Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, vassilis71 είπε

Αν κάποιος με απλά λόγια μπορεί να το εξηγήσει

Το defender (ποιο έχεις?) είναι η πρώτη γραμμή άμυνας.

Ο κύλινδρος είναι η δεύτερη γραμμή και σημαντικότερη και για αυτό σε συμφέρει να είναι όσο πιο ισχυρός γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Το defender (ποιο έχεις?) είναι η πρώτη γραμμή άμυνας.

Ο κύλινδρος είναι η δεύτερη γραμμή και σημαντικότερη και για αυτό σε συμφέρει να είναι όσο πιο ισχυρός γίνεται.

Defender έχω το Disec Sferic Rok.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Και με ποιον κύλινδρο το συνοδεύεις?

Θα το συνοδεύσω με έναν από αυτούς που μου έχουν προτείνει:

  • ABUS P12 RPS
  • EVVA ICS
  • Mauer NW5
  • CISA AP4S

Προφανώς υπάρχουν και άλλοι πόσοι που θα μπορούσα να επιλέξω. Απλά έχω σταθεί σε αυτούς λόγω συνδυασμού ποιότητα και budget δικού μου (€60-€140).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, vassilis71 είπε

Θα το συνοδεύσω με έναν από αυτούς που μου έχουν προτείνει:

  • ABUS P12 RPS
  • EVVA ICS
  • Mauer NW5
  • CISA AP4S

Προφανώς υπάρχουν και άλλοι πόσοι που θα μπορούσα να επιλέξω. Απλά έχω σταθεί σε αυτούς λόγω συνδυασμού ποιότητα και budget δικού μου (€60-€140).

 

ο p12 ειναι διαφορετικη κατηγορια.

οι ICS & Nw5 ειναι παρομοια κατηγορια, γνωμη μου ο nw5 ειναι ελαφρως καλυτερος σε ασφαλεια & ο evva ποιοτικα.

ο ap4s ειναι ενας κακος ICS.

====

τι ακριβως θελεις να μαθεις ως πληροφορια περαν απο την προσωπικη μας αποψη ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mclein² είπε

ο p12 ειναι διαφορετικη κατηγορια.

οι ICS & Nw5 ειναι παρομοια κατηγορια, γνωμη μου ο nw5 ειναι ελαφρως καλυτερος σε ασφαλεια & ο evva ποιοτικα.

ο ap4s ειναι ενας κακος ICS.

====

τι ακριβως θελεις να μαθεις ως πληροφορια περαν απο την προσωπικη μας αποψη ;

 

Καλησπέρα. Ευχαριστώ για την απάντηση. 

Αυτό που προσπαθώ να καταλάβω είναι γιατί ενώ από τον Ρ12 μέχρι τον NW5, έχουν όλοι οι αφαλοι τεχνολογίες κοντινές, πχ anti bumping, anti picking, μπίλιες, μπάρες, πατέντες, κλπ. κάποιος αξίζει να δώσει 150€ αντί για 60€.

Αφού το defender απαγορεύει την ταυτοποποίηση του αφαλου απέξω, ποιο το νόημα να δώσω παραπάνω  χρήματα για έναν κσλύτερο (και ως προς τι πρακτικά καλύτερο) αφαλο? 

Δεν ισοπεδώνω τις διαφορές, που προφανώς υπάρχουν.  Απλά θέλω να κατανοήσω την ουσιαστική λογική πίσω από τις διαφορές σε καθημερινό, πρακτικό επίπεδο. 

Αν δηλ. τον Ρ12 την ανοίγουν σε 1' και τον ICS σε 25' ,αυτό θα είχε μια κάποια πρακτική αξία.

Αυτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, vassilis71 είπε

Καλησπέρα. Ευχαριστώ για την απάντηση. 

