Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 30/5/2021 στις 11:24 ΠΜ, Alejandro είπε

Όλα τα συστήματα ασφαλείας πρέπει να μας αφήνουν να βγούμε γρήγορα αν χρειαστεί ανάγκη. Ο @Petros Electron είπε τα πρώτα που είχα στο μυαλό μου. Επίσης αν η πατέντα χαλάσει μένεις έξω από το σπίτι σου.

η μπάρα βασικά είναι για όταν είσαι μέσα στοι σπιτι

προφανώς δεν έχεις μεγαλώσει σε χωριό για να καταλάβεις τι εννοούμε μπάρα.....

για τη πατέντα που είδα να την ανοίγουν απέξω έχω κάποιες ενστάσεις,αλλα όταν είσαι μέσα στο σπίτι είναι η καλύτερη ασφάλεια....και ότι σεισμός και να κάνει δεν επιρεαζει το άνοιγμα από μέσα......ν είναι δυνατός έτσι και αλλιώς δεν θα ανοίγει η πόρτα θα φρακάρει γιατί δεν έχει πρέκι όπως έκανα παλιά οι μαστοροι

πόρτα_5.jpg

πόρτα4.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, kostasbm είπε

η μπάρα βασικά είναι για όταν είσαι μέσα στοι σπιτι

προφανώς δεν έχεις μεγαλώσει σε χωριό για να καταλάβεις τι εννοούμε μπάρα.....

για τη πατέντα που είδα να την ανοίγουν απέξω έχω κάποιες ενστάσεις,αλλα όταν είσαι μέσα στο σπίτι είναι η καλύτερη ασφάλεια....και ότι σεισμός και να κάνει δεν επιρεαζει το άνοιγμα από μέσα......ν είναι δυνατός έτσι και αλλιώς δεν θα ανοίγει η πόρτα θα φρακάρει γιατί δεν έχει πρέκι όπως έκανα παλιά οι μαστοροι

πόρτα_5.jpg

πόρτα4.jpg

Αν έχεις σοβαρή κλειδαριά και την έχεις κλειδωμένη, δεν έχεις ανάγκη καμία μπάρα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Alejandro είπε

Αν έχεις σοβαρή κλειδαριά και την έχεις κλειδωμένη, δεν έχεις ανάγκη καμία μπάρα.

Αυτο ακριβως και να συμπληρώσω οτι πλέον υπάρχουν και οι συναγερμοί. Βάζεις συναγερμό (περιμέτρου) χωρίς καθυστέρηση στην πορτα εισοδου και αν την ανοιξουν (και δεν το παρεις εσυ χαμπάρι) βαράνε οι σειρήνες. Εγω σε αυτο ευελπιστώ οτι με τον θορυβο και τον σαματα θα τραπούνε σε φυγη.

Αυτος ειναι και ο ρολος του συναγερμου.

Οι μπάρες και τα λοιπά "ταμπουρωματα" που γραφει ο kostasbm μου θυμίζουν περασμένες εποχες και οπως έγραψες στα χωριά παλια τα εκαναν που δεν ειχαν πόρτες ασφάλειας αλλα ξύλινες που άνοιγαν και με μια κλωτσιά. 

Ο καθενας όπως νομίζει πράττει, άπλα να προσέχουμε και τον αστάθμητο παράγοντα (σεισμος, φωτια) για να μπορούμε να βγουμε εξω απο το σπιτι, άμεσα αν χρειαστεί. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Petros Electron είπε

Αυτο ακριβως και να συμπληρώσω οτι πλέον υπάρχουν και οι συναγερμοί. Βάζεις συναγερμό (περιμέτρου) χωρίς καθυστέρηση στην πορτα εισοδου και αν την ανοιξουν (και δεν το παρεις εσυ χαμπάρι) βαράνε οι σειρήνες. Εγω σε αυτο ευελπιστώ οτι με τον θορυβο και τον σαματα θα τραπούνε σε φυγη.

Αυτος ειναι και ο ρολος του συναγερμου.

Οι μπάρες και τα λοιπά "ταμπουρωματα" που γραφει ο kostasbm μου θυμίζουν περασμένες εποχες και οπως έγραψες στα χωριά παλια τα εκαναν που δεν ειχαν πόρτες ασφάλειας αλλα ξύλινες που άνοιγαν και με μια κλωτσιά. 

