Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, mclein² είπε

 

εξαρταται την αλουμινοπορτα.

απο 30/30 μεχρι 30/50 και 30/60 μπορει να χρειαζεται αναλογα το προφιλ.

το συνηθισμενο ειναι 30/45.

ντιφεντερ μπαινει εαν ειναι 1 σημειου η κλειδαρια και ειναι αχρηστο γιατι τις ανοιγουν με κατσαβιδι κλειδωμενες.

εαν ειναι 3 σημειων η κλειδαρια τοτε δε μπαινει & δε χρειαζεται

Ξέχασα να αναφέρω ότι η κλειδαριά είναι 3 σημείων . Αρα οχι defender . Νομίζω ότι ο υπάρχων κύλινδρος είναι ένας Martin ( ???) 75 mm , αλλά θα τον μετρήσω για σιγουριά .

mclein , τι προτείνεις ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, ThanosL είπε

Ξέχασα να αναφέρω ότι η κλειδαριά είναι 3 σημείων . Αρα οχι defender . Νομίζω ότι ο υπάρχων κύλινδρος είναι ένας Martin ( ???) 75 mm , αλλά θα τον μετρήσω για σιγουριά .

mclein , τι προτείνεις ?

 

agb 9000 ή astral s για φυσιολογικες περιπτωσεις εως τα 50 ~ 60 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε συνομιλία που είχα με κλειδαρα έχω κάποιες απορίες. 

α) Η mcs δε βγαίνει με πόμολακι από μέσα μόνο διπλής ενέργειας? 

β) Σε σύγκριση Cisa Revo και Multi Los όταν ρώτησα τον τρόπο λειτουργίας μου προτάθηκε η δεύτερη με +10 ευρώ με το γνωστό που αναφέρετε και σε site ότι παρόλο που και οι δύο έχουν διπλό καταπέλτη στη Los ενεργοποιειται και στο τροχισμα μόνο του defender σε σχέση με τη Cisa. Σε παλιότερο μήνυμα αν δε κάνω λάθος @mclein² μιας και τη δουλευεις τη Revo είχες αναφέρει ότι δουλεύουν με τον ίδιο τρόπο απλά δεν το αναφέρει η Cisa? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Rm.Geko είπε

Σε συνομιλία που είχα με κλειδαρα έχω κάποιες απορίες. 

α) Η mcs δε βγαίνει με πόμολακι από μέσα μόνο διπλής ενέργειας? 

β) Σε σύγκριση Cisa Revo και Multi Los όταν ρώτησα τον τρόπο λειτουργίας μου προτάθηκε η δεύτερη με +10 ευρώ με το γνωστό που αναφέρετε και σε site ότι παρόλο που και οι δύο έχουν διπλό καταπέλτη στη Los ενεργοποιειται και στο τροχισμα μόνο του defender σε σχέση με τη Cisa. Σε παλιότερο μήνυμα αν δε κάνω λάθος @mclein² μιας και τη δουλευεις τη Revo είχες αναφέρει ότι δουλεύουν με τον ίδιο τρόπο απλά δεν το αναφέρει η Cisa? 

α) για τον @swayback νομιζω εφερα με πομολο αλλα δεν ειμαι σιγουρος, θα μας απαντησει.

β) ειναι 2πλου καταπελτη απλα η ενεργοποιηση / απενεργοποιηση διαφοροποιειται.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mclein² είπε

λαθος τοποθετηση.

ακομη και στη χειροτερη / λεπτοτερη πορτα το μονολιτο ειτε με αποστατες - ειτε με μακρυτερες βιδες - ειτε με στραβωμα στ'αφτακια που σφιγγουν ερχεται στη θεση που πρεπει. δεν ξερω αν χρησιμοποιησε ο συναδελφος ποτηροτρυπανο για να βαλει το μονολιτο στη θεση του παλαιου...αλλα αν δεν εβαλε, τοτε σιγουρα πρεπει ν'αλλαξει επαγγελμα.

εξαρταται την αλουμινοπορτα.

απο 30/30 μεχρι 30/50 και 30/60 μπορει να χρειαζεται αναλογα το προφιλ.

το συνηθισμενο ειναι 30/45.

