Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 λεπτά πριν, Sham18 είπε

Το defender είναι αυτό που έβαλα στη φώτο εχτές και η πόρτα είναι μια απλή dierre των 600 ευρώ και μάλλον και αυτή υπερκοστολογημενη. Τι παραπάνω θα ήθελες να δεις; 

προσωπικα δεν καταλαβα τι defender ειναι. η ροζετα του με μπερδευει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να θεσω ενα ζητημα,τροφη για σκεψη και προβληματισμο που νομιζω πως ειναι και υπαρκτο.

Επειδη εχω διαβασει μεσα στο νημα απο τους επαειωντες,οτι η Omega Plus ειναι απαραβιαστη με τα γνωστα μεσα,και μονο με την καταστροφη της ανοιγει,να κανω την εξης ερωτηση.

Καποιος θελει να βαλει μια πορτα ασφαλειας μεσου κοστους 1000€.Τι θα του προτεινατε να βαλει:Omega ή κλειδαρια κυλινδρου;;;Ποια θεωρειται ανωτερη απο πλευρας παραβιασιμοτητας;;

Τα κλειδια της omega ειναι του ιδιου επιπεδου προστασιας κατα της αντιγραφης σε σχεση με του κυλινδρου;;;

Υγ1.Με την θεωρια της "απαραβιαστης" omega,οπως το σκεφτομαι,ιδανικα στο μπροστινο φυλλο της πορτας με μια ισχυρη(2+mm) θωρακιση+ πλακα μαγγανιου 3-5mm στην πλευρα της κλειδαριας,πρεπει να μην ανοιγει σχεδον με τιποτα περαν την "βαριας" καταστροφης!!!

Υγ2.Μπορει να μπει σε μια πορτα μια κλειδαρια κυλινδρου+ μια omega plus(διπλη δηλαδη).

Ετσι δεν θα πολλαπλασιαζονταν ο βαθμος δυσκολιας αφανταστα;;;; 

Περιμενω απο τους proffesor του ειδους!!

Ευχαριστω για τις οποιες απαντησεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Patrikeas είπε

Να θεσω ενα ζητημα,τροφη για σκεψη και προβληματισμο που νομιζω πως ειναι και υπαρκτο.

Επειδη εχω διαβασει μεσα στο νημα απο τους επαειωντες,οτι η Omega Plus ειναι απαραβιαστη με τα γνωστα μεσα,και μονο με την καταστροφη της ανοιγει,να κανω την εξης ερωτηση.

Καποιος θελει να βαλει μια πορτα ασφαλειας μεσου κοστους 1000€.Τι θα του προτεινατε να βαλει:Omega ή κλειδαρια κυλινδρου;;;Ποια θεωρειται ανωτερη απο πλευρας παραβιασιμοτητας;;

Τα κλειδια της omega ειναι του ιδιου επιπεδου προστασιας κατα της αντιγραφης σε σχεση με του κυλινδρου;;;

Υγ1.Με την θεωρια της "απαραβιαστης" omega,οπως το σκεφτομαι,ιδανικα στο μπροστινο φυλλο της πορτας με μια ισχυρη(2+mm) θωρακιση+ πλακα μαγγανιου 3-5mm στην πλευρα της κλειδαριας,πρεπει να μην ανοιγει σχεδον με τιποτα περαν την "βαριας" καταστροφης!!!

Υγ2.Μπορει να μπει σε μια πορτα μια κλειδαρια κυλινδρου+ μια omega plus(διπλη δηλαδη).

Ετσι δεν θα πολλαπλασιαζονταν ο βαθμος δυσκολιας αφανταστα;;;; 

Περιμενω απο τους proffesor του ειδους!!

Ευχαριστω για τις οποιες απαντησεις.

Προσωπικά προτιμώ τις κυλίνδρου λόγω αναβαθμισημότητας αρκεί να μιλάμε για δυνατό κύλινδρο ώστε να μπορεί να συγκριθεί. Επίσης το defender το προτιμώ από την πλάκα μαγγανίου.

Νομίζω ότι μπαίνει Omega πρόσθετη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Alejandro είπε

Προσωπικά προτιμώ τις κυλίνδρου λόγω αναβαθμισημότητας αρκεί να μιλάμε για δυνατό κύλινδρο ώστε να μπορεί να συγκριθεί. Επίσης το defender το προτιμώ από την πλάκα μαγγανίου.

Νομίζω ότι μπαίνει Omega πρόσθετη.