Ο καθενας όπως νομίζει πράττει, άπλα να προσέχουμε και τον αστάθμητο παράγοντα (σεισμος, φωτια) για να μπορούμε να βγουμε εξω απο το σπιτι, άμεσα αν χρειαστεί. 

προφανως δεν εχεις φωναξει κλειδαρα να σου ανοιξει οταν κλειδωνεσαι εξω/......

οταν σου τυχει και ανοιξει τη πορτα σε 2 λεπτα θα αλλαξεις γνωμη για κλειδαριες

αν εσυ καταφερεις και ανοιξεις οποιαδηποτε πορτα με μπαρα ελα να μου πεις...κυριως οταν εισαι μεσα που ειναι και το ποιο σημαντικο....

οι συναγερμοι καλοι ειναι αλλα αν εχει κπει ο αλλος μεσα και κτυπησει χαιρετισματα....το θεμα ειναι να μην μπει

  εννοειται ο καθενας πραττει αναλογα αλλα μην αποκλειουμε απλες πρακτικες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasbm είπε

προφανως δεν εχεις φωναξει κλειδαρα να σου ανοιξει οταν κλειδωνεσαι εξω/......

οταν σου τυχει και ανοιξει τη πορτα σε 2 λεπτα θα αλλαξεις γνωμη για κλειδαριες

Ή, αν φωνάξεις επαγγελματία να ανοίξει την δική μου για παράδειγμα και σου πει θέλει στην καλύτερη 30 λεπτά, πάντα με τη χρήση ηλεκτρικού εργαλείου που θα κάνει φασαρία, ενδεχομένως να αλλάξεις κι εσύ γνώμη. 

Αν δεν υπήρχαν σοβαρά προϊόντα στην αγορά που να καθυστερούν έως και να αποτρέπουν πλήρως την παραβίαση, αυτό το νήμα δεν θα είχε λόγο ύπαρξης. 

Οι απλές πρακτικές έχουν την χρησιμοτητα τους, αλλά δεν είναι για γέρους και παιδιά. Συν ότι είναι μόνο για όταν είσαι μέσα στο σπίτι. Ημίμετρο συνεπώς. 

Θέμα ενημέρωσης είναι. Κι εγώ πριν το 2013 που άρχισα να ασχολούμαι, με σύρτες ασχολούμουν ενώ η πόρτα είχε κύλινδρο 30ετίας της πλάκας. Ευτυχώς υπάρχουν σοβαρές λύσεις που κάνουν τις μπάρες και τους σύρτες περιττούς για την μεγάλη πλειοψηφία. 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, swayback είπε

Ή, αν φωνάξεις επαγγελματία να ανοίξει την δική μου για παράδειγμα και σου πει θέλει στην καλύτερη 30 λεπτά, πάντα με τη χρήση ηλεκτρικού εργαλείου που θα κάνει φασαρία, ενδεχομένως να αλλάξεις κι εσύ γνώμη. 

Αν δεν υπήρχαν σοβαρά προϊόντα στην αγορά που να καθυστερούν έως και να αποτρέπουν πλήρως την παραβίαση, αυτό το νήμα δεν θα είχε λόγο ύπαρξης. 

Οι απλές πρακτικές έχουν την χρησιμοτητα τους, αλλά δεν είναι για γέρους και παιδιά. Συν ότι είναι μόνο για όταν είσαι μέσα στο σπίτι. Ημίμετρο συνεπώς. 

Θέμα ενημέρωσης είναι. Κι εγώ πριν το 2013 που άρχισα να ασχολούμαι, με σύρτες ασχολούμουν ενώ η πόρτα είχε κύλινδρο 30ετίας της πλάκας. Ευτυχώς υπάρχουν σοβαρές λύσεις που κάνουν τις μπάρες και τους σύρτες περιττούς για την μεγάλη πλειοψηφία. 

