Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νίκο εαν ενδιαφέρεσαι να βγείς στην αγορά, θα σου στείλω στο viber μια προσφορά που είχα πάρει για μια μέτρια πόρτα από έναν καλό και γνωστό κατασκευαστή και θα καταλάβεις γιατί τιμές μιλάμε. 

Αναφέρομαι σε μια αρκετά εμπορική πόρτα ασφαλείας + MOTTURA κλειδαριά + αφαλό MOTTURA C-28 + Defender 

Επεξ/σία από costas_
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/11/2021 στις 8:41 ΜΜ, Petros Electron είπε

Καλησπερα, μολις έμαθα οτι εγινε απόπειρα διάρρηξης στην πολυκατοικία μου σε πορτα με κλειδαριά με omega plus οπου δεν τα κατάφεραν.

Τώρα ειμαι εκτος και δεν εχω εικονα τι έκαναν στην πόρτα.

Το θέμα ειναι οτι εχουν φαγωθεί να βάλουμε κατω πορτα ασφάλειας με αυτόματο κλείδωμα και πηρε προσφορά η διαχ/τρια στα 4000 ευρω. Εγω ειμαι της γνώμης να μπει ηλεκτροπυρος, θα ανεβάσω και φωτο τις επόμενες μερες να μου πει κάποιος πανω-κατω ποσο μπορει να κοστίσει.

Σε συνεχεια με το προηγούμενο ποστ μου παραθέτω φωτογραφίες της πόρτας εισόδου της πολυκατοικίας. Προκεται για μια απλη πορτα αλουμινίου με τζαμαρία.

Η τιμη που πηρε η διαχ/ρια ειναι να μπει λέει ασφάλειας με αυτόματο κλείδωμα και κάπου (20-30 πυρους) ειπε όπως και αλλαγή τμήματος η όλης της τζαμαρίας με καινούρια. Λογικά θα αλλαχθεί και το πλαίσιο. Τιμη 4000. Εγω ειπα να μπει ηλεκτροπυρος. Έχουμε θυρ/ση με ενσωματωμένο καρτα-αναγνωστη. Εμενα δεν θα με πειραζε να μπει και αυτονομος δηλαδη να μην εχει σχεση με την θυρ/ση και να λειτουργει και με μπαταρια (σε περιπτωση διακοπης ρευματος).Θελω αν κάποιος φιλος εχει εικονα , εχει βαλει να μου πει ποσο θα κοστισει και αν ξερει κάποιον (σε πμ) να μου πει για να πάρουμε μια τιμη.

 

received_385926476549502.jpeg

received_415344966710459.jpeg

received_3214301048789730.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, mclein² είπε

καλα κι ο Σιαμος που εχει καλυτερη πορτα & καλυτερα συνεργεια υποστηριζει κ αναβαθμιζει αλλα φανταζομαι δε θα σου αρεσε ν'ακουσεις οτι πρεπει να βγαλουν + να παρουν την πορτα στο εργαστηριο για να την αναβαθμισουν.

γενικα οπως προειπα το μονο μειον της πορτας ειναι το defender κατα τ'αλλα ολα ειναι τελεια !

Αυτο παντως οτι πρεπει να παρουν την πορτα στο εργαστηριο δεν το ειχα ξανακουσει,δεν ξερω αν εχει ξαναγραφτει εδω, σιγουρα δεν το εχει αναφερει φιλος εδω μεσα που την αναβαθμισε.Τουλαχιστον την φιαχνουν αυθημερον η καθεσαι το βραδυ εξω απο το σπιτι....

1 ώρα πριν, costas_ είπε

Νίκο εαν ενδιαφέρεσαι να βγείς στην αγορά, θα σου στείλω στο viber μια προσφορά που είχα πάρει για μια μέτρια πόρτα από έναν καλό και γνωστό κατασκευαστή και θα καταλάβεις γιατί τιμές μιλάμε. 

Αναφέρομαι σε μια αρκετά εμπορική πόρτα ασφαλείας + MOTTURA κλειδαριά + αφαλό MOTTURA C-28 + Defender 

Βαζει ακομα C28?

 

 

Επεξ/σία από Menelaos83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σπίτι μου έχω μια εξώπορτα αυλής, απλή σιδερένια η οποία είχε σκουριάσει σε κάποια σημεία. Φώναξα λοιπόν έναν σιδερά να την δεί και αφού την περιεργάστηκε λίγο μου είπε ο φωστήρας

"Θα πρέπει να την βγάλω και να την πάω στο εργαστήριό μου και θα χρειαστώ 2 ημέρες για να την επισκευάσω. Μην ανησυχείτε όμως, αυτές τις 2 ημέρες που δεν θα έχετε πόρτα θα σας φέρω ένα λυκόσκυλο να σας φυλάει" 

Ξεραθήκαμε στα γέλια με την γυναίκα μου και φυσικά δεν πήρε την δουλειά.

