Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, johnmlrs είπε

Ευχαριστω!!

Σειρα προτεραιοτητας ή οποια απο αυτες βρω σε καλυτερη τιμη?

Το defender χρειαζεται αλλαγη αμεσα?

για ν'αλλαξεις το defender θα χρειαστει ν'αλλαξεις και κλειδαρια απ'οσο καταλαβαινω απο τη φωτογραφια..οποτε το κοστουμι βγαινει ακριβα.

περιοχη που ειναι η πορτα ωστε να αποκλειστουν 2-3 περιπτωσεις πολυ-φορεμενες ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, johnmlrs είπε

Επαρχια,Ευβοια..

Το Defender πιανει πανω στην κλειδαρια με 2 βιδες απο μεσα.Ολα ετσι δεν ειναι?

περιπου, ολα ιδια ειναι αλλα βλεπω οτι μαλλον ειναι στενο το δικο σου. βεβαια η φωτο ειναι διαγωνια κ δεν ειμαι σιγουρος.

μπορεις να το βγαλεις και να μετρησεις την αποσταση στις 2 αλενοβιδες και θα καταλαβεις/ουμε για ποια περιπτωση μιλαμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι,οταν ειναι να αλλαχθει θα το μετρησω πρωτα..

Οποτε για κυλινδρο κοιταω καποιον απο τους παραπανω με σειρα προτεραιοτητας την τιμη η κατι αλλο?

Να προσθεσω οτι ο κλειδαρας ειχε και ενα κυλινδρο cisa γυρω στα 80 ευρω αλλα μου ειπε οτι δεν αξιζει τοσα πολλα.Ετσι και αλλιως ολα τα ανοιγουνε...Τι να πω,δεν ξερω...☹️

Βασικα οσο πιο καινουργιος ο κυλινδρος τοσο καλυτερα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, johnmlrs είπε

Ναι,οταν ειναι να αλλαχθει θα το μετρησω πρωτα..

Οποτε για κυλινδρο κοιταω καποιον απο τους παραπανω με σειρα προτεραιοτητας την τιμη η κατι αλλο?

Να προσθεσω οτι ο κλειδαρας ειχε και ενα κυλινδρο cisa γυρω στα 80 ευρω αλλα μου ειπε οτι δεν αξιζει τοσα πολλα.Ετσι και αλλιως ολα τα ανοιγουνε...Τι να πω,δεν ξερω...☹️

Βασικα οσο πιο καινουργιος ο κυλινδρος τοσο καλυτερα?

ο κλειδαρας δεν ξερω τι λεει...ηταν τιμιος οσον αφορα τον 5000 στα 30€ αλλα πρωτη φορα ακουω καποιον να λεει μην παρεις κατι καλυτερο γιατι ολα ανοιγουν.

επρεπε να τον πεις "τοτε ας αφηνω ξεκλειδωτα αφου αν θελουν θα μπουν"...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους...από τα πιο κατατοπιστικά θέματα το συγκεκριμένο...
μπράβο στα παιδιά που απαντάνε στις ερωτήσεις σε άσχετους σαν και εμένα... :)

υπάρχει καμιά σύγκριση μεταξύ του evva 4ks και mt5? ποιος είναι πιο ασφαλείς, πιο futureproof αν βγαίνουνε και οι δυο σε διπλής λειτουργίας?

και κάτι ακόμα.. είδα στα e-shop ότι τα μαγνητικά έρχονται με 2-3 κλειδιά... αν χρειαστείς παραπάνω το δηλώνεις και έρχονται με παραπάνω από το εργοστάσιο? ή τα δημιουργεί το κάθε κατάστημα άρα ξέρει και τον κωδικό της κάρτας ιδιοκτησίας?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Steven8 είπε

υπάρχει καμιά σύγκριση μεταξύ του evva 4ks και mt5? ποιος είναι πιο ασφαλείς, πιο futureproof αν βγαίνουνε και οι δυο σε διπλής λειτουργίας?

και κάτι ακόμα.. είδα στα e-shop ότι τα μαγνητικά έρχονται με 2-3 κλειδιά... αν χρειαστείς παραπάνω το δηλώνεις και έρχονται με παραπάνω από το εργοστάσιο? ή τα δημιουργεί το κάθε κατάστημα άρα ξέρει και τον κωδικό της κάρτας ιδιοκτησίας?
 

