Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Πόσο είχε πάει η πόρτα?

800 ευρώ αν θυμάμαι καλά.

@Alejandro Το ξέρω αλλά όπως είπα γυναικείες παραξενιές και για να αποφύγω την μουρμούρα συμφώνησα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μονο οτι εδωσες οτι 800€ και δεν πηρες τις επενδυσεις και να τις βαλεις σε μια γωνια στο σπιτι να τις εχεις δειχνει οτι κατι εσυ δεν εκανες καλα κι ελπιζω να μην ειχες δωσει ολα τα λεφτα και να σου εφαγε αυτα της επενδυσης. Οταν ακουω τετοια απαραδεκτος γινομαι και μετα λεμε γιατι οι πορταδες βαζουν κ2 και χρεωνουν το πακετο 250€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ahill2 είπε

Εσείς τι προτείνετε να κάνω?Υπάρχει κάποιος με λογικές τιμές στο ντύσιμο πόρτας?Αν ναι για να μην παραβιάσουμε τους όρους του νήματος στείλτε μου πμ.Αν όχι τότε όταν μιλάμε για καινούργια πόρτα μεσα συμπεριλαμβάνεται και η κάσα ντυμένη κτλ.στις τιμές τον 600 ευρώ πχ. που έχω δει εδώ μέσα για πόρτα?

Οσον αφορά κλειδαριές αν παραμείνω με την πόρτα που έχω τί μπορώ να βάλω?

Ευχαριστώ.

IMG_20190908_141346_1.jpeg

πιστευω 300 - 350 μπορουν να καλυψουν οσα λειπουν απο την πορτα. τωρα αν ο αλλος παει να βγαλει 200€ μεροκαματο απο σενα...

οσο για τις κλειδαριες...μπορεις να βαλεις κυριολεκτικα οτι σου αρεσει & οτι αντεχει η τσεπη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mclein² είπε

πιστευω 300 - 350 μπορουν να καλυψουν οσα λειπουν απο την πορτα. τωρα αν ο αλλος παει να βγαλει 200€ μεροκαματο απο σενα...

οσο για τις κλειδαριες...μπορεις να βαλεις κυριολεκτικα οτι σου αρεσει & οτι αντεχει η τσεπη.

Περίπου τόσο + ΦΠΑ αγοράζει ο επαγγελματίας επένδυση αλουμινίου σε ξύλου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, ahill2 είπε

Καλησπέρα στην παρέα,διαβάζω το νήμα εδώ και πολλούς μήνες μιάς και σκεπτόμουν την αλλαγή της κλειδαριάς που έχω (cisa κλειδι χρηματοκιβωτιου) με κάτι καλύτερο μιας και ουκ ολίγες φορές έχουν γίνει ληστείες στην περιοχή μου.

Αλλά όσο διάβαζα και με τον καιρό να περνάει άρχισα να αναρωτιέμαι αν είναι καλύτερο να αλλάξω ολόκληρη την πόρτα εισόδου+κλειδαριά και να εξηγήσω,όπως θα δείτε παρακάτω σε φωτό η πόρτα εισόδου δεν ντύθηκε ποτέ,με αποτέλεσμα τώρα όπου και να πάω να ζητάνε 600 ευρώ για το ντύσιμο(αλουμίνιο έξω, φύλλο νοβοπαν ή ότι βαζουν μέσα)+λαμπά και κυπρί.

Εσείς τι προτείνετε να κάνω?Υπάρχει κάποιος με λογικές τιμές στο ντύσιμο πόρτας?Αν ναι για να μην παραβιάσουμε τους όρους του νήματος στείλτε μου πμ.Αν όχι τότε όταν μιλάμε για καινούργια πόρτα μεσα συμπεριλαμβάνεται και η κάσα ντυμένη κτλ.στις τιμές τον 600 ευρώ πχ. που έχω δει εδώ μέσα για πόρτα?

Οσον αφορά κλειδαριές αν παραμείνω με την πόρτα που έχω τί μπορώ να βάλω?

Ευχαριστώ.

IMG_20190908_141346_1.jpeg

IMG_20190908_141403_1.jpeg

IMG_20190908_141415.jpeg

IMG_20190908_141434.jpeg

IMG_20190908_141600.jpeg

Καλησπέρα. 
 

