Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, GeoMak7 είπε

ενας κινεζικος αφαλος ειναι παιδια. ενταξει, δε λεμε οτι ειναι για πεταμα αλλα ειναι κινεζικος. μπορει να τον παρεις τωρα & να μπλοκαρει χθες.

παρομοιωση -> ενα xiaomi μπορει να ειναι κορυφαιων επιδοσεων αλλα δεν ειναι samsung & apple.

ιδια αποτελεσματικοτητα & ισως λιγο καλυτερη γιατι δεν φαινεται κ συγκρατει το μεσαιο ακριβως κομματι χωρις τεραστια ελαστικοτητα για να χαλασει καποιος και την πορτα.

1. Σίγουρα σε τέτοια τιμή κάποιον λάκο θα έχει η φάβα. Αν δεν κάνω λάθος οι αφαλοί αυτοί φτιάχνονται στο εργοστάσιο της Federal στην Κίνα και απλά γίνεται rebranding. Στην σελίδα φαίνεται δεξιά τέρμα ο "μαμίσιος" κύλινδρος.
http://www.federallock.com.tw/products-category-2.php?id=157

2. Με τα κλειδιά από τους abus d6s υπάρχει θέμα να στραβώνουν εύκολα;

 

Επεξ/σία από mr data
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα σας και πάλι και μπράβο που το αλλάζετε συχνά και δεν χανομαστε σε σελίδες.

Τώρα θέλω να κάνω μια ερώτηση , θέλουμε να αλλάξουμε μια παλαιά πόρτα που έχουμε στη ταράτσα της πολυκατοικιας , θέλουν να βάλουμε μια καινούργια αλουμινίου ή σιδερένια τα ερωτήματα μου είναι δυο και είναι τα παρακάτω :

1) Να βάλουμε αλουμινίου ή σιδερένια , από αντοχης πλευράς σε παραβιάσεις.

2) Να βάλουμε κανονική κλειδαριά ή να βάλω γωνίες εσωτερικά και να βάλω λουκέτο από μέσα (για να μην έχει πρόσβαση κανένας σε κλειδαριά από την μεριά της ταράτσας).

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, mr data είπε

1. Σίγουρα σε τέτοια τιμή κάποιον λάκο θα έχει η φάβα. Αν δεν κάνω λάθος οι αφαλοί αυτοί φτιάχνονται στο εργοστάσιο της Federal στην Κίνα και απλά γίνεται rebranding. Στην σελίδα φαίνεται δεξιά τέρμα ο "μαμίσιος" κύλινδρος.
http://www.federallock.com.tw/products-category-2.php?id=157

2. Με τα κλειδιά από τους abus d6s υπάρχει θέμα να στραβώνουν εύκολα;

1. κανονησε να κανουμε καμια εισαγωγη & να παρακαμψουμε το φουρναρακη :D 

2. οχι, ειναι αρκετα ανθεκτικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ΠΑΛΑΒΟΥΡΗΣ είπε

Καλημέρα σας και πάλι και μπράβο που το αλλάζετε συχνά και δεν χανομαστε σε σελίδες.

Τώρα θέλω να κάνω μια ερώτηση , θέλουμε να αλλάξουμε μια παλαιά πόρτα που έχουμε στη ταράτσα της πολυκατοικιας , θέλουν να βάλουμε μια καινούργια αλουμινίου ή σιδερένια τα ερωτήματα μου είναι δυο και είναι τα παρακάτω :

1) Να βάλουμε αλουμινίου ή σιδερένια , από αντοχης πλευράς σε παραβιάσεις.

2) Να βάλουμε κανονική κλειδαριά ή να βάλω γωνίες εσωτερικά και να βάλω λουκέτο από μέσα (για να μην έχει πρόσβαση κανένας σε κλειδαριά από την μεριά της ταράτσας).

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

1. μασιφ σιδερο αν σας βγαινει οικονομικα με 3 μεντεσεδες & ειδικη κατασκευη για την κλειδαρια οπου θα συνδιαστει με μισο κυλινδρο & εξωτερικα θα ειναι τυφλο.

2. και 2 γωνιες χαμηλα με εναν ατσαλινο τακο για οταν φευγετε διακοπες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, villasg είπε

Off Topik

Αλλαξε μια κλειδαρια ρε αδελφε

zfM0Dlt.jpg

φαντασου ομως να πρεπει να κοπουν 100~150 αντικλειδια ; 

πως να συνεννοηθει ο διαχειριστης, ειδικα αν μιλαμε για ουγκανους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εξώπορτα πολυκατοικίας 5 οροφοδιαμερισμάτων, τι έχετε να προτείνετε για κλειδαριά, κύλινδρο και λοιπά συστήματα?

