Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

22 λεπτά πριν, wasd είπε

Να υποθέσω φίλε @swayback οτι αν δεν την δεί επαγγελματίας πρώτα, δεν μπορώ με σιγουριά να προχωρήσω στην λύση της αλλαγής του κυλίνδρου που μου παρέθεσες νωρίτερα σαν λύση.


Ή υπάρχει κάποιο πρόβλημα ή εγώ κάτι χάνω (δεν γνωρίζω δηλαδή) για την συγκεκριμένη κλειδαριά. Αν και μου φαίνεται περίεργο να λειτουργεί οκ από μέσα αλλά όχι από έξω. Βάλε καμία φωτό όπως είπε ο mclein να δούμε, μπας και. 

 

Επίσης, πόσα χρόνια (περίπου) την έχεις την κλειδαριά; Ρωτάω, γιατί έχε υπόψιν ότι αν μιλάμε για 10~15 ή και παραπάνω, ε, καλό θα ήταν να αλλαχτεί και η κλειδαριά. Μου έχει τύχει σε κλειδαριά 20ετίας, η οποία ενώ λειτουργούσε σχετικά ομαλά, κάποια στιγμή σταμάτησε να λειτουργεί γιατί είχε κοπεί ένα από τα συρματάκια/ελάσματα που συνδέονται στις πλάκες του μηχανισμού εσωτερικά και τις επαναφέρουν στην θέση τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, wasd είπε

Ορίστε και η φωτογραφία. Αν θες και μονο με το μονό κλείδωμα, να ανεβάσω.

1223252524_.jpg.9bae9f87adac4074043be6c9522662b8.jpg

διαβασα ειπες οτι η πορτα συντηρειται αλλα δε θα ελεγα οτι αυτο ειναι ορατο.

επισης, ο κυλινδρος (κατω) ειναι ο πιο απλος που υπαρχει. θεωρητικα μαρκας Corbin. ειτε το κλειδωνεις, ειτε οχι = το ιδιο πραγμα.

αν θες επανω να μεινεις με τη μοτουρα, μπορεις να ξεβιδωσεις την πλαινη βιδα & να βγαλεις τον κυλινδρο. κατοπιν αγοραζεις ενα νεο σε ιδια διασταση.

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, swayback είπε


Ή υπάρχει κάποιο πρόβλημα ή εγώ κάτι χάνω (δεν γνωρίζω δηλαδή) για την συγκεκριμένη κλειδαριά. Αν και μου φαίνεται περίεργο να λειτουργεί οκ από μέσα αλλά όχι από έξω. Βάλε καμία φωτό όπως είπε ο mclein να δούμε, μπας και. 

Επίσης, πόσα χρόνια (περίπου) την έχεις την κλειδαριά; Ρωτάω, γιατί έχε υπόψιν ότι αν μιλάμε για 10~15 ή και παραπάνω, ε, καλό θα ήταν να αλλαχτεί και η κλειδαριά. Μου έχει τύχει σε κλειδαριά 20ετίας, η οποία ενώ λειτουργούσε σχετικά ομαλά, κάποια στιγμή σταμάτησε να λειτουργεί γιατί είχε κοπεί ένα από τα συρματάκια/ελάσματα που συνδέονται στις πλάκες του μηχανισμού εσωτερικά και τις επαναφέρουν στην θέση τους. 

Οτι κάτι υπάρχει, είναι δεδομένο. Είναι αρκετά παλιά, ναι.

 

50 λεπτά πριν, mclein² είπε

διαβασα ειπες οτι η πορτα συντηρειται αλλα δε θα ελεγα οτι αυτο ειναι ορατο.

επισης, ο κυλινδρος (κατω) ειναι ο πιο απλος που υπαρχει. θεωρητικα μαρκας Corbin. ειτε το κλειδωνεις, ειτε οχι = το ιδιο πραγμα.

αν θες επανω να μεινεις με τη μοτουρα, μπορεις να ξεβιδωσεις την πλαινη βιδα & να βγαλεις τον κυλινδρο. κατοπιν αγοραζεις ενα νεο σε ιδια διασταση.

πιθανό σενάριο αυτό. Να αφήσω κάποιον σπίτι, να βγάλω τον κύλινδρο και να πάω να πάρω εναν νεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, wasd είπε

Οτι κάτι υπάρχει, είναι δεδομένο. Είναι αρκετά παλιά, ναι.

πιθανό σενάριο αυτό. Να αφήσω κάποιον σπίτι, να βγάλω τον κύλινδρο και να πάω να πάρω εναν νεο.

Βγάλε την πλαϊνή βίδα, βάλε το κλειδί, γύρνα το κλειδί περίπου 45 μοίρες (για να ευθυγραμμιστεί ο μύλος του κυλίνδρου) και προσπάθησε να τον βγάλεις. Μετά απλά τον μετράς να δεις πόσο είναι το μέσα και πόσο το έξω ακριβώς, σημειώνεις τις διαστάσεις και πας και τον παίρνεις ή τον παραγγέλνεις. 

rsz_cylinder_lengths_in_out.jpg

Η αλλαγή της κλειδαριάς πάντως, δεν είναι κακή ιδέα. 

