Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γειά σας, νέος στο Forum.... 

Θα ήθελα να μάθω αν περναει το κλειδί του αφαλου abloy protec 2 στη σχισμή του defender που χρησιμοποιειται στα τωρινά μοντέλα  siamo, χωρίς μετατροπές. 

Δυστυχως από τους ίδιους δεν περνεις εύκολα απαντήσεις....

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, για τυχόν απαντήσεις. 

Επεξ/σία από GiorgosSF
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά το πόμολακι που μπαίνει από τη μέσα μεριά του κυλίνδρου στη πόρτα πως λειτουργεί? Μπαίνει ένα από τα υπαρχοντα κλειδιά που στον κύλινδρο και από πάνω αυτο το πόμολακι σαν κάλυμμα η είναι κάτι αυτόνομο?

Γιατί το ρωτάω αυτό?

Ρωτούσα για τον AGB scudo DCK σε δύο κλειδαραδες να πάρω τιμές και αναφερόμενος εγώ στο ότι έχει θέμα ο διπλής ενέργειας ο ένας μου είπε ήταν παλιά δεν ισχύει πλέον και ο άλλος μου λέει δεν φέρνω το διπλής γιατί έχουν θέματα αυτοί που έχουν μείνει Ελλάδα και αν θες διπλής ενέργειας μπορουμε να βάλουμε πόμολακι από μέσα ώστε να μπορείς να το δουλεύεις και από έξω σαν διπλης.

Μη ρωτήσετε γιατί δε ρώτησα αυτούς... Γιατί εμπιστεύομαι περισσότερο τα παιδιά εδώ μέσα. 

Επεξ/σία από Rm.Geko
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Rm.Geko είπε

Ρε παιδιά το πόμολακι που μπαίνει από τη μέσα μεριά του κυλίνδρου στη πόρτα πως λειτουργεί? Μπαίνει ένα από τα υπαρχοντα κλειδιά που στον κύλινδρο και από πάνω αυτο το πόμολακι σαν κάλυμμα η είναι κάτι αυτόνομο?

Γιατί το ρωτάω αυτό?

Ρωτούσα για τον AGB scudo DCK σε δύο κλειδαραδες να πάρω τιμές και αναφερόμενος εγώ στο ότι έχει θέμα ο διπλής ενέργειας ο ένας μου είπε ήταν παλιά δεν ισχύει πλέον και ο άλλος μου λέει δεν φέρνω το διπλής γιατί έχουν θέματα αυτοί που έχουν μείνει Ελλάδα και αν θες διπλής ενέργειας μπορουμε να βάλουμε πόμολακι από μέσα ώστε να μπορείς να το δουλεύεις και από έξω σαν διπλης.

Μη ρωτήσετε γιατί δε ρώτησα αυτούς... Γιατί εμπιστεύομαι περισσότερο τα παιδιά εδώ μέσα. 

Καπάκι με κλειδί υπάρχον μπαίνει σε πομολάκι αυτόματο ηλεκτρονικό της nuki μόνο, απ'ότι ξέρω.

Σε πομολάκια manual (και συγκεκριμένα Scudo DCK που έχω, οπότε μπορώ να σου πω γι'αυτό με βεβαιότητα, αλλά απ'οτι γνωρίζω και στα άλλα) μπαίνει μόνιμα το πομολάκι από την εσωτερική πλευρά, χωρίς να χρειάζεται κάποιο κλειδί από μέσα.

ΥΓ: Για την άλλη απορία σου περιμένω απαντήσεις swayback, mclein και άλλων ειδικών, αλλά απ'ότι ξέρω και ο κύλινδρος με πομολάκι διπλής ενέργειας είναι (απλά χωρίς είσοδο για κλειδί από την εσωτερική μεριά). Αν ισχύει αυτό που λέω, ο δεύτερος κλειδαράς σου είπε ψέματα κάνοντας διαχωρισμό κυλίνδρου με πομολάκι από κύλινδρο διπλής, αλλά ας δούμε τί θα μας πούνε τα παιδιά.

