Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υποτίθεται ότι το mdf είναι για να μη στραβωνει το αλουμίνιο με συστολοδιαστολες, αφού είναι λεπτό το φύλλο.

Τεσπα με 400 ευρώ κοντά πας και παιρνεις άλλη μια πόρτα ασφαλειας, καλύτερα όταν χαλάσει η μελαμίνη να την πετάξει και να βάλει άλλη πορτα :-)

Επεξ/σία από gpapadakis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή το έχω λουστεί το θέμα, κοιτάξτε εδω κατάσταση: Φουκωμένη επένδυση, σκουριασμένη κάσα και ξεφτισμένα πρεβάζια. Αρκεί να σας πω ότι η κάσα έχει σκουριά εσωτερική 1 μέτρο ύψος !

Εγώ λοιπόν δεν ξαναπετάω τα χρήματά μου σε μισές και πρόχειρες δουλειές. Μιά και καλή με τα σωστά υλικά και την κατάλληλη προστασία. 

1634813435537.jpg

Επεξ/σία από costas_
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν θες να τη βγάλεις οικονομικά, και δεν σε ενδιαφέρει η εμφάνιση, τριβεις και κολλας μια μελαμίνη στο ίδιο χρωμα, με εποξικη κόλλα, πάνω στο κομμάτι της πόρτας και της κάσας που έχει το προβλημα, και τρίβεις και βάφεις το μέταλλο με μπογιά που βάφει κατευθείαν πάνω σε μέταλλο.

Επεξ/σία από gpapadakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. 

Η δεύτερη πόρτα ασφαλείας του σπιτιού είναι σε ακόμη ποιό άσχημη κατάσταση, με ξαφτισμένα πρεβάζια και προχωρημένες εσωτερικές σκουριές ! Επίσης, ο ανεμοθραύστης έχει αχρηστευθεί και η πόρτα είναι πλέον ευάλωτη !

 

1634814310723.jpg

Τα παραπάνω, τα έβαλα για να δείτε τι φθορές προκαλούνται στις πόρτες ασφαλείας όταν τοποθετούνται εκτεθημένες στον αέρα και την βροχή. Πρέπει λοιπόν να μπαίνουν σωστά υλικά προστασίας της ώστε να είναι και αισθητικά αλλά και λειτουργικά σωστή.  

Επεξ/σία από costas_
  • Like 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ThanosL είπε

Ερώτηση προς γνώστες : Σε κύλινδρο AGB Scudo DCK , η αντιγραφή των κλειδιών γίνεται στο εργοστάσιο στην Ιταλία ? κόστος ?

ναι, περιπου 45 ~ 60 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, mclein² είπε

η πορτα -επειδη ειπες για κλιμακοστασιο- πρεπει να ανοιγει ευκολα κ αμεσα κ απο τις δυο μεριες ;

 

τα 150€ ειναι λιγα...ειδικα για θεσσαλονικη...

παρε ΚΑ EPS αν σου βγαινει οικονομικα και ζητα να εχουν προστασια για το σπασιμο.

υγ - ο κλειδαρας προτεινε c10 για να βγαζει μονο εκεινος αντιγραφα...

οπως ειπε ο παυλιδης, ειναι fail safe και ανοιγει με το που εχει διακοπη ρευματος.

εαν εχει και μπαταρια το συστημα (επαναφορτιζομενη) θα κρατησει 3 εως 5 ωρες αναλογα τη χρηση

πορτοπολις, σιαμος, μπαλωμενος, παλιουρας (dierre) θεωρω οτι μπορουν να σου δωσουν καλα προϊοντα στο κασωμα/τοποθετηση/εγγυηση/κλειδαρια....δες και τις οικονομικοτερες του μπατζετ σου επιλογες πχ στα 600 ~ 650 δεν ειναι ασχημες. οταν και αν πας να μεινεις αλλαζεις κυλινδρο σε κατι σοβαροτερο/διαφορετικο απ'αυτα που θα σου προτεινουν/βαλουν

omega plus θεσσαλονικη οχι 150 δε θα βρει...μην τον πουν 250 φοβαμαι :D

 

