Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν την έχω δουλέψει. Είναι παραλλαγή της κλασσικής "Παριζιάνας" με διπλό κλείδωμα. Φαίνεται προσεγμένη.

25 λεπτά πριν, mclein² είπε

ισως ο @Alejandro κρινει καλυτερα. δεν το εχω δοκιμασει. ωραιο φαινεται αλλα δεν ξερω αν ειναι καλο.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, Alejandro είπε

Δεν την έχω δουλέψει. Είναι παραλλαγή της κλασσικής "Παριζιάνας" με διπλό κλείδωμα. Φαίνεται προσεγμένη.

Την είδα την "κλασσική" που λες, cal και οι 2. Κι αυτή μάλλον δεν θα έκανε για το πατζούρι γιατί εξέχει αρκετά προς τη μεριά της σίτας. Θα κάνω μία έρευνα γύρω από αυτές αμα έιναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Stamer είπε

Και εγω πρώτη φορά το είδα ψάχνοντας στο inet γιατί πίστεψέ με, σε 3-4 αλουμινάδες που έχω κουβεντιάσει (έχω κουβεντιάσει με τόσους γιατί ΔΕΝ μπορείς να βρεις κάποιον να έρθει για ΜΙΣΗ ώρα να σου φτιάξει αυτά λόγω φόρτου εργασίας) φαίνονται να μην γνωρίζουν πάνω από 1-2 διαφορετικές κλειδαριές και μου κάνει εντύπωση. Οπότε ψάχνω να πάω με την δική μου πρόταση.

Σε αυτά τα είδη οι διαφορές είναι ελάχιστες και η διάρκεια ζωής τους πεπερασμένη οπότε δεν αξίζει να ασχοληθεί κανείς με κάτι διαφορετικό από αυτό που φέρνουν οι προμηθευτές του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Alejandro είπε

Σε αυτά τα είδη οι διαφορές είναι ελάχιστες και η διάρκεια ζωής τους πεπερασμένη οπότε δεν αξίζει να ασχοληθεί κανείς με κάτι διαφορετικό από αυτό που φέρνουν οι προμηθευτές του.

Τι αισιόδοξο :wacko: Δηλαδή λες οτι σε 10 χρόνια όποια και να είναι, θα θέλει πάλι άλλαγμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Stamer είπε

Τι αισιόδοξο :wacko: Δηλαδή λες οτι σε 10 χρόνια όποια και να είναι, θα θέλει πάλι άλλαγμα?

Είναι πολύ πιθανό αν όχι σίγουρο. Ειδικά στα παραθαλάσσια που τα τρώει η αλμύρα. Στα συρόμενα, κλειδαριές και ροδάκια είναι αναλώσιμα. Δεν είναι όμως και κάτι ιδιαίτερα ακριβό για να μας προβληματίζει.

Επεξ/σία από Alejandro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mclein² είπε

5-7....τα 10 ειναι πολυ πλεον.

damn it!

1 λεπτό πριν, Alejandro είπε

Είναι πολύ πιθανό αν όχι σίγουρο. Ειδικά στα παραθαλάσσια που τα τρώει η αλμύρα. Στα συρόμενα, κλειδαριές και ροδάκια είναι αναλώσιμα. Δεν είναι όμως και κάτι ιδιαίτερα ακριβό για να μας προβληματίζει.

damn it!

Καλά, το πήρα το μήνυμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι ακόμα. Δεν ξέρω τι επίπεδο ουσιαστικής ασφάλειας προσφέρουν οι κλειδαριές αυτές. Αν είχα τέτοια κουφώματα και χαλούσε η κλειδαριά τους, πολύ πιθανό να μην ασχολούμουν καν να την αλλάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ναι, δεν έχουν και την καλύτερη ασφάλεια. Εκεί απλά πας σε προσθήκες γύρω (και ανάμεσα) στις πόρτες. Πιο πολύ με ενδιαφέρει πάντως να είναι οσο το δυνατόν hassle free. Αλλά τουλάχιστον από τα λεγόμενά σας, κρατάω οτι δεν υπάρχει λόγος να πάω στην πιο ακριβή λύση γιατί δεν έχει νόημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/7/2019 στις 11:37 ΜΜ, swayback είπε

HS ή HSP;

Έβαζε x8 στο βασικό πακέτο.

Με 40€ παραπάνω έβαζε HS.

Με 90 € παραπάνω (στο βασικό) εβαζε HSP.

Ο HS προσφέρει και μια ζωή παραπάνω και επέλεξα αυτόν, καθότι για ενοικίαση , είπα να δώσω 40€ παραπάνω και να βάλω κάτι καλύτερο για τον ενοικιαστή.

Το σχόλιο του mclein ότι δεν έκανα αναβάθμιση με την αγορά του HS με έβαλε σε σκέψεις γιατί θέλω άλλη μια πόρτα για ένα άλλο σπίτι προς εκμετάλλευση,και μια για τους γονείς μου σε δυο μήνες περίπου και θέλω τα φώτα σας.

Κλειδαριά βάζει Cipierre 2 στροφών απλή ή γραναζωτη.Προτεινε την απλή για πιο αξιόπιστη.

