Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερώτηση κρίσεως. Όταν κλειδώνω το σπίτι από μέσα, μπορώ να αφήνω το κλειδί πάνω στην κλειδαριά ή όχι;

1. Πόρτα ασφαλείας με omega plus

2. Πόρτα ασφαλείας με EVVA ICS κύλινδρο και defender. 

 

Ρωτάω γιατί πριν χρόνια είχα ακούσει πως δεν πρέπει να αφήνουμε το κλειδί πάνω, μπορούν να μας διαρρήξουν πιο εύκολα έτσι. Ισχύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, swayback είπε

Καλημέρα.
 

Συνηθέστερη διάσταση κυλίνδρου για ξύλινη πόρτα = 60mm (30-30)

Συνηθέστερη διάσταση κυλίνδρου για πόρτα ασφαλείας = 80mm (30-50)


Μπορείς να βάλεις κύλινδρο και defender ή ακόμα και την Omega Exagono στην ξύλινη πόρτα. Απλά συνήθως δεν προτείνονται τέτοιες λύσεις όταν έχουμε απλή ξύλινη πόρτα, γιατί αυτές ανοίγουν σχετικά εύκολα με λοστό πχ. Οπότε έχεις την σούπερ κλειδαριά αλλά η πόρτα μπορεί να ανοίξει με βίαιο τρόπο, σχετικά γρήγορα. Ενώ μία πόρτα ασφαλείας δεν σπάει, στρεβλώνεται. Κι αυτό όχι πολύ εύκολα, ακόμα κι αν μιλάμε για φθηνές πόρτες των 500€. Άρα έχει νόημα να μπει καλή κλειδαριά σε πόρτα ασφαλείας.

Βέβαια, και το σπάσιμο της ξύλινης πόρτας δεν θα έλεγα ότι είναι και τόσο συχνό φαινόμενο. Οπότε μπορείς κι εκεί να βάλεις καλή κλειδαριά, απλά δεν θα έχει τόσο νόημα όσο σε πόρτα ασφαλείας. Καταλαβαίνεις τη λογική νομίζω..

Όσον αφορά τις πόρτες ασφαλείας...αυτές των 400~500€, δεν έχουν κάτι να δεις. Είναι "του κιλού" που λέμε. Εκεί το καλύτερο που μπορείς να κάνεις, είναι να προσπαθήσεις να πείσεις τον πορτά να σου βάλει καλή γραναζωτή κλειδαριά κυλίνδρου και μετά να αλλάξεις μόνο τον κύλινδρο με έναν πολύ καλύτερο. Αυτή η λύση κοστίζει περίπου 600~700€. Στα ίδια χρήματα, πιθανώς να βρεις πάλι πόρτα απλής θωράκισης αλλά με κλειδαριά Omega Plus. Πολύ καλή επιλογή κι αυτή.

Μετά, στα 800€ και πάνω, συναντάς πόρτες πιο προσεγμένες και με έμφαση στη θωράκιση. 

Ενδεικτικά:

  • Στα 600~700€ μπορείς να πάρεις απλή πόρτα ασφαλείας ("του κιλού") αλλά με καλή κλειδαριά. 
  • Στα 800~1000€ μπορείς και να έχεις καλή κλειδαριά αλλά και καλή θωράκιση. Άρα συνολικά μία αρκετά καλή πόρτα.
  • Στα 1100€ και πάνω, πας σε πόρτες με πολύ δυνατή θωράκιση και κλειδαριά, που όμως είναι υπερβολή για τον μέσο καταναλωτή.

Θέλει όμως προσοχή ακόμη και στις ακριβές των 800€ και πάνω, γιατί υπάρχουν πολλοί πορτάδες που πουλάνε πόρτες με καλή θωράκιση και κλειδαριά, αλλά βάζουν defender και κυλίνδρους χαμηλής αξίας. 


Κλείνοντας...αν μείνεις με την ξύλινη, το λιγότερο που μπορείς να κάνεις είναι να αλλάξεις τον κύλινδρο με ένα μέτριο/καλό (πχ AGB 9000) με έως 40~50€. Άντε να βάλεις κι ένα defender. Μέχρι εκεί. 