Δεν ειδα τη λεξη κλειδι "θεσσαλονικη"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mclein² είπε

ναι, περιπου 45 ~ 60 ευρω

Κάποια εναλλακτική πρόταση κυλίνδρου σε αυτή την κατηγορία ποιότητας και τιμής , που να έχει πιο οικονομική αλλά "ελεγχόμενη " αντιγραφή κλειδιών ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, ThanosL είπε

Κάποια εναλλακτική πρόταση κυλίνδρου σε αυτή την κατηγορία ποιότητας και τιμής , που να έχει πιο οικονομική αλλά "ελεγχόμενη " αντιγραφή κλειδιών ;

winkhaus o-ntra / cisa astral tekno pro / mottura champions pro / mottura c28 plus / mul-t-lock interactive+ / evva eps / evva ics αν θελεις 3 κλειδια / και οτι αλλο ξεχναω απο bks, abus κλπ εταιρειες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mclein² είπε

winkhaus o-ntra / cisa astral tekno pro / mottura champions pro / mottura c28 plus / mul-t-lock interactive+ / evva eps / evva ics αν θελεις 3 κλειδια / και οτι αλλο ξεχναω απο bks, abus κλπ εταιρειες 

Στους παραπάνω κυλίνδρους οι τιμές , απο μια ματιά που έριξα στο νετ , παίζουν απο 60 ( cisa astral ) ως 145 ευρω ( mottura c28 ) . Κατά τη γνώμη σου είναι στην ίδια κατηγορία ποιοτικά , συγκρίνοντας τους μεταξύ τους , αλλά και με τον scudo dck ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, mclein² said:

ποσοι EPS ? τι μεγεθος ? ποσα κλειδια συνολο ?

Δυο EPS, 240 έκαστος, 40x45, σε χρυσο χρωμα. Για κλειδιά ουτε που συζητησαμε, μου φτάνουν τρια καινούρια εφόσον έχω ηδη αρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ThanosL είπε

Στους παραπάνω κυλίνδρους οι τιμές , απο μια ματιά που έριξα στο νετ , παίζουν απο 60 ( cisa astral ) ως 145 ευρω ( mottura c28 ) . Κατά τη γνώμη σου είναι στην ίδια κατηγορία ποιοτικά , συγκρίνοντας τους μεταξύ τους , αλλά και με τον scudo dck ?

πανω κατω ειναι παρομοιοι...αλλοι πιο χαμηλο επιπεδο κ αλλοι αρκετα υψηλοτερο. ποιοτικα σιγουρα καποιοι ειναι αρκετα καλυτεροι αλλα κανενας πιο κατω.

9 ώρες πριν, sotthes είπε

Δυο EPS, 240 έκαστος, 40x45, σε χρυσο χρωμα. Για κλειδιά ουτε που συζητησαμε, μου φτάνουν τρια καινούρια εφόσον έχω ηδη αρκετά.

καθε αφαλος επρεπε να κοστιζει περιπου 75€ ~ 80€ + φπα. σιγουρα καταλαβαν τι τους ζητησες ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mclein² είπε

πανω κατω ειναι παρομοιοι...αλλοι πιο χαμηλο επιπεδο κ αλλοι αρκετα υψηλοτερο. ποιοτικα σιγουρα καποιοι ειναι αρκετα καλυτεροι αλλα κανενας πιο κατω.

 

Ξέρω..... σε ζαλίζω , αλλά σε ποιά σειρά θα τους έβαζες ; ( βάλε μέσα και τον Scudo )

Επεξ/σία από ThanosL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ThanosL είπε

Ξέρω..... σε ζαλίζω , αλλά σε ποιά σειρά θα τους έβαζες ; ( βάλε μέσα και τον Scudo )

βρες 3 μοντελα που σου κανουν κ θα στα βαλω σε σειρα γιατι αναμεσα σε 20 κυλινδρους μου ειναι καπως δυσκολο

31 λεπτά πριν, niCk_eleCtro είπε

Εχει δοκιμάσει κάποιος να αλλάξει την παλιά κλειδαριά σε θωρακισμένη πόρτα ΜΟΝΟΣ του?

αρκετοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...