Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, mclein² είπε

o 4ks με 13-15 ευρω ανα κλειδι μαλλον ειναι καλυτερη λυση ακομη και απο Mt5. (μονο για το κοστος του κλειδιου).

4KS στην είσοδο και χρηματοκιβωτίου στα διαμερίσματα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, θέλω τους επόμενους  μήνες να ανακαινίσω το σπίτι μου και μια απο τις αλλαγές θα είναι η πόρτα ασφαλείας. Εχω σκοπό να διαθέσω μέχρι 700€ για όλο το πακέτο και επειδή δεν γνωρίζω σχεδόν τίποτα περί αυτού του θέματος θα μπορούσατε να με κατατοπίσετε κάπως; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, mclein² είπε

μονο δυο ξερω να το λενε κωνικο γιατι δε χρησιμοποιουν disec αλλα τσιπιερε.

επισης, μονο στη θεσσαλονικη & μονο 4-5 αθηναιοι πορταδες λενε κωνικο ενα defender που δεν εχει καν σχημα που να μοιαζει με κωνο...

τελος, diamond σε εξωτερικη πορτα...γιατι ; 

Ποιοι; Για να δουμε αν θα πετύχεις τον έναν :-)

Γιατι Diamond; Είπε οτι μπορω να βάλω οποιο Disec defender επιλέξω. Εσύ ποιο θα επέλεγες; :-) (για εξωτερική πορτα σε μονοκατοικία και για πόρτα διαμερίσματος)

Αν και 99% η πόρτα θα ερθει με άλλο.... και θα έχουμε δράματα

Εχει κατι ιδιαίτερο και τον αποφεύγεται; ή ειναι πολυ ακριβός και θεωρείται "too much";

Επεξ/σία από Dvs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα θα μπορουσε να μου στιλη καπιοσ ενα πμ απο τουσ κληδαραδεσ του θεματος για μια αλαγη   secureme κιλινδρο μαζι με defender?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Oval είπε

Καλησπέρα σας, θέλω τους επόμενους  μήνες να ανακαινίσω το σπίτι μου και μια απο τις αλλαγές θα είναι η πόρτα ασφαλείας. Εχω σκοπό να διαθέσω μέχρι 700€ για όλο το πακέτο και επειδή δεν γνωρίζω σχεδόν τίποτα περί αυτού του θέματος θα μπορούσατε να με κατατοπίσετε κάπως; 

Καλησπέρα.

 

Σε αυτά τα χρήματα, παίρνεις μία απλή πόρτα ασφαλείας από οπουδήποτε, με έως 600€. Θα ζητήσεις όμως να έχει κλειδαριά γραναζωτή με καταπέλτη (ιδανικά ζητάς Cisa Revolution Pro, διαφορετικά κάποια Mul-T-Lock ή Mottura ή Iseo/Fiam - προσπάθησε να αποφύγεις Securemme και άλλες μη γραναζωτές «του κιλού»)

Και θα της βάλεις και έναν καλό/πολύ καλό κύλινδρο(αφαλό).

 

Επειδή οι πόρτες σε αυτά τα χρήματα έχουν κυλίνδρους της πλάκας, θα ζητήσεις αρχικά από τους πορτάδες που θα πάρεις προσφορά, να σου πουν ποιους καλούς κυλίνδρους έχουν και πόσο παραπάνω χρεώνουν την πόρτα με αυτούς.

 

Διαφορετικά, θα πάρεις έναν καλό κύλινδρο από αλλού και είτε θα τον τοποθετήσουν αυτοί που θα φέρουν την πόρτα (όταν έρθουν για την τοποθέτηση), είτε θα το κάνεις εσύ (σχετικά εύκολο), είτε ο κλειδαράς από όπου θα αγοράσεις τον κύλινδρο.

 

 

Άρα το concept είναι: απλή πόρτα ασφαλείας + κλειδαριά γραναζωτή με καταπέλτη + καλός κύλινδρος.

 

 

Πιθανώς σε αυτά τα λεφτά, να βρεις και πορτάδες που βάζουν κλειδαριά Omega Plus. Είναι πολύ καλή επιλογή κι αυτή.

 

Επεξ/σία από swayback
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Dvs είπε

Ο πορτάς λεεί "δεν ξέρω το Disec diamond εμείς στη πιάτσα το λεμε "κωνικό"" . Ισχύει ή να εχω αμφιβολίες τι θα μπει τελικά;

 

Παπατζιλικι για να πουλησει οτι εχει. Ισως και να μην το  εχει καν ακουσει το diamont. 