Δεν γνωρίζω από τιμές επενδύσεων, απλά ξέρω ότι οι επενδύσεις αλουμινίου (ειδικά αν έχουν και εμφάνιση ξύλου) είναι αρκετά ακριβές. Ενδεικτικά, σε καινούριες πόρτες έχω ακούω για επιπλέον χρέωση 200~300€ μόνο για να μπει επένδυση αλουμινίου εξωτερικά, αντί για απλή laminate. Οπότε και να δεις για καινούρια πόρτα τώρα, ακόμα και απλής θωράκισης να είναι η πόρτα, μαζί με επένδυση αλουμινίου δεν νομίζω να σου βγει κάτω από 800€. Χοντρικά οι τιμές, από αυτά που ακούω. 

Τώρα έχετε πόρτα GoldenDoor, απλής θωράκισης. Είναι γνωστό μοντέλο θωράκισης της GD με δύο μεγάλους κοιλοδοκούς αριστερά και δεξιά και έναν κάθετο στη μέση. Και 3mm μαγγάνιο στην κλειδαριά. Δεν είναι κάτι ιδιαίτερο από άποψη θωράκισης, πάντως είναι καλύτερη του μέσου όρου των πορτών ασφαλείας που υπάρχουν εκεί έξω. Οπότε, αν είναι να δώσεις πάλι ~800€ (με επένδυση αλουμινίου) για καινούρια, παίζει να πάρεις και χειρότερη πόρτα τώρα (από άποψη θωράκισης πάντα). 

Η επένδυση αλουμινίου είναι απαραίτητη; Μένετε κάπου παραλιακά ή σε μέρος με τόση πολύ υγρασία; 

Πιθανώς τα 600€ που σας ζήτησαν να είναι εντός "λογικού" πλαισίου, αλλά προσωπικά δεν θα τα έδινα. Στην περίπτωση σας, θα σκεφτόμουν μήπως βάλω εξωτερικά κόντρα πλακέ θαλάσσης και εσωτερικά μία laminate επιφάνεια.


Επίσης, εννοείται πως η αλλαγή κλειδαριάς είναι απαραίτητη. Αυτή που έχετε ανοίγει χωρίς ζημιά και σχετικά γρήγορα για κάποιον που έχει εμπειρία. 


 

Οπότε προτείνω:

- Κόντρα πλακέ θαλάσσης εξωτερικά και ότι νομίζετε εσωτερικά. 

- Αλλαγή της κλειδαριάς, είτε με κλειδαριά κυλίνδρου, είτε με κλειδαριά Omega Plus. Άμεσα. Καλό είναι πρώτα να μπουν οι επενδύσεις. 


 

Πάντως, πέρα από το αισθητικό κομμάτι, καλό είναι να μπει σύντομα εξωτερική επένδυση ώστε να μην φαίνονται και κάποιες ευπάθειες της πόρτας. Ευπάθειες που πχ διευκολύνουν στην αποξήλωση κλειδαριάς. Γίνομαι υπερβολικός, καθώς τέτοια περιστατικά είναι πολύ σπάνια. Απλά σου εξηγώ ότι δεν είναι μόνο το αισθητικό κομμάτι και η προστασία της πόρτας από τις καιρικές συνθήκες, οι μόνοι λόγοι για τους οποίους θα ήταν καλό να μπει κάποτε εξωτερική επένδυση. 

Επεξ/σία από swayback
λάθη
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, mclein² είπε

πιστευω 300 - 350 μπορουν να καλυψουν οσα λειπουν απο την πορτα. τωρα αν ο αλλος παει να βγαλει 200€ μεροκαματο απο σενα...

οσο για τις κλειδαριες...μπορεις να βαλεις κυριολεκτικα οτι σου αρεσει & οτι αντεχει η τσεπη.

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση επι του θέματος,περιμένω δυο προσφορες μέχρι την τρίτη για το ντύσιμο κτλ. πάντως αν έχεις κανέναν που θα το έφτιαχνε μέχρι 400 στείλε πμ.

Οσον αφορά τις κλειδαριές evva ks4 ,omega plus και abloy protec 2 ειναι απο τους πολυ καλούς,αλλά ο evva ks4+abloy είναι κύλινδροι και δεν μπαίνουν έτσι στην πόρτα μου σωστά?Θα πρέπει να αλλάξει η κλειδαριά.

