Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, nvlass είπε

Μόλις ανέβασα τις φωτο

με 120 ~ 150 ευρω βαζεις 3 σημειων γραναζωτη με μπλοκ και εισαι ετοιμος. (αν εισαι αττικη γιατι θεσσαλονικη θελεις μια νεα πορτα συμφωνα με τους μαστορες :D )

δε χρειαζεται ν'αλλαξεις κυλινδρο εκτος αν σου εχουν παρει κλειδια ή θελεις να το κανεις για συντηρηση ή οτιδηποτε αλλο.

το προβλημα στις αλουμινοπορτες - οπως κ τη δικη σου - ειναι το τρωτο σημειο που σου σημειωσα και οπως θα δεις κ στη δικη σου εχει γινει αποπειρα παραβιασης (ειτε επιτυχης - ειτε οχι). το κατσαβιδι/λοστος εχει μπει περιπου στο σημειο που γινεται το κλειδωμα για να μπορεσει ο πυρος του κλειδωματος να βγει απο το κασωμα και να εισβαλει ο κακοποιος.

3.jpg.67c08af8971ecb79a7ab63225a4aef88.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω την αλήθεια δεν το είχα καταλάβει ότι είχε γίνει η απόπειρα.

Μας έχουν μπει στο σπίτι αλλά από παράθυρο σε ανάκληση όταν δεν είχαμε και συναγερμό.

Ποιος μπορεί να το αναλάβει θεωρείς κλειδαράς ή αλουμινάς?

Ενδιαφέρομαι για Ηράκλειο Κρήτης 

Τι μάρκα από τις ποιο καλές (ποιοτική) προτείνεις?

 

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, CaptainSt είπε

Ευχαριστώ παιδιά,το θέμα τακτοποιήθηκε.Ενα μεγάλο ευχαριστώ στον @mclein². Άψογος επαγγελματίας και γαμω τους τύπους

Καλό παιδί και άψογος και αυτός και ο Κ. Αναστασης!

 

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά προς γνώση και συμμόρφωση παιδιά αν τύχει σε κάποιον παρόμοια περίπτωση, αλλάξτε πόρτα άμεσα.Εμας πρόλαβαν και μπήκαν οι παρατρεχαμενοι που ανέφερα στο πρώτο μύνημα με αποτέλεσμα να λείπουν κάποια πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το κλειδί μου AGB DCK "κολλάει" (μαγκώνει) καθώς το τραβάω προς τα εξώ από την κλειδαριά (βγαίνει άνετα όλο μέχρι την άκρη, εκεί που είναι τα κυλινδρικά πυράκια - εκεί κολλάει και θέλει να το τραβήξω με πολλή δύναμη για να βγεί τελείως, ή άλλες φορές να το ξαναβάλω-βγάλω). Δοκίμασα με άλλα κλειδιά , που δεν είχαν χρησιμοποιηθεί τακτικά στην κλειδαριά (σχεδόν καινούρια) και κολλάνε κι εκείνα.

Με κλείδωμα-ξεκλείδωμα δεν έχω πρόβλημα, γίνονται απρόσκοπτα, αλλά δεν βγαίνει ομαλά το κλειδί (και πλέον συμβαίνει αυτό όλο και συχνότερα).

Δοκίμασα να ψεκάσω λίγο το κλειδί με WD40 και να το βάλω-βγάλω από την κλειδαριά αλλά δεν βλέπω βελτίωση

Μπορώ να ρίξω WD40 μέσα στην κλειδαριά, ή θα την χαλάσω; Πώς μπορώ να διορθώσω το πρόβλημα?

 

Επεξ/σία από taris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Petros Electron είπε

Κάλο παιδί και άψογος και αυτός και ο Κ. Ανάστασης!

 

Χαλάει τη δουλειά σε πορτάδες και λαμόγια όμως. Άμα είσαι καλός στη δουλειά σου αυτά γίνονται. 

Επεξ/σία από jimis_vts
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, nvlass είπε

Να σου πω την αλήθεια δεν το είχα καταλάβει ότι είχε γίνει η απόπειρα.