Ας  ελεγε  καλυτερα οτι δεν το εχει  το προιον και τελειωσε.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Dvs είπε

Ποιοι; Για να δουμε αν θα πετύχεις τον έναν :-)

Γιατι Diamond; Είπε οτι μπορω να βάλω οποιο Disec defender επιλέξω. Εσύ ποιο θα επέλεγες; :-) (για εξωτερική πορτα σε μονοκατοικία και για πόρτα διαμερίσματος)

Αν και 99% η πόρτα θα ερθει με άλλο.... και θα έχουμε δράματα

Εχει κατι ιδιαίτερο και τον αποφεύγεται; ή ειναι πολυ ακριβός και θεωρείται "too much";

δε ρισκαρω..γιατι θα παιρνουν τηλεφωνα πάλι..

bd200 εισοδο στο δρομο & bkd250 / mrm29 στο διαμμερισμα.

γιατι να ερθει με αλλο ; η τιμη δεν καθοριστηκε με αυτα που ζητησες ; 

ποιον αποφευγουμε ; 

18 λεπτά πριν, ringboy είπε

Παπατζιλικι για να πουλησει οτι εχει. Ισως και να μην το  εχει καν ακουσει το diamont. 

Ας  ελεγε  καλυτερα οτι δεν το εχει  το προιον και τελειωσε.

ωραιος, ετσι το σκεφτομαι κι εγω. (και ο dvs το ιδιο σκεφτεται απ'οτι καταλαβα :D )

6 ώρες πριν, SARA_2016 είπε

Καλησπερα θα μπορουσε να μου στιλη καπιοσ ενα πμ απο τουσ κληδαραδεσ του θεματος για μια αλαγη   secureme κιλινδρο μαζι με defender?

γραψε μας τι ακριβως χρειαζεσαι, θα σε βοηθησουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απο αρκετό διάβασμα και τις συμβουλές των mclein και swayback, εχω την εικόνα οτι όσον αφορά τα defender, εαν θες το κάτι παραπάνω στην ασφάλεια, κοιτάς για μαγνητικό. 

Για όσους θέλουν να το δουν πως λειτουργεί βρήκα αυτό το video.

https://www.youtube.com/watch?v=x6b-aVCOErE

Μου δημιουργήθηκε όμως η απορία, αυτό, δεν μπορεί έυκολα ο επίδοξος διαρήκτης να το "παρακάμψει" με ενα δικό του μαγνητάκι; Εκτός φυσικά αν "χάνω" κάτι απο την λειτουργικότητά τους και δεν είναι τόσο απλό όσο φαίνεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, wasd είπε

Μετά απο αρκετό διάβασμα και τις συμβουλές των mclein και swayback, εχω την εικόνα οτι όσον αφορά τα defender, εαν θες το κάτι παραπάνω στην ασφάλεια, κοιτάς για μαγνητικό. 

Για όσους θέλουν να το δουν πως λειτουργεί βρήκα αυτό το video.

https://www.youtube.com/watch?v=x6b-aVCOErE

Μου δημιουργήθηκε όμως η απορία, αυτό, δεν μπορεί έυκολα ο επίδοξος διαρήκτης να το "παρακάμψει" με ενα δικό του μαγνητάκι; Εκτός φυσικά αν "χάνω" κάτι απο την λειτουργικότητά τους και δεν είναι τόσο απλό όσο φαίνεται..

Το MRM29 που έχει δυο μαγνητάκια μέσα, υποτίθεται πως ναι. Το έχουν κάνει κάποιοι. Άλλοι που το προσπαθούσαν για ώρα, μου έχουν πει ότι δεν άνοιξε...είναι θέμα τύχης.

Υπαρχουν όμως και μαγνητικά defender, όπως το MRM23, το MAG3G και το MG3551, που έχουν 3 μαγνητάκια μέσα και δυσκολεύουν αρκετά περισσότερο την κατάσταση. Ειδικά το MAG3G λόγω σχεδιασμού. Βέβαια είναι και αρκετά πιο ακριβά τα παραπάνω, σε σχέση με το MRM29.

 

Η ουσία είναι ότι το MRM29 αρκεί για να αποτρέψει την πλειοψηφία των διαρρηκτών. Είναι πιο πιθανό να το δουν και να πάνε στην επόμενη πόρτα που θα έχει πιο απλή κλειδαριά.

