Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, thanasis567 είπε

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την τόσο άμεση και πληροφοριακή απάντηση.

Σύμφωνα με τη μοναδική πηγή που βρήκα στο internet για το μοντέλο move (https://www.lasm.co.uk/2019/01/21/almost-tried-tested-mc-modular-cylinders/), αυτό θεωρητικά είναι, απ' ότι καταλαβαίνω, καλύτερο και από το condor :

"Condor (a smack for anyone that says Ahhhhh Condorrrr with a silly look on their face) – a higher security version. Same protection, more differs – up to 5 million – and better security. Also available in nickel, brass and black.

And finally the cream of the crop:

Move – 9 million differs possible. Also nickel, brass and black, this section is also impression resistant."

Οπότε θεωρείτε ότι συγκριτικά με τον Cisa είναι και αυτός καλός και να προχωρήσω τη πόρτα όπως μου πρότειναν;

Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ!

μόνο λογω σπανιοτητας θα τον προτιμουσα σπιτι μου. δε μου μοιαζει κατι το ιδιαιτερο κι ας σκιζει ο αλλος τα ρουχα του στο αρθρο.

στα χερια μου επιασα τον κονδορα για τον οποιο αλλαξα γνωμη μετα απο 2-3 δοκιμες. εαν μιλαμε για κονδορα, ειμαι φουλ υπερ εναντι του rs3s και παλι λογω σπανιοτητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Alejandro είπε

Σήμερα είδα από κοντά την 3D key της Mottura. Αν ισχύουν τα όσα υπόσχεται μπορούμε να μιλάμε για Omega killer;

μεχρι να φτασει να γινει omega killer εχει πολυ δρομο...

α. πρεπει να σοβαρευτουν με την τιμη για τον τελικο καταναλωτη.

β. πρεπει να διορθωσουν τα κυλινδρακια τους ωστε να μην κολλανε & τελικώς να μην ψαχνω να βρω τροπο να ξεκλειδωσω το σπιτι μου.

γ. πρεπει να επανεξετασουν το κοστος των κλειδιων ή να με διδάξουν πως να πουλησω 60€ ~ 80€ εξτρα καθε κλειδι στην ελλαδα.

δ. σερβις ή βοηθεια στην ελλαδα γιατι ο πελατης δε μπορει να μεινει με ανοιχτη πορτα κ εγω με ενα δυσαρεστημενο ατομο που ισως να γινει πιεστικό με το δικιο του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mclein² είπε

μεχρι να φτασει να γινει omega killer εχει πολυ δρομο...

α. πρεπει να σοβαρευτουν με την τιμη για τον τελικο καταναλωτη.

β. πρεπει να διορθωσουν τα κυλινδρακια τους ωστε να μην κολλανε & τελικώς να μην ψαχνω να βρω τροπο να ξεκλειδωσω το σπιτι μου.

γ. πρεπει να επανεξετασουν το κοστος των κλειδιων ή να με διδάξουν πως να πουλησω 60€ ~ 80€ εξτρα καθε κλειδι στην ελλαδα.

δ. σερβις ή βοηθεια στην ελλαδα γιατι ο πελατης δε μπορει να μεινει με ανοιχτη πορτα κ εγω με ενα δυσαρεστημενο ατομο που ισως να γινει πιεστικό με το δικιο του. 

Έχει θέμα με μπλοκαρίσματα; Πάντως μου άρεσε το ενσωματωμένο μαγγάνιο και το μικρότερο πάχος. Επίσης θετική η αλλαγή μήτρας. Το κόστος όντως είναι για λίγους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Alejandro είπε

Έχει θέμα με μπλοκαρίσματα; Πάντως μου άρεσε το ενσωματωμένο μαγγάνιο και το μικρότερο πάχος. Επίσης θετική η αλλαγή μήτρας. Το κόστος όντως είναι για λίγους.

ναι, σκαλωνουν τα κυλινδρακια.

το μαγγανιο της σκοτωνει, συμφωνω.

η αλλαγη συνδιασμου (κυλινδρακιου) γινεται και στην Omega Plus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mclein² είπε

μόνο λογω σπανιοτητας θα τον προτιμουσα σπιτι μου. δε μου μοιαζει κατι το ιδιαιτερο κι ας σκιζει ο αλλος τα ρουχα του στο αρθρο.

στα χερια μου επιασα τον κονδορα για τον οποιο αλλαξα γνωμη μετα απο 2-3 δοκιμες. εαν μιλαμε για κονδορα, ειμαι φουλ υπερ εναντι του rs3s και παλι λογω σπανιοτητας.