Δύσκολο να προβλέψουμε ποιος θα παραβιαστεί πρώτος. Βάσει των χαρακτηριστικών του, ο EVVA 4KS είναι ανώτερος. Πιο πολύπλοκος μηχανισμός και χωρίς ελατήρια. Αλλά με τη λογική ότι και οι δύο είναι τοπ κατηγορία και εφόσον δεν έχει καταγραφεί (ή τουλάχιστον δεν γνωρίζουμε) κρούσμα παραβίασης σε αυτούς τους δύο, μπορούμε να πούμε ότι είναι και οι δύο το ίδιο καλοί. 

Αυτό που κάνει πολύ δύσκολη την παραβίαση του MT5+, είναι οι sliders. Sliders βέβαια έχουν και οι Κ64, NW4, NW5, κλπ. Δεν είναι όμως το ίδιο προσεγμένοι και ακριβείς με αυτούς που έχει ο MT5+. Και ο μηχανισμός του EVVA 3KS/4KS, αποτελείται κυρίως από sliders που είναι όμως ακόμη πιο εξελιγμένοι και χωρίς ελατήρια. 

Ο 4KS σίγουρα μπορεί να γίνει διπλής ενέργειας. Νομίζω και ο MT5+. Έχω δει δηλαδή σε κάποια καταστήματα να προσφέρουν αυτή την επιλογή με κάποια επιπλέον χρέωση. 

Πολύ καλές επιλογές και οι δύο φυσικά. 


Για τα μαγνητικά κλειδιά των defender, δεν ξέρω να σου απαντήσω σίγουρα. Νομίζω ότι αν δεν έρθει το defender με περισσότερα από 3 μαγνητικά κλειδιά στο κουτί, τότε το ανοίγει το μαγαζί και βλέπει την κάρτα για να παραγγείλει επιπλέον. Αν σε απασχολεί το ότι θα έχουν δει τον κωδικό της κάρτας πριν έρθουν για την τοποθέτηση, μπορείς να το πάρεις με όσα κλειδιά έρχεται και μετά, πας με την κάρτα και παραγγέλνεις όσα επιπλέον κλειδιά θες, από άλλο κατάστημα που έχει αυτή την δυνατότητα. Όπως δηλαδή γίνεται και τους κυλίνδρους. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Steven8 είπε

Καλησπέρα σε όλους...από τα πιο κατατοπιστικά θέματα το συγκεκριμένο...
μπράβο στα παιδιά που απαντάνε στις ερωτήσεις σε άσχετους σαν και εμένα... :)

υπάρχει καμιά σύγκριση μεταξύ του evva 4ks και mt5? ποιος είναι πιο ασφαλείς, πιο futureproof αν βγαίνουνε και οι δυο σε διπλής λειτουργίας?

και κάτι ακόμα.. είδα στα e-shop ότι τα μαγνητικά έρχονται με 2-3 κλειδιά... αν χρειαστείς παραπάνω το δηλώνεις και έρχονται με παραπάνω από το εργοστάσιο? ή τα δημιουργεί το κάθε κατάστημα άρα ξέρει και τον κωδικό της κάρτας ιδιοκτησίας?
 

1. o 4ks ειναι πιο καινουριος αρα ισως κρατησει περισσοτερο για το μελλον.

2. διπλης μπορει να παραγγελθει ολη η σειρα evva. ο mt5 γινεται αλλα πρεπει να ξεσφραγιστει..

3. τα mrm μπορουν να ερχονται με 2, 3, 5 συνηθως κλειδια. τα μαγνητικα φτιαχνονται χειροκινητα σε οποιον εχει αδεια να το κανει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Είμαι κάτοχος ISEO R50 περίπου 1,5 χρόνο (που μπήκε μετά από απόπειρα διάρρηξης) και μετά από διάρρηξη σε γείτονα με τον ίδιο κύλινδρο με ζώσανε τα φίδια ....

Με τι να τον αντικαταστήσω ώστε να δυσκολέψει πολύ (ή και να γίνει αδύνατη) η παραβίασή του? Έχω στο μυαλό μου για κάτι μέχρι 150 Ευρώ και θέλω τουλάχιστον 4 κλειδιά.

Ωστόσο αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο πιο ακριβό που να αξίζει θα το σκεφτόμουν.

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από Lside
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, mclein² είπε

1. o 4ks ειναι πιο καινουριος αρα ισως κρατησει περισσοτερο για το μελλον.