Αν θες να βάλεις πόρτα ασφαλείας, μας λες μέχρι πόσα μπορείς να δώσεις (στο περίπου) για να σου πούμε τι επιλογές υπάρχουν.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σας, είστε πολύ κατατοπιστικός, το ποσό που διαθέτω είναι (το πάρα πολύ) 900 ευρώ. Πιστεύω με αυτό το ποσό πετυχαίνω έναν καλό συνδιασμό πόρτας και κλειδαριών.

Οι απορίες μου είναι,

1)Μπορώ να βάλω σκέτη την πόρτα και να την "ντύσω" με κλειδαριές και περιφερειακά της αρεσκείας μου ή έρχονται όλες φίξ με δικές τους κλειδαριές, κυλίνδρους, defenders και θα πρέπει να τα αλλάξω μετά άν θέλω; -Άν τα έχω αγορασμένα απο πρίν, μπορώ να τους πώ να βάλουν τα δικά μου;
2)Η καλή τοποθέτηση με ενδιαφέρει ή είναι παντού το ίδιο; Μπορεί να πάει κάτι λάθος άμα κάνουν κακή τοποθέτηση; 
3)Τα περιφερειακά πορτών ασφαλείας είναι τύπου universal; (μπαίνουν όλα σε όλες τις πόρτες ασφαλείας;)
4)Μια πόρτα ασφαλείας με δύο κλειδαριές φαντάζομαι θα κοστίσει παραπάνω ή είναι το ίδιο με τις "μονές"; 

Μένω στον 4ο όροφο,  ίσως να είναι υπερβολή τα χρήματα που ανέφερα εκτός και άν ο όροφος δεν παίζει κανέναν ρόλο. 
Ωστόσο απο βδομάδα έχω σημειώσει κάποια καταστήματα με πόρτες στην Αθήνα για να πάρω πληροφορίες άν και δεν εμπιστεύομαι εντελώς τα λεγόμενά τους διότι με σκοπό την πώληση πολλά ωραία λέγονται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Doublelift είπε

Καλημέρα σε όλους σας. Χρειάζομαι κάποιες πληροφορίες όσο αφορά το θέμα ασφάλεια, οι οποίες ίσως υπάρχουν ήδη απαντημένες αλλα ζητώ συγγνώμη, απο το τόσο ψάξιμο (τρία topics, ένας σκασμός σελίδες) έχω πλέον πονοκέφαλο. 
Οι πληροφορίες που έχω λάβει ως ώρας είναι χρυσός αλλα έχω κολλήσει στο θέμα πόρτας. 
Έχουμε σπίτι στην Αθήνα -κέντρο- ωπου μετακομίζω τώρα και με ενδιαφέρει να ασφαλίσω με μια έξυπνη επιλογή το σπίτι. Τώρα έχει μια πόρτα πολύ απλή με 2 κλειδαριές, η μία είναι cisa με πλακέ κλειδί (άν το λέω σωστά) των 15-20 ευρώ και η 2η είναι πάλι cisa με κλειδί χρηματοκιβωτίου που απ ό,τι έχω καταλάβει απ αυτά που συμβουλεύετε εδώ, ανοίγει για πλάκα. 
-Σκέφτομαι λοιπόν να αλλάξω πόρτα και να βάλω τον συνδιασμό που έχετε προτείνει τις περισσότερες φορές εδώ - καλή κλειδαριά, καλό κύλινδρο (έχω στον νού μου Mauer NW4 ή 5) και ένα καλό defender. 
Το θέμα είναι οτι δεν έχω ιδέα τις διαστάσεις (βλέπω πχ ο mauer υπάρχει σε διάφορες διαστάσεις). Επίσης, μπορώ να το κάνω σε παλιά ξύλινη πόρτα ή ο συγκεκριμένος συνδιασμός αναφέρεται μόνο σε πόρτες ασφαλείας; 
Απο πόρτες πάλι δεν έχω την παραμικρή ιδέα, όσο ψάχνω τόσο χάνομαι. Είχα δεί κάποιες με 350-400 ευρώ απο MDF που υποθέτω οτι δεν είναι καλές. 
Δώστε τα φώτα σας γιατι απο κλειδαριές και κυλίνδρους έμαθα απίστευτα πολλά πράγματα απο εδώ, απο πόρτες ακόμα είμαι εντελώς άσχετος...
 