Για αυτό ζητάω τα φώτα σας,κάπου κάποτε είχες  πεί (σε κάποιον)ότι είναι καλύτερο να βάλει μια ks4 αντί μια omega plus.

@swayback Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση,εσυ ο mclein+alejandro είσαστε πραγματικα η ψυχή αυτού του νήματος.

Γέρακα μένω ανάμεσα απο υμηττό και πεντέλη, αλουμίνιο απο έξω λέγαμε να βάλουμε γιατί η πόρτα βρέχεται ... όταν βρέχει ,όχι τιποτα τρελό αλλά ειπαμε για καλύτερα να βάλουμε αλουμίνιο,η τιμή ήταν για αλουμίνιο σε κλασικό απλό σχέδιο λευκή ή απαλό γκρί,όχι χρώμα ξύλου.

Επεξ/σία από ahill2
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, ahill2 είπε

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση επι του θέματος,περιμένω δυο προσφορες μέχρι την τρίτη για το ντύσιμο κτλ. πάντως αν έχεις κανέναν που θα το έφτιαχνε μέχρι 400 στείλε πμ.

Οσον αφορά τις κλειδαριές evva ks4 ,omega plus και abloy protec 2 ειναι απο τους πολυ καλούς,αλλά ο evva ks4+abloy είναι κύλινδροι και δεν μπαίνουν έτσι στην πόρτα μου σωστά?Θα πρέπει να αλλάξει η κλειδαριά.

Για αυτό ζητάω τα φώτα σας,κάπου κάποτε είχες  πεί (σε άποιον)ότι είναι καλύτερο να βάλει μια ks4 αντί μια omega plus.

Αν το σπιτι παιζει μπαλα στο Γερακα που ειναι η υπογραφη σου & με δεδομενο οτι θα πεσει χρημα για οσα λειπουν απο την πορτα... 

μαλλον καλυτερη λυση (συνυπολογιζοντας το οικονομικο == VfM) ειναι η Omega Plus ειτε οπως ειναι - ειτε με καποιο μαγνητικο εαν υπαρχουν υπεβολικες φοβιες.

βλεπω η πορτα βρεχεται ή επηρεαζεται πολυ απο υγρασια μιας κ η υφισταμενη cisa ειναι σκουριασμενη αρα η κλειδαρια κυλινδρου θα θελει μεγαλυτερη περιποιηση απο την μηδενικη τωρα & σε σχεση με μια Omega οπου απλα θα απαιτειται στοιχειωδης προσοχη στα κλειδια.

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβίες υπάρχουν μιας και ουκ ολίγες φορές η γειτονιά έχει πέσει θύμα κλεφτών,οπότε μια omega plus + ενα defender? ή omega plus με μαγγανιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ahill2 είπε

Φοβίες υπάρχουν μιας και ουκ ολίγες φορές η γειτονιά έχει πέσει θύμα κλεφτών,οπότε μια omega plus + ενα defender? ή omega plus με μαγγανιο?

η πορτα εχει μαγγανιο δε χρειαζεται εξτρα. ειτε σκετη, ειτε με 10800, ειτε με mrm10800 θα εισαι οκ.

με τοσους γυφτους που εχουν μαζευτει στον κεντρικο κομβο εισοδου στην πολη & αλλους τοσους απο ανθουσα & γλυκα νερα...λογικο να μην ειναι πλέον ο γερακας οπως ηταν προ 5ετιας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

+300-350 ζητανε για αλουμίνιου απο την έξω πλευρά (μαζί με την κάσα της πόρτας που προφανως πρέπει να είναι αλουμίνιο για την εμφάνιση)

Απο μέσα παραμένει ξυλο

Επεξ/σία από Dvs
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βυρωνας το μεσημερακι δυνατο ντου σε πολυκατοικιες με MG σαν το παρακατω ->

