Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 25/12/2021 στις 10:58 ΠΜ, thephotoshoped είπε

Καλημέρα και Χρόνια πολλά ! Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.  Επειδή δεν κατάλαβα το δεύτερο μήνυμα σου. Μπορώ να βάλω τον abloy protec 2 ή όχι λόγω κατασκευής της πόρτας μου ; 

καλο θα ηταν ν'αποφυγεις τον abloy στη συγκεκριμενη πορτα λογω κακης κλειδαριας.

Στις 25/12/2021 στις 10:58 ΠΜ, thephotoshoped είπε

Σε ευχαριστώ πολύ ! Defender χρειάζεται να αλλάξω ή αρκεί αυτό που έχει ; Επίσης ποσό περίπου κοστίζει για έναν κλειδαρά η αλλαγή ; 

δεν ειναι κακη σκεψη και λυση να πας σε καλυτερο προστατευτικο (defender) αλλα σε νοικιασμενο σπιτι που φευγοντας θελεις να τα παρεις μαζι...μαλλον γινεται κακη η σκεψη μιας κ η τρυπα δε θα καλυφθει !

 

22 ώρες πριν, Stadi είπε

Καλημέρα  και χρόνια πολλά. Τι θα μου προτείνατε  για να αναβαθμίσω την ασφάλεια  σε πόρτα ασφαλείας με δύο κλειδαριές της securemme. Πρόσφατα άνοιξαν μάλλον με πασπαρτού πόρτα ασφαλείας  γνωστού με κλειδαριά της ίδιας εταιρίας και θορυβηθηκα. Διαθέτω  έως 300-350 ευρώ.  Ευχαριστώ  πολύ @

 

 

20211226_085751.jpg

 

το καλο ειναι οτι εχεις διπλη κλειδαρια.

το κακο ειναι πως και τα δυο σκελη της ειναι μηδενικης δυναμικης (και η χρηματοκιβωτιου επανω & ο κυλινδρος κατω).

οποτε :

1. νεα κλειδαρια κυλινδρου διπλη γραναζωτη

2. νεος κυλινδρος κατω των 25 εως 50 ευρω + ενα μονολιτο (bd200)

3. κυλινδρος των 80 ευρω και επανω + ενα μονολιτο (bd200) για το επανω σκελος (το βασικο).

~

γενικα το σεναριο σου θα βγει ακριβοτερα απο το συνηθισμενο λογω διπλης κλειδαριας αλλα μπορεις να το φτασεις εως και διπλασια καλυτερο απο το Μ.Ο με τις μονες κλειδαριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, mclein² είπε

καλο θα ηταν ν'αποφυγεις τον abloy στη συγκεκριμενη πορτα λογω κακης κλειδαριας.

δεν ειναι κακη σκεψη και λυση να πας σε καλυτερο προστατευτικο (defender) αλλα σε νοικιασμενο σπιτι που φευγοντας θελεις να τα παρεις μαζι...μαλλον γινεται κακη η σκεψη μιας κ η τρυπα δε θα καλυφθει !

 

το καλο ειναι οτι εχεις διπλη κλειδαρια.

το κακο ειναι πως και τα δυο σκελη της ειναι μηδενικης δυναμικης (και η χρηματοκιβωτιου επανω & ο κυλινδρος κατω).

οποτε :

1. νεα κλειδαρια κυλινδρου διπλη γραναζωτη

2. νεος κυλινδρος κατω των 25 εως 50 ευρω + ενα μονολιτο (bd200)

3. κυλινδρος των 80 ευρω και επανω + ενα μονολιτο (bd200) για το επανω σκελος (το βασικο).

~

γενικα το σεναριο σου θα βγει ακριβοτερα απο το συνηθισμενο λογω διπλης κλειδαριας αλλα μπορεις να το φτασεις εως και διπλασια καλυτερο απο το Μ.Ο με τις μονες κλειδαριες.