πεταμενα λεφτα..ενισχυσε τις σκεψεις σου για αλλαγη πορτας !

8 ώρες πριν, thewizard.mac είπε

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα και εγώ να κάνω μια ερώτηση. Θέλουμε να αλλάξουμε στην πολυκατοικία τη κεντρική εισοδο με πόρτα ασφαλείας. Από διάφορες προσφορές που πήρα έχω ψιλοκαταληξει. Μου προτείνει αφαλό securemme k22 και diamond k3. Για κάτι οικονομικό εννοείται.  Ποια είναι η γνώμη σας; 

θα βαλετε στην εισοδο κυλινδρο που τα κλειδια του κοστιζουν 8€++ και τελικα αυτος ο κυλινδρος θα ειναι και μαπα ; ; ; 

4 ώρες πριν, Dante80 είπε

Ερώτηση κρίσεως. Όταν κλειδώνω το σπίτι από μέσα, μπορώ να αφήνω το κλειδί πάνω στην κλειδαριά ή όχι;

1. Πόρτα ασφαλείας με omega plus

2. Πόρτα ασφαλείας με EVVA ICS κύλινδρο και defender. 

Ρωτάω γιατί πριν χρόνια είχα ακούσει πως δεν πρέπει να αφήνουμε το κλειδί πάνω, μπορούν να μας διαρρήξουν πιο εύκολα έτσι. Ισχύει;

αν δεν εχεις ματακι, μπορεις να τα αφηνεις επανω. εαν εχεις, τοτε καλο θα ηταν να τα ακουμπας / κρεμας καπου παραδιπλα.

3 ώρες πριν, Doublelift είπε

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σας, είστε πολύ κατατοπιστικός, το ποσό που διαθέτω είναι (το πάρα πολύ) 900 ευρώ. Πιστεύω με αυτό το ποσό πετυχαίνω έναν καλό συνδιασμό πόρτας και κλειδαριών.

Οι απορίες μου είναι,

1)Μπορώ να βάλω σκέτη την πόρτα και να την "ντύσω" με κλειδαριές και περιφερειακά της αρεσκείας μου ή έρχονται όλες φίξ με δικές τους κλειδαριές, κυλίνδρους, defenders και θα πρέπει να τα αλλάξω μετά άν θέλω; -Άν τα έχω αγορασμένα απο πρίν, μπορώ να τους πώ να βάλουν τα δικά μου;
2)Η καλή τοποθέτηση με ενδιαφέρει ή είναι παντού το ίδιο; Μπορεί να πάει κάτι λάθος άμα κάνουν κακή τοποθέτηση; 
3)Τα περιφερειακά πορτών ασφαλείας είναι τύπου universal; (μπαίνουν όλα σε όλες τις πόρτες ασφαλείας;)
4)Μια πόρτα ασφαλείας με δύο κλειδαριές φαντάζομαι θα κοστίσει παραπάνω ή είναι το ίδιο με τις "μονές"; 

Μένω στον 4ο όροφο,  ίσως να είναι υπερβολή τα χρήματα που ανέφερα εκτός και άν ο όροφος δεν παίζει κανέναν ρόλο. 
Ωστόσο απο βδομάδα έχω σημειώσει κάποια καταστήματα με πόρτες στην Αθήνα για να πάρω πληροφορίες άν και δεν εμπιστεύομαι εντελώς τα λεγόμενά τους διότι με σκοπό την πώληση πολλά ωραία λέγονται. 

ψαξε για μια πορτα με 600€ τελικη τιμη και μετα /αν θελεις/ακολουθεις το δρομο που εχουμε δειξει.