Defender βάζει το κωνικο το πενηντάρι μου είπε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Gmario είπε

Έβαζε x8 στο βασικό πακέτο.

Με 40€ παραπάνω έβαζε HS.

Με 90 € παραπάνω (στο βασικό) εβαζε HSP.

Ο HS προσφέρει και μια ζωή παραπάνω και επέλεξα αυτόν, καθότι για ενοικίαση , είπα να δώσω 40€ παραπάνω και να βάλω κάτι καλύτερο για τον ενοικιαστή.

Το σχόλιο του mclein ότι δεν έκανα αναβάθμιση με την αγορά του HS με έβαλε σε σκέψεις γιατί θέλω άλλη μια πόρτα για ένα άλλο σπίτι προς εκμετάλλευση,και μια για τους γονείς μου σε δυο μήνες περίπου και θέλω τα φώτα σας.

Κλειδαριά βάζει Cipierre 2 στροφών απλή ή γραναζωτη.Προτεινε την απλή για πιο αξιόπιστη.

Defender βάζει το κωνικο το πενηντάρι μου είπε.

ποια +40 και ποια +90 για mg κυλινδρους....

και ποια 2στροφη και ποια 4στροφη τσιπιερε για πιο αξιοπιστη ρε παιδια...

τι διαβαζω και δεν αυτοκτονω ρε ελλαδισταν με τους μπαμπουίνους που κοροϊδευουν τον κοσμο....

Επεξ/σία από mclein²
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω την εντυπωση οτι εκει στη θεσσαλονικη ξεκινησαν κατι παλια φουγαρα να εκπεμπουν διαφορα..

δεν εξηγειται αλλιως οτι απο την ωρα που ανεβηκε το ποστ με εχουν παρει 4 τηλεφωνο για εξηγησεις...

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Gmario είπε

Κλειδαριά βάζει Cipierre 2 στροφών απλή ή γραναζωτη.Προτεινε την απλή για πιο αξιόπιστη.

Η απλή πιο αξιόπιστη από τη γραναζωτή; Θα μου πέσουν τα λίγα μαλλιά που έμειναν στο κεφάλι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mclein² είπε

ποια +40 και ποια +90 για mg κυλινδρους....

και ποια 2στροφη και ποια 4στροφη τσιπιερε για πιο αξιοπιστη ρε παιδια...

τι διαβαζω και δεν αυτοκτονω ρε ελλαδισταν με τους μπαμπουίνους που κοροϊδευουν τον κοσμο....

Καλησπερα.Ασχετο ισως με το θεμα σας,μιας ομως και αναφερθηκατε περι 2-4 στροφων κλειδαριων,να ερωτησω κατι.

Στην iseo/fiam με τον axi home της πορτας μου ειναι 2στροφων,ενω στο δειγμα τους στο μαγαζι ηταν 4στροφων.Οταν ρωτησα μου ειπε ο πωλητης πως πιο παλια εβγαινε 4ων,τωρα στην καινουργια παραλαβη{*}ηρθαν με 2 στροφες και δεν υπαρχει κανενας λογος ανησυχιας ως προς την αξιοπιστια ή την ασφαλεια.Ποια η γνωμη σας;;Εχουν σημασια ποσες φορες γυριζεις το κλειδι,απο την στιγμη που ειτε 2,ειτε 4 γυρισεις η εκταση των πιρων ειναι η ιδια;;

Αναφερθηκατε παλαιοτερα πως στην iseo μονου καταπελτη,παιζει ρολο(προφανως στην ασφαλεια)η φορα της πορτας.

Εμενα ανοιγει αριστερα(οι μεντεσεδες δηλ.οπως μπαινω ειναι αριστερα),εχω ΘΕΜΑ....Διαφωτιστε με!

{*} 2015

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Patrikeas είπε

Καλησπερα.Ασχετο ισως με το θεμα σας,μιας ομως και αναφερθηκατε περι 2-4 στροφων κλειδαριων,να ερωτησω κατι.

 Στην iseo/fiam με τον axi home της πορτας μου ειναι 2στροφων,ενω στο δειγμα τους στο μαγαζι ηταν 4στροφων.Οταν ρωτησα μου ειπε ο πωλητης πως πιο παλια εβγαινε 4ων,τωρα στην καινουργια παραλαβη{*}ηρθαν με 2 στροφες και δεν υπαρχει κανενας λογος ανησυχιας ως προς την αξιοπιστια ή την ασφαλεια.Ποια η γνωμη σας;;Εχουν σημασια ποσες φορες γυριζεις το κλειδι,απο την στιγμη που ειτε 2,ειτε 4 γυρισεις η εκταση των πιρων ειναι η ιδια;;

Αναφερθηκατε παλαιοτερα πως στην iseo μονου καταπελτη,παιζει ρολο(προφανως στην ασφαλεια)η φορα της πορτας.

Εμενα ανοιγει αριστερα(οι μεντεσεδες δηλ.οπως μπαινω ειναι αριστερα),εχω ΘΕΜΑ....Διαφωτιστε με!

{*} 2015

Ευχαριστω.

η κλειδαρια σου, ειναι γραναζωτη ή οχι ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...