Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, eMike είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Υπάρχουσα κατάσταση αυτή. Πρέπει να αλλαχτούν τα κλειδιά (ή τουλάχιστον τα κλειδιά, εσείς θα μου πείτε) λόγω νέου ενοικιαστή. Αλλάζουμε έναν αφαλό και είναι ΟΚ? Και εάν ναι, τι προτείνετε? Από budget δε ξέρω τιμές οπότε θα πω απλά κάτι που να είναι το κεφάλι ήσυχο. Αθήνα.

35it7v6.jpg

289haja.jpg

71639c.jpg

2ut27fm.jpg

Ευχαριστώ πολύ

Καλησπέρα. 

Ναι, αρκεί η αλλαγή κυλίνδρου (αφαλού).

Αν θες απλά να κάνεις τη δουλειά σου, δες για AGB Scudo 5000 σε διάσταση 30-50 (25~30€). 

Αν θες κάτι ουσιαστικά καλύτερο και παράλληλα όχι πολύ ακριβό, δες για AGB Scudo 9000 πάλι σε διάσταση 30-50 (~50€). 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/7/2019 στις 6:02 ΜΜ, Dante80 είπε

Ερώτηση κρίσεως/εγκυκλοπαιδική. Έχουμε δύο σπίτια με θωρακισμένες 15-20 ετών. H μια έχει την Omega (νομίζω όχι plus), ή άλλη έχει EVVA ICS κύλινδρο (τον έβαλα τα τελευταία χρόνια αν θυμάμαι καλά), δεν γνωρίζω στοιχεία για defender και κλειδαριά.

Κρατάνε ακόμα, ή πάμε για καμιά αναβάθμιση;

εννοειται οτι δεν πειραζετε τιποτα. τα πραγματα ειναι αξιολογοτατα.

16 ώρες πριν, Gmario είπε

Τελικά έγινε η εγκατάσταση της θωρακισμένης μετά από αρκετό ψάξιμο και συμβουλές δικές σας για τις οποίες σας ευχαριστώ.

Έβαλα '' ατσαλένια  πόρτα '',με τσιμέντο, 1,2 mm θωράκιση .

Στην αρχική προσφορά έβαζε mg x8.

Το αναβαθμισα σε mg hs.

Ευχαριστημένος από την εγκατάσταση.

το "αναβαθμισα" ειναι μια αποψη....

8 ώρες πριν, eMike είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Υπάρχουσα κατάσταση αυτή. Πρέπει να αλλαχτούν τα κλειδιά (ή τουλάχιστον τα κλειδιά, εσείς θα μου πείτε) λόγω νέου ενοικιαστή. Αλλάζουμε έναν αφαλό και είναι ΟΚ? Και εάν ναι, τι προτείνετε? Από budget δε ξέρω τιμές οπότε θα πω απλά κάτι που να είναι το κεφάλι ήσυχο. Αθήνα.

35it7v6.jpg

289haja.jpg

71639c.jpg

2ut27fm.jpg

Ευχαριστώ πολύ

αλλαγη σε οτιδηποτε πατενταρισμενο.

απο astral tekno pro εως evva 4ks.

σε χρηματα -> απο 60€ εως 200€

======================================================================================

λοιπον μαγκες μου & μαγκιτισσες,

δεν ξερω αν εδω ειναι η 2η γωνια του τσαμπα. 

το οτι σας ενημερωνουμε για τα προβληματα, για το ποση κοροϊδια παιζει εξω, για τις διαρρηξεις, για το πως ν'αλλαξετε καποιον κυλινδρο κλπ

ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΣΑΣ ΜΑΘΟΥΜΕ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΚΛΕΙΔΑΡΑ ή ΤΟΥ ΠΟΡΤΑ.

οχι, δε φοβομαστε μη μας παρετε τα λεφτα ή τη δουλεια --> ΕΙΝΑΙ ΑΤΕΛΕΙΩΤΗ.

και που ρισκαρουμε τον κ@λο μας με τις εταιρειες & τις μηνυσεις τους για δυσφημιση πολυ ειναι.

