Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 λεπτά πριν, babis100 είπε

Καλημέρα.

Για νέα πόρτα ασφαλείας μου προτείνουν defender monolito και κλειδαριά cisa με διπλό σύστημα μπλοκαρίσματος και αφαλό Astral Tekno pro. 

Είμαι καλυμμένος ή να κοιτάξω κάτι καλύτερο; 

εξαρταται την περιοχη. εισαι στη μεση κατηγορια και αν τα πληρωνεις εως 200€ ειναι τιμια προσεγγιση.

15 λεπτά πριν, darealiltunechi είπε

καλησπέρα αγαπητέ. πιθανόν να τα γράψω λαθος αλλα οι 2 προσφορές που πήρα μαζί με defender και κλειδαριά είναι:

1. wilka s5 350ευρώ

2. Iseo R90 300 ευρώ.

ξέρω έπρεπε να θυμάμαι και τα άλλα μοντέλα αλλα νομίζω σημαντικότερο είναι οι αφαλοί οπότε συγκράτησα αυτούς στα 10δες ονόματα που άκουσα.

επειδη το defender σε dierre κλειδαρια (που δεν εχουν οι κλειδαραδες και καλα :D ) θα ειναι της πλακας...

οι τιμες εαν περιλαμβανουν φπα ειναι τσιμπημενες κατα 50 ~ 80 ευρω ανα περιπτωση...

εαν παλι δεν περιλαμβανουν φπα....κατανοεις οτι μιλαμε για μπερδεγουέι κατασταση !!!

σιγουρα θα ζητουσα καποια πιο επωνυμη κλειδαρια (cisa, iseo, mottura κλπ)

σιγουρα #2 θα ζητουσα ενημερωση για το ποιο defender / προστατευτικο χρησιμοποιουν.

σιγουρα #3 θα ζηταγα μοντελο / επωνυμια / κωδικο της κλειδαριας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

46 λεπτά πριν, babis100 είπε

Καλημέρα.

Για νέα πόρτα ασφαλείας μου προτείνουν defender monolito και κλειδαριά cisa με διπλό σύστημα μπλοκαρίσματος και αφαλό Astral Tekno pro. 

Είμαι καλυμμένος ή να κοιτάξω κάτι καλύτερο; 

εφοσον ειναι καινουργια πορτα κυνηγησε καπως καλυτερο κυλινδρο... δεν ειναι κακως παντως απο οσα εχω διαβασει αλλα ειναι μεσαιο προς κατω ράφι (κυλινδρος του 50αρικου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σε όλους, είχα πολύ καιρό να μπω στο θέμα και είδα ότι έχουν προστεθεί πολλές σελίδες...

Μια γρήγορη ερώτηση για τις ασφαλείας.. η  Omega που έχω σε μένα και στην αδερφή μου θεωρούνται ακόμα ασφαλείς?

και μια γενικότερη για κάποιον που έχει γνώση.,,

είμαι σε σχολείο και έχουμε καμιά 25αρια αίθουσες... υπάρχει κάποιος αφαλος οικονομικός που να μπει σε όλες τις αίθουσες, να ανοίγουν μεν διαφορετικό κλειδί αλλά να υπάρχει και 1 πασπαρτού για όταν χάνετε το κλειδί ή κάποιος το παίρνει μαζί του κλπ... ή αν δεν γίνετε για τις 25, για τις 10-12 του ενός ορόφου και μετά για τις 12-14 του άλλου?

ή κάποια πρόταση που να μας καλύπτει γιαυτό που θέλουμε? όσο πιο οικονομική γιατί το budget είναι περιορισμένο λόγω σχολείου... Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, smerliao είπε

καλησπέρα σε όλους, είχα πολύ καιρό να μπω στο θέμα και είδα ότι έχουν προστεθεί πολλές σελίδες...

Μια γρήγορη ερώτηση για τις ασφαλείας.. η  Omega που έχω σε μένα και στην αδερφή μου θεωρούνται ακόμα ασφαλείς?

εισαι αψογα.

6 λεπτά πριν, smerliao είπε

είμαι σε σχολείο και έχουμε καμιά 25αρια αίθουσες... υπάρχει κάποιος αφαλος οικονομικός που να μπει σε όλες τις αίθουσες, να ανοίγουν μεν διαφορετικό κλειδί αλλά να υπάρχει και 1 πασπαρτού για όταν χάνετε το κλειδί ή κάποιος το παίρνει μαζί του κλπ... ή αν δεν γίνετε για τις 25, για τις 10-12 του ενός ορόφου και μετά για τις 12-14 του άλλου?