9 λεπτά πριν, Menelaos83 είπε

Βαζει ακομα C28?

 

Η προσφορά είναι προ λίγων μηνών και από τα πρώτα ονόματα του χώρου. Οπως καταλαβαίνεις πήγα σε άλλον 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, costas_ είπε

Η προσφορά είναι προ λίγων μηνών και από τα πρώτα ονόματα του χώρου. Οπως καταλαβαίνεις πήγα σε άλλον 

επειδη δεν καταλαβα καλα....

θεωρεις  --->>

οτι το defender σου + iseo γραναζωτη + rs3s ειναι καλυτερο απο το πακετο : mottura gear + mottura c28 + κωνικο ;

21 ώρες πριν, Menelaos83 είπε

Αυτο παντως οτι πρεπει να παρουν την πορτα στο εργαστηριο δεν το ειχα ξανακουσει,δεν ξερω αν εχει ξαναγραφτει εδω, σιγουρα δεν το εχει αναφερει φιλος εδω μεσα που την αναβαθμισε.Τουλαχιστον την φιαχνουν αυθημερον η καθεσαι το βραδυ εξω απο το σπιτι....

3 ωρες ηταν η διαδικασια κ δε γνωριζω αν ηταν κανονας ή εξαιρεση, παντως εχει συμβει.

ο Σιαμος ειναι γνωστος για τις πορτες του και οχι για τις αναβαθμισεις του παντως...

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mclein² είπε

επειδη δεν καταλαβα καλα....

θεωρεις  --->>

οτι το defender σου + iseo γραναζωτη + rs3s ειναι καλυτερο απο το πακετο : mottura gear + mottura c28 + κωνικο ;

Δεν έχω τις γνώσεις για να υποστηρίξω κάτι τέτοιο και μάλιστα τόσο τεχνικό. Εσύ σίγουρα ξέρεις καλύτερα.

Όμως αυτό που μπορώ να σου πω ως πελάτης, είναι ότι πήρα προσφορά για μια μέτρια πόρτα (απλή πόρτα με mottura ), πήρα πρόσφορά και για αυτήν που τελικά αγόρασα (γυαλί, cisa, iseo ) και  

- Οι δυο προσφορές είχαν διαφορά στην τελική τιμή μόνο €100

- Ο ένας ήταν πωλητής για τα πανηγύρια και ο άλλος ήταν επαγγελματίας 

- Για τον έναν άκουσα καλά λόγια από ιδιώτες πελάτες του και για τον άλλο άκουσα τα καλύτερα από τους επαγγελματίες (κλειδαράδες & κατασκευαστές)

- Ο ένας κλαψούριζε για την ακρίβεια και τα υψηλά μεταφορικά και ο άλλος μου εξηγούσε το όραμα και τις επενδύσεις της εταιρείας

- Ο ένας μου έδωσε ένα κολόχαρτο για προσφορά με δυο νούμερα σε κύκλους και ο άλλος εκτυπωμένη φόρμα με 100 πεδία συμπληρωμένα

- Μου μιλούσε στον ενικό λες και με ήξερε από χθες, ο έταιρος με το επώνυμό μου και πάντα με ευγένεια 

Δεν έχω ποτέ γράψει ποιός ήταν ο ένας και ποιός ήταν ο άλλος, αλλά μιλάμε για το Νο1 & Νο2 κατασκευαστές της ελληνικής αγοράς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, costas_ είπε

Δεν έχω τις γνώσεις για να υποστηρίξω κάτι τέτοιο και μάλιστα τόσο τεχνικό. Εσύ σίγουρα ξέρεις καλύτερα.

Όμως αυτό που μπορώ να σου πω ως πελάτης, είναι ότι πήρα προσφορά για μια μέτρια πόρτα (απλή πόρτα με mottura ), πήρα πρόσφορά και για αυτήν που τελικά αγόρασα (γυαλί, cisa, iseo ) και  

- Οι δυο προσφορές είχαν διαφορά στην τελική τιμή μόνο €100

- Ο ένας ήταν πωλητής για τα πανηγύρια και ο άλλος ήταν επαγγελματίας 

- Για τον έναν άκουσα καλά λόγια από ιδιώτες πελάτες του και για τον άλλο άκουσα τα καλύτερα από τους επαγγελματίες (κλειδαράδες & κατασκευαστές)

- Ο ένας κλαψούριζε για την ακρίβεια και τα υψηλά μεταφορικά και ο άλλος μου εξηγούσε το όραμα και τις επενδύσεις της εταιρείας

- Ο ένας μου έδωσε ένα κολόχαρτο για προσφορά με δυο νούμερα σε κύκλους και ο άλλος εκτυπωμένη φόρμα με 100 πεδία συμπληρωμένα

- Μου μιλούσε στον ενικό λες και με ήξερε από χθες, ο έταιρος με το επώνυμό μου και πάντα με ευγένεια 

Δεν έχω ποτέ γράψει ποιός ήταν ο ένας και ποιός ήταν ο άλλος, αλλά μιλάμε για το Νο1 & Νο2 κατασκευαστές της ελληνικής αγοράς. 