1.jpg
 

===================

Πολυ σοβαρη κινηση η συνεργασια του σιπιερε με το αμπλόι γκρουπ -->

2.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα και εγώ να κάνω μια ερώτηση. Θέλουμε να αλλάξουμε στην πολυκατοικία τη κεντρική εισοδο με πόρτα ασφαλείας. Από διάφορες προσφορές που πήρα έχω ψιλοκαταληξει. Μου προτείνει αφαλό securemme k22 και diamond k3. Για κάτι οικονομικό εννοείται.  Ποια είναι η γνώμη σας; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους σας. Χρειάζομαι κάποιες πληροφορίες όσο αφορά το θέμα ασφάλεια, οι οποίες ίσως υπάρχουν ήδη απαντημένες αλλα ζητώ συγγνώμη, απο το τόσο ψάξιμο (τρία topics, ένας σκασμός σελίδες) έχω πλέον πονοκέφαλο. 
Οι πληροφορίες που έχω λάβει ως ώρας είναι χρυσός αλλα έχω κολλήσει στο θέμα πόρτας. 
Έχουμε σπίτι στην Αθήνα -κέντρο- ωπου μετακομίζω τώρα και με ενδιαφέρει να ασφαλίσω με μια έξυπνη επιλογή το σπίτι. Τώρα έχει μια πόρτα πολύ απλή με 2 κλειδαριές, η μία είναι cisa με πλακέ κλειδί (άν το λέω σωστά) των 15-20 ευρώ και η 2η είναι πάλι cisa με κλειδί χρηματοκιβωτίου που απ ό,τι έχω καταλάβει απ αυτά που συμβουλεύετε εδώ, ανοίγει για πλάκα. 
-Σκέφτομαι λοιπόν να αλλάξω πόρτα και να βάλω τον συνδιασμό που έχετε προτείνει τις περισσότερες φορές εδώ - καλή κλειδαριά, καλό κύλινδρο (έχω στον νού μου Mauer NW4 ή 5) και ένα καλό defender. 
Το θέμα είναι οτι δεν έχω ιδέα τις διαστάσεις (βλέπω πχ ο mauer υπάρχει σε διάφορες διαστάσεις). Επίσης, μπορώ να το κάνω σε παλιά ξύλινη πόρτα ή ο συγκεκριμένος συνδιασμός αναφέρεται μόνο σε πόρτες ασφαλείας; 
Απο πόρτες πάλι δεν έχω την παραμικρή ιδέα, όσο ψάχνω τόσο χάνομαι. Είχα δεί κάποιες με 350-400 ευρώ απο MDF που υποθέτω οτι δεν είναι καλές. 
Δώστε τα φώτα σας γιατι απο κλειδαριές και κυλίνδρους έμαθα απίστευτα πολλά πράγματα απο εδώ, απο πόρτες ακόμα είμαι εντελώς άσχετος...
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Doublelift είπε

Καλημέρα σε όλους σας. Χρειάζομαι κάποιες πληροφορίες όσο αφορά το θέμα ασφάλεια, οι οποίες ίσως υπάρχουν ήδη απαντημένες αλλα ζητώ συγγνώμη, απο το τόσο ψάξιμο (τρία topics, ένας σκασμός σελίδες) έχω πλέον πονοκέφαλο. 
Οι πληροφορίες που έχω λάβει ως ώρας είναι χρυσός αλλα έχω κολλήσει στο θέμα πόρτας. 
Έχουμε σπίτι στην Αθήνα -κέντρο- ωπου μετακομίζω τώρα και με ενδιαφέρει να ασφαλίσω με μια έξυπνη επιλογή το σπίτι. Τώρα έχει μια πόρτα πολύ απλή με 2 κλειδαριές, η μία είναι cisa με πλακέ κλειδί (άν το λέω σωστά) των 15-20 ευρώ και η 2η είναι πάλι cisa με κλειδί χρηματοκιβωτίου που απ ό,τι έχω καταλάβει απ αυτά που συμβουλεύετε εδώ, ανοίγει για πλάκα. 
-Σκέφτομαι λοιπόν να αλλάξω πόρτα και να βάλω τον συνδιασμό που έχετε προτείνει τις περισσότερες φορές εδώ - καλή κλειδαριά, καλό κύλινδρο (έχω στον νού μου Mauer NW4 ή 5) και ένα καλό defender. 
Το θέμα είναι οτι δεν έχω ιδέα τις διαστάσεις (βλέπω πχ ο mauer υπάρχει σε διάφορες διαστάσεις). Επίσης, μπορώ να το κάνω σε παλιά ξύλινη πόρτα ή ο συγκεκριμένος συνδιασμός αναφέρεται μόνο σε πόρτες ασφαλείας; 
Απο πόρτες πάλι δεν έχω την παραμικρή ιδέα, όσο ψάχνω τόσο χάνομαι. Είχα δεί κάποιες με 350-400 ευρώ απο MDF που υποθέτω οτι δεν είναι καλές. 
Δώστε τα φώτα σας γιατι απο κλειδαριές και κυλίνδρους έμαθα απίστευτα πολλά πράγματα απο εδώ, απο πόρτες ακόμα είμαι εντελώς άσχετος...
 

