Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 2/9/2021 στις 12:54 ΜΜ, Kosmas70 είπε

Χαιρετώ την παρέα και θα ήθελα να ευχαριστήσω τους φίλους που μοιράζονται τις πολύτιμες γνώσεις τους επάνω στο θέμα.

Θα ήθελα να ρωτήσω ποιος είναι ο πιο αξιόπιστος κύλινδρος που θα μπορούσα να βρω με budget μέχρι 120€. Μέχρι στιγμής κλείνω στον ABLOY PROTEC 2 αλλά θα ήθελα να ακούσω και την γνώμη των πιο ειδικών. Ευχαριστώ.

Τυχαίνει να έχω τον συγκεκριμένο κύλινδρο, είμαι ευχαριστημένος και το κλειδί του είναι αρκετά μικρό.

Ζορίζεται μόνο όταν πας να ξεκλειδώσεις έχοντας κλειδιά πάνω από την άλλη μεριά. (είναι 2πλής ενέργειας).

εκεί μπορεί να φέρνει στροφές χωρίς να έχει πιάσει, να πρέπει να βγει το κλειδί και να ξαναμπεί κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, Liverpool89 είπε

Καλημέρα.

Ναι αφαλο θελω να βαλω με break secure απλα η διάσταση που μετρησα εγω πρέπει να ναι ειχαμε αυτη, νοικιαρικο σπιτι ειναι την βαλαμε. Το κλειδι που πήρα απο τον ιδιοκτήτη ειναι αντιγραφο και δεν ξερω ποιος αλλος μπορει να χει, επρεπε να την εχω αλλαξει χτες. 

Η βλακεια μου (επειδη δεν μενω ακομα εκει αλλα σε αλλο χωριο) δεν εβγαλα ολη την κλειδαριά να δω το βαθος και αν εχει υποδοχες για τις βιδες του defender. 

Δεν νομιζω να μπει σε διαδικασία να αλλαξει την πορτα. Ουτε με μισα μισα.

Ενοειτε οτι καποια στιγμή αφου τακτοποιησω την κυρια κλειδαριά θα βαλω πρόσθετη. Ακομα και στην επαρχια να σαι, μερικα μετρα πρέπει να τα παίρνεις. 

 

Δες τον MAUER Red Line GM Βγαίνει σε 27-35 και 31-35. Ο Mauer GM έχει μπίλιες και πίσω από το ωστήριο. Γι' αυτό και το κλειδί του είναι πιο μακρύ σε σχέση με τους άλλους κυλίνδρους. Το χαρακτηριστικό αυτό τον κάνει πιο ανθεκτικό κατά του picking. Δες ενα βιντεο για να δεις πως ειναι το κλειδι του. Αλλιως και ενας AGB 9000 ειναι μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα παραγγειλα αυτη https://www.skroutz.gr/s/16305423/CISA-ASTRAL-TEKNO-PRO-80ΜΜ-ΚΥΛΙΝΔΡΟΣ-ΥΠΕΡΑΣΦΑΛΕΙΑΣ-30-50-ΧΡΥΣΟΣ.html με break secure και διπλής ενέργειας.  Κάποια στιγμη θα μπει και προσθετη κλειδαριά. Με κύλινδρο παρόμοιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

30-50 ? θα σου βγαίνει αρκετά προς τα έξω απο την πίσω μερια της πόρτας.

Αυτες τις διαστάσεις συνήθως μπαίνουν σε πόρτες ασφάλειας. Στα 60ευρω έβρισκες και τον AGB SCUDO 9000 σε διάσταση 30-45

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

30-50 ? θα σου βγαίνει αρκετά προς τα έξω απο την πίσω μερια της πόρτας.

Αυτες τις διαστάσεις συνήθως μπαίνουν σε πόρτες ασφάλειας. Στα 60ευρω έβρισκες και τον AGB SCUDO 9000 σε διάσταση 30-45

Η σελιδα ήταν τυχαια. 35 45 είναι. Εχω περιθώριο νομιζω στην πισω μερια. Νοικιαρικο σπιτι ειναι, θα την παρω οταν φυγω. Πισω το αισθητικό κομματι δεν με πολυ με χαλάει, νομιζω θα ναι οσο οσο.  Οταν την βαλω θα ανεβασω φωτο. 