 

Επεξ/σία από taris
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, GiorgosSF είπε

Γειά σας, νέος στο Forum.... 

Θα ήθελα να μάθω αν περναει το κλειδί του αφαλου abloy protec 2 στη σχισμή του defender που χρησιμοποιειται στα τωρινά μοντέλα  siamo, χωρίς μετατροπές. 

Δυστυχως από τους ίδιους δεν περνεις εύκολα απαντήσεις....

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, για τυχόν απαντήσεις. 

οριακα πρεπει να φτανει. χωρις διακοσμητικα καπελα κατα 99% ειναι οκ.

1 ώρα πριν, Rm.Geko είπε

Ρε παιδιά το πόμολακι που μπαίνει από τη μέσα μεριά του κυλίνδρου στη πόρτα πως λειτουργεί? Μπαίνει ένα από τα υπαρχοντα κλειδιά που στον κύλινδρο και από πάνω αυτο το πόμολακι σαν κάλυμμα η είναι κάτι αυτόνομο?

Γιατί το ρωτάω αυτό?

Ρωτούσα για τον AGB scudo DCK σε δύο κλειδαραδες να πάρω τιμές και αναφερόμενος εγώ στο ότι έχει θέμα ο διπλής ενέργειας ο ένας μου είπε ήταν παλιά δεν ισχύει πλέον και ο άλλος μου λέει δεν φέρνω το διπλής γιατί έχουν θέματα αυτοί που έχουν μείνει Ελλάδα και αν θες διπλής ενέργειας μπορουμε να βάλουμε πόμολακι από μέσα ώστε να μπορείς να το δουλεύεις και από έξω σαν διπλης.

Μη ρωτήσετε γιατί δε ρώτησα αυτούς... Γιατί εμπιστεύομαι περισσότερο τα παιδιά εδώ μέσα. 

οι πομολοκυλινδροι ειναι ετοιμοι με "γονδολο" απο τη μια μερια που σε απλα ελληνικα σημαινει οτι ο ροτορας ειναι συνδεδεμενος με ενα μεταλο που φτανει ως την ακρη του κυλινδρου κ εκει βιδωνει με αλενοβιδα το πομολακι οποτε καταληγουμε στο οτι δεν υπαρχει κλειδι.

οι διπλης ενεργειας στη θεσσαλονικη δεν ξερω αν εχουν επιστραφει ολοι. στην αττικη ομως δεν υπαρχει σε εισαγωγεα κυλινδρος διπλης ενεργειας προβληματικος απο τις πρωτες παρτιδες. το κακο ειναι οτι δεν μπορεις να πιστεψεις τους κλειδαραδες για το στοκ τους γιατι ειμαστε λιγο προβληματικοι σαν φαρα..

προσωπικα θα πηγαινα σε πομολοκυλινδρο εαν ηθελα με το ζορι διπλης ενεργειας DCK.

κατα 99% ομως λυθηκε το προβλημα για παντα γιατι εχουμε διπλης ενεργειας σχεδον σε ολα τα μοντελα του εργοστασιου AGB απλα δεν ξερεις ποιος εστειλε πισω το στοκ + ποιος οχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/11/2021 στις 11:56 ΜΜ, GiorgosSF είπε

Γειά σας, νέος στο Forum.... 

Θα ήθελα να μάθω αν περναει το κλειδί του αφαλου abloy protec 2 στη σχισμή του defender που χρησιμοποιειται στα τωρινά μοντέλα  siamo, χωρίς μετατροπές. 

Δυστυχως από τους ίδιους δεν περνεις εύκολα απαντήσεις....

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, για τυχόν απαντήσεις. 

