Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά. 

Θα ήθελα παρακαλώ τη γνώμη σας και την βοήθειά σας. Νοικιάζω ένα σπίτι στο κέντρο της Αθήνας και θέλω να βάλω πόρτα ασφαλείας. Μπορώ να δώσω μέχρι 800 ευρώ. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο μαγαζί ή κάποιο συνδυασμό στα μαγαζιά?  

Επίσης έχω μία άλλη ερώτηση, μήπως θα ήταν καλό να βάλω μία πιο καλή κλειδαριά και απλά να έχω ένα πιο φθηνό κύλινδρο στην περίπτωση που φύγει ο ενοικιαστής και μπω εγώ η κάποιος άλλος κάποια στιγμή στο σπίτι ?

Αν θέλετε μπορείτε να απαντήσετε με pm η και εδώ μέσα για να διαβάσουν και όλοι οι υπόλοιποι που ψάχνονται.

Σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, sambouar είπε

Κάποιος ειδικός που να μπορεί να προτείνει κάποια κλειδαριά?

δεν ειμαι ειδικος αλλα απο οσα διαβαζουμε εδω θα ελεγα πως μαι cisa revo pro με sferik rok και scudo 9000 ειναι λιγο πιο πανω απο τα 150 που διαθετεις. ισως και μια omega plus .. ας ελπισουμε οι γνωστες να σου πουν περισσοτερα

τα παραπανω ειναι κατα τη γνωμη μου εισαγωγικα. εγω θα κοιταγα και για ενα λιγο καλυτερο defender (μιας και ειναι αυτο που θα μεινει πιο πολυ καιρο πανω στην πορτα. και ειναι και αναλογα και την περιοχη που λενε και οι ειδικοι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/10/2021 στις 9:33 ΜΜ, Silenzio είπε

καλησπέρα σας,

να ζητήσω μια  γνώμη ήθελα από τον mclein για πόρτα ασφαλείας κλιμακοστασίου με budget 750-800 με τοποθέτηση.

αξίζει η Πυράντοχη  FDS17 της metalowood ? σε αυτα τα χρήματα υπάρχει πρόταση σε κάτι καλύτερο ?

ακόμα δεν έχω ιδέα τι κλειδαριά βάζουν, βέβαια σε αυτό το budget δεν έχω απαιτήσεις, αλλά αν υπάρχει συμβουλή για κάτι το ελάχιστο τότε να το ζητήσω.

συγγνώμη είμαι άσχετος τελείως με το αντικείμενο.

ευχαριστώ!

η πορτα -επειδη ειπες για κλιμακοστασιο- πρεπει να ανοιγει ευκολα κ αμεσα κ απο τις δυο μεριες ;

 

Στις 19/10/2021 στις 9:48 ΠΜ, sambouar είπε

Καλημέρα. Αυτή είναι η εξώπορτα του σπιτιού μου. Εδώ και 11 χρόνια δεν έχει γίνει η παραμικρή αλλαγή και ούτε θα μου περνούσε από το μυαλό, μέχρι που μπήκα κατά λάθος στη συζήτηση και αγχώθηκα.

Τι αλλαγή θα μπορούσα να κάνω με ανώτατο όριο τα 150€ για να αναβαθμίσω την ανύπαρκτη ασφάλεια μου?

Θα προτιμούσα να μου προτείνετε κάποιο κύλινδρο που να μπορεί να μπορεί να ανοίξει ακόμα και με το κλειδί ξεχασμένο από πίσω(διπλής ενέργειας ονομάζεται μάλλον?).

Και τέλος αν είναι εύκολο να μου προτείνετε κάποιον επαγγελματία από Θεσσαλονίκη για την εγκατάσταση(έστω και με pm).

τα 150€ ειναι λιγα...ειδικα για θεσσαλονικη...

Στις 19/10/2021 στις 1:10 ΜΜ, sotthes είπε

Καλησπέρα και παλι στο forum, επανερχομαι και παλι για αλλαγή κυλίνδρων σε δυο ξύλινες πολλαπλών σημείων πόρτες που είχα δειξει εδω:

 

Ο φίλος @mclein² ειχε προτεινει astral s ή agb 9000 και ετεινα προς τα εκει. Μετα απο επικοινωνία με τον κλειδαρα ομως, μου πρότεινε mottura c10 για anti-snap προστασία.