επισης, πρωτα παρε την πορτα και υστερα αυτα που θελεις να βαλεις.

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Doublelift είπε

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σας, είστε πολύ κατατοπιστικός, το ποσό που διαθέτω είναι (το πάρα πολύ) 900 ευρώ. Πιστεύω με αυτό το ποσό πετυχαίνω έναν καλό συνδιασμό πόρτας και κλειδαριών.

Οι απορίες μου είναι,

1)Μπορώ να βάλω σκέτη την πόρτα και να την "ντύσω" με κλειδαριές και περιφερειακά της αρεσκείας μου ή έρχονται όλες φίξ με δικές τους κλειδαριές, κυλίνδρους, defenders και θα πρέπει να τα αλλάξω μετά άν θέλω; -Άν τα έχω αγορασμένα απο πρίν, μπορώ να τους πώ να βάλουν τα δικά μου;
2)Η καλή τοποθέτηση με ενδιαφέρει ή είναι παντού το ίδιο; Μπορεί να πάει κάτι λάθος άμα κάνουν κακή τοποθέτηση; 
3)Τα περιφερειακά πορτών ασφαλείας είναι τύπου universal; (μπαίνουν όλα σε όλες τις πόρτες ασφαλείας;)
4)Μια πόρτα ασφαλείας με δύο κλειδαριές φαντάζομαι θα κοστίσει παραπάνω ή είναι το ίδιο με τις "μονές"; 

Μένω στον 4ο όροφο,  ίσως να είναι υπερβολή τα χρήματα που ανέφερα εκτός και άν ο όροφος δεν παίζει κανέναν ρόλο. 
Ωστόσο απο βδομάδα έχω σημειώσει κάποια καταστήματα με πόρτες στην Αθήνα για να πάρω πληροφορίες άν και δεν εμπιστεύομαι εντελώς τα λεγόμενά τους διότι με σκοπό την πώληση πολλά ωραία λέγονται. 

1. Πιθανώς κάποιος πορτάς να το δεχτεί (σπάνιο) αλλά θα μπλέξεις μετά. Καλύτερα πάρε την πόρτα έτοιμη και μετά άλλαξε μόνο τον κύλινδρο και θα είσαι οκ. Υπάρχουν και κάποιοι πορτάδες που έχω ακούσει ότι δέχονται να βάλουν αυτά που θες εσύ, αλλά δεν μπορώ να τους αναφέρω εδώ.

2. Πρώτα δίνουμε έμφαση στην κλειδαριά και μετά στην θωράκιση και στην τοποθέτηση. Αυτό γιατί σπάνια "χτυπάνε" την πόρτα. Σχεδόν πάντα με την κλειδαριά ασχολούνται. Ναι, υπάρχει ένας που δίνει έμφαση στην τοποθέτηση, απλά λέω ότι δεν είναι και τόσο πολύ σημαντικό όσο η επιλογή της κλειδαριάς.

3. Περίπου. Ο κατασκευαστής/πορτάς, όταν φτιάχνει την πόρτα την τρυπάει κατάλληλα για να δεχτεί κάποιον συγκεκριμένο τύπο κλειδαριάς ασφαλείας. Οπότε μπορείς να βάλεις συγκεκριμένο τύπο κλειδαριάς (υπάρχει ποικιλία σε κάθε τύπο συνήθως), αλλά (σχεδόν) όποιο defender και κύλινδρο θες.

 

Αν θες να πάρεις μία έτοιμη πόρτα και απλά να αλλάξεις μετά τον κύλινδρο (το πιο εύκολο), δες για πόρτα ασφαλείας ATROS για παράδειγμα. Καλύτερη του μέσου όρου, απλά μας τα χαλάει λίγο με το απλό defender που έχει και δεν μπορείς να το αλλάξεις. Αλλά αν δεν θες να μπλεκεις πολύ, είναι καλή επιλογή θα έλεγα. Της βάζεις έναν πολύ καλό κύλινδρο και είναι οκ.

Διαφορετικά, αν θες να έχει και καλό defender η πόρτα, πας στους άλλους πορτάδες που είπα πιο πάνω, που είναι πιο ευέλικτοι.