Υ.γ οταν ειπα την ιδιοκτήτρια θα αλλαξω κλειδαρια, η απαντηση της ηταν: α ναι; Γιατι; 

Μια αλλη ερωτηση γιατι αυτη η κλειδαρια ειναι πιο εξω αν η βιδα του καινούργιου κυλίνδρου ειναι μεγαλη μπορω να βαλω την παλια;

Επεξ/σία από Liverpool89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Liverpool89 είπε

 

Μια αλλη ερωτηση γιατι αυτη η κλειδαρια ειναι πιο εξω αν η βιδα του καινούργιου κυλίνδρου ειναι μεγαλη μπορω να βαλω την παλια;

ναι

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/7/2021 στις 1:42 ΜΜ, mclein² είπε

αυτη η κλειδαρια ειναι γνωστη ως περιπτωση "σκουπιδια" κ κλειδωνει/ξεκλειδωνει με τα ματια...οποτε δε χρειαζεται βιντεο για επιβεβαιωση.

η αλλη περιπτωση που ειχατε το κλειδι επανω θεωρητικα ειναι ο κυλινδρος του συλλογου των κλειθροποιων, ο iseo gera f9 ο οποιος ειναι τυπου πατενταρισμενος ΑΛΛΑ δεν ειναι κακος κυλινδρος ουτε ποιοτικα - ουτε απο θεμα ασφαλειας. φυσικα γνωριζοντας οτι καποιος εχει πληρωσει 35 ~ 50 ευρω για τον κυλινδρο και συνολικα 140 ~ 160 ευρω για την αναβαθμιση με ολοκληρη κλειδαρια. εαν εχει πληρωθει ως τοπ και με 200 ~ 250 ευρω, τοτε δεν ειμαστε σε καλο δρομο.

ο διαμαντενιος που δειχνετε σε αυτη τη τη φωτο πρεπει να αλλαχθει χθες. ο f9 δε νομιζω πως χριζει αλλαγης και δεν υπαρχει λογος για δαπανη χρηματων με αυτο τον προσανατολισμο. θα μπορουσε να μπει καλυτερο defender, ειτε καποιο monolito bd200 - ειτε καποιο μαγνητικο που θα κλεινει την κλειδαροτρυπα εντελως. ολα εξαρτωνται απο το ποσο της δαπανης που εχετε στο μυαλο σας.

Αμάν! Είδα κατά τύχη το thread και θορυβήθηκα. Τέτοιο κλειδί με το διαμαντάκι και πανομοιότυπη κλειδαριά έχω κι εγώ! Αν και διάβασα ικανό μέρος δεν κατάλαβα και θα ήθελα τη βοήθειά σας. Πρέπει να αλλαχτεί όλη η κλειδαριά ή απαιτείται αλλαγή μόνο του κυλίνδρου;

Επεξ/σία από LeoM
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονό τον κύλινδρο άλλαξε. Αν διαβάσεις μερικές σελίδες πριν θα δεις τι προτείνουν. Απο 55ευρω και πανω βρίσκεις κάλους και αξιόλογους κυλίνδρους. Πριν τον αλλάξεις βγαλτον και μετρά τον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας . Ποια ειναι η γνωμη σας για κεντρικη πορτα ασφαλειας σπιτιου maxi lock σε συνδυασμο με ιδιο ονομα κλειδαριας; Ειναι απο γνωστη εταιρεια στον χωρο (δεν θελω να αναφερω ονομα για ευνοητους λογους). Επισης να αναφερω οτι δεν εχω καμια ιδεα στο ειδος. Καθε συμβουλη δεκτη 😀 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, patofidaras7 είπε

Καλησπερα σας . Ποια ειναι η γνωμη σας για κεντρικη πορτα ασφαλειας σπιτιου maxi lock σε συνδυασμο με ιδιο ονομα κλειδαριας; Ειναι απο γνωστη εταιρεια στον χωρο (δεν θελω να αναφερω ονομα για ευνοητους λογους). Επισης να αναφερω οτι δεν εχω καμια ιδεα στο ειδος. Καθε συμβουλη δεκτη 😀 

πολυ ακριβο για το τιποτα.