Σε πόρτα του 2020 μπήκε κανονικά χωρίς πρόβλημα. Αλλά χωρίς το μαύρο πλαστικό στη λαβή του κλειδιού. Αν θες και το πλαστικό, πρέπει να το "φας" 1-2 χιλιοστά και θα είναι οκ. 

Το κλειδί του Abloy το έχω δοκιμάσει και με Disec CLS5 (που έχει από τα πιο χοντρά ροτοράκια και με λεπτή σχισμή) και δούλευε οκ. Οπότε 100% θα είναι οκ και με του Σιάμου. Το πλαστικό στη λαβή είναι το θέμα. Είτε το βγάζεις, είτε το λιμάρεις. 

Επεξ/σία από swayback
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως οι κλειδαραδες εδώ Θεσσαλονίκη που ψάχνομαι κάνα δυο μέρες είναι όλοι ένας και ένας...Το θέμα δεν είναι τι θέλεις εσυ να βάλεις και ας το έχουν αλλά τι θέλουν αυτοί.

Ας είναι καλά τα παιδιά εδώ μέσα και ιδιαίτερα @mclein² @swayback και πάμε λίγο υποψιασμένοι , αν και τους έχετε χαλάσει τη πιάτσα. 

Ο αλλος μας ήξερε κιόλας, μόνος του μου λέει πάτε και τα διαβάζετε αυτά στα insomnia δεν έχω τίποτα από αυτά(μια Cisa Revo και ένα Disec ζητησα εντωμεταξύ). 

Τρελαααα.. 

Επεξ/σία από Rm.Geko
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Rm.Geko είπε

Πάντως οι κλειδαραδες εδώ Θεσσαλονίκη που ψάχνομαι κάνα δυο μέρες είναι όλοι ένας και ένας...Το θέμα δεν είναι τι θέλεις εσυ να βάλεις και ας το έχουν αλλά τι θέλουν αυτοί.

Ας είναι καλά τα παιδιά εδώ μέσα και ιδιαίτερα @mclein² @swayback και πάμε λίγο υποψιασμένοι , αν και τους έχετε χαλάσει τη πιάτσα. 

Ο αλλος μας ήξερε κιόλας, μόνος του μου λέει πάτε και τα διαβάζετε αυτά στα insomnia δεν έχω τίποτα από αυτά(μια Cisa Revo και ένα Disec ζητησα εντωμεταξύ). 

Τρελαααα.. 

ο καθενας οριζει τη μοιρα του....

και δεν ειναι ουτε μονο στους κλειδαραδες...ουτε μονο σαλονικα...

τι ειχε ο συναδελφος ως αντιπροτασεις μαθαμε ; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, mclein² είπε

ο καθενας οριζει τη μοιρα του....

και δεν ειναι ουτε μονο στους κλειδαραδες...ουτε μονο σαλονικα...

τι ειχε ο συναδελφος ως αντιπροτασεις μαθαμε ; 

Βλέπω να μαζεύονται σε κανένα βανάκι και να κατεβαίνουν να σας βρουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Alejandro είπε

Βλέπω να μαζεύονται σε κανένα βανάκι και να κατεβαίνουν να σας βρουν!

να εχουμε βρασει φασολαδα πρωτα μην ερθουν απροετοιμαστοι :D 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, mclein² είπε

ο καθενας οριζει τη μοιρα του....

και δεν ειναι ουτε μονο στους κλειδαραδες...ουτε μονο σαλονικα...

τι ειχε ο συναδελφος ως αντιπροτασεις μαθαμε ; 

Ο συγκεκριμένος όχι γιατί άρχισα να φορτώνω και το κόψαμε εκεί. 

Αλλά μπορώ να σου πω σε χθεσινή συνομιλία με "5αστερο" γνωστό δυτικά χθες κλειδαρα που πηρα να ρωτήσω τιμή για Cisa Revo +4ks+bd250 για αντικατάσταση μιας securrem χρήματοκιβωτίου μέχρι 350 ευρώ. Η απάντηση του ήταν ότι δεν υπάρχουν τέτοιες τιμές και αυτό το σετ πάει πολύ παραπάνω.