 

Στα 900€, λίγο δύσκολα να έχεις και καλή θωράκιση και καλό σετ κλειδαριάς. Σε αυτά τα λεφτά, πιο πιθανό είναι να βρεις μία πόρτα μέχρι 700~750€ και μετά να βάλεις έναν πολύ καλό κύλινδρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα, 

ειμαι ελαφρως εκτος θεματος,

αλλαξα πορτα και εβαλα ασφαλειας, αλλα λογω οτι ειναι παλια η πολυκατοικια το τρεχον κουδουνι ειναι οφφ οποτε κολλησα ενα απεξω με καμερα

και ειναι σουπερ.

Το θεμα ειναι οτι δεν εχω πως να βαλω επωνυμο - ονομα, και το θεωρω γυφτια και τελειως ακομψο να κωτσαρω ενα αυτοκολητο.

Θα ηθελα καποια θηκη, οπου να την κολλησω κατω απο το κουδουνι και ο Χ ενοικος να μπαινοβγαζει οταν χρειαζεται με ενα χαρτι ονομα - επωνυμο.

Υπαρχει καμια λυση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Doublelift είπε

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντησή σας, είστε πολύ κατατοπιστικός, το ποσό που διαθέτω είναι (το πάρα πολύ) 900 ευρώ. Πιστεύω με αυτό το ποσό πετυχαίνω έναν καλό συνδιασμό πόρτας και κλειδαριών.

Οι απορίες μου είναι,

1)Μπορώ να βάλω σκέτη την πόρτα και να την "ντύσω" με κλειδαριές και περιφερειακά της αρεσκείας μου ή έρχονται όλες φίξ με δικές τους κλειδαριές, κυλίνδρους, defenders και θα πρέπει να τα αλλάξω μετά άν θέλω; -Άν τα έχω αγορασμένα απο πρίν, μπορώ να τους πώ να βάλουν τα δικά μου;
2)Η καλή τοποθέτηση με ενδιαφέρει ή είναι παντού το ίδιο; Μπορεί να πάει κάτι λάθος άμα κάνουν κακή τοποθέτηση; 
3)Τα περιφερειακά πορτών ασφαλείας είναι τύπου universal; (μπαίνουν όλα σε όλες τις πόρτες ασφαλείας;)
4)Μια πόρτα ασφαλείας με δύο κλειδαριές φαντάζομαι θα κοστίσει παραπάνω ή είναι το ίδιο με τις "μονές"; 

Μένω στον 4ο όροφο,  ίσως να είναι υπερβολή τα χρήματα που ανέφερα εκτός και άν ο όροφος δεν παίζει κανέναν ρόλο. 
Ωστόσο απο βδομάδα έχω σημειώσει κάποια καταστήματα με πόρτες στην Αθήνα για να πάρω πληροφορίες άν και δεν εμπιστεύομαι εντελώς τα λεγόμενά τους διότι με σκοπό την πώληση πολλά ωραία λέγονται. 

Συμφωνώ με τον @swayback. Με τα δεδομένα που μας παρουσιάζεις, η Atros είναι πολύ καλή επιλογή. Επίσης, για να έχεις μια ακόμα επιλογή θα πρόσθετα και εγώ την επιλογή της Armor(αναζήτησε το συγκεκριμένο μοντέλο στο γοογλε και θα δεις ποια εταιρεία την έχει). Πρέπει να είναι πιο τσιμπημενη από την Atros, είχα διαβάσει για 750€ χωρίς το φπα, αλλά μάλλον σου δίνουν πιο πολλές επιλογές σε κυλίνδρους/defender. Πιστεύω με λίγα παζάρια ίσως με 900€ κάνεις την δουλειά σου.

14 ώρες πριν, mclein² είπε

Πολυ σοβαρη κινηση η συνεργασια του σιπιερε με το αμπλόι γκρουπ -->

2.jpg

Για τι ακριβώς συνεργασία μιλάμε? 

Εγώ το μόνο που βρήκα είναι αυτό..

