Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, swayback είπε

 

Καλησπέρα. 

Δυστυχώς έχει αναφερθεί περιστατικό παραβίασης με Tesa ST8, αλλά ήταν μεμονωμένο αν θυμάμαι καλά. Άρα, δεν θα έλεγα ότι είναι καλή επιλογή ο ST8, αλλά δεν έχει καμία σχέση με τον Securemme K2 που είχες. Δεν θα ανησυχούσα στην περίπτωση σου. Είναι ένας ΟΚ κύλινδρος, απλά είναι λίγο κρίμα γιατί στα 80~120€ που τον πουλάνε, υπάρχουν αρκετά καλύτερες επιλογές. 

Αυτό που θα έκανα, θα ήταν να κρατήσω τον ST8 για την ώρα και απλά θα είχα στο νου μου να τον αλλάξω προληπτικά σε 1-2 χρόνια, με κάποιον πολύ καλύτερο όμως. Και αυτό φυσικά κατόπιν έρευνας, γιατί είναι αρκετά επίφοβο το τί θα σου προτείνει και θα σου παρουσιασει ο μέσος κλειδαράς ως "το καλύτερο".

Φυσικά, αν τον κύλινδρο τον πλήρωσες εσύ, θα τον πάρεις μαζί σου αν και όταν φύγεις από το σπίτι που νοικιάζεις γιατί είναι αρκετά πιθανό να μπορέσεις να τον χρησιμοποιήσεις και στο επόμενο σπίτι. Οπότε θέλω να πω, ότι τα λεφτά που έδωσες και πιθανώς να ξανα δώσεις κάποια στιγμή για καλύτερο προϊόν, χαμένα δεν θα πάνε. 

Τι θα μπορούσα να αγοράσω με 120€, αντί του ST8?(είμαι άσχετη....).Επίσης, έπρεπε να  αλλάξω και  defender?Με καλύπτει ο υπάρχων? Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Επεξ/σία από vasoulini0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vasoulini0 είπε

Τι θα μπορούσα να αγοράσω με 120€, αντί του ST8?(είμαι άσχετη....).Επίσης, έπρεπε να  αλλάξω και  defender?Με καλύπτει ο υπάρχον? Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Εναλλακτικες έως 120€ (ενδεικτικά):

  • EVVA ICS (100~120€)
  • WinkHaus KeyTec X-TRA (~120€)
  • AGB Scudo DCK (80~90€)
  • Dom ix Twido (120~130€)


Ακόμη και Abloy Protec 2 (τοπ κατηγορία) με 5 κλειδιά μπορείς να βρεις στα 120~130€, με αρκετό ψάξιμο όμως.

 

Το defender που έχεις είναι αρκετά απλό. Δεν θα ήταν κακό να αλλαχτεί, αλλά είναι πιο σημαντικό να δίνουμε έμφαση στον κύλινδρο(αφαλό). Επίσης, μιλάμε για σπίτι που νοικιάζεις, οπότε αρκεί η αλλαγή του κυλίνδρου κατά την άποψη μου, εκτός κι αν σκοπεύεις να μείνεις αρκετά χρόνια εκεί. Τότε ίσως να σκεφτόμουν και την αλλαγή του defender. Ενημερωτικά, ένα ουσιαστικά καλύτερο defender από αυτό που έχεις (πχ Disec Monolito Rok BD200), κοστίζει 40~50€ + την εργασία (υπολόγισε κανένα 20ρικο).  

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Lside είπε

Καλησπέρα,

Είμαι κάτοχος ISEO R50 περίπου 1,5 χρόνο (που μπήκε μετά από απόπειρα διάρρηξης) και μετά από διάρρηξη σε γείτονα με τον ίδιο κύλινδρο με ζώσανε τα φίδια ....

Με τι να τον αντικαταστήσω ώστε να δυσκολέψει πολύ (ή και να γίνει αδύνατη) η παραβίασή του? Έχω στο μυαλό μου για κάτι μέχρι 150 Ευρώ και θέλω τουλάχιστον 4 κλειδιά.

