Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, pintourikio είπε

Εγώ θα προσπαθούσα να αποφύγω τον rs3s γιατί έχει πολύ ακριβά αντίγραφα (50€-60€ το ενα, αν δεν κάνω λάθος) και κάνουν περίπου ένα μήνα και παραπάνω για να έρθουν (αντίγραφα γίνονται μόνο στο εργοστάσιο στην Ιταλία). Αν δεν σε ενοχλεί εσένα αυτό και σου πουν οι υπόλοιποι εδώ, ότι είναι κομπλέ η τιμή που σου έδωσαν, προχώρα το γιατί είναι πολύ καλός κύλινδρος.

Για τα αντιγραφα που αναφερεσαι εννοεις οτι αν χασω ενα κλειδι και θελω να βγαλω καινουρια κλειδια θα κοστιζει το καθε κλειδι 50-60 ευρω?

Δηλαδη αν θελω να βγαλω 5 καινουρια κλειδια μετα θα πληρωσω 250-300 για 5 κλειδια?

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Για τα αντιγραφα που αναφερεσαι εννοεις οτι αν χασω ενα κλειδι και θελω να βγαλω καινουρια κλειδια θα κοστιζει το καθε κλειδι 50-60 ευρω?

Δηλαδη αν θελω να βγαλω 5 καινουρια κλειδια μετα θα πληρωσω 250-300 για 5 κλειδια?

Ναι... δυστυχώς

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, pintourikio είπε

Α)Οι πιο πολλοί πορταδες (από όσο ξέρω, από όσα έχω δει στο YouTube, αλλά και από την δική μου πόρτα) φέρνουν την πόρτα με τα διακοσμητικά, το defender και την κλειδαριά και μετά την εγκατάσταση βάζουν ματάκι και κύλινδρο. Δεν μπορείς να πεις αυτή την πόρτα γυμνή!

Β) από την στιγμή που κάποιος έχει πληρώσει κανονικά τον κύλινδρο του πορτά, αμφιβάλλω ότι το συνεργείο μόλις πάει να βάλει τον κύλινδρο και του πεις να τοποθετήσουν τον δικό σου, ότι θα φέρουν κάποια αντίρρηση. Και στην τελική για αυτό πρότεινα στον παραπάνω φίλο αν θέλει μπορεί να το κάνει και μόνος του.

Όπως τα είπε ο @mclein². Από ότι έχω δει για να τοποθετηθεί ο κύλινδρος πρέπει να μπει το κλειδί στον κύλινδρο και να το στρίψεις ελαφρώς..

A)Σωστο.Για να ακριβολογω,τοποθετησαν την πορτα και υστερα το μονο που εβαλαν ηταν το ματακι και το εξωτερικο πομολο που πιανουμε για να ανοιξουμε.

Β)Εμενα μου ηρθε με τον κυλινδρο και το ντιφεντερ πανω.

Ηθελα να τονισω πως κατι Σια..-Μπαλ..,δυσκολα εως απιθανα δεχονται αλλον κυλινδρο εκτος των οσων προτεινουν.

Αν βεβαια εχει συμφωνηθει απο πριν κατι διαφορετικο,συμφωνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, pintourikio είπε

Ναι... δυστυχώς

Αληθεια λες τωρα?

Πραγματικα αδυνατω να το πιστεψω.

Αν ηξερα οτι ειναι ετσι δεν θα την εβαζα ειλικρινα.Δηλαδη για ολες τις κλειδαριες στις πορτες αφαλειας ισχυει το ιδιο η μονο στην συγκεκριμενη?

Και που παω για να ζητησω να μου βγαλουν αλλα κλειδια σε περιπτωση που χρειαστω?

Ωχ παναγια μου!!!!

Επεξ/σία από HERTHAN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Αληθεια λες τωρα?

Πραγματικα αδυνατω να το πιστεψω.

Αν ηξερα οτι ειναι ετσι δεν θα την εβαζα ειλικρινα.Δηλαδη για ολες τις κλειδαριες στις πορτες αφαλειας ισχυει το ιδιο η μονο στην συγκεκριμενη? 