Ευχαριστώ  πολύ για την απάντηση. Έχεις να προτείνεις κάτι καλό σε αυτές τις τιμές ? Οι γνώσεις μου είναι μηδενικές πάνω στο αντικείμενο. Διάβασα όσο μπορούσα τα thread αλλά πέρα από μια γενική εικόνα που σχημάτισα περισσότερο μπερδεύτηκα  για το ποια προϊόντα είναι καλύτερα. Και πάλι ευχαριστώ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Stadi είπε

Ευχαριστώ  πολύ για την απάντηση. Έχεις να προτείνεις κάτι καλό σε αυτές τις τιμές ? Οι γνώσεις μου είναι μηδενικές πάνω στο αντικείμενο. Διάβασα όσο μπορούσα τα thread αλλά πέρα από μια γενική εικόνα που σχημάτισα περισσότερο μπερδεύτηκα  για το ποια προϊόντα είναι καλύτερα. Και πάλι ευχαριστώ 

αρχικα να πω οτι δεν υπαρχουν καλα & κακα προϊοντα εκτος απο εξαιρεσεις (για τα κακα) που δημιουργουνται απο τις συνθηκες. πχ ο κ2 που φερει η πορτα σου, προ 7ετιας ηταν κορυφη...πλεον δεν ειναι.

Τα βασικά και απαραιτητα (κατα τη γνωμη μου) 

1x - Los διπλή (60αρα τυπου balomenos) 

2x - monolito bd200

1x - Ki1903p (διακοσμητικο επανω)

1x - Kt065 (διακοσμητικο κατω)

ΕΩΣ ΕΔΩ ΕΙΣΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΑ 220€ ~ 240€, αναλογα τι χρεωνει καθε συναδελφος...

Κύλινδροι (παλι θα εχουμε τηλεφωνα) :

Το μπλοκ (κατω κυλινδρος / λιγοτερο σημαντικος) : cisa asix p8, evva guard g100, securemme k22, abus d6s κλπ ως τα 50€ και πολυ ειναι.

Το επανω (βασικος κυλινδρος / απαραιτητα σημαντικος) : απο astral tekno pro εως evva mcs αναλογα τα χρηματα που θελεις να διαθεσεις.

======

Το βασικο που πρεπει να θυμασαι : ΚΛΕΙΔΩΝΟΥΜΕ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΤΑ 2 ΣΚΕΛΗ ΤΗΣ ΚΛΕΙΔΑΡΙΑΣ ΜΑΣ

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/12/2021 στις 9:26 ΠΜ, Stadi είπε

Καλημέρα  και χρόνια πολλά. Τι θα μου προτείνατε  για να αναβαθμίσω την ασφάλεια  σε πόρτα ασφαλείας με δύο κλειδαριές της securemme. Πρόσφατα άνοιξαν μάλλον με πασπαρτού πόρτα ασφαλείας  γνωστού με κλειδαριά της ίδιας εταιρίας και θορυβηθηκα. Διαθέτω  έως 300-350 ευρώ.  Ευχαριστώ  πολύ @

20211226_085726.jpg

20211226_085910.jpg

20211226_085751.jpg

20211226_085845.jpg

Όπως στα λεει ο mclein

Εγω στη θέση σου παντως, θα εβαζα σήμερα κιολας εναν κύλινδρο τουλάχιστον astral tekno pro κατω, μεχρι να έρθει η ωρα να τα αλλαξεις όλα, δε θα παει χαμενος, οταν αλλαξεις και τα υπολοιπα τον κρατάς. Για δεύτερος (μπλοκ) ειναι αρκετός με το παραπάνω, οριακά θα ήταν αποδεκτός και για κύριος

Νομιζω ότι αυτα που εχεις μεχρι ώρας ειναι ενα κλικ καλυτερα απο το να την αφήνεις ξεκλειδωτη... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, mclein² είπε

αρχικα να πω οτι δεν υπαρχουν καλα & κακα προϊοντα εκτος απο εξαιρεσεις (για τα κακα) που δημιουργουνται απο τις συνθηκες. πχ ο κ2 που φερει η πορτα σου, προ 7ετιας ηταν κορυφη...πλεον δεν ειναι.

