Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Για ποιο λογο λες οτι ειναι μετριος κυλινδρος ο Champions Pro?

Στο ρωταω γιατι τον εχω και φυσικα δεν τον συγκρινω με το 4KS απλα απο περιεργεια ρωταω.

Γράψε λάθος, μια χαρά κύλινδρος είναι. Μέσης κατηγορίας τιμής ήθελα να πω.
Κι εμένα, αν δεν ταίριαζε να τον βάλω σε μια άλλη πόρτα που έχει τώρα έναν κύλινδρο της πλάκας δεν θα τον άλλαζα.
Σόρρυ για την λάθος διατύπωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, t0x1k είπε

Πριν από λιγότερο από ένα μήνα έβαλα παραγωγικό τύπο από Σ (χρωστάω φώτος) με τα default πράγματα που βάζει στη συγκεκριμένη πόρτα (κλειδαριά mottura, κύλινδρο champions pro και το γνωστό κωνικό defender) καθαρά για να μην κάθομαι να μπαίνω σε άσκοπες συζητήσεις μαζί τους...
Θέλω να ευχαριστήσω και πάλι ειδικά τον mclein² και τον swayback αλλά και όλους τους άλλους για τις πληροφορίες και γιατί απλά διαβάζοντας τις απορίες άλλων λύνονται και οι δικές μου χωρίς να ρωτάω τα ίδια και τα ίδια.
Όσων αφορά την πόρτα και με βάση τα όσα έχω διαβάσει εδώ (αν έχω καταλάβει κάτι λάθος με διορθώνετε)...
Στιβαρή κατασκευή, ΠΟΛΥ καλή τοποθέτηση (ήμουν παρόν και είδα), συμπαθητικό defender (με τις γνωστές ιδιαιτερότητες αν θέλει κάποιος να το αντικαταστήσει), μια χαρά κλειδαριά (με εύκολη αλλαγή κυλίνδρου - εξωτερική βίδα) και τέλος μέτριος κύλινδρος, αν και προσωπικά θα τον αντικαταστήσω και θα τον χρησιμοποιήσω σε άλλη πόρτα και σε αυτήν θα μπει ένας Evva 4KS.
Προσωπικά τα σχέδια-φινιρίσματα των πορτών του μου άρεσαν (όχι όλα, αλλά ήμουν ανάμεσα σε 3-4 που τα θεωρώ αρκετά) αν και αυτό είναι υποκειμενικό. Επίσης, πληροφοριακά, τους τελευταίους μήνες έχει και 2 καινούργια χρωματολόγια με Ματ χρώματα για επενδύσεις αλουμινίου που την πρώτη φορά που είχα πάει δεν τα είχε.

[δεν κάνω διαφήμιση, απλά καταθέτω την δική μου εμπειρία]

 

8 ώρες πριν, t0x1k είπε

Πριν από λιγότερο από ένα μήνα έβαλα παραγωγικό τύπο από Σ (χρωστάω φώτος) με τα default πράγματα που βάζει στη συγκεκριμένη πόρτα (κλειδαριά mottura, κύλινδρο champions pro και το γνωστό κωνικό defender) καθαρά για να μην κάθομαι να μπαίνω σε άσκοπες συζητήσεις μαζί τους...
Θέλω να ευχαριστήσω και πάλι ειδικά τον mclein² και τον swayback αλλά και όλους τους άλλους για τις πληροφορίες και γιατί απλά διαβάζοντας τις απορίες άλλων λύνονται και οι δικές μου χωρίς να ρωτάω τα ίδια και τα ίδια.
Όσων αφορά την πόρτα και με βάση τα όσα έχω διαβάσει εδώ (αν έχω καταλάβει κάτι λάθος με διορθώνετε)...
Στιβαρή κατασκευή, ΠΟΛΥ καλή τοποθέτηση (ήμουν παρόν και είδα), συμπαθητικό defender (με τις γνωστές ιδιαιτερότητες αν θέλει κάποιος να το αντικαταστήσει), μια χαρά κλειδαριά (με εύκολη αλλαγή κυλίνδρου - εξωτερική βίδα) και τέλος μέτριος κύλινδρος, αν και προσωπικά θα τον αντικαταστήσω και θα τον χρησιμοποιήσω σε άλλη πόρτα και σε αυτήν θα μπει ένας Evva 4KS.
Προσωπικά τα σχέδια-φινιρίσματα των πορτών του μου άρεσαν (όχι όλα, αλλά ήμουν ανάμεσα σε 3-4 που τα θεωρώ αρκετά) αν και αυτό είναι υποκειμενικό. Επίσης, πληροφοριακά, τους τελευταίους μήνες έχει και 2 καινούργια χρωματολόγια με Ματ χρώματα για επενδύσεις αλουμινίου που την πρώτη φορά που είχα πάει δεν τα είχε.

[δεν κάνω διαφήμιση, απλά καταθέτω την δική μου εμπειρία]

Μπορείς να ενημερώσεις σχετικά με το κόστος ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Αυτή είναι η εξώπορτα του σπιτιού μου. Εδώ και 11 χρόνια δεν έχει γίνει η παραμικρή αλλαγή και ούτε θα μου περνούσε από το μυαλό, μέχρι που μπήκα κατά λάθος στη συζήτηση και αγχώθηκα.