2. διπλης μπορει να παραγγελθει ολη η σειρα evva. ο mt5 γινεται αλλα πρεπει να ξεσφραγιστει..

3. τα mrm μπορουν να ερχονται με 2, 3, 5 συνηθως κλειδια. τα μαγνητικα φτιαχνονται χειροκινητα σε οποιον εχει αδεια να το κανει.

 

2 ώρες πριν, swayback είπε

Δύσκολο να προβλέψουμε ποιος θα παραβιαστεί πρώτος. Βάσει των χαρακτηριστικών του, ο EVVA 4KS είναι ανώτερος. Πιο πολύπλοκος μηχανισμός και χωρίς ελατήρια. Αλλά με τη λογική ότι και οι δύο είναι τοπ κατηγορία και εφόσον δεν έχει καταγραφεί (ή τουλάχιστον δεν γνωρίζουμε) κρούσμα παραβίασης σε αυτούς τους δύο, μπορούμε να πούμε ότι είναι και οι δύο το ίδιο καλοί. 

Αυτό που κάνει πολύ δύσκολη την παραβίαση του MT5+, είναι οι sliders. Sliders βέβαια έχουν και οι Κ64, NW4, NW5, κλπ. Δεν είναι όμως το ίδιο προσεγμένοι και ακριβείς με αυτούς που έχει ο MT5+. Και ο μηχανισμός του EVVA 3KS/4KS, αποτελείται κυρίως από sliders που είναι όμως ακόμη πιο εξελιγμένοι και χωρίς ελατήρια. 

Ο 4KS σίγουρα μπορεί να γίνει διπλής ενέργειας. Νομίζω και ο MT5+. Έχω δει δηλαδή σε κάποια καταστήματα να προσφέρουν αυτή την επιλογή με κάποια επιπλέον χρέωση. 

Πολύ καλές επιλογές και οι δύο φυσικά. 


Για τα μαγνητικά κλειδιά των defender, δεν ξέρω να σου απαντήσω σίγουρα. Νομίζω ότι αν δεν έρθει το defender με περισσότερα από 3 μαγνητικά κλειδιά στο κουτί, τότε το ανοίγει το μαγαζί και βλέπει την κάρτα για να παραγγείλει επιπλέον. Αν σε απασχολεί το ότι θα έχουν δει τον κωδικό της κάρτας πριν έρθουν για την τοποθέτηση, μπορείς να το πάρεις με όσα κλειδιά έρχεται και μετά, πας με την κάρτα και παραγγέλνεις όσα επιπλέον κλειδιά θες, από άλλο κατάστημα που έχει αυτή την δυνατότητα. Όπως δηλαδή γίνεται και τους κυλίνδρους. 

ευχαριστώ και τους 2....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mclein  ο DCK σε σχεση με τον mottura champion pro εχουν τεραστια διαφορα στο θεμα ασφαλειας?

Το ρωταω γιατι σκεφτομαι τον mottura μονο και μονο για τις 3 ζωες που εχει και για κανεναν αλλο λογο και αν αξιζει να κινηθω προς τα εκει.

Στα 18 ευρω μου ειπαν για το κοστος του καθε κλειδιου που πρεπει να βγει αν ενεργοποιησω την 2η ζωη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

mclein  ο DCK σε σχεση με τον mottura champion pro εχουν τεραστια διαφορα στο θεμα ασφαλειας?

Το ρωταω γιατι σκεφτομαι τον mottura μονο και μονο για τις 3 ζωες που εχει και για κανεναν αλλο λογο και αν αξιζει να κινηθω προς τα εκει.

Στα 18 ευρω μου ειπαν για το κοστος του καθε κλειδιου που πρεπει να βγει αν ενεργοποιησω την 2η ζωη.

α. τεραστια οχι αλλα ο dck ειναι καλυτερος.

β. εμενα με χαλαει καποιος κλειδαρας ή πορτάς να εχει προσωπικο προφιλ.

β.1 γιατι ακομη κι αν παραβιαστει ο κυλινδρος του, αυτος αναγκαια πρεπει να τους πουλησει

β.2 κοβει μονοπωλιακα τα κλειδια κ παλι ειναι αντιθετο στην ιδεολογια μου.

φυσικα το β.1 / β.2 εσενα ισως να μη σ ενδιαφερει και να λες "τι παπατζες μας λες ρε μακλέι"..αλλα εγω γραφω με βαση τα πιστευω μου.