Μας έχουν μπει στο σπίτι αλλά από παράθυρο σε ανάκληση όταν δεν είχαμε και συναγερμό.

Ποιος μπορεί να το αναλάβει θεωρείς κλειδαράς ή αλουμινάς?

Ενδιαφέρομαι για Ηράκλειο Κρήτης 

Τι μάρκα από τις ποιο καλές (ποιοτική) προτείνεις?

 

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια.

και οι 2 μπορουν αρκει να θελουν.

χρησιμοποιω cisa multitop αλλα υπαρχουν κι αλλες καλες επιλογες (G-U, WinkHaus κλπ)

9 ώρες πριν, taris είπε

Το κλειδί μου AGB DCK "κολλάει" (μαγκώνει) καθώς το τραβάω προς τα εξώ από την κλειδαριά (βγαίνει άνετα όλο μέχρι την άκρη, εκεί που είναι τα κυλινδρικά πυράκια - εκεί κολλάει και θέλει να το τραβήξω με πολλή δύναμη για να βγεί τελείως, ή άλλες φορές να το ξαναβάλω-βγάλω). Δοκίμασα με άλλα κλειδιά , που δεν είχαν χρησιμοποιηθεί τακτικά στην κλειδαριά (σχεδόν καινούρια) και κολλάνε κι εκείνα.

Με κλείδωμα-ξεκλείδωμα δεν έχω πρόβλημα, γίνονται απρόσκοπτα, αλλά δεν βγαίνει ομαλά το κλειδί (και πλέον συμβαίνει αυτό όλο και συχνότερα).

Δοκίμασα να ψεκάσω λίγο το κλειδί με WD40 και να το βάλω-βγάλω από την κλειδαριά αλλά δεν βλέπω βελτίωση

Μπορώ να ρίξω WD40 μέσα στην κλειδαριά, ή θα την χαλάσω; Πώς μπορώ να διορθώσω το πρόβλημα?

 

και μεσα και εξω εχεις το ιδιο προβλημα ; 

εαν μπορεις να βρεις σπρει γραφιτη θα ηταν καλυτερα...

οπως κ αν μπορεις να βρεις ενα καθαριστικο κ οχι λιπαντικο σπρει πχ BISON που ειναι ανευ σιλικονης κλπ...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, taris είπε

Το κλειδί μου AGB DCK "κολλάει" (μαγκώνει) καθώς το τραβάω προς τα εξώ από την κλειδαριά (βγαίνει άνετα όλο μέχρι την άκρη, εκεί που είναι τα κυλινδρικά πυράκια - εκεί κολλάει και θέλει να το τραβήξω με πολλή δύναμη για να βγεί τελείως, ή άλλες φορές να το ξαναβάλω-βγάλω). Δοκίμασα με άλλα κλειδιά , που δεν είχαν χρησιμοποιηθεί τακτικά στην κλειδαριά (σχεδόν καινούρια) και κολλάνε κι εκείνα.

Με κλείδωμα-ξεκλείδωμα δεν έχω πρόβλημα, γίνονται απρόσκοπτα, αλλά δεν βγαίνει ομαλά το κλειδί (και πλέον συμβαίνει αυτό όλο και συχνότερα).

Δοκίμασα να ψεκάσω λίγο το κλειδί με WD40 και να το βάλω-βγάλω από την κλειδαριά αλλά δεν βλέπω βελτίωση

Μπορώ να ρίξω WD40 μέσα στην κλειδαριά, ή θα την χαλάσω; Πώς μπορώ να διορθώσω το πρόβλημα?

 

Το ιδιο προβλημα ειχα και εγω βεβαια μου το εκανε 1 φορα πχ στις 20 φορες. Επικοινώνησα μεχρι και με το εργοστάσιο της AGB στην Ιταλία καθως και με τον προμηθευτή -αντιπρόσωπο στην Ελλαδα μηπως μπορει να γινει αλλαγή του κυλίνδρου γιατι ηταν καινούριος 2 μηνων.

