Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, swayback είπε

Καλησπέρα.

Κοίταξε, σαφώς υπάρχουν κύλινδροι ανώτεροι του RS3S. Αλλά είναι κρίμα να αλλαχτεί αυτή τη στιγμή, γιατί εξακολουθεί να είναι αρκετά καλός. (Εκτός κι αν σκοπεύεις να βαλεις άλλου τον RS3S μετά. Λέμε τώρα). Δυνατό του πλεονέκτημα το ότι κλειδιά βγαίνουν μόνο από Ιταλία, οπότε θεωρητικά είναι αδύνατο να βρεθούν άκοπα.

Σαφώς είσαι σε καλό επίπεδο και τώρα. Αν θες για ψυχολογικούς λόγους να ανεβάσεις κι άλλο το επίπεδο, μπορείς να βάλεις μαγνητικό defender.

Βάλε πρώτα όμως μία φωτό να δούμε ποιο defender έχεις γιατί ίσως και να μην είναι απλό το υπάρχον.

@swayback Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση.

Τα κλειδια γραφουν AP3 οποτε μαλλον εκανα λαθος.

Νομιζω οτι εχουν παραβιαστεί, και γιαυτο η σκεψη για αναβαθμιση.

Η κλειδαρεια (αν το λεω σωστα, εκει που μπαινει ο μυλος) ειναι παλι της cisa. Και το defender φαινεται στην φωτογραφια χωρις να ξερω τι ειναι.

20190902_204644.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, leon_ είπε

@swayback Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση.

Τα κλειδια γραφουν AP3 οποτε μαλλον εκανα λαθος.

Νομιζω οτι εχουν παραβιαστεί, και γιαυτο η σκεψη για αναβαθμιση.

Η κλειδαρεια (αν το λεω σωστα, εκει που μπαινει ο μυλος) ειναι παλι της cisa. Και το defender φαινεται στην φωτογραφια χωρις να ξερω τι ειναι.

20190902_204644.jpg

εχουν ακουστει 3-4 περιπτωσεις για ap3s με προφιλ συγκεκριμενου κλειδαρα αλλα δεν επιβεβαιωθηκαν.

φυσικα εισαι σε σωστο δρομο για το καλιο γαϊδουροδενε παρα γαϊδουρογυρευε.

νομιζω με ενα μαγνητικο defender, τυπου mrm29 / mrm23 κανεις τη δουλεια σου.

φυσικα, μπορεις να παρεις καλυτερο κυλινδρο τυπου DCK, 4ks, X-Tra, experT, Protec² και παει λεγοντας...

αλλα νομιζω οτι το μαγνητικο ειναι καλυτερη λυση στην προκειμενη γιατι ακομη λιγοι ξερουν ν'ανοιγουν ap3s & ap4s + MRM.

εαν τοποθετησεις ηλεκτροπυρο ή ηλεκτρομαγνητη, τοτε μην αλλαξεις τιποτα. 

περιμενω ομως να πεις τι ειναι το ηλεκτρομαγνητικο κυπρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συνδέσω αυτο το ηλεκτροπυρο επανω απο την κλειδαρια με κρυμμενο εξωτερικο rfid reader.

Τωρα οσον αφορα το μύλο, θα ξεχωριζες καποιον απο αυτους που ανέφερες παραπάνω?

πχ αναμεσα σε  protec2 και 4ks??

1)Μηπως με τον ηλεκτροπυρο και ενα μαγνητικο defender θα ειμαι (σχετικα) καλα προς το παρόν?

 

SmartSelect_20190902-222314_eBay.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, leon_ είπε

Θα συνδέσω αυτο το ηλεκτροπυρο επανω απο την κλειδαρια με κρυμμενο εξωτερικο rfid reader.

Τωρα οσον αφορα το μύλο, θα ξεχωριζες καποιον απο αυτους που ανέφερες παραπάνω?

πχ αναμεσα σε  protec2 και 4ks??

1)Μηπως με τον ηλεκτροπυρο και ενα μαγνητικο defender θα ειμαι (σχετικα) καλα προς το παρόν?

SmartSelect_20190902-222314_eBay.jpg

Ο Protec 2 είναι ο πιο ασφαλής (είναι μέσα στους 3 καλύτερους), ο 4KS ακολουθεί τον Protec 2, είναι απλά ένα κλικ πιο κάτω αλλά είναι πιο εύχρηστος. Και οι δύο κορυφαίοι. Σαφώς ανώτεροι του AP3S, με διαφορά.