Όχι δεν ισχύει για όλους τους *κυλίνδρους* αυτό.

Πάντως ακόμα αν θες απλά παίρνεις ένα τηλέφωνο και λες κρατήστε την κλειδαριά cisa και το defender και απλά αλλάξτε τον κύλινδρο. Δεν επηρεάζει σε κάτι αυτή η αλλαγή που θα κάνεις. 

Χωρίς να είμαι σίγουρος, φαντάζομαι πως πας στην εταιρεία που πήρες την πόρτα/κύλινδρο και τα κανονίζουν εκείνοι ή σε κατευθύνουν.

Επεξ/σία από pintourikio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, pintourikio είπε

Όχι δεν ισχύει για όλους τους *κυλίνδρους* αυτό.

Πάντως ακόμα αν θες απλά παίρνεις ένα τηλέφωνο και λες κρατήστε την κλειδαριά cisa και το defender και απλά αλλάξτε τον κύλινδρο. Δεν επηρεάζει σε κάτι αυτή η αλλαγή που θα κάνεις. 

 Χωρίς να είμαι σίγουρος, φαντάζομαι πως πας στην εταιρεία που πήρες την πόρτα/κύλινδρο και τα κανονίζουν εκείνοι.

Δεν ξερω αν προλαβαινω αλλα γινεται να τους πω να αφησουν την κλειδαρια cisa και να μην βαλουν τον κυλινδρο ωστε να βαλω αλλο κυλινδρο εγω?

Εννοω οτι αν αφησουν την κλειδαρια cisa μπαινει οτι αλλος κυλινδρος θελω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Δεν ξερω αν προλαβαινω αλλα γινεται να τους πω να αφησουν την κλειδαρια cisa και να μην βαλουν τον κυλινδρο ωστε να βαλω αλλο κυλινδρο εγω?

Εννοω οτι αν αφησουν την κλειδαρια cisa μπαινει οτι αλλος κυλινδρος θελω?

Ναι εννοείται. Απλά πες τους να σου βάλουν τον κ2 που ήταν ο στάνταρ και είναι και παμφθηνος. Εννοείται να σου κόψουν το ποσό της διαφοράς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, pintourikio είπε

Ναι εννοείται. Απλά πες τους να σου βάλουν τον κ2 που ήταν ο στάνταρ και είναι και παμφθηνος. Εννοείται να σου κόψουν το ποσό της διαφοράς.

 Και την κλειδαρια cisa να την αφησω?

Aν ναι τι κυλινδρο να παρω μετα να βαλω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

 Και την κλειδαρια cisa να την αφησω?

Aν ναι τι κυλινδρο να παρω μετα να βαλω?

Υπαρχουν απο 60 μεχρι 200€. Ιδανικα ξεκινας απο agb dck στα 100 και μετα πας με 150(?) ή abloy protec² ή evva 4ks. Σημαντικο ακομα και του dck τα κλειδια φτιαχνονται εξω κι εχουν παει γυρω στο 50ρικο αν θυμαμαι που ειχε πει ο @mclein²

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Δεν ξερω αν προλαβαινω αλλα γινεται να τους πω να αφησουν την κλειδαρια cisa και να μην βαλουν τον κυλινδρο ωστε να βαλω αλλο κυλινδρο εγω?

Εννοω οτι αν αφησουν την κλειδαρια cisa μπαινει οτι αλλος κυλινδρος θελω?

πες τους να σου βαλουν τον μεσαιο κυλινδρο που διαθετουν. 

αν προλαβαινεις, μας ενημερωνεις να σου πουμε αν σε κοροϊδευουν.

1 λεπτό πριν, john_petrucci7 είπε

Υπαρχουν απο 60 μεχρι 200€. Ιδανικα ξεκινας απο agb dck στα 100 και μετα πας με 150(?) ή abloy protec² ή evva 4ks. Σημαντικο ακομα και του dck τα κλειδια φτιαχνονται εξω κι εχουν παει γυρω στο 50ρικο αν θυμαμαι που ειχε πει ο @mclein²

απο 160++ ο 4ks και επεται αυξηση.