καλημερα,

δεν εχεις γνωσεις αλλα αποκαλεις την πορτα με τη μοτουρα μετρια αφηνοντας υπονοουμενο οτι η δικη σου ειναι καλυτερη.

τα λεφτα στην προκειμενη παιζουν το ρολο τους κ εχεις δικιο.

ο ενας ειναι πωλητης της κακιας ωρας κ συμφωνω - ο αλλος δεν ξερω ποιος ειναι.

νομιζω οτι ο μοτουρας δε χρειαζεται συστασεις, τα εργα του εδω και 40 χρονια λειτουργουν απροβληματιστα σε πολυ μεγαλο ποσοστο. ολοκληρες πολυκατοικιες χωρις καμια συντηρηση παιζουν κ θα παιζουν ακομη κ με μοτουρα χρηματοκιβωτιου. ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ - ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΩΦΕΛΟΣ (ΜΑΛΛΟΝ ΖΗΜΙΑ), ΑΠΛΑ ΛΕΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΙΣΧΥΕΙ.

η κλαψα ειναι γενικο κακο, ειδικα σε ανθρωπους του παρελθοντος...μαζι σου ειμαι ομως μιας κ εσενα ως πελατη δε σε ενδιαφερει.

μαζι σου και για το κωλοχαρτο...τωρα για τα 100 πεδια που δε λενε τιποτα δεν μπορω να ειμαι μαζι σου αλλα ως πελατης εχεις τα δικια σου.

μαζι σου και για τον ενικο....ειναι θεμα σεβασμου κ δε συζητιεται !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα Νίκο, μια πορτα μονης θωράκισης ειναι με αφρολεξ για μόνωση. Βλεπω ενα μετριότατο defender και κλειδαριά δεν γνωρίζω τι ειναι, ο αφαλός ο diamond απο οτι εχουν γράψει εδω δεν λεει και τιποτα.

Εγω εβαλα μια απο γνωστό κατασκευαστή στα 600ευρω ίδιας θωράκισης με κλειδαρια με σωστη εγ/ση και τσιμέντο, securemme και αφαλο defender τα ιδια, και τα αλλαξα μετα με BKD250, AGB DCK, και μετα απο 4 χρονια την κλειδαριά Cisa Rev pro. Οποτε συνολικά μου εφτασε κοντα στα 850 ευρω. Αν θελεις πληροφοριες να σου πω pm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Φελιζολ.

Το αφρολεξ είναι για μαξιλάρια.:P

Χαχα σωστος!. Αν και δεν ειναι τιποτα το ακριβο, εμενα δεν εχει μεσα αλλα πηρα ιδέα τωρα να βαλω μεσα στην δικια μου τίποτα, πχ υαλοβάμβακα που ειναι και φθηνός. Πετροβαμβακας θα ηταν καλύτερα αλλα τσούζει η τιμή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Ειχα γράψει για μια πορτα που εχω βρει σε τιμη 750, παραθέτω φωτογραφίες για να μου πείτε γνώμες.

 

Screenshot_2021-11-18-17-09-14-94_7194b3f5412bb444ad6d49859dec017f.jpg

η συγκεκριμενη πορτα στα 750 ειναι πολυ ακριβη.

περαν του εσωτερικου, εγω βλεπω κλειδαρια γραναζωτη (ντιερρε) + το δικο της ντιφεντερ που ειναι πιο στενο κ αρα δυσκολα αλλαζεις ντιφεντερ σ'αυτη την κλειδαρια + αφαλο ιζεο ρ6...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Ποιοι από τους "γνωστούς" κυλίνδρους που προτείνονται Evva(eps-ics-4ks), Agb dck, Winkhaus, Multlock mt5, Abloy κτλ είναι διπλής ενέργειας ώστε να ανοίγουν και όταν έχει κλειδί απο μέσα ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Rm.Geko είπε

Καλημέρα. Ποιοι από τους "γνωστούς" κυλίνδρους που προτείνονται Evva(eps-ics-4ks), Agb dck, Winkhaus, Multlock mt5, Abloy κτλ είναι διπλής ενέργειας ώστε να ανοίγουν και όταν έχει κλειδί απο μέσα ? 

ολοι οι evva υπαρχουν / γινονται διπλης

ολοι οι winkhaus επισης

abloy protec² ειναι εξ'αρχης

mottura σχεδον ολοι υπαρχουν σε εκδοση διπλης

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...