Τα βασικά και απαραιτητα (κατα τη γνωμη μου) 

1x - Los διπλή (60αρα τυπου balomenos) 

2x - monolito bd200

1x - Ki1903p (διακοσμητικο επανω)

1x - Kt065 (διακοσμητικο κατω)

ΕΩΣ ΕΔΩ ΕΙΣΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΑ 220€ ~ 240€, αναλογα τι χρεωνει καθε συναδελφος...

Κύλινδροι (παλι θα εχουμε τηλεφωνα) :

Το μπλοκ (κατω κυλινδρος / λιγοτερο σημαντικος) : cisa asix p8, evva guard g100, securemme k22, abus d6s κλπ ως τα 50€ και πολυ ειναι.

Το επανω (βασικος κυλινδρος / απαραιτητα σημαντικος) : απο astral tekno pro εως evva mcs αναλογα τα χρηματα που θελεις να διαθεσεις.

======

Το βασικο που πρεπει να θυμασαι : ΚΛΕΙΔΩΝΟΥΜΕ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΤΑ 2 ΣΚΕΛΗ ΤΗΣ ΚΛΕΙΔΑΡΙΑΣ ΜΑΣ

Ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο, τη διάθεση  να βοηθήσεις και τις συμβουλές σου. Θεσσαλονικη ξέρουμε κάποιον  να απευθυνθώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Stadi είπε

Ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο, τη διάθεση  να βοηθήσεις και τις συμβουλές σου. Θεσσαλονικη ξέρουμε κάποιον  να απευθυνθώ?

αυτη ηταν μια αναμενομενη ερωτηση (βλεποντας την πορτα) αλλα δυστυχως δεν υπαρχει απαντηση...

ψαχνεις και οποιος σου φανει σοβαρος και δεν επιμενει οτι μονο αυτος εχει την αγια φωτιση & γνωση, προχωρας..

οι τιμες ΙΣΩΣ σε απογοητευσουν αλλα αν ψαχτεις θα γινει η δουλεια σε νορμαλ επιπεδα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποναει πολυ η θεσσαλονικη σε αυτο το ζήτημα... Σε συγγενη ζητησαν 40€ για αντικατασταση κυλινδρου (και ηταν ήδη 30% παραπανω απο το σκρουτζ η τιμή του στον εν λόγω επαγγελματια). Εν τελει το πηρε απο σκρουτζ (πρακτικα απο κλειδαρα τον πηρε εν τέλει που εχει eshop με καλες τιμές - κοντα στο θεαγενειο ειναι), και με βιντεοκληση τον βοηθησα και τον άλλαξε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Θεσσαλονίκη πονάει σε πολλά θέματα δυστυχώς. Άρα παίρνω προσφορες ελπίζοντας να πέσω σε σωστό επαγγελματια που να μη με δει ως πρωτοχρονιατικο λαχείο. Ευχαριστώ  και πάλι για τις συμβουλές σας

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα με 2 κλειδαράδες στην Θεσσαλονίκη όπου τους ζήτησα τον EVVA 4KS και μου είπαν και οι 2 πως μπορώ να κοιτάξω και σε κάτι πιο οικονομικό αντί να πάω στον EVVA ειδικά από τη στιγμή που το σπίτι το νοικιάζω. Μου είπαν να περάσω από το κατάστημα για να μου δείξουν εναλλακτικές. Εσείς έχετε να προτείνετε κάτι πιο οικονομικό από τα ~160€ του 4KS;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, thephotoshoped είπε

Μίλησα με 2 κλειδαράδες στην Θεσσαλονίκη όπου τους ζήτησα τον EVVA 4KS και μου είπαν και οι 2 πως μπορώ να κοιτάξω και σε κάτι πιο οικονομικό αντί να πάω στον EVVA ειδικά από τη στιγμή που το σπίτι το νοικιάζω. Μου είπαν να περάσω από το κατάστημα για να μου δείξουν εναλλακτικές. Εσείς έχετε να προτείνετε κάτι πιο οικονομικό από τα ~160€ του 4KS;