ντιφεντερ μπαινει εαν ειναι 1 σημειου η κλειδαρια και ειναι αχρηστο γιατι τις ανοιγουν με κατσαβιδι κλειδωμενες.

εαν ειναι 3 σημειων η κλειδαρια τοτε δε μπαινει & δε χρειαζεται

Μια συμπληρωματικη ερωτηση αν μου επιτρέπετε παιδιά γιατι θα μας τρελανουν καποιοι "επαγγελματιες" του χωρου...

Το να προεξεχει το σωμα του defender απο την πορτα λογω κακης τοποθετησης αποσο μπορω να καταλαβω με τις περιορισμενες "γνωσεις" που εχω αποκτησει καθαρα διαβάζοντας το thread ειναι πρωτιστως θεμα ασφάλειας διοτι πρακτικα δινει τη δυνατοτητα σε καποιον να προσπαθησει να το σπάσει και ετσι δεν υπαρχει λογος καν να μπει στην διαδικασια να προσπαθησει να τρυπησει κτλ οπου και ενα καλο defender σου δινει μεγαλύτερη anti-drilling προστασια.

Σωστά τα εχω καταλαβει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Dimbo είπε

Μια συμπληρωματικη ερωτηση αν μου επιτρέπετε παιδιά γιατι θα μας τρελανουν καποιοι "επαγγελματιες" του χωρου...

Το να προεξεχει το σωμα του defender απο την πορτα λογω κακης τοποθετησης αποσο μπορω να καταλαβω με τις περιορισμενες "γνωσεις" που εχω αποκτησει καθαρα διαβάζοντας το thread ειναι πρωτιστως θεμα ασφάλειας διοτι πρακτικα δινει τη δυνατοτητα σε καποιον να προσπαθησει να το σπάσει και ετσι δεν υπαρχει λογος καν να μπει στην διαδικασια να προσπαθησει να τρυπησει κτλ οπου και ενα καλο defender σου δινει μεγαλύτερη anti-drilling προστασια.

Σωστά τα εχω καταλαβει?

"δώσε μου τόπο να σταθώ και τη Γη θα μετακινήσω" - Αρχιμήδης

απαξ και του δωσεις χωρο για μοχλο η ασφαλεια του def πεφτει κατακορυφα (κατα την ταπεινη μου αποψη)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dimbo είπε

Μια συμπληρωματικη ερωτηση αν μου επιτρέπετε παιδιά γιατι θα μας τρελανουν καποιοι "επαγγελματιες" του χωρου...

Το να προεξεχει το σωμα του defender απο την πορτα λογω κακης τοποθετησης αποσο μπορω να καταλαβω με τις περιορισμενες "γνωσεις" που εχω αποκτησει καθαρα διαβάζοντας το thread ειναι πρωτιστως θεμα ασφάλειας διοτι πρακτικα δινει τη δυνατοτητα σε καποιον να προσπαθησει να το σπάσει και ετσι δεν υπαρχει λογος καν να μπει στην διαδικασια να προσπαθησει να τρυπησει κτλ οπου και ενα καλο defender σου δινει μεγαλύτερη anti-drilling προστασια.

Σωστά τα εχω καταλαβει?

σκεψου οτι εκει που βλεπεις τις χαραμδες βαζεις μεγαλο λοστο ή κατσαβιδι και το τσαλακωνεις.

αφου το τσαλακωσεις περιμετρικα, το σπας εαν εισαι θαρραλεος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mclein² είπε

σκεψου οτι εκει που βλεπεις τις χαραμδες βαζεις μεγαλο λοστο ή κατσαβιδι και το τσαλακωνεις.

αφου το τσαλακωσεις περιμετρικα, το σπας εαν εισαι θαρραλεος.