Αλλά είναι παλιά συνεργασία (6+ χρόνια) και είναι πανάκριβο..

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, pintourikio είπε

Για τι ακριβώς συνεργασία μιλάμε? 

ερχονται κι αλλα...

1 ώρα πριν, swayback είπε

1. Πιθανώς κάποιος πορτάς να το δεχτεί (σπάνιο) αλλά θα μπλέξεις μετά. Καλύτερα πάρε την πόρτα έτοιμη και μετά άλλαξε μόνο τον κύλινδρο και θα είσαι οκ. Υπάρχουν και κάποιοι πορτάδες που έχω ακούσει ότι δέχονται να βάλουν αυτά που θες εσύ, αλλά δεν μπορώ να τους αναφέρω εδώ.

2. Πρώτα δίνουμε έμφαση στην κλειδαριά και μετά στην θωράκιση και στην τοποθέτηση. Αυτό γιατί σπάνια "χτυπάνε" την πόρτα. Σχεδόν πάντα με την κλειδαριά ασχολούνται. Ναι, υπάρχει ένας που δίνει έμφαση στην τοποθέτηση, απλά λέω ότι δεν είναι και τόσο πολύ σημαντικό όσο η επιλογή της κλειδαριάς.

3. Περίπου. Ο κατασκευαστής/πορτάς, όταν φτιάχνει την πόρτα την τρυπάει κατάλληλα για να δεχτεί κάποιον συγκεκριμένο τύπο κλειδαριάς ασφαλείας. Οπότε μπορείς να βάλεις συγκεκριμένο τύπο κλειδαριάς (υπάρχει ποικιλία σε κάθε τύπο συνήθως), αλλά (σχεδόν) όποιο defender και κύλινδρο θες.

Αν θες να πάρεις μία έτοιμη πόρτα και απλά να αλλάξεις μετά τον κύλινδρο (το πιο εύκολο), δες για πόρτα ασφαλείας ATROS για παράδειγμα. Καλύτερη του μέσου όρου, απλά μας τα χαλάει λίγο με το απλό defender που έχει και δεν μπορείς να το αλλάξεις. Αλλά αν δεν θες να μπλεκεις πολύ, είναι καλή επιλογή θα έλεγα. Της βάζεις έναν πολύ καλό κύλινδρο και είναι οκ.

Διαφορετικά, αν θες να έχει και καλό defender η πόρτα, πας στους άλλους πορτάδες που είπα πιο πάνω, που είναι πιο ευέλικτοι.

Στα 900€, λίγο δύσκολα να έχεις και καλή θωράκιση και καλό σετ κλειδαριάς. Σε αυτά τα λεφτά, πιο πιθανό είναι να βρεις μία πόρτα μέχρι 700~750€ και μετά να βάλεις έναν πολύ καλό κύλινδρο.

θα μπορουσε να δει και πορτες dierre που ειναι μαλλον πιο ομορφες..

αλλαζουν και defender ανθρωπινα & κυλινδρο οποιασδηποτε διαστασης..

Επεξ/σία από mclein²
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Για πιο ακριβους αφαλους μου προτεινε r6 iseo και cisa astral tekno. Είναι καποιος απο αυτους πιο αξιολογος;

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, thewizard.mac είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Για πιο ακριβους αφαλους μου προτεινε r6 iseo και cisa astral tekno. Είναι καποιος απο αυτους πιο αξιολογος;

Νοπ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, thewizard.mac είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Για πιο ακριβους αφαλους μου προτεινε r6 iseo και cisa astral tekno. Είναι καποιος απο αυτους πιο αξιολογος;

Δυστυχώς όλοι αυτοί που σας πρότειναν, είναι κακές επιλογές καθώς έχουμε κρούσματα καθημερινά και μάλιστα πολλά. Τραγικό το ότι παρουσίασε τον Iseo R6 ως καλύτερο. Είναι κρίμα.


