Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, Τζών Τραβαβόλτα είπε

Συνέχισε να μας ανοίγεις τα μάτια και γράψτους όλους, ξέρεις πού! 

Respect, είσαι από τα πιο αξιόλογα άτομα που γράφουν σε φόρουμ.

αμα ειναι να φαω τιποτα μπατσες, θα σταματησω. εχει και ενα οριο η φαση.

  • Like 2
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, mclein² είπε

αρα δεν υφισταται 2 στροφες των 360°. 

θεωρητικα 3x360° πρεπει να κανει το κλειδι.

Αρχικα πιστευα πως υπαρχουν 2 και 4 στροφων,δεν ηξερα πως υπαρχουν και 3 στροφων(πληρων).

Το δοκιμασα μολις και διαπιστωσα οτι ουσιαστικα το κλειδι γυριζει 2,5 πληρεις στροφες 360°.

Εστω κι ετσι,υπαρχει καποιο ζητημα οσον αφορα την αξιοπιστια και το επιπεδο ασφαλειας;;

Αν θελεις πες μου και για το θεμα της φορας της πορτας,που αναφερω παραπανω. 

Επαναλ/νω: iseo ,μονος καταπελτης,γραναζωτη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Patrikeas είπε

Αρχικα πιστευα πως υπαρχουν 2 και 4 στροφων,δεν ηξερα πως υπαρχουν και 3 στροφων(πληρων).

Το δοκιμασα μολις και διαπιστωσα οτι ουσιαστικα το κλειδι γυριζει 2,5 πληρεις στροφες 360°.

Εστω κι ετσι,υπαρχει καποιο ζητημα οσον αφορα την αξιοπιστια και το επιπεδο ασφαλειας;;

Αν θελεις πες μου και για το θεμα της φορας της πορτας,που αναφερω παραπανω. 

Επαναλ/νω: iseo ,μονος καταπελτης,γραναζωτη.

κανενα προβλημα.

αν δεν κοιμασαι εσυ ησυχος, τι να πουν οι χιλιαδες με k2, moia, mg, asix και παει λεγοντας ;;;;;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις διάβασα τα ποστ σας, περνούσα από ένα κλειδαρά της γειτονιάς και είπα να μπω μεσα να μιλήσω μαζί του. Είχε στη βιτρίνα του, εκτός των άλλων προϊόντων, mg x8 και Hsp.Του ζήτησα τις τιμές τους και μου είπε για τον x8 70-80€ και τον hsp 120€+ΦΠΑ. Την mg την παρουσιασε για top.

Για τον agb scudo dck ζητούσε 150-160€. Για ενοικιαζόμενο διαμέρισμα πρότεινε moia.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω από τους γνώστες είναι τι θα έπρεπε να κάνω με το αρχικό πακέτο που πρόσφερε; Να μην το αναβαθμιζα σε Hs? Δεν είναι κάτι καλύτερο το hs από το x8?Είναι πολλά τα 40€ που ζητούσε και δεν άξιζε το κόπο? 

 

 

Επεξ/σία από Gmario
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mclein² είπε

κανενα προβλημα.

αν δεν κοιμασαι εσυ ησυχος, τι να πουν οι χιλιαδες με k2, moia, mg, asix και παει λεγοντας ;;;;;;;

Σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση.

Σε εμπιστευομαι στην κριση που κανεις παραπανω και δεν το συνεχιζω παραπανω.(μπορει να υπαρχουν και τεχνικες λεπτομερειες, που δεν θελεις να αναφερθουν ανοιχτα,για λογους ασφαλειας και σωστα)*.

*κυριως για την φορα της πορτας.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Gmario είπε

Έβαζε x8 στο βασικό πακέτο.

Με 40€ παραπάνω έβαζε HS.

Με 90 € παραπάνω (στο βασικό) εβαζε HSP.

Ο HS προσφέρει και μια ζωή παραπάνω και επέλεξα αυτόν, καθότι για ενοικίαση , είπα να δώσω 40€ παραπάνω και να βάλω κάτι καλύτερο για τον ενοικιαστή.

Το σχόλιο του mclein ότι δεν έκανα αναβάθμιση με την αγορά του HS με έβαλε σε σκέψεις γιατί θέλω άλλη μια πόρτα για ένα άλλο σπίτι προς εκμετάλλευση,και μια για τους γονείς μου σε δυο μήνες περίπου και θέλω τα φώτα σας.

Κλειδαριά βάζει Cipierre 2 στροφών απλή ή γραναζωτη.Προτεινε την απλή για πιο αξιόπιστη.