ηρθε τωρα ο αλλος που θα δωσει 250++€ για υλικα να μαθει για την τοποθετηση & ο αλλος ο εξυπνος (που δεν ξερω με ποια ιδιοτητα) του απανταει και δειχνει και σχεδιαγραμματα.

ΟΤΑΝ ΤΑ ΓΥΦΤΑΚΙΑ (και οχι μονο) ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΒΙΝΤΕΟ ΣΤΟ ΓΙΟΥΤΙΟΥΜΠ, ΠΕΙΤΕ ΤΟΥΣ 

"γιατι μου τρυπας την πορτα ; γιατι ξερεις που να τρυπησεις ; που εμαθες ποιες τρυπες πρεπει να κανεις ;"

και μετα ελατε εδω να μας πειτε πως εξελιχθηκαν τα πραγματα. 

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, LolyMoly είπε

 Kαλημέρα στην παρέα.Αντιμετωπίζω ένα προβληματάκι με το κλειδί της omega plus που εχω στο σπίτι.

Αυτό το σιδεράκι που έχω κυκλώσει στη φωτο φεύγει από τη θέση του, με αποτέλεσμα να υπάρχει κίνδυνος να μου πέσει το κλειδί και να χαθεί.

Βάζω απλά λίγη logo ή υπάρχει κάτι καλύτερο;Σας ευχαριστώ που διαβάσατε τον πόνο μου...😜

7-59-27ed.jpg

η καλυτερη λυση ειναι να καψεις το πλαστικο τοσο ωστε να καλυψει την τρυπα του πυρου.

εναλλακτικα, σε καποιον ωρολογοποιο βρισκεις φαρδυτερο πυρο μεχρι να μεγαλωσει κι αλλο η τρυπα.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πυρος ειναι ή μηπως σφιγγει με καμια μικρη αλενοβιδα σαν και αυτες που βαζουν στους σκελετους γυαλιων και θα μπορουσε να διορθωθει και ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ρωτήσει και τις προάλλες την γνώμη σας,  αλλά έχω ακόμα μερικές απορίες... Γιατί δεν είναι καλός ο iseo r90 , που έχει και μαγνητική μπίλια (πήγα και μου την έδειξε στο μαγαζί, και οτι επίσης ο  r50 δεν έχει μαγνητική όπως ειπώθηκε μερικές σελίδες πριν) και είναι από προσωπικό προφίλ άρα δε θα σπάσει ποτέ η πατέντα, και έρχεται και με 5 κλειδιά στα 130..? Είναι τόσο χειρότερος από τον  evva 4ks?? Και αν είναι, είναι τόσο που αξίζει μια διαφορά 70-80 ευρώ;; Γιατί τόσα θα πάει ο evva με 5 κλειδιά , 200+!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, D0minhio είπε

Έχω ρωτήσει και τις προάλλες την γνώμη σας,  αλλά έχω ακόμα μερικές απορίες... Γιατί δεν είναι καλός ο iseo r90 , που έχει και μαγνητική μπίλια (πήγα και μου την έδειξε στο μαγαζί, και οτι επίσης ο  r50 δεν έχει μαγνητική όπως ειπώθηκε μερικές σελίδες πριν) και είναι από προσωπικό προφίλ άρα δε θα σπάσει ποτέ η πατέντα, και έρχεται και με 5 κλειδιά στα 130..? Είναι τόσο χειρότερος από τον  evva 4ks?? Και αν είναι, είναι τόσο που αξίζει μια διαφορά 70-80 ευρώ;; Γιατί τόσα θα πάει ο evva με 5 κλειδιά , 200+!!!

Ε μια διαφορα την εχει ειδικα στην ποιοτητα. Τωρα περι μαγνητων και προσωπικου προφιλ στα εχουν πει. Αλλα χρεωνει καθε κλειδι οσο γουσταρει αυτος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Sebu είπε

Πυρος ειναι ή μηπως σφιγγει με καμια μικρη αλενοβιδα σαν και αυτες που βαζουν στους σκελετους γυαλιων και θα μπορουσε να διορθωθει και ετσι?