Επεξ/σία από swayback
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, wasd είπε

Μετά απο αρκετό διάβασμα και τις συμβουλές των mclein και swayback, εχω την εικόνα οτι όσον αφορά τα defender, εαν θες το κάτι παραπάνω στην ασφάλεια, κοιτάς για μαγνητικό. 

Μου δημιουργήθηκε όμως η απορία, αυτό, δεν μπορεί έυκολα ο επίδοξος διαρήκτης να το "παρακάμψει" με ενα δικό του μαγνητάκι; Εκτός φυσικά αν "χάνω" κάτι απο την λειτουργικότητά τους και δεν είναι τόσο απλό όσο φαίνεται..

ειναι συνδιασμος μαγνητων και στο defender & στο μαγνητικο κλειδι. εαν καποιος ειναι τοσο τυχερος, θα ανοιξει. προφανως καποια στιγμη θα βρεθει τροπος.

το θεμα ειναι να μην ειναι προετοιμασμενος ο υποψηφιος γι'αυτο που ακολουθει. μπορει να κρυβεις κ2...μπορει να κρυβεις και abloy protec²...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες κατά τύχη, πέρασα εξω από έναν κλειδαρά και είπα να μπω να ρωτήσω κυρίως από περιέργεια! για το mg3551 extend. 

Με κοίταζε λες και ήμουν εξωγήινος... Του είπα για να τον κάνω να νιώσει καλύτερα ότι είναι σχετικά καινούργιο και για αυτό δεν το ξέρει λογικά..

Μετά, μου είπε ότι αυτός έχει το κλασικό της disec(άντε βγάλε άκρη).

Επιπλέον, να ρωτήσω σε άλλο μαγαζί που δουλεύει πιο πολύ ηλεκτρικά/ηλεκτρονικά (δεν θυμάμαι ποιο από τα 2 είπε). Εγώ του απάντησα εεε μαγνητικό είναι αυτό.. Και μου είπε ότι εννοεί σε κλειδαράδες που δουλεύουν με ηλεκτρικά/ηλεκτρονικά συστήματα γιατί εκεί χρησιμοποιούν τέτοια defender...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, pintourikio είπε

Χθες κατά τύχη, πέρασα εξω από έναν κλειδαρά και είπα να μπω να ρωτήσω κυρίως από περιέργεια! για το mg3551 extend. 

Με κοίταζε λες και ήμουν εξωγήινος... Του είπα για να τον κάνω να νιώσει καλύτερα ότι είναι σχετικά καινούργιο και για αυτό δεν το ξέρει λογικά..

Μετά, μου είπε ότι αυτός έχει το κλασικό της disec(άντε βγάλε άκρη).

Επιπλέον, να ρωτήσω σε άλλο μαγαζί που δουλεύει πιο πολύ ηλεκτρικά/ηλεκτρονικά (δεν θυμάμαι ποιο από τα 2 είπε). Εγώ του απάντησα εεε μαγνητικό είναι αυτό.. Και μου είπε ότι εννοεί σε κλειδαράδες που δουλεύουν με ηλεκτρικά/ηλεκτρονικά συστήματα γιατί εκεί χρησιμοποιούν τέτοια defender...

δυνατος επαγγελματιας ! τέτοιους θελουμε :)

εννοειται πως δεν ειναι απαραιτητο να το εμπορευεσαι ή να το χρησιμοποιεις αλλα να μην εχεις ιδεα για την υπαρξη ειναι καπως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mclein² είπε

δυνατος επαγγελματιας ! τέτοιους θελουμε :)

εννοειται πως δεν ειναι απαραιτητο να το εμπορευεσαι ή να το χρησιμοποιεις αλλα να μην εχεις ιδεα για την υπαρξη ειναι καπως..

Αυτό που με στεναχώρησε, ήταν ότι είναι 30-35 χρονων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pintourikio είπε

Αυτό που με στεναχώρησε, ήταν ότι είναι 30-35 χρονων..

ειναι δυσκολο να παραλαμβανεις επιχειρησεις & να τις συνεχιζεις το 2019...

επισης, μπορει να βγαζει 150-300 τη μερα μονο απο ανοιγματα, οποτε παλι δεν τον ενδιαφερει το σπορ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά τα σενάρια περί διάρρηξης ces wsm ισχύουν. Ανανεώθηκε το site του καταστήματος που τον τοποθετούσε και δεν τον έχει πλέον... Και αν δεν κάνω λάθος ήταν από τις τελευταίες του προσθήκες.

  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...