Αυτό που προσπαθώ να καταλάβω είναι γιατί ενώ από τον Ρ12 μέχρι τον NW5, έχουν όλοι οι αφαλοι τεχνολογίες κοντινές, πχ anti bumping, anti picking, μπίλιες, μπάρες, πατέντες, κλπ. κάποιος αξίζει να δώσει 150€ αντί για 60€.

Αφού το defender απαγορεύει την ταυτοποποίηση του αφαλου απέξω, ποιο το νόημα να δώσω παραπάνω  χρήματα για έναν κσλύτερο (και ως προς τι πρακτικά καλύτερο) αφαλο? 

Δεν ισοπεδώνω τις διαφορές, που προφανώς υπάρχουν.  Απλά θέλω να κατανοήσω την ουσιαστική λογική πίσω από τις διαφορές σε καθημερινό, πρακτικό επίπεδο. 

Αν δηλ. τον Ρ12 την ανοίγουν σε 1' και τον ICS σε 25' ,αυτό θα είχε μια κάποια πρακτική αξία.

Αυτά. 

Η τιμη ενος οποιουδηποτε προιοντος εχει μεσα το κοστος R&D, την ποιοτητα των υλικών, τις μηχανες κατεργασίας, τις ανοχες των κομματιων, την πολυπλοκοτητα και την συναρμολογηση τους, το marketing κλπ. Για τους αφαλους κατα κανονα (οχι παντα) ενας πιο ακριβος θα προσφερει πιο μεγαλη αντοχη στα ανοιξε κλεισε, καλυτερες ανοχες και πιο βουτηρατη λειτουργια, περισσοτερες μεθοδους προστασιας κλπ. Επισης η υλοποιηση καθε μεθοδου προστασιας anti bumping, anti picking, μπίλιες, μπάρες, πατέντες, κλπ. μπορει να γίνει με πολλους τροπους που ναι μεν εχουν το ιδιο ονομα αλλα δεν παρεχουν την ιδια ασφαλεια. Επισης μετα απο καποιο σημειο θα πληρωσεις και το ονομα της εταιρειας. Στα defender. Ενα defender δεν θα σου κρυψει τον αφαλο εκτος αν ειναι μαγνητικό. Ενα μαγνητικο παλι δεν ειναι πανακεια.
Το νημα με εμαθε ότι ολα ειναι θεμα χρονου. οσο πιο πολλα επιπεδα προστασιας προσθετεις στην ουσια προσθετεις χρονο στον διαρρηκτη.
παραδειγμα (νουμερα τυχαια).
εστω σπιτι που εχει 3 εισοδους με
α) μαγνητικο defender 10 λεπτα + securemm K2 (0 δευτερολεπτα) = 10 λεπτα προστασιας.
β) απλο defender 2 λεπτα + PROTEC 2 (20 λεπτα με τρυπημα και φασαρια ) = 20 λεπτα προστασιας.
γ) παραθυρο ανευ προστασιας (2 λεπτα) = 2 λεπτα προστασιας.
τι θα διαλεξει ο διαρρηκτης?
τα λεπτα τονιζω ειναι τυχαια.




 

Επεξ/σία από ghostrider
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ευχαριστησω κ εγω τον @mclein² για δυο εγκαταστασεις που εγιναν με CisaRevo/Evva4ks/BD200 στο σπιτι μου κ των γονιων μου. Φοβερη δουλεια κ επικοινωνια.

Μια παρατηρηση (ψυχαναγκαστικου) για τον 4ks: και οι δυο κυλινδροι ηρθαν σφραγισμενοι κ ανοιχτηκαν μπροστα μου, αρα ολοκαινουριοι. Λειτουργικα ειναι και οι 2 αψογοι. Παρολα αυτα, το βαλε βγαλε του κλειδιου στον ενα ειναι αρκετα πιο smooth απο οτι στον αλλο. Μου κανει εντυπωση για τοσο ακριβο κυλινδρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, n_kout είπε

Παρολα αυτα, το βαλε βγαλε του κλειδιου στον ενα ειναι αρκετα πιο smooth απο οτι στον αλλο. Μου κανει εντυπωση για τοσο ακριβο κυλινδρο.