ενα απλο πυρακι ειναι δυστυχως.

7 ώρες πριν, D0minhio είπε

Έχω ρωτήσει και τις προάλλες την γνώμη σας,  αλλά έχω ακόμα μερικές απορίες... Γιατί δεν είναι καλός ο iseo r90 , που έχει και μαγνητική μπίλια (πήγα και μου την έδειξε στο μαγαζί, και οτι επίσης ο  r50 δεν έχει μαγνητική όπως ειπώθηκε μερικές σελίδες πριν) και είναι από προσωπικό προφίλ άρα δε θα σπάσει ποτέ η πατέντα, και έρχεται και με 5 κλειδιά στα 130..? Είναι τόσο χειρότερος από τον  evva 4ks?? Και αν είναι, είναι τόσο που αξίζει μια διαφορά 70-80 ευρώ;; Γιατί τόσα θα πάει ο evva με 5 κλειδιά , 200+!!!

α. οπου βρεις κυλινδρο με 5 κλειδια, ειναι προφιλ εξωτερικου (Γερμανιας).

β. οπου βρεις κυλινδρο με 3 κλειδια, ειναι προσωπικο προφιλ. Το κλειδί κοστίζει οσο γουστάρει ο κάθε ιδιοκτήτης προφίλ. Λογική τιμή θεωρούνται τα 10€ + φπα. Αν ο "δικός σου" προσφέρει 5 κλειδιά, έχει κόψει περισσότερα μόνος του.

γ. μαγνητικη μπιλια δεν εχει ο r90. όσο και να επιμενει ο πωλητης σου. περα απο τις φωτογραφιες που σου εδειξα, δεν μπορω να κάνω κάτι περισσότερο. μπορεις να στειλεις μηνυμα στην iseo.

δ. ναι, ειναι χειροτερος απο τον 4ks. το ποσο χειροτερος θα το δειξει το μελλον. 

ε. παρε abloy protec² που ειναι φθηνοτερος και καλυτερος απο τον r90 αν το θεμα ειναι τα λεφτα ή πήγαινε προς dck που ειναι πραγματικα πατενταρισμενος.

ΥΓ -

Ναι, ο r90 ειναι πολυ καλος κυλινδρος.

Ναι, ειναι στην υψηλή κατηγορία.

Ναι, ειναι anti-bump.

Ναι, έχει μπάρα για προστασια στο σπασιμο. 

Ναι, εχει ατσαλινες μπιλιες κ ολα τα κομφορ ΑΛΛΑ δεν ειναι κατι διαφορετικο απ'τα συνηθισμένα.

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ποιά είναι η καλύτερη κλειδαριά για συρόμενη μπαλκονόπορτα αλουμινίου? Με ενδιαφέρει
1. να είναι καλό κράμα, να μην σπάει εύκολα ή να χαλαρώνει και να πρέπει 2-3 φορές το χρόνο να ανοίγουμε και να βιδώνουμε/σφίγγουμε πάλι τις βίδες
2. Να είναι εργονομικό όσο γίνεται, όχι μετά από κάποια χρόνια να μην "πιάνει καλά"
3. Να είναι όσο πιο ασφαλές γίνεται

Υπάρχει κάτι άλλο πέρα από το "default" που φαίνεται στη φωτογραφία?

spacer.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Stamer είπε

Καλησπέρα, ποιά είναι η καλύτερη κλειδαριά για συρόμενη μπαλκονόπορτα αλουμινίου? Με ενδιαφέρει
1. να είναι καλό κράμα, να μην σπάει εύκολα ή να χαλαρώνει και να πρέπει 2-3 φορές το χρόνο να ανοίγουμε και να βιδώνουμε/σφίγγουμε πάλι τις βίδες
2. Να είναι εργονομικό όσο γίνεται, όχι μετά από κάποια χρόνια να μην "πιάνει καλά"
3. Να είναι όσο πιο ασφαλές γίνεται