Πήρε μια προσφορά ο ιδιοκτήτης γύρω στα 2.800 (από τον πορτά που είχα πάρει και εγώ προσφορά, όπως είπα σε προηγούμενο post) και η αλήθεια είναι πως φαίνονται πολλά..

Τι επιλογές έχουμε στα επιμέρους συστήματα για κάτι καλό και σχετικά οικονομικό?

(Αν κάποιος έχει να προτείνει και κατάστημα ας το κάνει με προσωπικό μήνυμα..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και εγώ κάτι

Υπάρχει κύλινδρος ή  κάτι αλλο για κεντρικη είσοδο πολυκατοικίας που να κλειδώνει και να ξεκλεδωνει με το υπάρχον σύστημα των θυροτηλέφωνων, το κλασικό αυτό με το μπουτον.

Το πρόβλημα είναι ότι κλειδώνουμε και μετά Πρέπει κάποιος να κατεβαίνει να ξεκλειδώνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Να ρωτήσω και εγώ κάτι

Υπάρχει κύλινδρος ή  κάτι αλλο για κεντρικη είσοδο πολυκατοικίας που να κλειδώνει και να ξεκλεδωνει με το υπάρχον σύστημα των θυροτηλέφωνων, το κλασικό αυτό με το μπουτον.

Το πρόβλημα είναι ότι κλειδώνουμε και μετά Πρέπει κάποιος να κατεβαίνει να ξεκλειδώνει.

Υπάρχει.. στην προσφορά που αναφέρομαι παραπάνω τέτοια κλειδαριά περιέχεται.

Δε ξέρω ποια, γιατί δεν την έχω εγώ την προσφορά. Θα σου πουν λεπτομέρειες οι ειδικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, σκέφτομαι κι εγω την αναβαθμιση της κλειδαριάς μου (securemme & asix pro). Διαβάζοντας στο forum κατέληξα στα παρακάτω αλλά δεν έχω καταλήξει :

1. Κλειδαριά: Cisa Revolution Pro

2. Κύλινδρος: Abloy Protec 2 ή AGB DCK ;

3. Defender: BD200 ή BKS250 ;

Επειδή η οικία είναι ισόγεια και ο επίδοξος διαρρήκτης έχει πρόσβαση και από τα παράθυρα αξίζει κάποιος να προχωρήσει με τις πιο ακριβές λύσεις ή αξίζει να πάει στα vfm προιόντα;

Δεκτή κάθε εναλλακτική πρόταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, nick1984 είπε

αξίζει κάποιος να προχωρήσει με τις πιο ακριβές λύσεις ή αξίζει να πάει στα vfm προιόντα;

Το επίπεδο ασφάλειας της οικίας σου εξαρτάται από το πόσο ασφαλές είναι το πιο αδύναμο σημείο της.

Σιγά μην πάει να ασχοληθεί ο άλλος με τον protec2 αν μπορεί να μπουκάρει από το παράθυρο.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, johnieXoX είπε

Για εξώπορτα πολυκατοικίας 5 οροφοδιαμερισμάτων, τι έχετε να προτείνετε για κλειδαριά, κύλινδρο και λοιπά συστήματα?

Πήρε μια προσφορά ο ιδιοκτήτης γύρω στα 2.800 (από τον πορτά που είχα πάρει και εγώ προσφορά, όπως είπα σε προηγούμενο post) και η αλήθεια είναι πως φαίνονται πολλά..

Τι επιλογές έχουμε στα επιμέρους συστήματα για κάτι καλό και σχετικά οικονομικό?

(Αν κάποιος έχει να προτείνει και κατάστημα ας το κάνει με προσωπικό μήνυμα..)

Λίγο δύσκολο να υπολογίσουμε πόσο μπορεί να σου ζήταγε άλλος πορτάς για την είσοδο της πολυκατοικίας, λόγω διαστάσεων και επιλογών. Στις πόρτες διαμερισμάτων, οι διαστάσεις είναι πάνω κάτω ίδιες, οπότε ξέρουμε τι τιμές παίζουν. Στην είσοδο της πολυκατοικίας, λογικά θα έχετε ενιαία σταθερά περιμετρικά τμήματα, στα οποία συνήθως μπορούν να μπουν τζάμια ασφαλείας, κάγκελα μασίφ ή inox, κ.λπ.. 
Εταιρείες δεν μπορούμε να προτείνουμε. Αν θες, ρίξε μία γρήγορη ματιά στις τελευταίες 20-30 σελίδες του προηγούμενου νήματος. Ίσως βρεις κάποια αναφορά μιας και έχει ξανασυζητηθεί το θέμα. 
Το πιο σημαντικό είναι να έχει κλειδαριά αυτόματου κλειδώματος (συνήθως ή ηλεκτροπίρρο ή ηλεκτρομηχανική κλειδαριά ή ακόμα και το Disec Motorlock) και ο κύλινδρος(αφαλός) που θα έχει η κλειδαριά, να μην είναι της πλάκας. Δεν χρειάζεται να είναι κύλινδρος των 100€. Αλλά να μην είναι από αυτούς "του κιλού" που έχουμε γράψει πολλές φορές ότι παραβιάζονται εύκολα, γρήγορα, σχεδόν αθόρυβα και χωρίς ζημιά).