Ωστόσο αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο πιο ακριβό που να αξίζει θα το σκεφτόμουν.

Ευχαριστώ.

αν δεν εχεις dierre κλειδαρια, μπορεις να βαλεις MRM29 στα λεφτα που δινεις και να κλεισει η διοδος για την εισοδο του κλειδιου.

εναλλακτικα οτι εχουμε ξαναγραψει :

DCK, MT5, NW5, C48, PROTEC², 4ks, X-TRA, ICS και παει λεγοντας αν ξεχναω καποιους...

12 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Αυτο με το προσωπικο προφιλ τι ακριβως εννοεις γιατι δεν το γνωριζω μπορεις να μου πεις τι ειναι?

προφιλ κυλινδρου οπως εχω ξαναγραψει ειναι οταν αγοραζει καποιος μια πατεντα.

ο κεντρικος αντιπροσωπος φερνει 20 προφιλ παραδειγμα.

τα 10 προφιλ τα κραταει για τον εαυτο του και μπορεις να κοβεις κλειδια μονο σ'εκεινον.

τα 10 προφιλ τα πουλαει σε κλειδαραδες, πορταδες κ γενικως επαγγελματιες που πιστευουν το προϊον και ειναι διατεθειμενοι να πουλανε κυριως αυτο.

στα 10 λοιπον προφιλ που θα μοιραστουν, αυτοματως μιλαμε για 80~100 κυλινδρους στοκ & αλλα τοσα κλειδια ακατεργαστα.

τα μοιρασμενα προφιλ εχουν πλεον κατοχο και αυτος οριζει ποιος θα κοβει κλειδια για το προφιλ του, αυτονοητα δηλαδη μονο ο ιδιος :D 

8 ώρες πριν, vasoulini0 είπε

Τι θα μπορούσα να αγοράσω με 120€, αντί του ST8?(είμαι άσχετη....).Επίσης, έπρεπε να  αλλάξω και  defender?Με καλύπτει ο υπάρχων? Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

αφου πλεον εγινε η "επενδυση" θα συνιστουσα ηρεμια & ψυχραιμια. εισαι σε 5 φορες καλυτερη μοιρα απο πριν.

το τεραστιο λαθος του Κ2, διορθωθηκε.

μπορει οχι με τον καλυτερο δυνατο τροπο αλλα απ'οτι καταλαβαινω το σπιτι σου δεν ειναι πραγματικα attractive για σοβαρους διαρρηκτες απλως βρεθηκε η ευκαιρια να λειπεις & να εχουν το χρονο τους.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για πορτα αλουμινιου τι θα προτεινατε για αλλαγη κυλινδρου?Γυρω στα 50 ευρω.Ειμαι καλυμμενος π.χ. με τον agb 9000?

Επεξ/σία από johnmlrs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johnmlrs είπε

Για πορτα αλουμινιου τι θα προτεινατε για αλλαγη κυλινδρου?Γυρω στα 50 ευρω.Ειμαι καλυμμενος π.χ. με τον agb 9000?

agb9000, securemme k64, astral tekno, astral s

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mclein² είπε

 

αφου πλεον εγινε η "επενδυση" θα συνιστουσα ηρεμια & ψυχραιμια. εισαι σε 5 φορες καλυτερη μοιρα απο πριν.

το τεραστιο λαθος του Κ2, διορθωθηκε.

μπορει οχι με τον καλυτερο δυνατο τροπο αλλα απ'οτι καταλαβαινω το σπιτι σου δεν ειναι πραγματικα attractive για σοβαρους διαρρηκτες απλως βρεθηκε η ευκαιρια να λειπεις & να εχουν το χρονο τους.