ΟΜΩΣ

η μοτουρα ειναι ΚΟΡΥΦΑΙΟ μπραντ. βγαζει φοβερα προϊοντα με ποιοτητα & στυλ αλλα σνομπαρεται στην ελλαδα γιατι ο εισαγωγεας ειναι ελαφρως αστειος μικροπωλητης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, mclein² είπε

α. τεραστια οχι αλλα ο dck ειναι καλυτερος.

β. εμενα με χαλαει καποιος κλειδαρας ή πορτάς να εχει προσωπικο προφιλ.

β.1 γιατι ακομη κι αν παραβιαστει ο κυλινδρος του, αυτος αναγκαια πρεπει να τους πουλησει

β.2 κοβει μονοπωλιακα τα κλειδια κ παλι ειναι αντιθετο στην ιδεολογια μου.

φυσικα το β.1 / β.2 εσενα ισως να μη σ ενδιαφερει και να λες "τι παπατζες μας λες ρε μακλέι"..αλλα εγω γραφω με βαση τα πιστευω μου.

ΟΜΩΣ

η μοτουρα ειναι ΚΟΡΥΦΑΙΟ μπραντ. βγαζει φοβερα προϊοντα με ποιοτητα & στυλ αλλα σνομπαρεται στην ελλαδα γιατι ο εισαγωγεας ειναι ελαφρως αστειος μικροπωλητης..

Αυτο με το προσωπικο προφιλ τι ακριβως εννοεις γιατι δεν το γνωριζω μπορεις να μου πεις τι ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους! Τη βοήθεια και τα φώτα σας παρακαλώ, καθότι είμαι άσχετη μα και πρόσφατα "καμένη"!

Πριν από 5 μέρες γύρισα από διακοπές και σοκ! μου είχαν διαρρήξει το διαμέρισμά μου...Λοιπόν, πριν 2 χρόνια είχε μπει πόρτα ασφαλείας με κλειδαριά securemme K2( την περιβόητη πλέον και διάσημη για τους κλεμμένους νοικοκυραίους) και με defender της ίδιας εταιρείας. Μάλλον χρησιμοποίησαν τη μέθοδο με το κερί, αφού βρήκα υπολείμματα πάνω στην πόρτα. Εκτός του ότι είμαι θυμωμένη με τον ιδιοκτήτη του διαμερίσματος (τσιγκούνης), αλλά και με αυτούς που την τοποθέτησαν (με διαβεβαίωναν ότι δεν έχω κανένα θέμα!- εγκληματικό πιστεύω), θα ήθελα να ρωτήσω: Είμαι ασφαλής τώρα που τοποθέτησα την κλειδαριά  tesa assa abloy st8 (είναι αδιάρρηκτη μου είπαν) και έχοντας τον ίδιο defender?

Να σημειωθεί ότι μάλλον θα τοποθετηθεί συναγερμός. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας

Υ.Γ. Δεν είμαι πλούσια, αλλά δεν με πείραξε τόσο για τα υλικά που χάθηκαν, όσο για το ψυχολογικό κομμάτι. Ένας βιασμός κυριολεκτικά! Χαρακτηριστικό παράδειγμα ότι βρήκα στα ρούχα μου τα αποτυπώματά τους + έπρεπε να τρέξω διαδικασίες με αστυνομία και ταυτόχρονα να καθαρίσω και να μαζέψω το σπίτι μου και τις βρωμιές τους! Απέκτησα κρίσεις πανικού, αϋπνίες και ο φόβος κι η ανασφάλεια έγιναν πλέον παρέα μου.....   

  • Like 1
  • Sad 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Lside είπε

Καλησπέρα,

Είμαι κάτοχος ISEO R50 περίπου 1,5 χρόνο (που μπήκε μετά από απόπειρα διάρρηξης) και μετά από διάρρηξη σε γείτονα με τον ίδιο κύλινδρο με ζώσανε τα φίδια ....

Με τι να τον αντικαταστήσω ώστε να δυσκολέψει πολύ (ή και να γίνει αδύνατη) η παραβίασή του? Έχω στο μυαλό μου για κάτι μέχρι 150 Ευρώ και θέλω τουλάχιστον 4 κλειδιά.

Ωστόσο αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο πιο ακριβό που να αξίζει θα το σκεφτόμουν.

Ευχαριστώ.

Καλησπέρα. 