Τι αλλαγή θα μπορούσα να κάνω με ανώτατο όριο τα 150€ για να αναβαθμίσω την ανύπαρκτη ασφάλεια μου?

Θα προτιμούσα να μου προτείνετε κάποιο κύλινδρο που να μπορεί να μπορεί να ανοίξει ακόμα και με το κλειδί ξεχασμένο από πίσω(διπλής ενέργειας ονομάζεται μάλλον?).

Και τέλος αν είναι εύκολο να μου προτείνετε κάποιον επαγγελματία από Θεσσαλονίκη για την εγκατάσταση(έστω και με pm).

IMG20211019093456.jpg

IMG20211019093506.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και παλι στο forum, επανερχομαι και παλι για αλλαγή κυλίνδρων σε δυο ξύλινες πολλαπλών σημείων πόρτες που είχα δειξει εδω:

 

Ο φίλος @mclein² ειχε προτεινει astral s ή agb 9000 και ετεινα προς τα εκει. Μετα απο επικοινωνία με τον κλειδαρα ομως, μου πρότεινε mottura c10 για anti-snap προστασία.

 

Επειδη defender μάλλον δεν μπαίνει, ή τουλαχιστον εύκολα, αξίζει να ψαξω για break-secure/anti-snap κύλινδρο, ή δεν εχει πολυ νόημα? Γιατι αν δεν εχει, καλύτερα να πάρω ενα ζευγαρι Evva EPS KA με τους EPS που έχω ηδη και να γλυτωσω άλλο ενα κλειδί, συν του οτι δεν θα χρειαστω επιπλέον αντιγραφα κλειδιών.

 

Επειδή έχουν παραβιαστεί αρκετά σπίτια στον οικισμό και νομιζω τα περισσότερα με σπάσιμο των φθηνών εργολαβικων κυλίνδρων, τι ειναι καλυτερο να πάρω?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sotthes είπε

Καλησπέρα και παλι στο forum, επανερχομαι και παλι για αλλαγή κυλίνδρων σε δυο ξύλινες πολλαπλών σημείων πόρτες που είχα δειξει εδω:

 

Ο φίλος @mclein² ειχε προτεινει astral s ή agb 9000 και ετεινα προς τα εκει. Μετα απο επικοινωνία με τον κλειδαρα ομως, μου πρότεινε mottura c10 για anti-snap προστασία.

 

Επειδη defender μάλλον δεν μπαίνει, ή τουλαχιστον εύκολα, αξίζει να ψαξω για break-secure/anti-snap κύλινδρο, ή δεν εχει πολυ νόημα? Γιατι αν δεν εχει, καλύτερα να πάρω ενα ζευγαρι Evva EPS KA με τους EPS που έχω ηδη και να γλυτωσω άλλο ενα κλειδί, συν του οτι δεν θα χρειαστω επιπλέον αντιγραφα κλειδιών.

 

Επειδή έχουν παραβιαστεί αρκετά σπίτια στον οικισμό και νομιζω τα περισσότερα με σπάσιμο των φθηνών εργολαβικων κυλίνδρων, τι ειναι καλυτερο να πάρω?

 

Προφανώς θα σου απαντήσει ο ιδιος που ξερει καλύτερα άλλα αν διαβάσεις για τον 9000.

Αναφορά σε κείμενο

Διαθέτει σύστημα προστασίας "Snap Resistant" κατά του σπασίματος. Αυτό σημαίνει ότι σε προσπάθεια διάρρηξης ο κύλινδρος εμφανίζει υψηλό βαθμό αντίστασης, χάρη στην ατσάλινη μπάρα σε σχήμα U που βρίσκεται στο κάτω μέρος του και δεν μπορεί να σπάσει.

Οποτε λεω εγω, (σαν σκεψη) τι ειναι καλύτερο?, Να σπάσουν τον κύλινδρο και μετά να τον αποτελειώσουν με ενα τρυπάνι η να μην σπαει (τουλάχιστον να εμφανίζει δυσκολία).Ακομα και να τον σπασουν λογω της μπαρας δεν θα βγαινει..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ThanosL είπε

 

Μπορείς να ενημερώσεις σχετικά με το κόστος ;

Επειδή δεν γνωρίζω αν επιτρέπεται να το γράψω εδώ, θα σου στείλω pm.
Αν επιτρέπεται πάντως πείτε μου να το γράψω κι εδώ, δεν υπάρχει θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/10/2021 στις 4:39 ΜΜ, mclein² είπε

αυτοματο κλειδωμα που δεν κλειδωνει ;

η αξιοπιστια με τους κινεζους ειναι μια δυσκολο-ερμηνευτη λεξη.

γενικα οι JEB & YLI που παιζουν απο ελληνες αντιπροσωπους εχουν καλο support.