Ο πρωτος μου ειπε να βαλω WD-40 (δεν το εκανα) και ο 2ος μου ειπε οτι δεν μπορει να κανει αντικατάσταση γιατι μπορει να εχει μπει καποιο "ξένο σωμα" στον κύλινδρο και απο εκει να εχω το πρόβλημα.

Τι εκανα τελικά. Μετα απο ερευνά στο ιντερνετ ειδα οτι σπρει υγρου γραφίτη ειναι οτι καλύτερο για την λίπανση των κυλινδρων ασφάλειας. Πήρα ενα σπρει και εβαλα κανα 2 φορες οχι στον κύλινδρο αλλα στο κλειδι και το εβαζα μεσα - εξω μερικες φορες και μετα το καθάριζα. Απο τοτε δεν εχω προβλημα.Βεβαία οταν το έκανε έβαζα παλι μεσα το κλειδι και μετα έβγαινε κανονικά.

Δοκίμασε το δεν εχεις να χασεις κατι, προσοχη μονο γιατι λερώνει ο γραφίτης.

Μην τραβας με δυναμη το κλειδι γιατι μπορει να εχει χαλασει καποιο πυρρακι ή να του κανεις μεγαλύτερη ζημια. Μεσα-εξω μεχρι να βγει χωρις πιεση. 

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΟΚ Κατάλαβα

η παρακάτω είναι αυτή που λες;

https://www.skroutz.gr/s/23910230/Cisa-Multitop-Pro-Κλειδαριά-3-Σημείων-Κυλίνδρου-49526.html

Απλά δεν θελω να κάνω κάποιο λάθος πάλι, αφού θα κάνω την αλλαγή ας την κάνω σωστά

Ευτυχώς που σας έχω βρει και έμαθα ένα σωρό πράγματα.

Επεξ/σία από nvlass
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, mclein² είπε

και μεσα και εξω εχεις το ιδιο προβλημα ; 

εαν μπορεις να βρεις σπρει γραφιτη θα ηταν καλυτερα...

οπως κ αν μπορεις να βρεις ενα καθαριστικο κ οχι λιπαντικο σπρει πχ BISON που ειναι ανευ σιλικονης κλπ...

Ευχαριστώ για την απάντηση. Mέσα έχω πομολάκι οπότε δυστυχώς δεν μπορώ να ελέγξω με κλειδί. Όταν λες bison εννοείς το Cleaner Spray 66343 ή το Bison Contact Spray ?

4 ώρες πριν, Petros Electron είπε

Το ιδιο προβλημα ειχα και εγω βεβαια μου το εκανε 1 φορα πχ στις 20 φορες. Επικοινώνησα μεχρι και με το εργοστάσιο της AGB στην Ιταλία καθως και με τον προμηθευτή -αντιπρόσωπο στην Ελλαδα μηπως μπορει να γινει αλλαγή του κυλίνδρου γιατι ηταν καινούριος 2 μηνων.

Ο πρωτος μου ειπε να βαλω WD-40 (δεν το εκανα) και ο 2ος μου ειπε οτι δεν μπορει να κανει αντικατάσταση γιατι μπορει να εχει μπει καποιο "ξένο σωμα" στον κύλινδρο και απο εκει να εχω το πρόβλημα.

Τι εκανα τελικά. Μετα απο ερευνά στο ιντερνετ ειδα οτι σπρει υγρου γραφίτη ειναι οτι καλύτερο για την λίπανση των κυλινδρων ασφάλειας. Πήρα ενα σπρει και εβαλα κανα 2 φορες οχι στον κύλινδρο αλλα στο κλειδι και το εβαζα μεσα - εξω μερικες φορες και μετα το καθάριζα. Απο τοτε δεν εχω προβλημα.Βεβαία οταν το έκανε έβαζα παλι μεσα το κλειδι και μετα έβγαινε κανονικά.

Δοκίμασε το δεν εχεις να χασεις κατι, προσοχη μονο γιατι λερώνει ο γραφίτης.

