Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, Andre20 είπε

Ναι νοικιασμένο .Αν τοποθετήσω μια με δικιά μου έξοδα ,μπορώ να την πάρω φεύγοντας και να ξανά εγκαταστήσω την παλιά ;

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα, πρέπει να βγει και η κάσα της πόρτας και να μπει άλλη μεταλλική.

Θα μπορούσες να πάρεις τον αφαλό της κλειδαριάς, αλλά ως εκεί (αν δεν κάνω λάθος).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/8/2021 στις 8:03 ΠΜ, mclein² είπε

τροποποιηση θα γινει : θ'ανοιχτει μια τρυπα εξωτερικα αν βαλεις κλειδαρια κυλινδρου η οποια σε καθε περιπτωση καλυπτεται. ειτε με το παλιο διακοσμητικο - ειτε με καστομ νεο εαν βαλεις μεγαλης διαμμετρου ντιφεντερ.

 

Επειδη δεν θελω ουτε να γινει τροποποιηση σε ξενη πορτα, αλλα ουτε και να του χαρισω 50 ευρω κυλινδρο και επειδη παιζει να μετακομισω και σε 1 χρονο, λεω να αλλαξω μονο κλειδαρια. Αν βαλω καποια απο τις top επιλογες με τον κυλινδρο που εχει της πλακας, θα εχω θεμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Andre20 είπε

Ναι νοικιασμένο .Αν τοποθετήσω μια με δικιά μου έξοδα ,μπορώ να την πάρω φεύγοντας και να ξανά εγκαταστήσω την παλιά ;

οχι. βρειτε τα με τον ιδιοκτητη & πληρωστε 50-50.

5 ώρες πριν, Lazostat είπε

Επειδη δεν θελω ουτε να γινει τροποποιηση σε ξενη πορτα, αλλα ουτε και να του χαρισω 50 ευρω κυλινδρο και επειδη παιζει να μετακομισω και σε 1 χρονο, λεω να αλλαξω μονο κλειδαρια. Αν βαλω καποια απο τις top επιλογες με τον κυλινδρο που εχει της πλακας, θα εχω θεμα;

δε χρειαζεται να χαρισεις τιποτα.

μπορεις ν'αλλαξεις τα παντα και να τα παρεις φευγοντας.

θα πληρωσεις εγκατασταση & απεγκατασταση, αυτο ειναι το μονο αρνητικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Andre20 είπε

Ναι νοικιασμένο .Αν τοποθετήσω μια με δικιά μου έξοδα ,μπορώ να την πάρω φεύγοντας και να ξανά εγκαταστήσω την παλιά ;

Οχι δε γινεται αυτο που λες ή γινεται αλλα με μεγαλο κόστος και άνευ λόγου.

Ζητα απο τον ιδιοκτητη να βαλετε μια ασφαλειας εφοσον οπως λες υπηρξε και συμβαν, δεν εινια δα και τόσο ακριβές με ~350-380 παιζουν εγκατεστημένες (30€ το μηνα για ενα χρονο ειναι πανω κατω). Απο εκει κ περα μπορεις να βαλεις εσυ επειτα εναν καλυτερο κυλινδρο και φευγοντας να τον παρεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα και εγώ με τη σειρά μου, όπως όλοι θέματα με κλοπές κλπ. Είμαι στη φάση που κάνω έρευνα αγοράς για κλειδαριές ασφαλείας. Θέλει πολύ ψάξιμο για να μπορέσεις να καταλήξεις κάπου. Θα με βοηθούσε αν κάποιος έχει κάποια πρόταση για να κοιτάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, petrostsigourakos είπε

Θα με βοηθούσε αν κάποιος έχει κάποια πρόταση για να κοιτάξω.