Τελικά καταλήξαμε σε ηλεκτροπυρο με μπαταρία κ 10 μπρελόκ στα 390 (με τοποθέτηση). 

Αν και 2 μαγαζιά με κλειδαριές μας πρότειναν την δίγλωσση γιατί κάνει την ίδια δουλειά με τον ηλεκτροπυρο.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια. 

Επεξ/σία από stavros3564
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, stavros3564 είπε

Τελικά καταλήξαμε σε ηλεκτροπυρο με μπαταρία κ 10 μπρελόκ στα 390 (με τοποθέτηση). 

Αν και 2 μαγαζιά με κλειδαριές μας πρότειναν την δίγλωσση γιατί κάνει την ίδια δουλειά με τον ηλεκτροπυρο.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια. 

και δεν ρωτησατε πως γινεται να κανει την ιδια δουλεια ενα προϊον που ειναι κρυφο το που κλειδωνει & ενα προιον που ειναι ξεκαθαρο οτι απλα ειναι δυσκολο να ανοιχθει με μια ταυτοτητα ; 

390 με φπα ή προ ; 

γιατι με μπαταρια κ οχι στο ρευμα συνεχως ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mclein² είπε

γιατι με μπαταρια κ οχι στο ρευμα συνεχως ; 

Απορία.

Προχθές μας είχε ο ΔΕΔΔΗΕ χωρίς ρεύμα για 8 ώρες και βάλε, στο τσακ δεν πήγα στο τμήμα για μήνυση. Αν έχει η πολυκατοικία αυτόματο κλείδωμα, ηλεκτροπύρο ή whatever ηλεκτρικό τι γίνεται στη διακοπή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Doubt είπε

Απορία.

Προχθές μας είχε ο ΔΕΔΔΗΕ χωρίς ρεύμα για 8 ώρες και βάλε, στο τσακ δεν πήγα στο τμήμα για μήνυση. Αν έχει η πολυκατοικία αυτόματο κλείδωμα, ηλεκτροπύρο ή whatever ηλεκτρικό τι γίνεται στη διακοπή;

Απο όσο ξερω στη διακοπή ρευματος ξεκλειδώνει, εαν ομως παρεμβάλεται μπαταρία πρεπει να αδειασει και η μπαταρία για να ξεκλειδώσει..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, sambouar είπε

Καλημέρα. Αυτή είναι η εξώπορτα του σπιτιού μου. Εδώ και 11 χρόνια δεν έχει γίνει η παραμικρή αλλαγή και ούτε θα μου περνούσε από το μυαλό, μέχρι που μπήκα κατά λάθος στη συζήτηση και αγχώθηκα.

Τι αλλαγή θα μπορούσα να κάνω με ανώτατο όριο τα 150€ για να αναβαθμίσω την ανύπαρκτη ασφάλεια μου?

Θα προτιμούσα να μου προτείνετε κάποιο κύλινδρο που να μπορεί να μπορεί να ανοίξει ακόμα και με το κλειδί ξεχασμένο από πίσω(διπλής ενέργειας ονομάζεται μάλλον?).

Και τέλος αν είναι εύκολο να μου προτείνετε κάποιον επαγγελματία από Θεσσαλονίκη για την εγκατάσταση(έστω και με pm).

IMG20211019093456.jpg

IMG20211019093506.jpg

Κάποιος ειδικός που να μπορεί να προτείνει κάποια κλειδαριά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Doubt είπε

Απορία.

Προχθές μας είχε ο ΔΕΔΔΗΕ χωρίς ρεύμα για 8 ώρες και βάλε, στο τσακ δεν πήγα στο τμήμα για μήνυση. Αν έχει η πολυκατοικία αυτόματο κλείδωμα, ηλεκτροπύρο ή whatever ηλεκτρικό τι γίνεται στη διακοπή;

Μήνυση γιατι? Δεν νομίζω να μπορεις να απαιτήσεις τιποτα. Ειχες καμιά ζημιά σε εμπορευματα η κατι αλλο ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Μήνυση γιατι? Δεν νομίζω να μπορεις να απαιτήσεις τιποτα. Ειχες καμιά ζημιά σε εμπορευματα η κατι αλλο ?

Παράβαση καθήκοντος π.χ

Ενημέρωση μηδέν εντωμεταξύ, γαϊδούρια ολκής.

Μήπως το μπερδεύεις με την αγωγή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Doubt είπε

Παράβαση καθήκοντος π.χ

Ενημέρωση μηδέν εντωμεταξύ, γαϊδούρια ολκής.

Μήπως το μπερδεύεις με την αγωγή;

Πολυ πιθανον και ναι να το μπερδεύω. Αν και παλι οταν τα βάζεις με το Δημόσιο δύσκολο να βγει κατι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Petros Electron είπε

Πολυ πιθανον και ναι να το μπερδεύω. Αν και παλι οταν τα βάζεις με το Δημόσιο δύσκολο να βγει κατι..

Τι να βγει δηλαδή; Θα γινόταν μια έρευνα για να σφίξουν κάποιοι πισινοί.

Όσο κάθεσαι και κοιτάς τον ορίζοντα, δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...