Καταρχήν, ευχαριστώ για την απάντηση. Όπως καταλαβαίνετε είμαι σε κατάσταση πανικού... Απ' ότι φαίνεται θα αλλάξω μάλλον και το defender securemme που υπάρχει και θα βάλω μαγνητικό. Επίσης θα τοποθετηθεί συναγερμός(δεν μπορώ να το αντιμετωπίσω ξανά όλο αυτό, καταλαβαίνετε). Ήθελα να ρωτήσω το εξής αυτονόητο...

1. Αφού η Κ2 είναι άχρηστη, γιατί συνεχίζει η εταιρεία και την πουλάει ακόμη? και

2. Αυτό που λέτε" να λείπεις & να έχουν το χρόνο τους", πόσο χρόνο χρειάστηκαν, είχαν βολιδοσκοπήσει και πριν την πόρτα μου? Κανείς από την πολυκατοικία δεν πήρε είδηση + έλειπαν ΟΛΟΙ από τον όροφό μου

3. Από που καταλάβατε ότι το σπίτι μου δεν είναι πραγματικά ελκυστικό για σοβαρούς διαρρήκτες?

Συγνώμη που σας ρωτάω όλα αυτά τα πράγματα, αλλά προσπαθώ να καταλάβω πως λειτούργησαν και σκέφτηκαν τα καθάρματα, ώστε να μπορέσω να προστατέψω τον εαυτό μου στο προσεχές μέλλον... ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, vasoulini0 είπε

Καταρχήν, ευχαριστώ για την απάντηση. Όπως καταλαβαίνετε είμαι σε κατάσταση πανικού... Απ' ότι φαίνεται θα αλλάξω μάλλον και το defender securemme που υπάρχει και θα βάλω μαγνητικό. Επίσης θα τοποθετηθεί συναγερμός(δεν μπορώ να το αντιμετωπίσω ξανά όλο αυτό, καταλαβαίνετε). Ήθελα να ρωτήσω το εξής αυτονόητο...

1. Αφού η Κ2 είναι άχρηστη, γιατί συνεχίζει η εταιρεία και την πουλάει ακόμη? και

2. Αυτό που λέτε" να λείπεις & να έχουν το χρόνο τους", πόσο χρόνο χρειάστηκαν, είχαν βολιδοσκοπήσει και πριν την πόρτα μου? Κανείς από την πολυκατοικία δεν πήρε είδηση + έλειπαν ΟΛΟΙ από τον όροφό μου

3. Από που καταλάβατε ότι το σπίτι μου δεν είναι πραγματικά ελκυστικό για σοβαρούς διαρρήκτες?

Συγνώμη που σας ρωτάω όλα αυτά τα πράγματα, αλλά προσπαθώ να καταλάβω πως λειτούργησαν και σκέφτηκαν τα καθάρματα, ώστε να μπορέσω να προστατέψω τον εαυτό μου στο προσεχές μέλλον... ευχαριστώ

1. γιατι ολοι οι οδηγοι δεν οδηγουν πορσε. υπαρχουν ακομη καποιοι που αντεχουν 2CV.

2. πιστευω 2-3 χρειαστηκαν για να μπουν το πολυ. εννοειται οτι ειχαν δει οτι κανεις δε μπαινει-βγαινει απ'το συγκεκριμενο διαμμερισμα για Χ μερες. ειτε ελειπαν - ειτε οχι, κανεις δε θα καταλαβαινε οτι γινεται διαρρηξη μιας κ τα παιδια μπηκαν σα να ειχαν κλειδι.

3. εσεις το ειπατε οτι δε σας ενοιαξε για τα πραγματα. αν σας ειχαν παρει 10.000 μετρητα & 5000 χρυσαφικα θα σας ειχε πειραξει.

4. ο συναγερμος απλα προειδοποιει & ελαφρως αποτρεπει. παραυτα δε σταματαει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, vasoulini0 είπε

Καλησπέρα σε όλους! Τη βοήθεια και τα φώτα σας παρακαλώ, καθότι είμαι άσχετη μα και πρόσφατα "καμένη"!