 

Επειδη defender μάλλον δεν μπαίνει, ή τουλαχιστον εύκολα, αξίζει να ψαξω για break-secure/anti-snap κύλινδρο, ή δεν εχει πολυ νόημα? Γιατι αν δεν εχει, καλύτερα να πάρω ενα ζευγαρι Evva EPS KA με τους EPS που έχω ηδη και να γλυτωσω άλλο ενα κλειδί, συν του οτι δεν θα χρειαστω επιπλέον αντιγραφα κλειδιών.

 

Επειδή έχουν παραβιαστεί αρκετά σπίτια στον οικισμό και νομιζω τα περισσότερα με σπάσιμο των φθηνών εργολαβικων κυλίνδρων, τι ειναι καλυτερο να πάρω?

 

παρε ΚΑ EPS αν σου βγαινει οικονομικα και ζητα να εχουν προστασια για το σπασιμο.

υγ - ο κλειδαρας προτεινε c10 για να βγαζει μονο εκεινος αντιγραφα...

23 ώρες πριν, Doubt είπε

Απορία.

Προχθές μας είχε ο ΔΕΔΔΗΕ χωρίς ρεύμα για 8 ώρες και βάλε, στο τσακ δεν πήγα στο τμήμα για μήνυση. Αν έχει η πολυκατοικία αυτόματο κλείδωμα, ηλεκτροπύρο ή whatever ηλεκτρικό τι γίνεται στη διακοπή;

οπως ειπε ο παυλιδης, ειναι fail safe και ανοιγει με το που εχει διακοπη ρευματος.

εαν εχει και μπαταρια το συστημα (επαναφορτιζομενη) θα κρατησει 3 εως 5 ωρες αναλογα τη χρηση

21 ώρες πριν, bilion είπε

Καλημέρα παιδιά. 

Θα ήθελα παρακαλώ τη γνώμη σας και την βοήθειά σας. Νοικιάζω ένα σπίτι στο κέντρο της Αθήνας και θέλω να βάλω πόρτα ασφαλείας. Μπορώ να δώσω μέχρι 800 ευρώ. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο μαγαζί ή κάποιο συνδυασμό στα μαγαζιά?  

Επίσης έχω μία άλλη ερώτηση, μήπως θα ήταν καλό να βάλω μία πιο καλή κλειδαριά και απλά να έχω ένα πιο φθηνό κύλινδρο στην περίπτωση που φύγει ο ενοικιαστής και μπω εγώ η κάποιος άλλος κάποια στιγμή στο σπίτι ?

Αν θέλετε μπορείτε να απαντήσετε με pm η και εδώ μέσα για να διαβάσουν και όλοι οι υπόλοιποι που ψάχνονται.

Σας ευχαριστώ

πορτοπολις, σιαμος, μπαλωμενος, παλιουρας (dierre) θεωρω οτι μπορουν να σου δωσουν καλα προϊοντα στο κασωμα/τοποθετηση/εγγυηση/κλειδαρια....δες και τις οικονομικοτερες του μπατζετ σου επιλογες πχ στα 600 ~ 650 δεν ειναι ασχημες. οταν και αν πας να μεινεις αλλαζεις κυλινδρο σε κατι σοβαροτερο/διαφορετικο απ'αυτα που θα σου προτεινουν/βαλουν

20 ώρες πριν, ghostrider είπε

δεν ειμαι ειδικος αλλα απο οσα διαβαζουμε εδω θα ελεγα πως μαι cisa revo pro με sferik rok και scudo 9000 ειναι λιγο πιο πανω απο τα 150 που διαθετεις. ισως και μια omega plus .. ας ελπισουμε οι γνωστες να σου πουν περισσοτερα

τα παραπανω ειναι κατα τη γνωμη μου εισαγωγικα. εγω θα κοιταγα και για ενα λιγο καλυτερο defender (μιας και ειναι αυτο που θα μεινει πιο πολυ καιρο πανω στην πορτα. και ειναι και αναλογα και την περιοχη που λενε και οι ειδικοι.

omega plus θεσσαλονικη οχι 150 δε θα βρει...μην τον πουν 250 φοβαμαι :D

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, mclein² είπε

η πορτα -επειδη ειπες για κλιμακοστασιο- πρεπει να ανοιγει ευκολα κ αμεσα κ απο τις δυο μεριες ;

 

καλημέρα,

ε ναι, θα τοποθετηθεί σύστημα με θυροτηλεόραση, δε ξέρω αν χρειάζεται να μπει σύστημα που να κλειδώνει αυτόματα (ηλεκτρικο κυπρι λέγεται ?), γιατί αλλιώς θα πρέπει να είναι την ημέρα τουλάχιστον ξεκλείδωτη για να ανοίγεις απο το διαμέρισμα, να μη χρειάζεται να κατεβαίνεις τις σκάλες και να ξεκλειδώνεις.

ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Silenzio είπε

καλημέρα,

ε ναι, θα τοποθετηθεί σύστημα με θυροτηλεόραση, δε ξέρω αν χρειάζεται να μπει σύστημα που να κλειδώνει αυτόματα (ηλεκτρικο κυπρι λέγεται ?), γιατί αλλιώς θα πρέπει να είναι την ημέρα τουλάχιστον ξεκλείδωτη για να ανοίγεις απο το διαμέρισμα, να μη χρειάζεται να κατεβαίνεις τις σκάλες και να ξεκλειδώνεις.

ευχαριστώ!

Κανονικη εξώπορτα θες οποτε... γιατι οι κλιμακοστασιου παραπέμπουν σε κατι άλλο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, paylidis είπε

Κανονικη εξώπορτα θες οποτε... γιατι οι κλιμακοστασιου παραπέμπουν σε κατι άλλο..

ναι εξώπορτα σωστά, συγγνώμη είμαι άσχετος τελείως αλλά δε καταλαβαίνω τη διαφορά αυτή, είναι η είσοδος στο κλιμακοστάσιο. (πίσω θα τοποθετηθεί και δεύτερη πόρτα που βγάζει στη πυλωτή, απλά αυτή δε θα είναι ασφαλείας, κάποια μεταλλική λογικά..)

Επεξ/σία από Silenzio
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Silenzio είπε

ναι εξώπορτα σωστά, συγγνώμη είμαι άσχετος τελείως αλλά δε καταλαβαίνω τη διαφορά αυτή, είναι η είσοδος στο κλιμακοστάσιο. (πίσω θα τοποθετηθεί και δεύτερη πόρτα που βγάζει στη πυλωτή, απλά αυτή δε θα είναι ασφαλείας, κάποια σιδερένια λογικά..)

κλιμακοστασίου συνηθως λενε αυτες που ειναι σε οροφο (συχνα πυραντοχες) και βγαινει στο κλιμακοστάσιο συνηθως με μπαρα (μιας κατευθυνσης). Κατα βαση τις βρισκεις σε κτηρια γραφειων κλπ, ισως για αυτο μπερδευτηκε και ο mclein...

Το να βαλεις παντως ασφαλειας σαν κυρια πορτα και λιγα μετρα παραπέρα μια σαβουρα δε θα προστατευσει τελικα απο τιποτα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Silenzio είπε

καλημέρα,

ε ναι, θα τοποθετηθεί σύστημα με θυροτηλεόραση, δε ξέρω αν χρειάζεται να μπει σύστημα που να κλειδώνει αυτόματα (ηλεκτρικο κυπρι λέγεται ?), γιατί αλλιώς θα πρέπει να είναι την ημέρα τουλάχιστον ξεκλείδωτη για να ανοίγεις απο το διαμέρισμα, να μη χρειάζεται να κατεβαίνεις τις σκάλες και να ξεκλειδώνεις.

ευχαριστώ!

βαλε καποια θωρακισμενη πορτα με ηλεκτρικη κλειδαρια (cisa - mottura - iseo) διγλωσση.

οποια πορτα και να βαλεις το ιδιο ειναι. το καλυτερο θα ηταν με ηλεκτρομηχανικη κλειδαρια αλλα υπολογιζεις 800€ μονο για την κλειδαρια κ οσο κοστισει η πορτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, paylidis είπε

κλιμακοστασίου συνηθως λενε αυτες που ειναι σε οροφο (συχνα πυραντοχες) και βγαινει στο κλιμακοστάσιο συνηθως με μπαρα (μιας κατευθυνσης). Κατα βαση τις βρισκεις σε κτηρια γραφειων κλπ, ισως για αυτο μπερδευτηκε και ο mclein...