Φωτογραφία την πόρτα που έχεις τώρα και το ποσό που μπορείς να διαθέσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/8/2021 στις 10:08 ΠΜ, Andre20 είπε

Ναι νοικιασμένο .Αν τοποθετήσω μια με δικιά μου έξοδα ,μπορώ να την πάρω φεύγοντας και να ξανά εγκαταστήσω την παλιά ;

Οχι. 

Πρέπει οι διαστάσεις του νέου ανοίγματος που θα μπει η πόρτα όταν την πάρεις να είναι ίδιες με το υπάρχον άνοιγμα εφόσον τοποθετηθεί πόρτα εκεί. 

Πέραν από το κόστος της πόρτας αυτό καθ αυτό θα υπάρχει κόστος αποξήλωσης. Και φυσικά αυτό που ειπώθηκε με τις κασες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, mclein² είπε

 

δε χρειαζεται να χαρισεις τιποτα.

μπορεις ν'αλλαξεις τα παντα και να τα παρεις φευγοντας.

θα πληρωσεις εγκατασταση & απεγκατασταση, αυτο ειναι το μονο αρνητικο.

Ναι αλλά μου είπαν ότι αν αλλάξω το defender με το καλό που θέλω, δεν μπορεί να ξαναμπεί το παλιό, καθώς το καινούριο είναι μεγαλύτερο. Έτσι μου είπαν κάποια παιδιά εδώ μέσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Lazostat είπε

Ναι αλλά μου είπαν ότι αν αλλάξω το defender με το καλό που θέλω, δεν μπορεί να ξαναμπεί το παλιό, καθώς το καινούριο είναι μεγαλύτερο. Έτσι μου είπαν κάποια παιδιά εδώ μέσα. 

 

Στις 17/8/2021 στις 1:50 ΜΜ, swayback είπε

Πιθανότατα θα χρειαστεί να μεγαλώσει την τρύπα στην πόρτα όπου μπαίνει το defender, κατά λίγα χιλιοστά. Γιατί τα πιο ενισχυμένα defender συνήθως έρχονται με ροζέτα ασφαλείας που απαιτεί μεγαλύτερη τρύπα στην πόρτα. Οπότε, δεδομένου ότι καλό θα είναι να το αφήσεις εκεί όταν θα φύγεις, μην πάρεις κάτι ακριβότερο από το Disec BD200. 

Το αν θα ενημερώσεις είναι στην κρίση σου, αλλά όπως είπες, θα του βάλεις κάτι καλύτερο, οπότε...

Ίσως μπορείς απλά να αναφέρεις ότι έβαλες κάτι καλύτερο/ασφαλέστερο. Ενδεχομένως να εκτιμηθεί, ενδεχομένως και όχι. 

Μπορεί να ξαναμπεί το παλιό. Κανονικά. Απλά ας πούμε ότι δεν θα είναι τόσο «σωστό», με τη λογική ότι θα είναι πλέον πιο ευάλωτο θεωρητικά**.
Πρακτικά πάντως, ό,τι αλλάξεις τώρα θα μπορείς να το πάρεις μαζί όταν φύγεις και θα μπορείς να βάλεις πίσω το παλιό σετ, κανονικά. 

**Δεδομένου ότι το υπάρχον σετ είναι πολύ απλό (από άποψη ασφαλείας), ίσως αυτή η λεπτομέρεια σχετικά με το defender να μην έχει και πολύ νόημα, οπότε προχώρα όπως νομίζεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

.

Καλησπέρα σας,

Θα ξεκινήσω να ψάχνω τα καταστήματα που έχουνε 'ποιοτικές' πόρτες ασφαλείας, μήπως έχετε να μου προτείνετε κάποιες για να ξεκινήσω να πηγαίνω να τις βλέπω?