σιγουρα υπαρχουν...απλα θελω να πω οτι καλυτερα να μεινει εξω ο κλεφτης παρα να μπει και να χτυπαει συναγερμος και φυσικα υπαρχουν και ακριβα καλα προιοντα αλλα και απλοι τροποι προφυλαξης...ο καθενας επιλεγει τι νομιζει οτι ειναι καλυτερα για αυτον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε καινούρια πόρτα ασφαλείας αξίζει η τοποθέτηση 2ης ανεξάρτητης κλειδαριάς με defender κτλ?

Μου την πρότειναν σαν επιλογή από Σ. με +180€ όλο το πακέτο, με defender και μια πλάκα ατσάλι-μαγγάνιο για μια  έξτρα δόση προστασίας στην κλειδαριά κτλ η οποία λέει μπορεί να αλλάξει ο ανεξάρτητα κύλινδρος στο μέλλον.

Επεξ/σία από k_dinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλοι μου. Είναι να αλλάξω την πόρτα εισόδου σε κατοικία όπου είναι ταυτόχρονα και εκτεθειμένη σε καιρικές συνθήκες (εξωτερική πόρτα μονοκατοικίας) και οι επιλογές μου είναι 2 μιας και θα χρησιμοποιηθεί και το εξοικονομώ. 

Α) Θωρακισμένη με θερμομόνωση καο εξωτερική επένδυση αλουμινίου 

Β) Αλουμινίου με θερμομόνωση κανονικά με κλειδαριά ασφαλείας 5 σημείων με γάντζους (winkhaus).  Πιστοποίηση για RC2/RC3

Τι να προσέξω- κάποιες συμβουλές? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/6/2021 στις 2:10 ΠΜ, oasisAthens είπε

Καλησπέρα φίλοι μου. Είναι να αλλάξω την πόρτα εισόδου σε κατοικία όπου είναι ταυτόχρονα και εκτεθειμένη σε καιρικές συνθήκες (εξωτερική πόρτα μονοκατοικίας) και οι επιλογές μου είναι 2 μιας και θα χρησιμοποιηθεί και το εξοικονομώ. 

Α) Θωρακισμένη με θερμομόνωση καο εξωτερική επένδυση αλουμινίου 

Β) Αλουμινίου με θερμομόνωση κανονικά με κλειδαριά ασφαλείας 5 σημείων με γάντζους (winkhaus).  Πιστοποίηση για RC2/RC3

Τι να προσέξω- κάποιες συμβουλές? 

 

η απαντηση στο τι να προσεξεις ειναι μια : να μην παρεις θωρακισμενη πορτα απο αλουμινα 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οκ.... Ευχαριστώ για την συμβουλή αλλά η πόρτα θα μπει μέσω του εξοικονομώ οπότε πρέπει να έχει κάποια θερμομονωτικα πιστοποιητικά. 

Επίσης αλουμινίου με πιστοποίηση RC2/RC3 λέει κάτι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, oasisAthens είπε

Ναι οκ.... Ευχαριστώ για την συμβουλή αλλά η πόρτα θα μπει μέσω του εξοικονομώ οπότε πρέπει να έχει κάποια θερμομονωτικα πιστοποιητικά. 

Επίσης αλουμινίου με πιστοποίηση RC2/RC3 λέει κάτι? 

Μονοκατοικία λες, οπότε θωρακισμένη με πρόσοψη αλουμινίου.

Η άλλη επιλογή θα ήταν ΟΚ για πολυκατοικία, με κάθε διαμέρισμα να έχει θωρακισμένη δικιά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/6/2021 στις 8:45 ΠΜ, oasisAthens είπε

Ναι οκ.... Ευχαριστώ για την συμβουλή αλλά η πόρτα θα μπει μέσω του εξοικονομώ οπότε πρέπει να έχει κάποια θερμομονωτικα πιστοποιητικά. 

Επίσης αλουμινίου με πιστοποίηση RC2/RC3 λέει κάτι? 

 

Untitled.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/6/2021 στις 6:40 ΜΜ, kostasbm είπε

προφανως δεν εχεις φωναξει κλειδαρα να σου ανοιξει οταν κλειδωνεσαι εξω/......

οταν σου τυχει και ανοιξει τη πορτα σε 2 λεπτα θα αλλαξεις γνωμη για κλειδαριες

αν εσυ καταφερεις και ανοιξεις οποιαδηποτε πορτα με μπαρα ελα να μου πεις...κυριως οταν εισαι μεσα που ειναι και το ποιο σημαντικο....

