάζει ο Σ., είτε να ρωτήσεις μήπως δεχτεί να σου βάλει αυτός τον κύλινδρο της επιλογής σου (αφού του τον πας) ή αυτό που είπες...μετά την τοποθέτηση, αγοράζεις από κάπου αλλού τον κύλινδρο της επιλογής σου και στον τοποθετούν.

Επεξ/σία από swayback
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, swayback είπε

Stealth, M&C Move, Keso 8000, CES DM5. Έναν από αυτούς θα προτιμούσα, από τις διαθέσιμες επιλογές που έχει στο site.

Ο Stealth είναι μέσα στους καλύτερους. Το μόνο αρνητικό που είχα αναφέρει και πρόσφατα, είναι ότι μελλοντικά η αλλαγή του κυλίνδρου δεν θα είναι εύκολη. Κατά τα άλλα, από άποψη ασφάλειας είναι κορυφή.

Όπως έχουμε αναφέρει πολλές φορές, τα picking videos που κυκλοφορούν στο youtube, δεν θα πρέπει να μας προβληματίζουν γιατί αυτό που βλέπουμε εκεί, υπό πραγματικές (και όχι ιδανικές) συνθήκες, είναι σχεδόν αδύνατο να συμβεί. Το picking δυνατών κυλίνδρων, δεν είναι πρακτικός τρόπος παραβίασης. Τα βίντεο αυτά έχουν να κάνουν πιο πολύ με το hobby του lock picking και με το ότι κατάφεραν ορισμένοι έμπειροι του χώρου να τους ανοίξουν (πάντα υπό ιδανικές συνθήκες).

 

Μπορείς είτε να πάρεις την πόρτα με έναν από τους κυλίνδρου που βάζει ο Σ., είτε να ρωτήσεις μήπως δεχτεί να σου βάλει αυτός τον κύλινδρο της επιλογής σου (αφού του τον πας) ή αυτό που είπες...μετά την τοποθέτηση, αγοράζεις από κάπου αλλού τον κύλινδρο της επιλογής σου και στον τοποθετούν.

Σε ευχαριστώ και πάλι..

τώρα βρήκα την προσφορά που μου είχε δώσει, αναφέρει για κυλίνδρους τους: 

Mottura pro (120€), Mottura c28 (150€) και  Mottura c55 (190€) οι οποίοι δεν είναι στο επίσημο site.

Μου έκανε εντύπωση ότι όλοι είναι μιας μάρκας, και η κλειδαριά και το defender, οπότε υποψιάζομαι ότι απλά έχει περισσότερο κέρδος από τους συγκεκριμένους. Και να πεις οκ για την κλειδαριά, αν είναι όπως μου είπε γραναζωτή με καταπέλτες κτλ τη δουλειά της θα την κάνει. Και το defender θεωρώ δεν θα είναι της πλάκας..

Όμως για τον κύλινδρο θα ήθελα είναι κάτι αξιόπιστο γιατί στο παρελθόν με την απλές "τρίαινες" ξεκλείδωσαν σαν κύριοι και μπήκαν μέσα..

Οι επιλογές που μου έχει αξίζουν (κυρίως ο c55) ή να ζητήσω τον Stealth που μου προτείνεις?

Επεξ/σία από k_dinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...