Αλλά και μαγνητικό defender να βάλεις, θα είσαι σε πολύ καλό επίπεδο. Έχει κι αυτό τα θετικά του. Προστατεύει τον κύλινδρο από βανδαλισμό (υπάρχουν περιστατικά όπου άσχετοι έκαναν ζημιά στην εισαγωγή του κυλίνδρου με κατσαβίδι (;) και μετά δεν μπορούσε να μπει το κλειδί) αλλά παράλληλα κρύβει και το προφίλ του κυλίνδρου οπότε δεν μπορούν να δουν τι κύλινδρο έχεις. 

Το θέμα είναι να μην βαριέσαι να το κλειδώνεις κάθε φορά που φεύγεις. 

 

Μπήκα να γράψω για τον ηλεκτροπίρο πιο πολύ. Αυτόν θες να πάρεις; Ή τυχαία είναι η φωτογραφία που έβαλες; Αν αυτόν θες, να ξέρεις είναι ρίσκο.

Συνηθως οι φθηνοί OEM/no name ηλεκτροπίροι, δεν έχουν καλή κατάληξη. Εμφανίζουν κολλήματα, κλπ. Και σε ένα βαθμό είναι και κάπως επικίνδυνο αυτό, γιατί αν κολλήσει και μείνει κλειδωμένος ο πίρος, πως θα τον ανοίξεις μετά αφού δεν μπορείς να τον ξεκλειδώσεις μηχανικά;

Εδώ φαντάσου με τους καλούς και υπάρχει πιθανότητα να κολλήσουν. Απλά, συγκριτικά είναι αρκετά πιο αξιόπιστοι σε σχέση με τους OEM.

 

Κατά την άποψη μου, αν βάλεις καλύτερο κύλινδρο ή μαγνητικό defender, θα είσαι σε πολύ καλό επίπεδο, οπότε θα έλεγα πως το αυτόματο κλείδωμα είναι περιττό.

Αν παρόλα αυτά θες να βαλεις ηλεκτροπίρο κρυφό, θα κοίταζα μόνο για σοβαρό προϊόν (JEB, CDVI, Eff-Eff). Που όμως θα κοστίσει αρκετά (300+€ με την τοποθέτηση).

 

Γενικά, όταν πας για κρυφό αυτόματο κλείδωμα στο οποίο δεν μπορείς να επέμβεις να το ξεκλειδωσεις μηχανικά αν χρειαστεί, κοιτάς να πάρεις ότι καλύτερο/πιο αξιόπιστο υπάρχει.

Επεξ/σία από swayback
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, leon_ είπε

Θα συνδέσω αυτο το ηλεκτροπυρο επανω απο την κλειδαρια με κρυμμενο εξωτερικο rfid reader.

Τωρα οσον αφορα το μύλο, θα ξεχωριζες καποιον απο αυτους που ανέφερες παραπάνω?

πχ αναμεσα σε  protec2 και 4ks??

1)Μηπως με τον ηλεκτροπυρο και ενα μαγνητικο defender θα ειμαι (σχετικα) καλα προς το παρόν?

SmartSelect_20190902-222314_eBay.jpg

αφου θα βαλεις ηλεκτροπυρο, δε βλεπω καποιο λογο για αλλαγες στο συστημα της κλειδαριας. 

φανταζομαι εχεις ενημερωθει για το ποια ειναι η διαδικασια απεμπλοκης σε περιπτωση που υπαρξει failure.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, swayback είπε

Ο Protec 2 είναι ο πιο ασφαλής (είναι μέσα στους 3 καλύτερους), ο 4KS ακολουθεί τον Protec 2, είναι απλά ένα κλικ πιο κάτω αλλά είναι πιο εύχρηστος. Και οι δύο κορυφαίοι. Σαφώς ανώτεροι του AP3S, με διαφορά.

Αλλά και μαγνητικό defender να βάλεις, θα είσαι σε πολύ καλό επίπεδο. Έχει κι αυτό τα θετικά του. Προστατεύει τον κύλινδρο από βανδαλισμό (υπάρχουν περιστατικά όπου άσχετοι έκαναν ζημιά στην εισαγωγή του κυλίνδρου με κατσαβίδι (;) και μετά δεν μπορούσε να μπει το κλειδί) αλλά παράλληλα κρύβει και το προφίλ του κυλίνδρου οπότε δεν μπορούν να δουν τι κύλινδρο έχεις. 

Το θέμα είναι να μην βαριέσαι να το κλειδώνεις κάθε φορά που φεύγεις. 

Μπήκα να γράψω για τον ηλεκτροπίρο πιο πολύ. Αυτόν θες να πάρεις; Ή τυχαία είναι η φωτογραφία που έβαλες; Αν αυτόν θες, να ξέρεις είναι ρίσκο.