οι συναγερμοι καλοι ειναι αλλα αν εχει κπει ο αλλος μεσα και κτυπησει χαιρετισματα....το θεμα ειναι να μην μπει

  εννοειται ο καθενας πραττει αναλογα αλλα μην αποκλειουμε απλες πρακτικες

Η μπάρα είναι για άτομα που θέλουν να έχουν το κεφάλι τους  ήρεμο και δεν εμπιστευόνται τις  κλειδαριές. Όταν όμως βλέπεις αποτυχημένες επιθέσεις σε κλειδαριές και τον  επίδοξο τελικά να μπαίνει από...τοίχο, ε κάπου πρέπει να αλλάξεις άποψη για την ασφάλεια των κλειδαριών. Δεν χρειάζεται να πας μακριά, πρόσφατη είδηση σε ακατοίκητη πολυκατοικία ξυλώσαν τις πόρτες. Τους ήταν πιο εύκολο αυτό παρά να παραβιασούν την κλειδαριά. Οπότε και η μπάρα τι να σου κάνει, φαντάζομαι ότι όσο χρόνο / θόρυβο / εργαλεία χρειάζονται για να παραβιάσεις μια σοβαρή κλειδαριά άλλο τόσο θα χρειαστεί και η μπάρα. Φαντάζομαι όμως, ας μας πούνε οι πιο γνώστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα,

για τον παραγωγικό τύπο με δυο ανεξάρτητες κλειδαριές μου δίνει τη δυνατότητα να επιλέξω μεταξύ των 4 κυλίνδρων CES DM5, KESO 8000, TESA S.T.8, MOTTURA CHAMPION PRO. Ποιους να επιλέξω; Δε θέλω να βάλω τον ίδιο κύλινδρο και στις 2 κλειδαριές.

Επιπλέον δίνει κλειδαριά MOTTURA Q DEFENDER, και από defender το δικό του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Η μπάρα είναι για άτομα που θέλουν να έχουν το κεφάλι τους  ήρεμο και δεν εμπιστευόνται τις  κλειδαριές. Όταν όμως βλέπεις αποτυχημένες επιθέσεις σε κλειδαριές και τον  επίδοξο τελικά να μπαίνει από...τοίχο, ε κάπου πρέπει να αλλάξεις άποψη για την ασφάλεια των κλειδαριών. Δεν χρειάζεται να πας μακριά, πρόσφατη είδηση σε ακατοίκητη πολυκατοικία ξυλώσαν τις πόρτες. Τους ήταν πιο εύκολο αυτό παρά να παραβιασούν την κλειδαριά. Οπότε και η μπάρα τι να σου κάνει, φαντάζομαι ότι όσο χρόνο / θόρυβο / εργαλεία χρειάζονται για να παραβιάσεις μια σοβαρή κλειδαριά άλλο τόσο θα χρειαστεί και η μπάρα. Φαντάζομαι όμως, ας μας πούνε οι πιο γνώστες.

δε διαφωνω αλλα το κοστος σε αναγκαζει καμμια φορα σε πρακτικοτερες λυσεις.....δεν εχουμε ολοι τη δυναντοτητα να παρουμε ασφαλειας των 1000+ ευρω

η μπαρα πιανει απο τοιχο σε τοιχο δεν ειναι ενσωματωμενη με τη πορτα,οποτε πρεπει να πεσει και κομματι τοιχου  ....

εγω περισσοτερο εκανα αναφορα για οταν ειμαστε μεσα και οχι οταν λειπουμε γιατι τοτε δεν θα κινδυνεψουμε απλα θα γινουν φθορες

απλα απο εμπειρια προτιμω οταν ειμαι μεσα στο σπιτι να μην προλαβει να μπει ,θα εχω λιγο χρονο να κανω ενα τηλεφωνο να παρω ενα ξυλο η σε ακραια περιπτωση το δικαννο οπως κανουν στην επαρχια που ειναι ποιο ξεφραγα τα πραγματα ,παρα να μπει και να κτυπαει ο συναγερμος ο οποιος πολλες φορες πανικοβαλλει και τους μεσα και δε προλαβαινεις να αντιδρασεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...