Abloy Protec 2, EVVA 4KS, Mul-T-Lock MT5+. Έναν από αυτούς αν θες κάτι τοπ, με τη σειρά που τους έγραψα.
Φυσικά μιλάμε για κυλίνδρους που είναι χρόνια στην αγορά (Abloy Protec 1 - 2001, EVVA 3KS - 1993, Mul-T-Lock MT5+ - 2007), είναι δοκιμασμένοι, και για τους οποίους, από όσο γνωρίζω, δεν έχουν καταγραφεί κρούσματα μέχρι στιγμής. 

Αν επιτρέπεται, σε ποια περιοχή καταγράφηκε το κρούσμα παραβίασης του R50 του γείτονα;

1 ώρα πριν, vasoulini0 είπε

Καλησπέρα σε όλους! Τη βοήθεια και τα φώτα σας παρακαλώ, καθότι είμαι άσχετη μα και πρόσφατα "καμένη"!

Πριν από 5 μέρες γύρισα από διακοπές και σοκ! μου είχαν διαρρήξει το διαμέρισμά μου...Λοιπόν, πριν 2 χρόνια είχε μπει πόρτα ασφαλείας με κλειδαριά securemme K2( την περιβόητη πλέον και διάσημη για τους κλεμμένους νοικοκυραίους) και με defender της ίδιας εταιρείας. Μάλλον χρησιμοποίησαν τη μέθοδο με το κερί, αφού βρήκα υπολείμματα πάνω στην πόρτα. Εκτός του ότι είμαι θυμωμένη με τον ιδιοκτήτη του διαμερίσματος (τσιγκούνης), αλλά και με αυτούς που την τοποθέτησαν (με διαβεβαίωναν ότι δεν έχω κανένα θέμα!- εγκληματικό πιστεύω), θα ήθελα να ρωτήσω: Είμαι ασφαλής τώρα που τοποθέτησα την κλειδαριά  tesa assa abloy st8 (είναι αδιάρρηκτη μου είπαν) και έχοντας τον ίδιο defender?

Να σημειωθεί ότι μάλλον θα τοποθετηθεί συναγερμός. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας

Υ.Γ. Δεν είμαι πλούσια, αλλά δεν με πείραξε τόσο για τα υλικά που χάθηκαν, όσο για το ψυχολογικό κομμάτι. Ένας βιασμός κυριολεκτικά! Χαρακτηριστικό παράδειγμα ότι βρήκα στα ρούχα μου τα αποτυπώματά τους + έπρεπε να τρέξω διαδικασίες με αστυνομία και ταυτόχρονα να καθαρίσω και να μαζέψω το σπίτι μου και τις βρωμιές τους! Απέκτησα κρίσεις πανικού, αϋπνίες και ο φόβος κι η ανασφάλεια έγιναν πλέον παρέα μου.....   

Καλησπέρα. 

Δυστυχώς έχει αναφερθεί περιστατικό παραβίασης με Tesa ST8, αλλά ήταν μεμονωμένο αν θυμάμαι καλά. Άρα, δεν θα έλεγα ότι είναι καλή επιλογή ο ST8, αλλά δεν έχει καμία σχέση με τον Securemme K2 που είχες. Δεν θα ανησυχούσα στην περίπτωση σου. Είναι ένας ΟΚ κύλινδρος, απλά είναι λίγο κρίμα γιατί στα 80~120€ που τον πουλάνε, υπάρχουν αρκετά καλύτερες επιλογές. 

Αυτό που θα έκανα, θα ήταν να κρατήσω τον ST8 για την ώρα και απλά θα είχα στο νου μου να τον αλλάξω προληπτικά σε 1-2 χρόνια, με κάποιον πολύ καλύτερο όμως. Και αυτό φυσικά κατόπιν έρευνας, γιατί είναι αρκετά επίφοβο το τί θα σου προτείνει και θα σου παρουσιασει ο μέσος κλειδαράς ως "το καλύτερο".

Φυσικά, αν τον κύλινδρο τον πλήρωσες εσύ, θα τον πάρεις μαζί σου αν και όταν φύγεις από το σπίτι που νοικιάζεις γιατί είναι αρκετά πιθανό να μπορέσεις να τον χρησιμοποιήσεις και στο επόμενο σπίτι. Οπότε θέλω να πω, ότι τα λεφτά που έδωσες και πιθανώς να ξανα δώσεις κάποια στιγμή για καλύτερο προϊόν, χαμένα δεν θα πάνε. 

Επεξ/σία από swayback
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...