Θα σου πει ο MC περισσοτερα αλλα λογικα μπορει να κολλαει επειδη ειναι καινουργιοι ακομα.

Αν δεις οτι συνεχιζει να το κανει παρε μια πουδρα γραφιτη και βαλε κατευθειαν μεσα στον κυλινδρο.

Εγω πηρα πριν καμια 15αρια ημερες απο εξωτερικο την παρακατω πουδρα κι εβαλα λιγο σε 3 κυλινδρους και τωρα μπαινουν και βγαινουν τα κλειδια σαν βουτυρο.

https://www.kellas.gr/γραφίτης-πούδρα-50gr-για-λίπανση-λουκέτων-κλειδαριών-kasp/

Ειχα παρει και spray γραφιτη αρχικα οταν μιλουσα με τα παλικαρια εδω μεσα αλλα τελικα για ακομη καλυτερο αποτελεσμα καιπιο σωστο ειναι η πουδρα.

Αν κανω καπου λαθος θα με διορθωσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τον αφησω λιγο κ θα δω πως θα παει. Τον τσεκαρα λιγο τωρα κ βλεπω οτι το κανει μονο οταν κλειδωνω ξεκλειδωνω απο μεσα. Οχι κατι τρελο, αλλα νιωθεις τη διαφορα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, n_kout είπε

Θα τον αφησω λιγο κ θα δω πως θα παει. Τον τσεκαρα λιγο τωρα κ βλεπω οτι το κανει μονο οταν κλειδωνω ξεκλειδωνω απο μεσα. Οχι κατι τρελο, αλλα νιωθεις τη διαφορα.

το βαλε~βγαλε εχει θεμα ή το κλειδωσε~ξεκλειδωσε, γιατι μπερδευτηκα με τα δυο μηνυματα.

αν ειναι στο βαλε βγαλε θα τον αλλαξουμε ακομη κ αν δε χρειαζεται. αν ειναι στο κλειδωμα ξεκλειδωμα ειναι απο τις ντιζες της πορτας κ δε θ αλλαξει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, mclein² είπε

αν ειναι στο κλειδωμα ξεκλειδωμα ειναι απο τις ντιζες της πορτας κ δε θ αλλαξει..

Αυτο θα εγραφα και εγω... οι ντιζες παιζουν πολυ ρόλο.. κ εμενα ψιλοζοριζεται λόγω ντιζών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην να σας ευχαριστησω που ασχολειστε, γιατι οντως θεωρω πως ειναι πιο πολυ ιδεα μου παρα αντικειμενικο προβλημα.

Αυτο που παρατηρησα εξαρχης ειναι πως μονο στη μεσα πλευρα της μιας μονο πορτας, το κλειδι βρισκει καποιες φορες λιγο στο βγαλσιμο (εκτος αν το βγαλεις τελέιως καθετα, αλφαδιά που λεμε). Μετα παρατηρησα πως η ιδια εσωτερικη πλευρα κανει κλακ κλακ στο κλειδωμα ξεκλειδωμα, ενω απο εξω ειναι τελειως smooth.

 

 

ΥΓ: θα χαρω να μου πειτε πως ολα ειναι μια χαρα κ ας με κυνηγησετε :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, mclein² είπε

αν ειναι στο βαλε βγαλε θα τον αλλαξουμε ακομη κ αν δε χρειαζεται. 

Για να μην παρεξηγηθω, δεν πιεζω για καποια αχρηαστη αλλαγη, πιο πολυ να με φερεις στον ισιο δρομο λεγοντας μου οτι ολα ειναι οκ. Ειμαι φουλ ευχαριστημενος με τη συνεργασια

Επεξ/σία από n_kout
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...