AGB DCK στα 110€, κλειδαρας ανατολική Θεσσαλονίκη που έχει και site με eshop, δεν ξέρω αν επιτρέπεται να γράψω όνομα, οπότε googlαρε κλειδαρας ανολικη Θεσσαλονίκη, αετοραχης είναι η οδός 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, thephotoshoped είπε

Μίλησα με 2 κλειδαράδες στην Θεσσαλονίκη όπου τους ζήτησα τον EVVA 4KS και μου είπαν και οι 2 πως μπορώ να κοιτάξω και σε κάτι πιο οικονομικό αντί να πάω στον EVVA ειδικά από τη στιγμή που το σπίτι το νοικιάζω. Μου είπαν να περάσω από το κατάστημα για να μου δείξουν εναλλακτικές. Εσείς έχετε να προτείνετε κάτι πιο οικονομικό από τα ~160€ του 4KS;

Αν προτιμάς Evva....τοτε Evva ICS ή EPS?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, _Biohazard_ είπε

Αν προτιμάς Evva....τοτε Evva ICS ή EPS?

Όχι δεν έχω κάποια προτίμηση απλώς με ενδιαφέρει μια αναβάθμιση από τον SECUREMME. Θα τον κοιτάξω και αυτόν όπως και ο AGB φαίνεται πολύ ενδιαφέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Violator1978 είπε

AGB DCK στα 110€, κλειδαρας ανατολική Θεσσαλονίκη που έχει και site με eshop, δεν ξέρω αν επιτρέπεται να γράψω όνομα, οπότε googlαρε κλειδαρας ανολικη Θεσσαλονίκη, αετοραχης είναι η οδός 

Σε αυτόν αναφερόμουν κ εγώ ότι είναι οικονομικός (στα υλικά τουλάχιστον είναι-για εργασία δε ξέρω δεν τον είχαμε ρωτήσει τελικά μιας κ είδαμε τι παίζει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paylidis είπε

Σε αυτόν αναφερόμουν κ εγώ ότι είναι οικονομικός (στα υλικά τουλάχιστον είναι-για εργασία δε ξέρω δεν τον είχαμε ρωτήσει τελικά μιας κ είδαμε τι παίζει)

 μου είχε περάσει ένα mrm29 αγορασμένο από αυτόν και μου πείρε +20€ ίσως θα μπορούσε να μην πάρει αλλά κάπου αλλού που είχα ρωτήσει μου ζητούσαν για περαστικά +60€

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παιδιά, χρειάζομαι και εγώ τις γνώσεις σας.

Έχω πάνω σε μια πόρτα ασφαλείας έναν αφαλό DIAMOND K3 SECURA ο οποίος εδώ και λίγο καιρό έχει πρόβλημα το κλειδί δεν μπαίνει εύκολα από την εξωτερική πλευρά. Θέλω να τον αλλάξω και είχα καταλήξει στον hugo 5s που τον έχω βάλει και σε μια άλλη πόρτα και λειτουργεί καλά 2 χρόνια τώρα αλλά διαβάζοντας το thread με προβληματίσατε …  κάποιες επιλογές που βλέπω ότι προτείνετε σαν αξιόπιστες είναι οι AGB 9000 , EVVA eps ποιος είναι καλύτερος από τους 2 αυτούς γιατί είναι σχεδόν στα ίδια λεφτά?

Υπάρχει μήπως κανένας άλλος καλύτερος με λίγο παραπάνω χρήματα η μετά πρέπει να πάμε στο 100euro σε AGB SCUDO DCK ?

Δυστυχώς δεν ξέρω τι κλειδαριά έχει μέσα η πόρτα ο παλιός αφαλός είναι 32x50.

Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από unreal_steve
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...