Το να βαλεις παντως ασφαλειας σαν κυρια πορτα και λιγα μετρα παραπέρα μια σαβουρα δε θα προστατευσει τελικα απο τιποτα...

τώρα κατάλαβα τι λές, όντως δε το έγραψα σωστά.

οπότε ναι κανονική εξώπορτα ασφαλείας, μου πρότειναν την Πυράντοχη  FDS17 της metalowood

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Silenzio είπε

τώρα κατάλαβα τι λές, όντως δε το έγραψα σωστά.

οπότε ναι κανονική εξώπορτα ασφαλείας, μου πρότειναν την Πυράντοχη  FDS17 της metalowood

πυραντοχη 10' δηλαδη οπως το 99% των φθηνων θυρων ασφαλειας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, mclein² είπε

πυραντοχη 10' δηλαδη οπως το 99% των φθηνων θυρων ασφαλειας

γι αυτό σε ρώτησα αν έχεις να μου προτείνεις κάτι άλλο, βέβαια καταλαβαίνω οτι λογω budget δε με παίρνει. Σκέφτομαι μήπως να ζητήσω πιο οικονομικό μοντέλο και να βάλω φύλο αλουμινίου για να μη φθαρεί απο βροχές κλπ συμφωνείς με αυτό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Silenzio είπε

γι αυτό σε ρώτησα αν έχεις να μου προτείνεις κάτι άλλο, βέβαια καταλαβαίνω οτι λογω budget δε με παίρνει. Σκέφτομαι μήπως να ζητήσω πιο οικονομικό μοντέλο και να βάλω φύλο αλουμινίου για να μη φθαρεί απο βροχές κλπ συμφωνείς με αυτό ?

το μπατζετ ειναι τα 600 ~ 700 ;

εαν ναι, βρισκεις μια οποιαδηποτε θωρακισμενη με οσο το δυνατον μεγαλυτερη επιφανεια & παχος μεταλλου εσωτερικα.

το αλουμινιο ειναι μια λυση & το κοντρα πλακε θαλασσης μια ακομη. τιμες δε γνωριζω αλλα σιγουρα θα ανεβεις πολυ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mclein² είπε

το μπατζετ ειναι τα 600 ~ 700 ;

εαν ναι, βρισκεις μια οποιαδηποτε θωρακισμενη με οσο το δυνατον μεγαλυτερη επιφανεια & παχος μεταλλου εσωτερικα.

το αλουμινιο ειναι μια λυση & το κοντρα πλακε θαλασσης μια ακομη. τιμες δε γνωριζω αλλα σιγουρα θα ανεβεις πολυ.

το συγκεκριμένο μοντέλο μας το δίνουν 750 με τοποθέτηση. Οπότε το budget είναι 750-800.

Αν μπορώ να πάρω κάτι αρκετά καλύτερο που να αξίζει να ανέβω στα 900 (αφου πάρω την έγκριση και της άλλης πλευράς, είναι κοινόχρηστη δαπάνη δια του 2)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν η πόρτα βρέχεται δεν είναι καλή ιδέα να έχει απλά μια επένδυση MDF. Θα βραχεί και θα φουσκώσει σίγουρα. Το ίδιο θα συμβεί και με τα απλά πρεβάζια που βάζουν στις πόρτες. Την έχω πατήσει έτσι και είναι πραγματικά χάλια. 

Οπότε είναι απαραίτητο να μπεί ένα φύλο αλουμηνίου, το οποίο με ένα κατά παραγγελία χρώμα θα κοστίσει €400 περίπου.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, costas_ είπε

Εαν η πόρτα βρέχεται δεν είναι καλή ιδέα να έχει απλά μια επένδυση MDF. Θα βραχεί και θα φουσκώσει σίγουρα. Το ίδιο θα συμβεί και με τα απλά πρεβάζια που βάζουν στις πόρτες. Την έχω πατήσει έτσι και είναι πραγματικά χάλια. 

Οπότε είναι απαραίτητο να μπεί ένα φύλο αλουμηνίου, το οποίο με ένα κατά παραγγελία χρώμα θα κοστίσει €400 περίπου.  

400€ επιπλέον για φύλο αλουμινίου ?? πωω μαρέσει που ήθελα και κλειδαρια καλή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...