Καλημέρα.
 

Συνηθέστερη διάσταση κυλίνδρου για ξύλινη πόρτα = 60mm (30-30)

Συνηθέστερη διάσταση κυλίνδρου για πόρτα ασφαλείας = 80mm (30-50)


Μπορείς να βάλεις κύλινδρο και defender ή ακόμα και την Omega Exagono στην ξύλινη πόρτα. Απλά συνήθως δεν προτείνονται τέτοιες λύσεις όταν έχουμε απλή ξύλινη πόρτα, γιατί αυτές ανοίγουν σχετικά εύκολα με λοστό πχ. Οπότε έχεις την σούπερ κλειδαριά αλλά η πόρτα μπορεί να ανοίξει με βίαιο τρόπο, σχετικά γρήγορα. Ενώ μία πόρτα ασφαλείας δεν σπάει, στρεβλώνεται. Κι αυτό όχι πολύ εύκολα, ακόμα κι αν μιλάμε για φθηνές πόρτες των 500€. Άρα έχει νόημα να μπει καλή κλειδαριά σε πόρτα ασφαλείας.

Βέβαια, και το σπάσιμο της ξύλινης πόρτας δεν θα έλεγα ότι είναι και τόσο συχνό φαινόμενο. Οπότε μπορείς κι εκεί να βάλεις καλή κλειδαριά, απλά δεν θα έχει τόσο νόημα όσο σε πόρτα ασφαλείας. Καταλαβαίνεις τη λογική νομίζω..

Όσον αφορά τις πόρτες ασφαλείας...αυτές των 400~500€, δεν έχουν κάτι να δεις. Είναι "του κιλού" που λέμε. Εκεί το καλύτερο που μπορείς να κάνεις, είναι να προσπαθήσεις να πείσεις τον πορτά να σου βάλει καλή γραναζωτή κλειδαριά κυλίνδρου και μετά να αλλάξεις μόνο τον κύλινδρο με έναν πολύ καλύτερο. Αυτή η λύση κοστίζει περίπου 600~700€. Στα ίδια χρήματα, πιθανώς να βρεις πάλι πόρτα απλής θωράκισης αλλά με κλειδαριά Omega Plus. Πολύ καλή επιλογή κι αυτή.

Μετά, στα 800€ και πάνω, συναντάς πόρτες πιο προσεγμένες και με έμφαση στη θωράκιση. 

Ενδεικτικά:

  • Στα 600~700€ μπορείς να πάρεις απλή πόρτα ασφαλείας ("του κιλού") αλλά με καλή κλειδαριά. 
  • Στα 800~1000€ μπορείς και να έχεις καλή κλειδαριά αλλά και καλή θωράκιση. Άρα συνολικά μία αρκετά καλή πόρτα.
  • Στα 1100€ και πάνω, πας σε πόρτες με πολύ δυνατή θωράκιση και κλειδαριά, που όμως είναι υπερβολή για τον μέσο καταναλωτή.

 

Θέλει όμως προσοχή ακόμη και στις ακριβές των 800€ και πάνω, γιατί υπάρχουν πολλοί πορτάδες που πουλάνε πόρτες με καλή θωράκιση και κλειδαριά, αλλά βάζουν defender και κυλίνδρους χαμηλής αξίας. 


Κλείνοντας...αν μείνεις με την ξύλινη, το λιγότερο που μπορείς να κάνεις είναι να αλλάξεις τον κύλινδρο με ένα μέτριο/καλό (πχ AGB 9000) με έως 40~50€. Άντε να βάλεις κι ένα defender. Μέχρι εκεί. 

Αν θες να βάλεις πόρτα ασφαλείας, μας λες μέχρι πόσα μπορείς να δώσεις (στο περίπου) για να σου πούμε τι επιλογές υπάρχουν.

Επεξ/σία από swayback
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...