Πριν από 5 μέρες γύρισα από διακοπές και σοκ! μου είχαν διαρρήξει το διαμέρισμά μου...Λοιπόν, πριν 2 χρόνια είχε μπει πόρτα ασφαλείας με κλειδαριά securemme K2( την περιβόητη πλέον και διάσημη για τους κλεμμένους νοικοκυραίους) και με defender της ίδιας εταιρείας. Μάλλον χρησιμοποίησαν τη μέθοδο με το κερί, αφού βρήκα υπολείμματα πάνω στην πόρτα. Εκτός του ότι είμαι θυμωμένη με τον ιδιοκτήτη του διαμερίσματος (τσιγκούνης), αλλά και με αυτούς που την τοποθέτησαν (με διαβεβαίωναν ότι δεν έχω κανένα θέμα!- εγκληματικό πιστεύω), θα ήθελα να ρωτήσω: Είμαι ασφαλής τώρα που τοποθέτησα την κλειδαριά  tesa assa abloy st8 (είναι αδιάρρηκτη μου είπαν) και έχοντας τον ίδιο defender?

Να σημειωθεί ότι μάλλον θα τοποθετηθεί συναγερμός. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας

Υ.Γ. Δεν είμαι πλούσια, αλλά δεν με πείραξε τόσο για τα υλικά που χάθηκαν, όσο για το ψυχολογικό κομμάτι. Ένας βιασμός κυριολεκτικά! Χαρακτηριστικό παράδειγμα ότι βρήκα στα ρούχα μου τα αποτυπώματά τους + έπρεπε να τρέξω διαδικασίες με αστυνομία και ταυτόχρονα να καθαρίσω και να μαζέψω το σπίτι μου και τις βρωμιές τους! Απέκτησα κρίσεις πανικού, αϋπνίες και ο φόβος κι η ανασφάλεια έγιναν πλέον παρέα μου.....   

βαλε οπωσδηποτε συναγερμο 99 στα 100 σπιτια που κλεβονται δεν εχουν συναγερμο (κατα προτιμηση εναν που θα ελεγχεις απο το κινητο σου) ,αν μπορεις βαλε 2 σειρηνες ,ενα στο μπαλκονι να φαινεται απ εξω και ενα πανω αποπ την πορτα,βαλε μια καμερα μεσα στο σπιτι (να βλεπεις απο το κινητο σου) και σαφως την κλειδαρια ,ολα αυτα ειναι αποτρεπιτικα ,αν θελουν να μπουν θα μπουν αλλα επειδη οπως ειπες δεν εισαι πλουσια το πιο πιθανον ειναι να πανε στον γειτονα,στο συγκροτημα που μενω τα εχω ολα αυτα ενω οι αλλοι τιποτα απ ολα αυτα ,ειμαι ο μονος που δεν εχω δεχτει επισκεψη απο κλεφτες και ευχομαι να μεινει ετσι

Υ.Γ δεν βαζουμε φωτο στο fb απο τις διακοπες μας (ξερω σε πονεσα)

Επεξ/σία από slk200gr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, slk200gr είπε

βαλε οπωσδηποτε συναγερμο

σωστο.

14 λεπτά πριν, slk200gr είπε

99 στα 100 σπιτια που κλεβονται δεν εχουν συναγερμο 

αυτο δεν ισχυει. η φαση ειναι περιπου στο 55-60% προτιμηση σε σπιτια χωρις συναγερμο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλούσια σαφώς δεν είμαι, αλλά είχα προνοήσει και μου φάνηκε χρήσιμο, ειδικά τώρα. Κι όταν σας ανέφερα ότι δε με πείραξε γι' αυτά που έχασα, εννοούσα ότι η ζημιά είναι σχετικά μικρή, μπροστά σε αυτά που θα μπορούσα να είχα πάθει...Βέβαια σε έξοδα μπήκα η αλήθεια είναι.Παρόλα αυτά βρίσκω αισχρό να πωλούνται οι συγκεκριμένες κλειδαριές και να υπάρχει ελλιπής ενημέρωση (έχω κι εγώ τις ευθύνες μου, δεν τις αποποιούμαι). Συνεχίζω όμως να πιστεύω πως μπροστά στην υγεία δεν υπάρχει τίποτα άλλο. Αυτό που βιώνω τις 5 τελευταίες μέρες, σε άνθρωπο να μην τύχει. Θα επενδύσω σε έναν πολύ καλό συναγερμό... Να αλλάξω τελικά defender ή είμαι ήδη ασφαλής με το ST8?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vasoulini0 είπε