Πάντως τα 2800 νομίζω δεν είναι παρανοϊκή τιμή για είσοδο πολυκατοικίας. Βέβαια δεν γνωρίζω τις διαστάσεις και τι σας είπε ότι θα βάλει (τι τζάμια, τι θωράκιση στην πόρτα, κ.λπ.). Μπορείτε να ζητήσετε και πιο φθηνό μοντέλο θωράκισης για να πέσετε κάτω από τα 2800€. Πχ το μοντέλο θωράκισης Atros είναι μια χαρά για είσοδο πολυκατοικίας θα έλεγα. Πολύ σημαντικό όμως το αυτόματο κλείδωμα και ο κύλινδρος να μην παραβιάζεται για πλάκα. 

 

13 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Να ρωτήσω και εγώ κάτι

Υπάρχει κύλινδρος ή  κάτι αλλο για κεντρικη είσοδο πολυκατοικίας που να κλειδώνει και να ξεκλεδωνει με το υπάρχον σύστημα των θυροτηλέφωνων, το κλασικό αυτό με το μπουτον.

Το πρόβλημα είναι ότι κλειδώνουμε και μετά Πρέπει κάποιος να κατεβαίνει να ξεκλειδώνει.

Υπάρχει. Δεν είναι κύλινδρος αλλά σύστημα αυτόματου κλειδώματος. Τι είδους πόρτα έχετε στην είσοδο; Ξύλινη, αλουμινίου ή ασφαλείας; (όταν λέω αλουμινίου, δεν εννοώ να είναι από αλουμίνιο η εξωτερική επένδυση (πχ πόρτα ασφαλείας με εξωτερική επένδυση αλουμινίου) - εννοώ κανονικό κούφωμα. 

9 λεπτά πριν, nick1984 είπε

Καλησπέρα, σκέφτομαι κι εγω την αναβαθμιση της κλειδαριάς μου (securemme & asix pro). Διαβάζοντας στο forum κατέληξα στα παρακάτω αλλά δεν έχω καταλήξει :

1. Κλειδαριά: Cisa Revolution Pro

2. Κύλινδρος: Abloy Protec 2 ή AGB DCK ;

3. Defender: BD200 ή BKS250 ;

Επειδή η οικία είναι ισόγεια και ο επίδοξος διαρρήκτης έχει πρόσβαση και από τα παράθυρα αξίζει κάποιος να προχωρήσει με τις πιο ακριβές λύσεις ή αξίζει να πάει στα vfm προιόντα;

Δεκτή κάθε εναλλακτική πρόταση.

Και με τον DCK και το BD200 θα είσαι σε αρκετά καλό επίπεδο ασφαλείας. Βέβαια, ανάμεσα στο να βάλεις καλύτερο defender από το BD200 ή καλύτερο κύλινδρο από τον DCK, φυσικά είναι καλύτερο να βάλεις Abloy. Πόσα χρόνια έχεις την securemme κλειδαριά?

Επίσης, στα παράθυρα, εκτός κι αν έχεις παλιά ξύλινα, ίσως μπορείς να κάνεις κάποιες προσθήκες χωρίς να δώσεις πολλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, swayback είπε

Λίγο δύσκολο να υπολογίσουμε πόσο μπορεί να σου ζήταγε άλλος πορτάς για την είσοδο της πολυκατοικίας, λόγω διαστάσεων και επιλογών. Στις πόρτες διαμερισμάτων, οι διαστάσεις είναι πάνω κάτω ίδιες, οπότε ξέρουμε τι τιμές παίζουν. Στην είσοδο της πολυκατοικίας, λογικά θα έχετε ενιαία σταθερά περιμετρικά τμήματα, στα οποία συνήθως μπορούν να μπουν τζάμια ασφαλείας, κάγκελα μασίφ ή inox, κ.λπ.. 
Εταιρείες δεν μπορούμε να προτείνουμε. Αν θες, ρίξε μία γρήγορη ματιά στις τελευταίες 20-30 σελίδες του προηγούμενου νήματος. Ίσως βρεις κάποια αναφορά μιας και έχει ξανασυζητηθεί το θέμα. 
Το πιο σημαντικό είναι να έχει κλειδαριά αυτόματου κλειδώματος (συνήθως ή ηλεκτροπίρρο ή ηλεκτρομηχανική κλειδαριά ή ακόμα και το Disec Motorlock) και ο κύλινδρος(αφαλός) που θα έχει η κλειδαριά, να μην είναι της πλάκας. Δεν χρειάζεται να είναι κύλινδρος των 100€. Αλλά να μην είναι από αυτούς "του κιλού" που έχουμε γράψει πολλές φορές ότι παραβιάζονται εύκολα, γρήγορα, σχεδόν αθόρυβα και χωρίς ζημιά).