βεβαια καλο θα ηταν να κοπει σιγα σιγα το προμοσιον γιατι 1 στα 2 σπιτια στα Βορεια Προαστια εχει 4κς & 3κς.

μη βαζετε οτι σας λεμε. ειμαστε ΑΝΙΔΕΟΙ. :D 

29 λεπτά πριν, pintourikio είπε

Ναι εννοείται. Απλά πες τους να σου βάλουν τον κ2 που ήταν ο στάνταρ και είναι και παμφθηνος. Εννοείται να σου κόψουν το ποσό της διαφοράς.

πολυ σημαντικο να κοπει το 150αρι που κοστιζει ο rs3s.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα, επειδή πηγαίνω σε ένα σπίτι (10ετίας) που ως τώρα νοίκιαζα σε άλλον, σκέφτομαι να αλλάξω κύλινδρο και από ότι διαβάζω χρειάζομαι και defender.

Μπορείτε να μου κάνετε κάποια πρόταση σετ 150-200€; Επίσης ξέρετε χοντρικά τιμή κλειδαρά για την τοποθέτηση (ή δεν είναι δύσκολο να γίνει κι από μένα; )

Επισυνάπτω και μερικές φωτογραφίες της πόρτας, κλειδαριάς, να μου πείτε αν πρέπει να προσέξω τίποτα περισσότερο ή αν είναι κάτι που δεν χρειάζεται αλλαγή.

IMG_20190719_164754.jpg

IMG_20190719_164807.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nodas_21greek είπε

Παιδιά καλησπέρα, επειδή πηγαίνω σε ένα σπίτι (10ετίας) που ως τώρα νοίκιαζα σε άλλον, σκέφτομαι να αλλάξω κύλινδρο και από ότι διαβάζω χρειάζομαι και defender.

Μπορείτε να μου κάνετε κάποια πρόταση σετ 150-200€; Επίσης ξέρετε χοντρικά τιμή κλειδαρά για την τοποθέτηση (ή δεν είναι δύσκολο να γίνει κι από μένα; )

Επισυνάπτω και μερικές φωτογραφίες της πόρτας, κλειδαριάς, να μου πείτε αν πρέπει να προσέξω τίποτα περισσότερο ή αν είναι κάτι που δεν χρειάζεται αλλαγή.

IMG_20190719_164754.jpg

IMG_20190719_164807.jpg

το καλυτερο ειναι να αλλαξεις μονο τον κυλινδρο, εξαντλωντας το budget μονο σε αυτον.

kaba experT / evva 4ks / evva ics / mt5 / nw5 / x-tra winkhaus / rs3s / dck / abloy protec² - ολα αυτα καλυπτονται απο το budget σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, HERTHAN είπε

 Και την κλειδαρια cisa να την αφησω?

Aν ναι τι κυλινδρο να παρω μετα να βαλω?

Ναι την κλειδαριά cisa να την αφήσεις.

Ανάλογα το μπάτζετ σου. Πες ποιο είναι και θα σου προτείνουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mclein² είπε

το καλυτερο ειναι να αλλαξεις μονο τον κυλινδρο, εξαντλωντας το budget μονο σε αυτον.

kaba experT / evva 4ks / evva ics / mt5 / nw5 / x-tra winkhaus / rs3s / dck / abloy protec² - ολα αυτα καλυπτονται απο το budget σου.

'Εχει κάποιο σοβαρό προβάδισμα κάποια έναντι των άλλων;

Επίσης, βρίσκω ένα online κατάστημα που βλέπω να τις έχει σε πολύ χαμηλότερη τιμή από τα υπόλοιπα (ενδεικτικά Abloy Protect 2 στα 85€ ενώ σε όλα τα άλλα παίζει ~120) ξέρουμε πόσο αξιόπιστο είναι;

ΥΓ: Μάλλον στον Abloy Protect 2 προσανατολίζομαι, είχα διαβάσει καλές κριτικές πριν κάποιες σελίδες εδώ. Έχουμε εικόνα κόστους για επιπλέον κλειδί, γιατί βλέπω πωλείται με 3.

Και πάλι ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...