ή κάποια πρόταση που να μας καλύπτει γιαυτό που θέλουμε? όσο πιο οικονομική γιατί το budget είναι περιορισμένο λόγω σχολείου... Ευχαριστώ!

καλυτερα να ζητησεις να γινουν ομοιοι οι κυλινδροι παρα μαστερ. 

γιατι αν γινει μαστερ οπως περιγραφεις, οταν χαθουν κλειδια μετα θα βγουν αντικλειδια μαστερ κ οχι του κυλινδρου.

καν'τους ολους ομοιους να ησυχασεις και να εχεις 1 κλειδι (+ αντικλειδια) για ολες τις πορτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, mclein² είπε

εισαι αψογα.

καλυτερα να ζητησεις να γινουν ομοιοι οι κυλινδροι παρα μαστερ. 

γιατι αν γινει μαστερ οπως περιγραφεις, οταν χαθουν κλειδια μετα θα βγουν αντικλειδια μαστερ κ οχι του κυλινδρου.

καν'τους ολους ομοιους να ησυχασεις και να εχεις 1 κλειδι (+ αντικλειδια) για ολες τις πορτες.

ευχαριστώ για την απάντηση.

το θέμα είναι ότι δεν είναι αίθουσες αλλά εργαστήρια και δεν θέλουμε πχ οι ηλεκτρολόγοι να μπορούν να μπαίνουν στους μηχανολόγους ή τους πληροφορικούς και το αναποδο κλπ. έτσι όπως το λες αν κατάλαβα καλά , όποιος έχει ένα κλειδί θα μπορεί να μπαίνει σε όλες τις αίθουσες, σωστά?

και όταν λες να ζητήσεις, από που το ζητάω αυτό? αγοράζονται έτοιμοι ή φτιάχνονται κατά παραγγελία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, smerliao είπε

ευχαριστώ για την απάντηση.

το θέμα είναι ότι δεν είναι αίθουσες αλλά εργαστήρια και δεν θέλουμε πχ οι ηλεκτρολόγοι να μπορούν να μπαίνουν στους μηχανολόγους ή τους πληροφορικούς και το αναποδο κλπ. έτσι όπως το λες αν κατάλαβα καλά , όποιος έχει ένα κλειδί θα μπορεί να μπαίνει σε όλες τις αίθουσες, σωστά?

και όταν λες να ζητήσεις, από που το ζητάω αυτό? αγοράζονται έτοιμοι ή φτιάχνονται κατά παραγγελία?

τοτε αναγκαια θα τους κανεις μαστερ και ζητας απο κλειδαρα ή τεχνικο καταστημα που κατεχει τη γνωση.

ειναι ακριβο ομως σαν σπορ και θεσσαλονικη που βλεπω δεν ξερω τι θα ακουσεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mclein² είπε

τοτε αναγκαια θα τους κανεις μαστερ και ζητας απο κλειδαρα ή τεχνικο καταστημα που κατεχει τη γνωση.

ειναι ακριβο ομως σαν σπορ και θεσσαλονικη που βλεπω δεν ξερω τι θα ακουσεις...

οκ, αρα με βλέπω να το αφήνω ... θα πάμε ως έχουμε ...

και πάλι ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, mclein² είπε

εξαρταται την περιοχη. εισαι στη μεση κατηγορια και αν τα πληρωνεις εως 200€ ειναι τιμια προσεγγιση.

επειδη το defender σε dierre κλειδαρια (που δεν εχουν οι κλειδαραδες και καλα :D ) θα ειναι της πλακας...

οι τιμες εαν περιλαμβανουν φπα ειναι τσιμπημενες κατα 50 ~ 80 ευρω ανα περιπτωση...

εαν παλι δεν περιλαμβανουν φπα....κατανοεις οτι μιλαμε για μπερδεγουέι κατασταση !!!

σιγουρα θα ζητουσα καποια πιο επωνυμη κλειδαρια (cisa, iseo, mottura κλπ)

σιγουρα #2 θα ζητουσα ενημερωση για το ποιο defender / προστατευτικο χρησιμοποιουν.

σιγουρα #3 θα ζηταγα μοντελο / επωνυμια / κωδικο της κλειδαριας

αγαπητε φίλε ευχαριστώ και πάλι. 

εμαθα οτι η κλειδαριά είναι ISEO 70ρα με 2 καταπέλτες, αφαλός ISEO R90 και defender της Disec. 

ο μάστορας είναι απο γνωστό και τον εμπιστεύομαι απλά ανησυχώ για το αν μου παρέχει προστασία και όχι τόσο το κόστος των 300ε. είναι καλό το σύστημα όπως το ακους? να είσαι καλα και πάλι.

Επεξ/σία από darealiltunechi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, darealiltunechi είπε

αγαπητε φίλε ευχαριστώ και πάλι. 