Πάντως τα 2800 νομίζω δεν είναι παρανοϊκή τιμή για είσοδο πολυκατοικίας. Βέβαια δεν γνωρίζω τις διαστάσεις και τι σας είπε ότι θα βάλει (τι τζάμια, τι θωράκιση στην πόρτα, κ.λπ.). Μπορείτε να ζητήσετε και πιο φθηνό μοντέλο θωράκισης για να πέσετε κάτω από τα 2800€. Πχ το μοντέλο θωράκισης Atros είναι μια χαρά για είσοδο πολυκατοικίας θα έλεγα. Πολύ σημαντικό όμως το αυτόματο κλείδωμα και ο κύλινδρος να μην παραβιάζεται για πλάκα. 

 

Υπάρχει. Δεν είναι κύλινδρος αλλά σύστημα αυτόματου κλειδώματος. Τι είδους πόρτα έχετε στην είσοδο; Ξύλινη, αλουμινίου ή ασφαλείας; (όταν λέω αλουμινίου, δεν εννοώ να είναι από αλουμίνιο η εξωτερική επένδυση (πχ πόρτα ασφαλείας με εξωτερική επένδυση αλουμινίου) - εννοώ κανονικό κούφωμα. 

Και με τον DCK και το BD200 θα είσαι σε αρκετά καλό επίπεδο ασφαλείας. Βέβαια, ανάμεσα στο να βάλεις καλύτερο defender από το BD200 ή καλύτερο κύλινδρο από τον DCK, φυσικά είναι καλύτερο να βάλεις Abloy. Πόσα χρόνια έχεις την securemme κλειδαριά?

Επίσης, στα παράθυρα, εκτός κι αν έχεις παλιά ξύλινα, ίσως μπορείς να κάνεις κάποιες προσθήκες χωρίς να δώσεις πολλά. 

Τα παραθυρα ειναι απο αλουμινιο και αλλα ειναι συρομενα, αλλα εχουν ηλεκτρικα πατζουρια. Ειναι καινουργιο σπιτι οποτε μιλαμε για πορτα το πολυ 2 ετών (λογικα securemme 2600).

Επεξ/σία από nick1984
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nick1984 είπε

Τα παραθυρα ειναι απο αλουμινιο και αλλα ειναι συρομενα, αλλα εχουν ηλεκτρικα πατζουρια. Ειναι καινουργιο σπιτι οποτε μιλαμε για πορτα το πολυ 2 ετών (λογικα securemme 2600).

Όταν είπα για προσθήκες, αναφερόμουν στα Cal Double XL και Domus WK+. Googlάρε τα να δεις αν θα σου φανούν χρήσιμα. Αν όμως έχουν πολλαπλά σημεία κλειδώματος τα κουφώματα, νομίζω δεν χρειάζονται οι προσθήκες. 

 

Ρώτησα για την κλειδαριά για να δω τι περιθώρια έχεις να μείνεις για την ώρα με αυτή και απλά να αλλάξεις κύλινδρο ή και defender μόνο. Σίγουρα μία καλή γραναζωτή με διπλό καταπέλτη είναι προτιμότερη, αλλά αν λες 2 χρόνια το πολύ, και τον κύλινδρο μόνο να αλλάξεις, θα είσαι οκ. 

Το λέω γιατί η αλλαγή κλειδαριάς μόνο, θα σου κοστίσει τουλάχιστον 100~110€ (προϊόν + εργασία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, swayback είπε

Υπάρχει. Δεν είναι κύλινδρος αλλά σύστημα αυτόματου κλειδώματος. Τι είδους πόρτα έχετε στην είσοδο; Ξύλινη, αλουμινίου ή ασφαλείας; (όταν λέω αλουμινίου, δεν εννοώ να είναι από αλουμίνιο η εξωτερική επένδυση (πχ πόρτα ασφαλείας με εξωτερική επένδυση αλουμινίου) - εννοώ κανονικό κούφωμα. 

Δεν είναι καμιά σπουδαία πόρτα μία απλη πόρτα αλουμινίου είναι, ολη οπο αλουμίνιο

Αν έχεις κάποιο link ή κάποια μάρκα περιγραφή πες μου

Επεξ/σία από NikosKallithea
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...