Επεξ/σία από swayback
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, swayback είπε

Βγάλε την πλαϊνή βίδα, βάλε το κλειδί, γύρνα το κλειδί περίπου 45 μοίρες (για να ευθυγραμμιστεί ο μύλος του κυλίνδρου) και προσπάθησε να τον βγάλεις. Μετά απλά τον μετράς να δεις πόσο είναι το μέσα και πόσο το έξω ακριβώς, σημειώνεις τις διαστάσεις και πας και τον παίρνεις ή τον παραγγέλνεις. 

rsz_cylinder_lengths_in_out.jpg

Η αλλαγή της κλειδαριάς πάντως, δεν είναι κακή ιδέα. 

35/45 ειναι η διασταση του κυλινδρου οπως βλεπω τα ξυλα...αλλα οντως, καλυτερα να μετρησει :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειστε και οι 2 κατατοπιστικότατοι! Σας ευχαριστώ.

 

Επειδή μιλάμε για 2 διαφορετικά μέρη, κλειδαριά και κύλινδρος, να υποθέσω οτι δεν υπάρχει θέμα μη συμβατότητας μεταξύ των 2. Οπότε οποισδήποτε κύλινδρος είναι συμβατός με οποιαδήποτε κλειδαριά;

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, wasd είπε

Ειστε και οι 2 κατατοπιστικότατοι! Σας ευχαριστώ.

Επειδή μιλάμε για 2 διαφορετικά μέρη, κλειδαριά και κύλινδρος, να υποθέσω οτι δεν υπάρχει θέμα μη συμβατότητας μεταξύ των 2. Οπότε οποισδήποτε κύλινδρος είναι συμβατός με οποιαδήποτε κλειδαριά;

Πολύ σπάνια υπάρχει πρόβλημα αλλά όχι με κλειδαριά σαν την δική σου από όσο ξέρω. Αλλά όπως είπαμε, ακόμα και να πάρεις κύλινδρο και να έχεις πάλι πρόβλημα με την υπάρχουσα κλειδαριά, αλλάζεις την κλειδαριά και θα είσαι οκ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, wasd είπε

Ειστε και οι 2 κατατοπιστικότατοι! Σας ευχαριστώ.

Επειδή μιλάμε για 2 διαφορετικά μέρη, κλειδαριά και κύλινδρος, να υποθέσω οτι δεν υπάρχει θέμα μη συμβατότητας μεταξύ των 2. Οπότε οποισδήποτε κύλινδρος είναι συμβατός με οποιαδήποτε κλειδαριά;

ο μηχανισμος ειναι 1 και αποτελειται απο 2 μερη. 

η μαιρη Α ειναι η μοτουρα & η μαιρη Β ειναι ο κυλινδρος.

εαν αλλαξεις τον κυλινδρο και κολλησει η κλειδαρια κατα 99% κρατας τον κυλινδρο για τη νεα κλειδαρια σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, wasd είπε

Τον εβγαλα.

1174032228_.jpg.511c2ba14fc043a8c53dd1d84a9990ab.jpg

Ότι είπε ο κύριος mclein. 35x45 είναι άρα δες για κύλινδρο διάστασης 35x45.

Μπορείς να τον βάλεις πίσω τώρα.😎

Επεξ/σία από swayback
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυριοι, παρακολουθώ το θέμα αρκέτο καιρο και θα ήθελα να κάνω και εγω με την σειρά μου κάποιες ερωτήσεις. 

Ειχα τοποθετήσει σε πόρτα ασφαλέιας (ΠΛΑΙΣΙΟ) μύλο CISA RS3 με Defender (Δεν θυμαμαι μοντέλο). 

Σκέφτομαι λοιπον να το ξανα αναβαθμίσω το σύστημα μου, διοτι ακουσα τελευταία οτι και την RS3 μπορούν να την ανοιξουν. 

Με δεδομένο οτι, θα τοποθετήσω και ηλεκτρομαγνητικό κύπρι, ποιον μύλο μαζι με defender να επιλέξω με γνώμονα την ασφάλεια ??

Χρειάζεται να αλλάξω το Defender ή μπορώ να το κρατήσω και να αλλάξω μόνο τον μύλο ?

Ευχαριστω εκ των προτέρων για τις πολύτιμές γνωμες σας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, swayback είπε
7 ώρες πριν, wasd είπε

που μου παρέθεσες νωρίτερα σαν λύση.

Αν και μου φαίνεται περίεργο να λειτουργεί οκ από μέσα αλλά όχι από έξω.