εμαθα οτι η κλειδαριά είναι ISEO 70ρα με 2 καταπέλτες, αφαλός ISEO R90 και defender της Disec. 

ο μάστορας είναι απο γνωστό και τον εμπιστεύομαι απλά ανησυχώ για το αν μου παρέχει προστασία και όχι τόσο το κόστος των 300ε. είναι καλό το σύστημα όπως το ακους? να είσαι καλα και πάλι.

defender δεν μου λεει κατι το disec, γιατι υπαρχει και των 10€...υπαρχει και των 200€.

εαν στον iseo r90 παρεις προφιλ γερμανιας εισαι σχετικα καλα με δεδομενο οτι δε σ'ενδιαφερει το ποσο θα πληρωσεις.

γενικα ομως τα πληρωνεις πολυ ακριβα....

Επεξ/σία από mclein²
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στη παρέα. Θέλω να αλλάξω κύλινδρο σε μια πόρτα ασφαλείας. Θα αλλαχθεί με ίδιο μοντέλο μάρκα με το παλιό άρα δε τίθεται θέμα συμβατότητας διαστάσεων. Αυτό που θέλω να επιβεβαιώσω είναι σχετικά με τη βίδα συγκράτησης του αφαλού που βρίσκεται στο πλαινή πλευρά όπως φαίνεται στη 1η φωτογραφία ακριβώς εδώ

kesoassa4.JPG.16561951cf5f4607bc2629f742152989.JPG

 

Εμένα στις φωτογραφίες η πόρτα έχει περιμετρικά φύλλα κάλυψης. Η μεγάλη σταυρωτή δεν είναι για τον αφαλό μιας και δε βρίσκεται στο ίδιο υψος.

Θα πρέπει να ξηλωθεί το φύλλο για να αποκαλυφθεί; Και αν ναι μόνο με βγάλσιμο 1 φύλλο ή θέλει και το πάνω φύλλο βγάλσιμο;

kesoassa1.JPG

kesoassa2.JPG

kesoassa3.JPG

Επεξ/σία από greekfragma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Διαβαζω για τον κυλινδρο securemme k2 ότι δινεται με κάρτα κατοχου αλλα δεν υπαρχει προστασια αντιγραφης κλειδιών. Τι σημαινει πρακτικά αυτό; Αν πάω σε έναν οποιοδήποτε κλειδαρα χωρίς την κάρτα αλλα με ένα κλειδι, θα μπορεί να μου βγάλει αντικλείδι; Αν ναι, ποια η σημασία της κάρτας αυτής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, fitriolis είπε

Καλησπερα. Διαβαζω για τον κυλινδρο securemme k2 ότι δινεται με κάρτα κατοχου αλλα δεν υπαρχει προστασια αντιγραφης κλειδιών. Τι σημαινει πρακτικά αυτό; Αν πάω σε έναν οποιοδήποτε κλειδαρα χωρίς την κάρτα αλλα με ένα κλειδι, θα μπορεί να μου βγάλει αντικλείδι; Αν ναι, ποια η σημασία της κάρτας αυτής;

Σε ενα mauer elite 2 που εχω, με την καρτα μονο, μπορουν να σου βγαλουν κλειδι (χωρις να δωσεις πρωτοτυπο) αν εχουν το αντιστοιχο μηχανημα. Κατι αντιστοιχο μηπως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα αν εχεις αυτον τον κύλινδρο να τον αλλάξεις. Δεν εχουν ακουστεί καλα λογια, παραβιάζεται εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Καλύτερα αν εχεις αυτον τον κύλινδρο να τον αλλάξεις. Δεν εχουν ακουστεί καλα λογια, παραβιάζεται εύκολα.

Εχω σκοπο να τον αλλαξω γιατι μου εσπασε και κλειδι μεσα. Υπάρχει ομως μια δυσκολια συνεννόησης με την ιδιοκτήτρια που δεν μπορει να καταλάβει τι είναι ο κύλινδρος, τι είναι η κλειδαρια, γτ όταν αλλάζεις κύλινδρο αλλάζεις και κλειδια... 
Κλειδαρας μου πρότεινε ενα Cisa στα 40Ε χωρίς όμως να μου πει ποιο μοντέλο. Μου είπε ότι δεν ειναι astral και για μη αντιγράψιμα κλειδιά παμε από 70Ε και πάνω. Εδώ μου δημιουργήθηκε και η απορία για τον k2 και τα κλειδιά του, αφου η ιδιοκτητρια μου λεει ότι έχει καρτα και ότι για να βγει αντικλείδι πρεπει να πας με την καρτα και την ταυτότητά σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...