Defender βάζει το κωνικο το πενηντάρι μου είπε.

 

6 ώρες πριν, Gmario είπε

Μόλις διάβασα τα ποστ σας, περνούσα από ένα κλειδαρά της γειτονιάς και είπα να μπω μεσα να μιλήσω μαζί του. Είχε στη βιτρίνα του, εκτός των άλλων προϊόντων, mg x8 και Hsp.Του ζήτησα τις τιμές τους και μου είπε για τον x8 70-80€ και τον hsp 120€+ΦΠΑ. Την mg την παρουσιασε για top.

Για τον agb scudo dck ζητούσε 150-160€. Για ενοικιαζόμενο διαμέρισμα πρότεινε moia.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω από τους γνώστες είναι τι θα έπρεπε να κάνω με το αρχικό πακέτο που πρόσφερε; Να μην το αναβαθμιζα σε Hs? Δεν είναι κάτι καλύτερο το hs από το x8?Είναι πολλά τα 40€ που ζητούσε και δεν άξιζε το κόπο? 

Δεν ξέρω την ποιότητα και αξιοπιστία των MG. Δεν τους έχω δουλέψει και γενικά πιάσει στα χέρια μου. 

Από τα χαρακτηριστικά τους, ο MG X8 μοιάζει με Cisa Astral. ο MG HS μοιάζει πολύ με τον AGB Scudo 9000 και ο MG HSP, με τον AGB Scudo DCK (βέβαια ο DCK έχει τις 2 σειρές υπό γωνία και το κλειδί του φαίνεται πιο δύσκολο να φτιαχτεί). Στα λεφτά που τους δίνουν, πραγματικά δεν βρίσκω λόγο να τους προτιμήσω, σε σχέση με τους AGB, για παράδειγμα.
Τα συνηθισμένα χαρακτηριστικά των κυλίνδρων MG, σε συνδυασμό με τους διθυράμβους που ακούγονται από πορτάδες και κλειδαράδες αλλά και τις τιμές που τους δίνουν, απλά με προϊδεάζουν ότι δεν αξίζουν (να το πω ευγενικά). 

Ο MG HS είναι οκ για σπίτι που νοικιάζεις. Είναι καλύτερος του MG X8 προφανώς. Βέβαια, μην ξεχνάμε ότι ο ενοικιαστής πιθανότατα δεν θα έχει ιδέα αν είναι καλός ο κύλινδρος και επίσης, μπορεί να νομίζει ότι έχεις κρατήσει κλειδί, οπότε μπορεί να τον αλλάξει προληπτικά. Πάλι καλά δηλαδή που δεν έδωσες +90€ για τον HSP.

Τα 150~160€ για τον AGB Scudo DCK είναι απλά απαράδεκτα. Φαντάσου ότι σε πολλά μαγαζιά τον βρίσκεις οριακά κάτω από 100€ (με ΦΠΑ μέσα).

Το "η απλή 2στροφη Cipierre είναι καλύτερη της γραναζωτής" δείχνει ότι, είτε ο πωλητής που στο είπε δεν ήταν καλά ενημερωμένος/διαβασμένος είτε απλά δεν τους νοιάζει τίποτα περισσότερο από το κέρδος.

Επεξ/σία από swayback
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Gmario είπε

Μόλις διάβασα τα ποστ σας, περνούσα από ένα κλειδαρά της γειτονιάς και είπα να μπω μεσα να μιλήσω μαζί του. Είχε στη βιτρίνα του, εκτός των άλλων προϊόντων, mg x8 και Hsp.Του ζήτησα τις τιμές τους και μου είπε για τον x8 70-80€ και τον hsp 120€+ΦΠΑ. Την mg την παρουσιασε για top.

Για τον agb scudo dck ζητούσε 150-160€. Για ενοικιαζόμενο διαμέρισμα πρότεινε moia.

φιλε μου αλλαξε κλειδαρα ή αρχισε να ψαχνεις περισσοτερο γιατι πληρωνεις χρυσαφι τον ορειχαλκο.

αν googlαρεις, θα δεις οτι στα 5 πρωτα αποτελεσματα απο θεσσαλονικη ο HSP κοστιζει 120€ ΜΕ ΦΠΑ. αφαιροντας το, φτανεις κοντα στα 95€.

αφου πουλαει τσιπιερε & mg δε θα τα παρουσιασει ως τα καλυτερα ; 

σε οποιοδηποτε επαγγελματια που δεν εχει μεγαλη ορεξη για ψαξιμο ή μεγαλο ευρος τσεπης ή διαθεση γενικως, θα δεις οτι κινειται σε 2-3-5 πραγματα.