εχει αλλες επιλογες ο balomenos αυτη τη στιγμη ή οχι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους, 

Θα ήθελα παρακαλώ την βοήθειά σας. Το σπίτι μου είναι μεζονετα με 3 πόρτες ασφαλείας και κλειδαριές 20 ετίας. Η πόρτα της κυρίας εισόδου είχε πάρα πολλά προβλήματα (κακοτεχνίες, σκουριές, φθορές κλπ) και προχώρησα στην ανιτκατάστασή της με νέα πόρτα Golden Doors με γυαλί & inox και κλειδαριά ISEO FIAM με Defender και αφαλό CISA RS3-S με μη αντιγράψιμο κλειδί. Οι άλλες δυο πόρτες είναι σε καλή κατάσταση αλλά πρέπει να αλλαχθούν κλειδαριές & αφαλός καθώς και τα εξωτερικά πάνελ/πρεβαζια από mdf σε πάνελ αλουμηνίου και μεταλλικά πρεβαζια διότι βρέχονται. 

Εχω πάρει τιμές για κλειδαριές / αφαλό αλλά πρέπει μαζί να γίνουν και οι επισκευές. Μια δυο γνώμες που πήρα, μου είπαν ότι η συντήρησή τους (αντικατάσταση κλειδαριάς/αφαλού/πάνελ & πρεβάζια) θα ξεπεράσει το κόστος μια νέας πόρτας. 

Ποια είναι η γνώμη σας? Να τις συντηρήσω ή να πάω για καινούριες ? 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα στους συμφορουμιτες,

ειναι η 1η φορα που συμετασχω στο θεμα 'ασφαλεια', ωστοσο εχω διαβασει εκατονταδες σελιδες απο αυτο και τα προηγουμενα κατηργημενα threads και θελω εξ' αρχης να ευχαριστησω οσους αφιλοκερδως εχετε μοιραστει τις γνωσεις σας μαζι μας.

Είμαι ενοικιαστης σε διαμερισμα με θωρακισμενη πορτα σιαμο 2 μεντεσεδων (1995-1997 ετος κατασκευης) η οποια φερει κλειδαρια μοτουρα χρηματοκιβωτιου. Σεναριο αλλαγης σε συγχρονη κλειδαρια προυποθετει τροχο, λογω κολλημενης κλειδαριας επανω στη πορτα και θα χρειαστω 4 εξαρτηματα: κλειδαρια, κυλινδρο, defender, εσωτερικη διακοσμητικη πλακετα. Τα αναφερω για να σας γλυτωσω περιτο γραψιμο κατα την απαντηση σας. ωστοσο οπου κρινετε παρακαλω διορθωστε με.

Το μαξιμουμ ποσό που μπορω να ελπιζω απο τον ιδιοκτητη ειναι 250 ευρω.

Παρακαλω να μου προτεινετε λυσεις για 2 σεναρια:

α) τα καλυτερα δυνατα 'πακετα' της κατηγοριας τιμης 250 + φπα (συμπεριλαμανομενων των εργατικων σε αυτη τη τιμη)

β) ακριβοτερα πακετα οπου βαζω εγω τα εξτρα χρηματα για να πιασουμε καλυτερο εως και πολυ καλο επιπεδο ασφαλειας. Φευγοντας παιρνω τον αφαλο (και ισως και το defender??? εσεις θα μου πειτε). Με το β σεναριο αναγκαστικα θα υπαρξει και 2ος γυρος εξοδων οταν ερθει η ωρα της αποχωρησης απο το διαμερισμα. Βαζοντας παλι το χερι στη τσεπη για αγορα του αφαλου (που θα μεινει στη πορτα) και εργατικα αλλαγης αφαλου.

Για το β σεναριο, τι επιμερους ποσο αντιστοιχει στον αφαλο που πρεπει να αφησω πισω, ωστε να ειμαι σωστος απεναντι του στη τιμη που θα εχει πληρωσει;

Θεωριστε οτι απο αφαλους σχετικα καταλαβαινω πλεον. Αλλα τιποτα απο θωρακισμενες. οποτε παρακαλω δωστε μου να καταλαβω τι επιπεδου ειναι αυτη η πορτα βαση των σημερινων δεδομενων;  Για να δουμε δηλαδη μεχρι ποσο αξιζει η επενδυση πανω της.

ευχαριστω εκ των προτερων και παραμενω διαθεσιμος για καθε διευκρινιση

IMG_6964.jpg

IMG_6968.jpg

IMG_6969.jpg

IMG_6970.jpg

IMG_7255.jpg

IMG_7261.jpg

IMG_7262.jpg

IMG_7259.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, YNWA_ είπε

Το μαξιμουμ ποσό που μπορω να ελπιζω απο τον ιδιοκτητη ειναι 250 ευρω.