Συνηθως οι φθηνοί OEM/no name ηλεκτροπίροι, δεν έχουν καλή κατάληξη. Εμφανίζουν κολλήματα, κλπ. Και σε ένα βαθμό είναι και κάπως επικίνδυνο αυτό, γιατί αν κολλήσει και μείνει κλειδωμένος ο πίρος, πως θα τον ανοίξεις μετά αφού δεν μπορείς να τον ξεκλειδώσεις μηχανικά;

Εδώ φαντάσου με τους καλούς και υπάρχει πιθανότητα να κολλήσουν. Απλά, συγκριτικά είναι αρκετά πιο αξιόπιστοι σε σχέση με τους OEM.

Κατά την άποψη μου, αν βάλεις καλύτερο κύλινδρο ή μαγνητικό defender, θα είσαι σε πολύ καλό επίπεδο, οπότε θα έλεγα πως το αυτόματο κλείδωμα είναι περιττό.

Αν παρόλα αυτά θες να βαλεις ηλεκτροπίρο κρυφό, θα κοίταζα μόνο για σοβαρό προϊόν (JEB, CDVI, Eff-Eff). Που όμως θα κοστίσει αρκετά (300+€ με την τοποθέτηση).

Γενικά, όταν πας για κρυφό αυτόματο κλείδωμα στο οποίο δεν μπορείς να επέμβεις να το ξεκλειδωσεις μηχανικά αν χρειαστεί, κοιτάς να πάρεις ότι καλύτερο/πιο αξιόπιστο υπάρχει.

 

Η φωτογραφία είναι τυχαία, εννοείται για κάτι αξιόπιστο. 

16 λεπτά πριν, mclein² είπε

αφου θα βαλεις ηλεκτροπυρο, δε βλεπω καποιο λογο για αλλαγες στο συστημα της κλειδαριας. 

φανταζομαι εχεις ενημερωθει για το ποια ειναι η διαδικασια απεμπλοκης σε περιπτωση που υπαρξει failure.

Δεν γνωρίζω να σου πώ την αλήθεια, αλλα να φανταστώ οτι θα πρέπει να καταστραφεί η πόρτα ετσι ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, leon_ είπε

Δεν γνωρίζω να σου πώ την αλήθεια, αλλα να φανταστώ οτι θα πρέπει να καταστραφεί η πόρτα ετσι ? 

ΟΧΙ, προς θεου..δεν καταστρεφουμε πόρτες.

Όταν μπλοκαρει ενας ηλεκτροπυρος (εαν δεν ειναι εκτακτη αναγκη & δεν ερθει η πυροσβεστικη που θα σπασει την πορτα για απεγκλωβισμο), τοτε λυνεται σιγα σιγα η κασα γυρω γυρω κ απελευθερωνεται ο ηλεκτροπυρος. 

Η απορια μου (με δεδομενο το χαμηλο επιπεδο ηλεκτρονικων που χρησιμοποιουνται στην ελλαδα) ειναι εαν αξιζει καποιος να ρισκαρει σε προσωπικο διαμμερισμα με δεδομενο οτι δεν εχουμε συχνά βανδαλισμους σε θωρακισμενες πορτες παρα μονο σ'ελαχιστες περιπτωσεις κ αυτες ηταν δεδομενη η λεία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, mclein² είπε

ΟΧΙ, προς θεου..δεν καταστρεφουμε πόρτες.

Όταν μπλοκαρει ενας ηλεκτροπυρος (εαν δεν ειναι εκτακτη αναγκη & δεν ερθει η πυροσβεστικη που θα σπασει την πορτα για απεγκλωβισμο), τοτε λυνεται σιγα σιγα η κασα γυρω γυρω κ απελευθερωνεται ο ηλεκτροπυρος. 

Η απορια μου (με δεδομενο το χαμηλο επιπεδο ηλεκτρονικων που χρησιμοποιουνται στην ελλαδα) ειναι εαν αξιζει καποιος να ρισκαρει σε προσωπικο διαμμερισμα με δεδομενο οτι δεν εχουμε συχνά βανδαλισμους σε θωρακισμενες πορτες παρα μονο σ'ελαχιστες περιπτωσεις κ αυτες ηταν δεδομενη η λεία...

@mclein² 

Για τον ηλεκτρόπυρο ισως να είναι υπερβολή όπως λες για μια οικία, και δεν ελαβα καθόλου υπόψη μου την λειτουργικότητα των ηλεκτρονικών του συστηματος.

Την λύση ηλεκτροπυρου την είδα σε φίλο και μου άρεσε σαν ιδέα και γιαυτο τον λόγο την πρότεινα.   