Μίλησα μαζί τους και δυστυχώς δεν έχουν τον condor, λένε ότι αυτός είναι ο πιο καινούργιος.

Για τον move σε σύγκριση με τον rs3s λέτε όχι;

Και πάλι ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, thanasis567 είπε

Μίλησα μαζί τους και δυστυχώς δεν έχουν τον condor, λένε ότι αυτός είναι ο πιο καινούργιος.

Για τον move σε σύγκριση με τον rs3s λέτε όχι;

Και πάλι ευχαριστώ πολύ!

ο move και οποιοσδηποτε κυλινδρος με καθετες μπιλιες για βασικο συνδιασμο δε μου γεμιζει το ματι.

μπορουμε να εχουμε καπου επισημα τα specs του κυλινδρου απο τη GD ? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, thanasis567 είπε

Μίλησα μαζί τους και δυστυχώς δεν έχουν τον condor, λένε ότι αυτός είναι ο πιο καινούργιος.

Για τον move σε σύγκριση με τον rs3s λέτε όχι;

Και πάλι ευχαριστώ πολύ!

Έχει αναφερθεί ξανά πριν κάτι μήνες ο συγκεκριμένος. Ούτε τότε, ούτε και τώρα υπάρχουν διαθέσιμες πληροφορίες για τον M&C Move. Ούτε καν μία φωτογραφία. Και δεν μιλάω για το site της εταιρείας αλλά για google search γενικό. Πόσο καινούργιος είναι πια..

Μπορεί να είναι καλός. Μπορεί και όχι. Το θέμα είναι ότι είναι ελάχιστες - για να μην πω ανύπαρκτες - οι πληροφορίες που είναι διαθέσιμες για αυτόν (αυτό μπορεί να θεωρηθεί και καλό), αλλά δύσκολο να τον συγκρίνουμε με κάποιον άλλον κύλινδρο όταν δεν ξέρουμε τίποτα για αυτόν. Το μόνο σίγουρο-θετικό, είναι ότι τον ξέρουν ελάχιστοι και άρα, θεωρητικά, κάποιος διαρρήκτης θα βρεθούν προ εκπλήξεως.

Από την άλλη, ο RS3S είναι δοκιμασμένος χρόνια. 
 

Στην GD δεν έχουν κανένα φυλλάδιο που να έχει πληροφορίες για τον κύλινδρο;

Επεξ/σία από swayback
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, swayback είπε

Έχει αναφερθεί ξανά πριν κάτι μήνες ο συγκεκριμένος. Ούτε τότε, ούτε και τώρα υπάρχουν διαθέσιμες πληροφορίες για τον M&C Move. Ούτε καν μία φωτογραφία. Και δεν μιλάω για το site της εταιρείας αλλά για google search γενικό. Πόσο καινούργιος είναι πια..

Μπορεί να είναι καλός. Μπορεί και όχι. Το θέμα είναι ότι είναι ελάχιστες - για να μην πω ανύπαρκτες - οι πληροφορίες που είναι διαθέσιμες για αυτόν (αυτό μπορεί να θεωρηθεί και καλό), αλλά δύσκολο να τον συγκρίνουμε με κάποιον άλλον κύλινδρο όταν δεν ξέρουμε τίποτα για αυτόν. Το μόνο σίγουρο-θετικό, είναι ότι τον ξέρουν ελάχιστοι και άρα, θεωρητικά, κάποιος διαρρήκτης θα βρεθούν προ εκπλήξεως.

Από την άλλη, ο RS3S είναι δοκιμασμένος χρόνια. 
 

Στην GD δεν έχουν κανένα φυλλάδιο που να έχει πληροφορίες για τον κύλινδρο;

Αγαπητοί mclein² και swayback

Σας επισυνάπτω το φυλλάδιο που μόλις μου έστειλαν. 

move.pdfp1.jpg.d3c8146a16b2765cc9f429ff56e62243.jpg

Επεξ/σία από thanasis567
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, thanasis567 είπε

Αγαπητοί mclein² και swayback

Σας επισυνάπτω το φυλλάδιο που μόλις μου έστειλαν. 

move.pdf 360 kB · 4 downloads p1.jpg.d3c8146a16b2765cc9f429ff56e62243.jpg

προχωρησε το αν σου αρεσει το σεναριο να εχεις στην πορτα σου κατι που θα εχει σπανια εφαρμογη στο Μ.Ο.

(εκτος αν η G/D τον κανει massive import και γινει νιανια).

ο κυλινδρος ειναι φθηνοτερος απο τον rs3s (γυρω στα 100€ με TAX-FEE μεσα) αλλα μαλλον ειναι ισαξιος με τον ιταλο.