Κατάλαβα....δεν θα  καταφερει τελικα να μπει αν το σπάσει αλλα θα εχει δημιουργησει ενα ολοκληρο χαμο επειδη του εδωσες τη δυνατοτητα να βάλει το λοστο του ανετοτατος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, νοίκιασα ένα γραφείο στο κέντρο (Σύνταγμα), ανακαινισμένο με καινούργια πόρτα. Έχει κλειδαριά Mottura, κύλινδρο ISEO (δεν ξέρω ποιόν) και άγνωστο defender. Θέλω να κάνω μια μικρή αναβάθμιση, να έβαζα ας πουμε Abloy Protec2 που τον έχω απωθημένο, η να κοιτάξω κάτι άλλο. Και defender;

 

IMG_5097.jpg.b5d7c53c86691763a736ac08e3c878b2.jpgIMG_5096.jpg.01b759f1ac011eb7ef74216c2ff36944.jpgIMG_5095.jpg.e78f7df9b212a31eb087002d8c9a64e4.jpgIMG_5094.jpg.76240c0e981800e26941f39120081afa.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MrArkadin είπε

Καλησπέρα, νοίκιασα ένα γραφείο στο κέντρο (Σύνταγμα), ανακαινισμένο με καινούργια πόρτα. Έχει κλειδαριά Mottura, κύλινδρο ISEO (δεν ξέρω ποιόν) και άγνωστο defender. Θέλω να κάνω μια μικρή αναβάθμιση, να έβαζα ας πουμε Abloy Protec2 που τον έχω απωθημένο, η να κοιτάξω κάτι άλλο. Και defender;

κλειδαρια mul-t-lock. κυλινδρος μαλλον ρ6 ή ρ7. ντιφεντερ σφερικ ροκ.

μπορεις να βαλεις ανετα abloy protec²

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, mclein² είπε

κλειδαρια mul-t-lock. κυλινδρος μαλλον ρ6 ή ρ7. ντιφεντερ σφερικ ροκ.

μπορεις να βαλεις ανετα abloy protec² 

Ευχαριστώ πολύ, με το defender είμαι οκ πιστεύεις για την protec² η καλύτερα να κάνω upgrade;

Ξέρει κάποιος αν η πόρτα παίρνει κύλινδρο 30/50 μην την λύνω 2 φορές;

Επεξ/σία από MrArkadin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MrArkadin είπε

Ευχαριστώ πολύ, με το defender είμαι οκ πιστεύεις για την protec² η καλύτερα να κάνω upgrade;

Ξέρει κάποιος αν η πόρτα παίρνει κύλινδρο 30/50 μην την λύνω 2 φορές;

ναι απλα ο αφαλος ειναι 31/50 οποτε ισως χρειαστεις αποστατη αλλα μπορει απλα να τον κουμπωσεις και τελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω αν το συγκεκριμένο λουκέτο αξίζει ή υπάρχει κάτι καλύτερο.θέλω να ασφαλίσω μια σιδερένια πόρτα.

https://www.koufopoulosergaleia.gr/index.php?route=product/product&product_id=3052

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, mour είπε

Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω αν το συγκεκριμένο λουκέτο αξίζει ή υπάρχει κάτι καλύτερο.θέλω να ασφαλίσω μια σιδερένια πόρτα.

https://www.koufopoulosergaleia.gr/index.php?route=product/product&product_id=3052

καλυτερο δεν ξερω αν υπαρχει αλλα αυτο και πολυ καλο ειναι σε θεμα ασφαλειας + σκυλι στο θεμα αντοχης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/11/2021 στις 9:54 ΠΜ, Dimbo είπε

@mclein² αρα μάλλον σωστη διάσταση defender και απλά έπεσα σε κακο τεχνίτη ε?
Το monolito BD200 εβαλα θεωρώντας οτι ειναι ένας πολύ αξιοπρεπές defender, δεν ισχύει?

εμαθα απο 2 εταιριες που φτιαχνουν πορτες απο τσιγαροχαρτο (της πλακας που λεμε) οτι υπαρχει αυτο το προβλημα με τα bd200 & bkd250.

δεν ξερω τι αποτυπωνει η φωτογραφια ή αν υπαρχει μεγεθυνση της αποστασης αλλα το φυσιολογικο γι'αυτους ειναι μαξ 2 χιλιοστα οποτε αν αυτο που αφησε ο συναδελφος ειναι εως 2 χιλιοστα τοτε εισαι οκ. εαν ειναι περισσοτερο εχει κανει μ@λακια.

εμεις χρησιμοποιουμε την Α1962 εαν υπαρχει αναγκη για δημιουργια υλικου/πατουρας.

επειδη υπηρξαν αντιδρασεις εκανα την αναζητηση μου και επανηλθα γιατι δεν ειναι σωστο να κατηγορηθει κοσμος χωρις να υπαρχουν εξηγησεις. 

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...