Πλούσια σαφώς δεν είμαι, αλλά είχα προνοήσει και μου φάνηκε χρήσιμο, ειδικά τώρα. Κι όταν σας ανέφερα ότι δε με πείραξε γι' αυτά που έχασα, εννοούσα ότι η ζημιά είναι σχετικά μικρή, μπροστά σε αυτά που θα μπορούσα να είχα πάθει...Βέβαια σε έξοδα μπήκα η αλήθεια είναι.Παρόλα αυτά βρίσκω αισχρό να πωλούνται οι συγκεκριμένες κλειδαριές και να υπάρχει ελλιπής ενημέρωση (έχω κι εγώ τις ευθύνες μου, δεν τις αποποιούμαι). Συνεχίζω όμως να πιστεύω πως μπροστά στην υγεία δεν υπάρχει τίποτα άλλο. Αυτό που βιώνω τις 5 τελευταίες μέρες, σε άνθρωπο να μην τύχει. Θα επενδύσω σε έναν πολύ καλό συναγερμό... Να αλλάξω τελικά defender ή είμαι ήδη ασφαλής με το ST8?

η πορτα ειναι στο κεντρο της αθηνας ; 

επισης, υπαρχει περιπτωση να τη δουμε σε 1-2 φωτογραφιες για να δουμε αν εχει νοημα η αναβαθμιση του defender ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mclein² είπε

η πορτα ειναι στο κεντρο της αθηνας ; 

επισης, υπαρχει περιπτωση να τη δουμε σε 1-2 φωτογραφιες για να δουμε αν εχει νοημα η αναβαθμιση του defender ?

Ναι, είναι στο κέντρο

Δυστυχώς δεν έχω φωτογραφίες, αφού δεν είμαι σπίτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, vasoulini0 είπε

Ναι, είναι στο κέντρο

Δυστυχώς δεν έχω φωτογραφίες, αφού δεν είμαι σπίτι

το σπιτι φαινεται να παραβιαστηκε απο καποιον ναρκωμανη ή καποιον γυφτο ;

εκτος απο το γενικο μπαχαλο, διακρινατε καποια ακαταστασια που θα προκαλουσαν μονο οι 2 παραπανω κατηγοριες ; 

οταν επιστρεψετε, βαλτε 1-2 φωτο για να σας πουμε για το defender.

η κλειδαρια ειναι 3 στροφη ; δηλαδη κλειδωνει κανοντας 3 φορες κλακ - κλακ - κλακ ή πηγαινει σε μια ενιαια σχεδον κινηση ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mclein² είπε

το σπιτι φαινεται να παραβιαστηκε απο καποιον ναρκωμανη ή καποιον γυφτο ;

εκτος απο το γενικο μπαχαλο, διακρινατε καποια ακαταστασια που θα προκαλουσαν μονο οι 2 παραπανω κατηγοριες ; 

οταν επιστρεψετε, βαλτε 1-2 φωτο για να σας πουμε για το defender.

η κλειδαρια ειναι 3 στροφη ; δηλαδη κλειδωνει κανοντας 3 φορες κλακ - κλακ - κλακ ή πηγαινει σε μια ενιαια σχεδον κινηση ;

Όχι..πήραν χρήματα και κοσμήματα. Ναι, η κλειδαριά είναι 3 στροφη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...