Μην τραβας με δυναμη το κλειδι γιατι μπορει να εχει χαλασει καποιο πυρρακι ή να του κανεις μεγαλύτερη ζημια. Μεσα-εξω μεχρι να βγει χωρις πιεση. 

Ευχαριστώ κι εσένα Πέτρο! Θα δοκιμάσω είτε με το Bison που πρότεινε ο mclein ή με κάποιο λιπαντικό γραφίτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, taris είπε

ή με κάποιο λιπαντικό γραφίτη!

Ειχα αγορασει κι εγω ενα σπρει γραφιτη και τελικα δεν το δοκιμασα καθολου γιατιστην πορεια οπως ειχε αναφερει και ο mclein και ο sway ειναι καλυτερα η πουδρα γραφιτη.

Τωρα πριν λιγο καιρο εβαλα και το κλειδι ειναι σαν να μπαινει σε βουτυρο.

Συγκεκριμενα πηρα το παρακατω:

https://www.kellas.gr/γραφίτης-πούδρα-50gr-για-λίπανση-λουκέτων-κλειδαριών-kasp/

Αν δεν το βρεις μπορεις να δεις και το παρακατω απο 3 καταστηματα που το βρισκω τωρα.

https://ergaliothiki.gr/katigories-pro-onton/kolles-ximika-tainies-sugkollisis/ximika-pro-onta/pressol-10589-grafitis-skoni

https://www.toolstore.gr/pressol-10589-grafitis-skoni-50gr-p-12216.html

https://www.johnart.gr/Catalogue/index.php?main_page=product_info&products_id=787

Απο σπρει γραφιτη εχω παρει αυτο.

https://www.toolsforall.eu/index.php?route=product/product&product_id=36031

 

9 ώρες πριν, mclein² είπε

χρησιμοποιω cisa multitop αλλα υπαρχουν κι αλλες καλες επιλογες (G-U, WinkHaus κλπ)

Μου ειχες και την Domus TOPGEAR παλιοτερα για κατι πιο οικονομικο και την εχω σημειωμενη.Ισχυει ετσι?

https://www.skroutz.gr/s/23868188/Domus-TOPGEAR-Κλειδαριά-Ασφαλείας-3-Σημείων-Γραναζωτή-35mm-με-Ρυθμιζόμενη-Γλώσσα-93635.html?from=favorites_popup

Η G-U και η Winkhaus ποιες ειναι συγκεκριμενα να τις σημειωσω κι αυτες?

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/1/2022 στις 6:08 ΜΜ, HERTHAN είπε

 

Καλησπέρα. Μετα απο ψάξιμο που έχω κανει βλέποντας και βίντεο με lockpicking για τις διάφορους κυλίνδορυς της αγοράς κατέληξα στα παρακάτω μοντέλα . Μπορείτε να μου πείτε αν κάποιος απο τους παρακάτω είναι αναξιόπιστος?  Ποιο θα προτείνατε να βάλω σε σώμα CIPIERRE που είναι του ιδιοκτήτη. 

Κaba gege p extra           40+ euro
Εva eps                             55 euro 
Winkhaus KeyTec RPE   59 euro
M and C  Color                 75 euro
Abus Bravus MX Κ          79 euro
Evva Ics  Nickel                86 euro
Winkhaus KeyTec X-tra   115 euro
Winkhaus N-TRA              119 euro
dom ix twido                      115 euro
livius bks                              ? euro (αν ξερει κάποιοςτην τιμή  ας μου πεί)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/1/2022 στις 2:51 ΜΜ, nvlass είπε

ΟΚ Κατάλαβα

η παρακάτω είναι αυτή που λες;

https://www.skroutz.gr/s/23910230/Cisa-Multitop-Pro-Κλειδαριά-3-Σημείων-Κυλίνδρου-49526.html

Απλά δεν θελω να κάνω κάποιο λάθος πάλι, αφού θα κάνω την αλλαγή ας την κάνω σωστά

Ευτυχώς που σας έχω βρει και έμαθα ένα σωρό πράγματα.

ναι, αυτη ειναι η κλειδαρια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...