Παρακαλω να μου προτεινετε λυσεις για 2 σεναρια:

α) τα καλυτερα δυνατα 'πακετα' της κατηγοριας τιμης 250 + φπα (συμπεριλαμανομενων των εργατικων σε αυτη τη τιμη)

β) ακριβοτερα πακετα οπου βαζω εγω τα εξτρα χρηματα για να πιασουμε καλυτερο εως και πολυ καλο επιπεδο ασφαλειας. Φευγοντας παιρνω τον αφαλο (και ισως και το defender??? εσεις θα μου πειτε). Με το β σεναριο αναγκαστικα θα υπαρξει και 2ος γυρος εξοδων οταν ερθει η ωρα της αποχωρησης απο το διαμερισμα. Βαζοντας παλι το χερι στη τσεπη για αγορα του αφαλου (που θα μεινει στη πορτα) και εργατικα αλλαγης αφαλου.

Για το β σεναριο, τι επιμερους ποσο αντιστοιχει στον αφαλο που πρεπει να αφησω πισω, ωστε να ειμαι σωστος απεναντι του στη τιμη που θα εχει πληρωσει;

Θεωριστε οτι απο αφαλους σχετικα καταλαβαινω πλεον. Αλλα τιποτα απο θωρακισμενες. οποτε παρακαλω δωστε μου να καταλαβω τι επιπεδου ειναι αυτη η πορτα βαση των σημερινων δεδομενων;  Για να δουμε δηλαδη μεχρι ποσο αξιζει η επενδυση πανω της.

ευχαριστω εκ των προτερων και παραμενω διαθεσιμος για καθε διευκρινιση

a1. Cisa Revo (ή αντίστοιχη) + Monolito Rok Bd200 (ή αντίστοιχο) + Agb DCK + Α1893 = 230€ + φπα

a2. Cisa Revo (ή αντίστοιχη) + Monolito Rok Bd200 (ή αντίστοιχο) + Mottura Champions Pro + Α1893 = 230€ + φπα

a3. Cisa Revo (ή αντίστοιχη) + Monolito Rok Bd200 (ή αντίστοιχο) + Evva ICS + Α1893 = 250€ + φπα

ολες οι επιλογες με 5 κλειδια. το α2 & α3 μπορουν να παιξουν κ διπλη ενεργεια δλδ λειτουργικοι με το κλειδι επανω στον κυλινδρο απο την εσωτερικη μερια.

ακριβοτερες επιλογες αξιας λογου : 4ks, mt5, nw5, mcs, stealth, experT και οτι αλλο ανηκει στο επανω ραφι απο abus, bks, winkhaus κ λοιπες εταιρειες...αλλα μετα φευγοντας αν παρεις τον κυλινδρο τι θα αφησεις επανω ; εναν κυλινδρο των 10 ~ 20 ευρω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, mclein² είπε

a1. Cisa Revo (ή αντίστοιχη) + Monolito Rok Bd200 (ή αντίστοιχο) + Agb DCK + Α1893 = 230€ + φπα

a2. Cisa Revo (ή αντίστοιχη) + Monolito Rok Bd200 (ή αντίστοιχο) + Mottura Champions Pro + Α1893 = 230€ + φπα

a3. Cisa Revo (ή αντίστοιχη) + Monolito Rok Bd200 (ή αντίστοιχο) + Evva ICS + Α1893 = 250€ + φπα

ολες οι επιλογες με 5 κλειδια. το α2 & α3 μπορουν να παιξουν κ διπλη ενεργεια δλδ λειτουργικοι με το κλειδι επανω στον κυλινδρο απο την εσωτερικη μερια.

ακριβοτερες επιλογες αξιας λογου : 4ks, mt5, nw5, mcs, stealth, experT και οτι αλλο ανηκει στο επανω ραφι απο abus, bks, winkhaus κ λοιπες εταιρειες...αλλα μετα φευγοντας αν παρεις τον κυλινδρο τι θα αφησεις επανω ; εναν κυλινδρο των 10 ~ 20 ευρω ;

προφανως αν παρεις κατι καλυτερο απο DCK, Champions pro, ICS  βαλεις τη διαφορα και φευγοντας παρεις τον κυλινδρο, πρεπει να του αφησεις (-αγορασεις) εναν απο τους DCK, Champions pro, ICS  αφου αυτη τη κατηγορία κυλινδρων πληρωσε ο ιδιοκτητης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...