Συμφωνω,διοτι στο σεναριο να βρεθει ο τροπος μελλοντικα να ανοιγουν ευκολα(οπως οι χρηματκβ/τιου)οι omega,θα πρεπει να αλλαχτει ολη η κλειδαρια.

Προτιμω  μια διπλη με δυο "καλους" κυλινδρους.

Καλους= (βαση)agb dck ++ (90€ και πανω).

Καλο βραδυ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Patrikeas είπε

Να θεσω ενα ζητημα,τροφη για σκεψη και προβληματισμο που νομιζω πως ειναι και υπαρκτο.

Επειδη εχω διαβασει μεσα στο νημα απο τους επαειωντες,οτι η Omega Plus ειναι απαραβιαστη με τα γνωστα μεσα,και μονο με την καταστροφη της ανοιγει,να κανω την εξης ερωτηση.

 Καποιος θελει να βαλει μια πορτα ασφαλειας μεσου κοστους 1000€.Τι θα του προτεινατε να βαλει:Omega ή κλειδαρια κυλινδρου;;;Ποια θεωρειται ανωτερη απο πλευρας παραβιασιμοτητας;;

 Τα κλειδια της omega ειναι του ιδιου επιπεδου προστασιας κατα της αντιγραφης σε σχεση με του κυλινδρου;;;

 Υγ1.Με την θεωρια της "απαραβιαστης" omega,οπως το σκεφτομαι,ιδανικα στο μπροστινο φυλλο της πορτας με μια ισχυρη(2+mm) θωρακιση+ πλακα μαγγανιου 3-5mm στην πλευρα της κλειδαριας,πρεπει να μην ανοιγει σχεδον με τιποτα περαν την "βαριας" καταστροφης!!!

 Υγ2.Μπορει να μπει σε μια πορτα μια κλειδαρια κυλινδρου+ μια omega plus(διπλη δηλαδη).

Ετσι δεν θα πολλαπλασιαζονταν ο βαθμος δυσκολιας αφανταστα;;;; 

Περιμενω απο τους proffesor του ειδους!!

Ευχαριστω για τις οποιες απαντησεις.

στα 1200€ αν πουλουσα/τοποθετουσα πορτες, θα εβαζα το σεναριο που εβαζε τους καλους καιρους ο balomenos.

διπλη κλειδαρια -> omega plus βαση + κυλινδρος για το block. 

στην omega μαγνητικο & στον κυλινδρο bd200. οποιοσδηποτε κυλινδρος ατσαλινος μπει στο μπλοκ αυτη τη στιγμη κανει τη δουλεια για μια 5ετια-10ετια ευκολα.

διπλες κλειδαριες σοβαρες σπανια παραβιαζονται. πολυς χρονος & αμφιβολο το αποτελεσμα.

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, mclein² είπε

στα 1200€ αν πουλουσα/τοποθετουσα πορτες, θα εβαζα το σεναριο που εβαζε ο balomenos.

διπλη κλειδαρια -> omega plus βαση + κυλινδρος για το block. 

στην omega μαγνητικο & στον κυλινδρο bd200. οποιοσδηποτε κυλινδρος ατσαλινος μπει στο μπλοκ αυτη τη στιγμη κανει τη δουλεια για μια 5ετια-10ετια ευκολα.

διπλες κλειδαριες σοβαρες σπανια παραβιαζονται. πολυς χρονος & αμφιβολο το αποτελεσμα.

👍👍.. Καλημερα!

(Συμφωνω απολυτα με τον συλλογισμο σου).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια απο οτι εβγαλα ενα ρεζουμε μεχρι τα 100 ευρω εχουμε 

Αgb Scudo 9000

Cisa Astral Tekno Pro

Winhaus n_tra

και αν ανεβουμε Agb DCK?

Αυτες ειναι οι επιλογες?πιο Vfm ειναι η 9000?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, panosflow είπε

Παιδια απο οτι εβγαλα ενα ρεζουμε μεχρι τα 100 ευρω εχουμε 

Αgb Scudo 9000

Cisa Astral Tekno Pro

Winhaus n_tra

και αν ανεβουμε Agb DCK?

Αυτες ειναι οι επιλογες?πιο Vfm ειναι η 9000?

dck παιζεις και κατω απο 100€.

abloy παιζει να βρεις και στα 120€-130€, αν ταιριαζει σ'αυτο που θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, mclein² είπε

dck παιζεις και κατω απο 100€.

abloy παιζει να βρεις και στα 120€-130€, αν ταιριαζει σ'αυτο που θες.