Υπάρχει κάτι άλλο πέρα από το "default" που φαίνεται στη φωτογραφία?

spacer.png

χωνευτές ή και εξωτερικες σ'ενδιαφερουν ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, mclein² είπε

χωνευτές ή και εξωτερικες σ'ενδιαφερουν ; 

χωνευτές γιατί φαντάζομαι εξωτερικές (αν εννοείς τύπου cal) δεν θα μπορούν να μπουν στο πατζούρι (λόγω οτι θα "βρίσκει" η σίτα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Stamer είπε

χωνευτές γιατί φαντάζομαι εξωτερικές (αν εννοείς τύπου cal) δεν θα μπορούν να μπουν στο πατζούρι (λόγω οτι θα "βρίσκει" η σίτα).

αν θες κατι σοβαρο, θα χρειαστεις αλουμινα για προσαρμογη (3 ή 5 σημειων).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mclein² είπε

αν θες κατι σοβαρο, θα χρειαστεις αλουμινα για προσαρμογη (3 ή 5 σημειων).

Οτι και να είναι, δεν θα το έκανα μόνος μου. Προφανώς και κάποιος αλουμινάς θα το κάνει. Το cal είναι καλή περίπτωση (έχω εξτρα στα παράθυρα των μπάνιων) αλλά κάνει μόνο για την μέσα πόρτα (με τα τζάμια δηλαδή).

Το παρακάτω λέει τίποτα?

https://www.safecase.gr/για-συρόμενα-κουφώματα-αλουμινίου?product_id=229

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Stamer είπε

Οτι και να είναι, δεν θα το έκανα μόνος μου. Προφανώς και κάποιος αλουμινάς θα το κάνει. Το cal είναι καλή περίπτωση (έχω εξτρα στα παράθυρα των μπάνιων) αλλά κάνει μόνο για την μέσα πόρτα (με τα τζάμια δηλαδή).

Το παρακάτω λέει τίποτα?

https://www.safecase.gr/για-συρόμενα-κουφώματα-αλουμινίου?product_id=229

ισως ο @Alejandro κρινει καλυτερα. δεν το εχω δοκιμασει. ωραιο φαινεται αλλα δεν ξερω αν ειναι καλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mclein² είπε

ισως ο @Alejandro κρινει καλυτερα. δεν το εχω δοκιμασει. ωραιο φαινεται αλλα δεν ξερω αν ειναι καλο.

Και εγω πρώτη φορά το είδα ψάχνοντας στο inet γιατί πίστεψέ με, σε 3-4 αλουμινάδες που έχω κουβεντιάσει (έχω κουβεντιάσει με τόσους γιατί ΔΕΝ μπορείς να βρεις κάποιον να έρθει για ΜΙΣΗ ώρα να σου φτιάξει αυτά λόγω φόρτου εργασίας) φαίνονται να μην γνωρίζουν πάνω από 1-2 διαφορετικές κλειδαριές και μου κάνει εντύπωση. Οπότε ψάχνω να πάω με την δική μου πρόταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Stamer είπε

Και εγω πρώτη φορά το είδα ψάχνοντας στο inet γιατί πίστεψέ με, σε 3-4 αλουμινάδες που έχω κουβεντιάσει (έχω κουβεντιάσει με τόσους γιατί ΔΕΝ μπορείς να βρεις κάποιον να έρθει για ΜΙΣΗ ώρα να σου φτιάξει αυτά λόγω φόρτου εργασίας) φαίνονται να μην γνωρίζουν πάνω από 1-2 διαφορετικές κλειδαριές και μου κάνει εντύπωση. Οπότε ψάχνω να πάω με την δική μου πρόταση.

ο κλειδαρας, ο αλουμινας, ο υδραυλικος & ο ηλεκτρολογος ειναι ειδικες περιπτωσεις :D 

δεν ασχολουμαστε με μικροδουλειες γιατι επικρατει ακομη η νοοτροπια "ασε θα παει κανενας κακομοιρης, που να τρεχω για 20€"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...