εχει future-proof anti-3d-print copy system και μοιαζει πολυ με τον condor απλως ειναι σε κλειστο προφιλ ακομη.

επιβεβαιωσε μας οτι θα τον λαβεις με 5 κλειδια & διπλης ενεργειας οπως τον rs3s.

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην παρέα,διαβάζω το νήμα εδώ και πολλούς μήνες μιάς και σκεπτόμουν την αλλαγή της κλειδαριάς που έχω (cisa κλειδι χρηματοκιβωτιου) με κάτι καλύτερο μιας και ουκ ολίγες φορές έχουν γίνει ληστείες στην περιοχή μου.

Αλλά όσο διάβαζα και με τον καιρό να περνάει άρχισα να αναρωτιέμαι αν είναι καλύτερο να αλλάξω ολόκληρη την πόρτα εισόδου+κλειδαριά και να εξηγήσω,όπως θα δείτε παρακάτω σε φωτό η πόρτα εισόδου δεν ντύθηκε ποτέ,με αποτέλεσμα τώρα όπου και να πάω να ζητάνε 600 ευρώ για το ντύσιμο(αλουμίνιο έξω, φύλλο νοβοπαν ή ότι βαζουν μέσα)+λαμπά και κυπρί.

Εσείς τι προτείνετε να κάνω?Υπάρχει κάποιος με λογικές τιμές στο ντύσιμο πόρτας?Αν ναι για να μην παραβιάσουμε τους όρους του νήματος στείλτε μου πμ.Αν όχι τότε όταν μιλάμε για καινούργια πόρτα μεσα συμπεριλαμβάνεται και η κάσα ντυμένη κτλ.στις τιμές τον 600 ευρώ πχ. που έχω δει εδώ μέσα για πόρτα?

Οσον αφορά κλειδαριές αν παραμείνω με την πόρτα που έχω τί μπορώ να βάλω?

Ευχαριστώ.

IMG_20190908_141346_1.jpeg

IMG_20190908_141403_1.jpeg

IMG_20190908_141415.jpeg

IMG_20190908_141434.jpeg

 

IMG_20190908_141600.jpeg

Επεξ/σία από ahill2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 600 € για εξωτερική επένδυση αλουμινίου (σε χρώμα ξύλου) και laminate μέσα, μαζί με την εργασία, δε μπορώ να πω ότι είναι πολλά. Πώς γίνεται να πήρατε πόρτα χωρίς επενδύσεις; Πάντα οι τελικές τιμές στην αγορά αφορούν ντυμένες πόρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Alejandro είπε

Τα 600 € για εξωτερική επένδυση αλουμινίου (σε χρώμα ξύλου) και laminate μέσα, μαζί με την εργασία, δε μπορώ να πω ότι είναι πολλά. Πώς γίνεται να πήρατε πόρτα χωρίς επενδύσεις; Πάντα οι τελικές τιμές στην αγορά αφορούν ντυμένες πόρτες.

Κανονικά πλήρωσα την πόρτα με επενδύσεις αλλά θέλαμε να βάψουμε το σπίτι πρίν την ντύσουμε για να μην γινει χάλια(παραξενιές γυναίκας) με αποτέλεσμα να περάσει κάποιο διάστημα και το μαγαζί να κλείσει.... με αποτέλεσμα να μείνω με την πόρτα έτσι.

@john_petrucci7 το σχόλιο σου επιεικώς απαράδεκτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, ahill2 είπε

Κανονικά πλήρωσα την πόρτα με επενδύσεις αλλά θέλαμε να βάψουμε το σπίτι πρίν την ντύσουμε για να μην γινει χάλια(παραξενιές γυναίκας) με αποτέλεσμα να περάσει κάποιο διάστημα και το μαγαζί να κλείσει.... με αποτέλεσμα να μείνω με την πόρτα έτσι.

@john_petrucci7 το σχόλιο σου επιεικώς απαράδεκτο.

Πόσο είχε πάει η πόρτα?

Επεξ/σία από turbat0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ahill2 είπε

Κανονικά πλήρωσα την πόρτα με επενδύσεις αλλά θέλαμε να βάψουμε το σπίτι πρίν την ντύσουμε για να μην γινει χάλια(παραξενιές γυναίκας) με αποτέλεσμα να περάσει κάποιο διάστημα και το μαγαζί να κλείσει.... με αποτέλεσμα να μείνω με την πόρτα έτσι.

Μπορούσατε να τη βάλετε κανονικά και να την ντύσετε με νάυλον.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...