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, leon_ είπε

@mclein² 

Για τον ηλεκτρόπυρο ισως να είναι υπερβολή όπως λες για μια οικία, και δεν ελαβα καθόλου υπόψη μου την λειτουργικότητα των ηλεκτρονικών του συστηματος.

Την λύση ηλεκτροπυρου την είδα σε φίλο και μου άρεσε σαν ιδέα και γιαυτο τον λόγο την πρότεινα.   

καλη ιδεα ειναι αλλα δυστυχως το επιπεδο (ποιοτικα) ειναι χαμηλο. εαν μιλαγαμε για access τυπου τραπεζας (καπου στα 600 ~ 1000) οπου η πιθανοτητα μπλοκαρισματος ειναι 2%~5%, θα σου ελεγα να καταργησεις και την κλειδαρια αλλα οπως καταλαβαινεις ειναι τρελα σε μια πορτα των 600-700, να μπει τετοιο συστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο πορτάς λεεί "δεν ξέρω το Disec diamond εμείς στη πιάτσα το λεμε "κωνικό"" . Ισχύει ή να εχω αμφιβολίες τι θα μπει τελικά;

Πακέτο << Cisa revolution pro + Disec Diamond + eva 4KS >> είμαι safe για εξωτερική πόρτα, σωστα;

Επεξ/σία από Dvs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Dvs είπε

Ο πορτάς λεεί "δεν ξέρω το Disec diamond εμείς στη πιάτσα το λεμε "κωνικό"" . Ισχύει ή να εχω αμφιβολίες τι θα μπει τελικά;

Πακέτο << Cisa revolution pro + Disec Diamond + eva 4KS >> είμαι safe για εξωτερική πόρτα, σωστα;

 

1. ΣφαιρικΑ είναι, όχι κωνικά.

2. Τα περισσότερα της Disec, από το απλό Disec SFERIK Rok μέχρι και το Diamond BKD250, έχουν σφαιρικό σχήμα. Σφαιρικά είναι τα:

Disec Sferik Rok BDS16

Disec Monolito Rok BD200

Disec Monolito Kripton BKS200

Disec Diamond BKD250

 

Και 1-2 ακόμα που μου διαφεύγουν.
 

3. Ναι, είναι από τα πιο δυνατά σετ αυτό που αναφέρεις. Άντε βρες άκρη τώρα τι θα σου βάλει όμως, άμα σου δίνει τέτοιες απαντήσεις..

Αμφιβάλλω αν θα ξέρει το Diamond. Τα πιο γνωστά "στην πιάτσα" είναι τα Sferik Rok, Monolito Rok και άντε και το Kripton.

Επεξ/σία από swayback
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, swayback είπε

Αμφιβάλλω αν θα ξέρει το Diamond. Τα πιο γνωστά "στην πιάτσα" είναι τα Sferik Rok, Monolito Rok και άντε και το Kripton.

Άλλωστε το Diamond δεν είναι της πιάτσας, ούτε "φοριέται" συχνά. Εγώ στο Sferik κλείνω.

Πάντως ακόμη και έτσι είναι πολύ δυνατή λύση, χάρη στον 4KS.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dvs είπε

Ο πορτάς λεεί "δεν ξέρω το Disec diamond εμείς στη πιάτσα το λεμε "κωνικό"" . Ισχύει ή να εχω αμφιβολίες τι θα μπει τελικά;

Πακέτο << Cisa revolution pro + Disec Diamond + eva 4KS >> είμαι safe για εξωτερική πόρτα, σωστα;

μονο δυο ξερω να το λενε κωνικο γιατι δε χρησιμοποιουν disec αλλα τσιπιερε.

επισης, μονο στη θεσσαλονικη & μονο 4-5 αθηναιοι πορταδες λενε κωνικο ενα defender που δεν εχει καν σχημα που να μοιαζει με κωνο...

τελος, diamond σε εξωτερικη πορτα...γιατι ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, mclein² είπε

diamond σε εξωτερικη πορτα...γιατι ; 

Δε νομίζω να εννοεί πολυκατοικίας γιατί τότε ούτε ο 4KS βγάζει νόημα. Μάλλον εξωτερική διαμερίσματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Alejandro είπε

Δε νομίζω να εννοεί πολυκατοικίας γιατί τότε ούτε ο 4KS βγάζει νόημα. Μάλλον εξωτερική διαμερίσματος.

o 4ks με 13-15 ευρω ανα κλειδι μαλλον ειναι καλυτερη λυση ακομη και απο Mt5. (μονο για το κοστος του κλειδιου).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...