επειδη ο κλειδαρας μου εχει σε καλη τιμη κατω απο 50 την tekno pro αξιζει εναντι της AGB SCUDO 9000?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mclein² είπε

κατω απο 50€. οεο, εννοειται.

Eπειδη δεν θα με σωσουν τα 15 ευρω παραπανω που εχει η scudo πια θεωρείτε καλυτερη?Αυτη την windhaus δεν την βρηκα πουθενα αξιζει να την παρω απο το ιντερνετ και να μου την βαλουν?ειναι καλυτερη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, panosflow είπε

Eπειδη δεν θα με σωσουν τα 15 ευρω παραπανω που εχει η scudo πια θεωρείτε καλυτερη?Αυτη την windhaus δεν την βρηκα πουθενα αξιζει να την παρω απο το ιντερνετ και να μου την βαλουν?ειναι καλυτερη?

ο τεκνο προ & οχι ο σκετος τεκνο, ειναι σχεδον ισαξιος θεωρω με τον 9000. δεν εχω προτιμηση. ειναι στο Μ.Ο. και τα 2 οποτε οτι και να βαλεις θεωρω πως εισαι οκ.

δεν ξερω ουτε που εισαι, ουτε που βρηκες τα πραγματα, ουτε ποσο θα σε χρεωσουν για τοποθετηση, ουτε ποιος τοποθετησε τα προηγουμενα που θ'αντικαταστησεις & αρα την εργασια που εχει κανει --- οποτε δεν μπορει ν'απαντηθει το "αξιζει".

γενικα οτιδηποτε απο 60€ και επανω προσφερει καποια σοβαροτητα στο πακετο. οτιδηποτε απο 90€-100€ δινει μακροπροθεσμες ελπιδες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, mclein² είπε

ο τεκνο προ & οχι ο σκετος τεκνο, ειναι σχεδον ισαξιος θεωρω με τον 9000. δεν εχω προτιμηση. ειναι στο Μ.Ο. και τα 2 οποτε οτι και να βαλεις θεωρω πως εισαι οκ.

δεν ξερω ουτε που εισαι, ουτε που βρηκες τα πραγματα, ουτε ποσο θα σε χρεωσουν για τοποθετηση, ουτε ποιος τοποθετησε τα προηγουμενα που θ'αντικαταστησεις & αρα την εργασια που εχει κανει --- οποτε δεν μπορει ν'απαντηθει το "αξιζει".

γενικα οτιδηποτε απο 60€ και επανω προσφερει καποια σοβαροτητα στο πακετο. οτιδηποτε απο 90€-100€ δινει μακροπροθεσμες ελπιδες.

Βολο εψαχνα σημερα τους κλειδαραδες γιατι μάγκωσε η πορτα του αδερφου μου και τελικα εχει θεμα ο κυλινδρος.γυρω στα 40 θελουν για την τοποθετηση.Οποτε παμε σε τεκνο προ ή 9000 εκτος αν ανεβουμε και παμε στην DCK.

Επεξ/σία από panosflow
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, panosflow είπε

Βολο εψαχνα σημερα τους κλειδαραδες γιατι μάγκωσε η πορτα του αδερφου μου και τελικα εχει θεμα ο κυλινδρος.γυρω στα 40 θελουν για την τοποθετηση.Οποτε παμε σε τεκνο προ ή 9000 εκτος αν ανεβουμε και παμε στην DCK.

40 να ξεβιδωσουν μια βιδα ; 

επισης, εισαι σιγουρος οτι μιλαμε για τεκνο προ & οχι τεκνο σκετο ; 

τελευταια φορα που μιλησα με βολο, ειχαν τον παλιο τεκνο με δικο τους προφιλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, 

έπειτα από 3 διαρήξεις στην διπλανή πολυκατικία από αυτή που μένω, είπα να ψαχτώ λίγο και μετά λύπης διαπύστωσα πως ο αφαλός της πόρτας ασφαλείας που έχω είναι της πλάκας.

Σε γείτονα κλειδαρά που ρώτησα, μου έδωσε τις εξής επιλογές:

securemme k64 evo   - 80€
ISEO R50 - 120€
CISA AP4s - 140€ (με 3 αντί 5 κλειδιά)
CISA RS3 – S - 190€

Είναι καλές επιλογές ή υπάρχει κάτι καλύτερο?
Για το κόστος δεν θα ήθελα να ξεφύγουμε πάνω από τα 130€, αλλά να είμαστε και ασφαλής..

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

Επεξ/σία από k_dinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...