Είχα όρεξη χθες και το τον αρχισα στην ειρωνεία τον πιτσιρικά και το παίρνει το τηλ το αφεντικό του. Του λέω μάστορα θέλεις να μου προτείνεις κάτι από 250 μέχρι 350 ή να κλείσω ? Και μου λέει γιατι να δώσεις τόσα λεφτά εγώ έρχομαι με 80 ευρώ σου αλλάζω μόνο το κύλινδρο με καινούργιο χρηματοκιβωτιου της securrem πατενταρισμενο που έχω προσωπικό προφίλ και φώναξε όποιον κλειδαρα θέλεις δε θα αναλάβει κάνεις να τον ανοίξει θα τον βλέπει και θα φεύγει.Λεω κάτι άλλο έχεις να προτείνεις? Με λέει μετά πας σε stealth. Λέω δηλαδή η θα δώσω 80 η 580? Εκεί άρχισα να βαριέμαι και το έκλεισα. 

Βγάλε συμπέρασμα τώρα.. 

Επεξ/σία από Rm.Geko
  • Thanks 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Rm.Geko είπε

Ο συγκεκριμένος όχι γιατί άρχισα να φορτώνω και το κόψαμε εκεί. 

Αλλά μπορώ να σου πω σε χθεσινή συνομιλία με "5αστερο" γνωστό δυτικά χθες κλειδαρα που πηρα να ρωτήσω τιμή για Cisa Revo +4ks+bd250 για αντικατάσταση μιας securrem χρήματοκιβωτίου μέχρι 350 ευρώ. Η απάντηση του ήταν ότι δεν υπάρχουν τέτοιες τιμές και αυτό το σετ πάει πολύ παραπάνω.

Είχα όρεξη χθες και το τον αρχισα στην ειρωνεία τον πιτσιρικά και το παίρνει το τηλ το αφεντικό του. Του λέω μάστορα θέλεις να μου προτείνεις κάτι από 250 μέχρι 350 ή να κλείσω ? Και μου λέει γιατι να δώσεις τόσα λεφτά εγώ έρχομαι με 80 ευρώ σου αλλάζω μόνο το κύλινδρο με καινούργιο χρηματοκιβωτιου της securrem πατενταρισμενο που έχω προσωπικό προφίλ και φώναξε όποιον κλειδαρα θέλεις δε θα αναλάβει κάνεις να τον ανοίξει θα τον βλέπει και θα φεύγει.Λεω κάτι άλλο έχεις να προτείνεις? Με λέει μετά πας σε stealth. Λέω δηλαδή η θα δώσω 80 η 580? Εκεί άρχισα να βαριέμαι και το έκλεισα. 

Βγάλε συμπέρασμα τώρα.. 

παρανοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοιτάζω για καινούργια πόρτα ασφαλείας σπιτιού και αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι δεν έχω βρει ηλεκτρονική κλειδαριά που να ανοίγει με smartwatch ή κινητό (π.χ. έλεγχος 2 στοιχείων, παρουσία κινητού & δακτυλικό αποτύμα, ή pin ή κάτι), τελοσπάντων κάτι που να αντιστοιχεί στο 2022. Δηλαδή, αναγκαστικά να κουβαλάμε κλειδιά και να ανοίγουμε μεσαιωνικά την πόρτα... Έχει κανείς βρει κάτι ασφαλές και αυτοματοποιημένο;

Επεξ/σία από getty
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, getty είπε

Δηλαδή, αναγκαστικά να κουβαλάμε κλειδιά και να ανοίγουμε μεσαιωνικά την πόρτα... 

Μηπως εισαι ο χαμενος διδυμος αδερφος του αδερφου μου και εν τελει και αδερφος δικος μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...