η μοδα με τα eshop και το κερδος του 5-10-15% απο μια πωληση εφεραν στο προσκυνιο πολλες μαρκες αγνωστες στο ελληνικο κοινο. (evva, mg, abloy, kaba κλπ).

ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΘΕΤΙΚΑ & ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΤΟΥΣ.

το προβλημα ειναι οτι οι ανθρωποι του επιχειρειν & το αγοραστικο κοινο, πεφτουν στο ιδιο λαθος. ΔΕΝ ΨΑΧΝΟΝΤΑΙ.

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ομάδα. Σκεφτόμαστε στη πολυκατοικία να αλλάξουμε πόρτα εισόδου. Μέχρι τώρα έχουμε την ίδια πόρτα (αλουμινίου)απο τότε που χτίστηκε η πολυκατοικία... κοντα 50 ετών.
Το ιδανικότερο θα ήταν ασφαλείας με αυτόματη κλειδαριά( να κλειδώνει μόνη της όταν βγαίνει κάποιος επισκέπτης).

Αν θεωρήσουμε πως όλες οι πόρτες θα  "παρέχουν ασφάλεια"... τι να προσέξουμε στο θέμα της αυτόματης κλειδαριάς;

Επίσης οι πόρτες της εταιρείας Siamo είναι ποιοτικές;  Δεν την είχα δει σαν εταιρεία και σε περιήγηση στο ιντερεντ τις συνάντησα.

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, turbat0s είπε

Τί μπάτζετ έχετε?

Αν θεωρήσουμε πως 1500 ευρώ θα τα διαθέσουμε.

Απλά είναι περίεργη η είσοδος έχει πλαίσιο και τζαμαρία απο την παλιά που θα πρέπει να αλλαχτεί ολο αυτό και σιγουρα θα ανεβασει το κοστος. Ασπουμε όμως πως ξενινάμε με ενα μπαγιόκο των 1500ευρώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, alfas είπε

Αν θεωρήσουμε πως 1500 ευρώ θα τα διαθέσουμε.

Απλά είναι περίεργη η είσοδος έχει πλαίσιο και τζαμαρία απο την παλιά που θα πρέπει να αλλαχτεί ολο αυτό και σιγουρα θα ανεβασει το κοστος. Ασπουμε όμως πως ξενινάμε με ενα μπαγιόκο των 1500ευρώ.

ας ξεκινησουμε απο το απλο. φωτογραφια της εισοδου.

αυτοματο κλειδωμα - θωρακισμενη πορτα ως αντικατασταση της αλουμινιου/σιδερενιας 50ετιας...

θα πω απο την εμπειρια μου οτι μιλαμε για 3-5 χιλιαρικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mclein² είπε

ας ξεκινησουμε απο το απλο. φωτογραφια της εισοδου.

αυτοματο κλειδωμα - θωρακισμενη πορτα ως αντικατασταση της αλουμινιου/σιδερενιας 50ετιας...

θα πω απο την εμπειρια μου οτι μιλαμε για 3-5 χιλιαρικα. 

TA 3 με 5 χιλιάρικα είναι μεγάλο εύρος απόκλισης. Φαντάζομαι πως συγκρίνεις μιας μεσαίας ποιότητας με μια αριστης ποιότητας περίπτωση;

Φωτογραφία δεν εχω τη δυνατότητα τώρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, alfas είπε

TA 3 με 5 χιλιάρικα είναι μεγάλο εύρος απόκλισης. Φαντάζομαι πως συγκρίνεις μιας μεσαίας ποιότητας με μια αριστης ποιότητας περίπτωση;

Φωτογραφία δεν εχω τη δυνατότητα τώρα.

 

ορισα απλα το θεωρητικο μπατζετ που παιζει συνηθως σε εισοδους πολυκατοικιων παλαιας κοπης.

παλαια κοπη = 1 μετρο επανω απο την πορτα σταθερο + 2 σταθερα δεξια / αριστερα.

βαλε τζαμι τριπλεξ, βαλε λιγη ομορφια εδω, λιγη εκει, βαλε κανενα καγκελακι διακοσμητικο, πηγαμε στα 2,5-3,0.

βαλε και το αυτοματο κλειδωμα στα 1000-1500, βαλε τα κλειδια, βαλε τις καρτες αν δεν παρετε πληκτρολογιο, πηγαμε στα 4-5.

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...