Δεν είμαι γνώστης του αντικειμένου, αλλά από αυτά που έχω διαβάσει στο φορουμ θα με ενδιέφερε να είναι 'ποιοτική' πόρτα (εαν μπορείτε καθοδηγήστε με τι χρειάζεται να προσέξω π.χ. πόσοι μεντεσέδες, θωράκιση, εγκατάσταση βέργες μπετόν etc) και να βάζουνε επιλογές κλειδαριών/αφαλών/defender που να είναι υψηλών προδιαγραφών (π.χ. Revo / Los + Evva ICS + MRM29). Εάν έχετε να μου προτείνεται και άλλους συνδυασμούς θα με ενδιέφερε! Επίσης, εάν η επιλογή της πόρτας υποστηρίζει διπλές κλειδαριές τότε ποιές επιλογές θα κοιτάγατε (σε αυτήν την περίπτωση ανεβαίνει το κόστος αρκετά φαντάζομαι)? 

Η πόρτα θα εγκατασταθεί στην Αθήνα σε μονοκατοικία...

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας και συγνώμη εάν στο παρελθόν έχει γίνει αντίστοιχο θέμα.

Επεξ/σία από KyriakosBK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε παλιά εξωτερική πορτα εισόδου ξυλινη μασιφ με παραθυρο και καγκελο πρέπει να αντικατασταθεί η κασα της.

Η πορτα ειναι παχους 4cm και τωρα εχει κουτιαστη κλειδαρια και 1  κλειδαρια - σύρτη παλιου τυπου που ανοιγει και απεξω.

Ξέρω οτι η ορθή λύση είναι η αντικατάσταση της με νεα θωρακισμένη με τζάμι και καγκελο αλλά το σκέφτομαι για οικονομικους αλλά και αισθητικους λόγους.

Αν δεν την αλλάξω την πορτα σκεφτομαι να φτιαξω - προσαρμόσω νέα μεταλλική κάσα απο κοιλοδοκό για να αντεχει και στις καιρικες συνθηκες και να βαλω και καμιά προσθετη κλειδαρια (χωράει 2η πανω απο την υπαρχουσα κλειδαρια εχει 15-20 cm διπλα απο το παράθυρο) και κανα σύρτη. Υπολογίζω το κόστος να παει περίπου 400- 500 €.

Αυξάνεται ετσι καθολου η ασφάλεια της πόρτας , έχει νόημα ή ειναι πεταμένα λεφτά και δεν αξίζει και θα πρεπει να παω οπωσδήποτε σε νέα πορτα η οποια ομως θα εχει το διπλάσιο - τριπλάσιο κοστος ?

Το σπιτι ειναι αθήνα και η πόρτα βλέπει στο δρόμο.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη συζητηση που ειχατε για να παρει το παιδι την πορτα οταν φυγει απ το σπιτι. Ξερετε ποσο ζυγιζει μια τετοια πορτα; Εμεις 4 ατομα δε μπορουσαμε να την κουβαλησουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, TRILOBYTER είπε

Στη συζητηση που ειχατε για να παρει το παιδι την πορτα οταν φυγει απ το σπιτι. Ξερετε ποσο ζυγιζει μια τετοια πορτα; Εμεις 4 ατομα δε μπορουσαμε να την κουβαλησουμε..

Αν υπολογίσεις ότι είναι από χάλυβα μέσα, όχι εξ ολοκλήρου έχει σίγουρα ένα βάρος 50 ως 100 κιλά. Δεν νομίζω παραπάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, TRILOBYTER said:

Στη συζητηση που ειχατε για να παρει το παιδι την πορτα οταν φυγει απ το σπιτι. Ξερετε ποσο ζυγιζει μια τετοια πορτα; Εμεις 4 ατομα δε μπορουσαμε να την κουβαλησουμε..

Όχι ότι είναι βολικό να βγάλει κάποιος την πόρτα και να την πάρει φεύγοντας, αλλά δεν την έβαλε και γερανός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο παραγωγικός τύπος απο S. ζυγίζει 125 κιλά, δεν τα λες και λίγα συν το γεγονός οτι δεν μεταφέρεται εύκολα ειδικά αν υπάρχουν σκάλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...