Αν είναι από αυτές που δουλεύει κάθε φορά μόνο το μισό κλειδί (=το μισό κλειδί είναι αντίστροφη/κεθρεπτισμα του άλλου μισού) παίζει να έσπασε κανένα ποδαράκι και η συγκεκριμένη "πλευρά" να αχρηστεύτηκε. Έχεις άλλο κλειδί να δοκιμάσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, leon_ είπε

Κυριοι, παρακολουθώ το θέμα αρκέτο καιρο και θα ήθελα να κάνω και εγω με την σειρά μου κάποιες ερωτήσεις. 

Ειχα τοποθετήσει σε πόρτα ασφαλέιας (ΠΛΑΙΣΙΟ) μύλο CISA RS3 με Defender (Δεν θυμαμαι μοντέλο). 

Σκέφτομαι λοιπον να το ξανα αναβαθμίσω το σύστημα μου, διοτι ακουσα τελευταία οτι και την RS3 μπορούν να την ανοιξουν. 

Με δεδομένο οτι, θα τοποθετήσω και ηλεκτρομαγνητικό κύπρι, ποιον μύλο μαζι με defender να επιλέξω με γνώμονα την ασφάλεια ??

Χρειάζεται να αλλάξω το Defender ή μπορώ να το κρατήσω και να αλλάξω μόνο τον μύλο ?

Ευχαριστω εκ των προτέρων για τις πολύτιμές γνωμες σας. 

Καλησπέρα.

 

Κοίταξε, σαφώς υπάρχουν κύλινδροι ανώτεροι του RS3S. Αλλά είναι κρίμα να αλλαχτεί αυτή τη στιγμή, γιατί εξακολουθεί να είναι αρκετά καλός. (Εκτός κι αν σκοπεύεις να βαλεις άλλου τον RS3S μετά. Λέμε τώρα). Δυνατό του πλεονέκτημα το ότι κλειδιά βγαίνουν μόνο από Ιταλία, οπότε θεωρητικά είναι αδύνατο να βρεθούν άκοπα.

Σαφώς είσαι σε καλό επίπεδο και τώρα. Αν θες για ψυχολογικούς λόγους να ανεβάσεις κι άλλο το επίπεδο, μπορείς να βάλεις μαγνητικό defender.

Βάλε πρώτα όμως μία φωτό να δούμε ποιο defender έχεις γιατί ίσως και να μην είναι απλό το υπάρχον.

Επεξ/σία από swayback
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, leon_ είπε

Κυριοι, παρακολουθώ το θέμα αρκέτο καιρο και θα ήθελα να κάνω και εγω με την σειρά μου κάποιες ερωτήσεις. 

Ειχα τοποθετήσει σε πόρτα ασφαλέιας (ΠΛΑΙΣΙΟ) μύλο CISA RS3 με Defender (Δεν θυμαμαι μοντέλο). 

Σκέφτομαι λοιπον να το ξανα αναβαθμίσω το σύστημα μου, διοτι ακουσα τελευταία οτι και την RS3 μπορούν να την ανοιξουν. 

Με δεδομένο οτι, θα τοποθετήσω και ηλεκτρομαγνητικό κύπρι, ποιον μύλο μαζι με defender να επιλέξω με γνώμονα την ασφάλεια ??

Χρειάζεται να αλλάξω το Defender ή μπορώ να το κρατήσω και να αλλάξω μόνο τον μύλο ?

Ευχαριστω εκ των προτέρων για τις πολύτιμές γνωμες σας. 

ποιος μπορει να ανοιξει rs3s ; 

μπας κ κλειστηκες απ'εξω κ ηρθε κανενας εξυπνος κλειδαρας κ στο ειπε ; 

οπως για τις omega plus που τις ανοιγουν καθε μερα και για πλακα αλλα οταν λεμε ανοιχτε τη μπροστα μας η φαση ειναι "κο κο κο" ;;;

το ηλεκτρομαγνητικο κυπρι που θα μπει στη θωρακισμενη πορτα τι ειναι ; μπορουμε να το δουμε ; 

επειδη φανταζομαι την αναβαθμιση την πηρες πακετο "ολα cisa - ειναι τα καλυτερα", το defender θα ναι της cisa ή το απλο της disec,

βαλε μαγνητικο και θα εισαι οκ γι'αυτους που ανοιγουν τον rs3s ή παρε https://www.urbanalps.com/en/

2 ώρες πριν, dtzgr είπε

Αν είναι από αυτές που δουλεύει κάθε φορά μόνο το μισό κλειδί (=το μισό κλειδί είναι αντίστροφη/κεθρεπτισμα του άλλου μισού) παίζει να έσπασε κανένα ποδαράκι και η συγκεκριμένη "πλευρά" να αχρηστεύτηκε. Έχεις άλλο κλειδί να δοκιμάσεις;

το πιο πιθανο ειναι να εχει κολλησει καποια μπιλια απο τον κυλινδρο εξωτερικα.

αφου η πορτα ειναι σε κακη εξωτερικη κατασταση, το ιδιο ειναι κ ο κυλινδρος.

Επεξ/σία από mclein²
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...