Γενικά προσπαθήστε να αποφύγετε:

Iseo R6

Iseo R6 Plus

Cisa Asix

Cisa Asix Pro

Cisa Astral Tekno

Cisa Astral Tekno Pro

Securemme K2

Securemme K22

Diamond K3

Mg X8

Moia

Mauer Red Line Elite 2

Abus D6

 

Όλοι οι παραπάνω είναι κύλινδροι απλού έως μέτριου επιπέδου ασφαλείας, που όμως έχουν τοποθετηθεί σε χιλιάδες πόρτες. Και πλέον παραβιάζονται χωρίς ζημιά. Γι αυτούς τους λόγους είναι κακές επιλογές.

 

Είναι ελάχιστες πλέον οι "καλές" επιλογές που μένουν και προτείνονται για κεντρική είσοδο πολυκατοικίας, πριν πάμε σε καλούς κυλίνδρους οι οποίοι έχουν ακριβά αντίγραφα κλειδιών και τα οποία βγαίνουν μόνο παρουσία της κάρτας ιδιοκτησίας.

 

Αν θέλετε να μπορείτε να βγάζετε αντίγραφα κλειδιών εύκολα, τότε προτείνω Cisa Astral S. Μην φανταστείς ότι είναι καλύτερος του Cisa Astral Tekno, απλά το καλό είναι ότι δεν έχει τοποθετηθεί σε τόσες πολλές πόρτες όσοι οι άλλοι.

Υπάρχει και ο AGB 9000 που είναι αρκετά καλύτερος των παραπάνω, αλλά είναι επίφοβο να υπάρξουν προβλήματα αν βγουν αντίγραφα κλειδιών από κακό επαγγελματία.

 

Βέβαια, αν η πόρτα δεν έχει αυτόματο κλείδωμα ή κάποια πατέντα που να εμποδίζει/δυσκολεύει το τράβηγμα της γλώσσας της κλειδαριάς με πλαστικές κάρτες, σύρματα κλπ, ε, δεν έχει και πολύ σημασία ο κύλινδρος μετά.

Επεξ/σία από swayback
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thewizard.mac είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Για πιο ακριβους αφαλους μου προτεινε r6 iseo και cisa astral tekno. Είναι καποιος απο αυτους πιο αξιολογος; 

 

17 λεπτά πριν, swayback είπε

Βέβαια, αν η πόρτα δεν έχει αυτόματο κλείδωμα ή κάποια πατέντα που να εμποδίζει/δυσκολεύει το τράβηγμα της γλώσσας της κλειδαριάς με πλαστικές κάρτες, σύρματα κλπ, ε, δεν έχει και πολύ σημασία ο κύλινδρος μετά.

Αυτό ήθελα να αναφέρω και εγώ.. αν είναι λιγα τα διαμερίσματα της πολυκατοικίας και κλειδώνουν συνέχεια, οκ έχει νόημα ο κύλινδρος. Αν δεν κλειδώνει με κάποιο τρόπο η πόρτα, δεν χρειάζεται να συζητάμε για τον κύλινδρο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, mclein² είπε

αν δεν εχεις ματακι, μπορεις να τα αφηνεις επανω. εαν εχεις, τοτε καλο θα ηταν να τα ακουμπας / κρεμας καπου παραδιπλα.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το ματάκι τι ρόλο παίζει όσον αφορά τα κλειδιά πάνω στην πόρτα;

Επεξ/σία από Dante80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dante80 είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το ματάκι τι ρόλο παίζει όσον αφορά τα κλειδιά πάνω στην πόρτα;

Φαντάζομαι, αφαιρούν το ματάκι και με κάποιο εργαλείο/πατέντα στρέφουν τα κλειδιά...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έλαβα την πρώτη προσφορά για ντύσιμο της πορτας εισόδου laminate χωρίς σχέδιο εσωτερικά,αλουμίνιο με ενα απλο κλασικό σχέδιο εξωτερικά σε απαλό γκρί με τους λαμπάδες.

400 ευρώ+ φπα και 150 ευρώ ο μάστορας για την τοποθέτηση,(τόσα ζήτησε) σύνολο χοντρικά 650 ευρώ....

Οσον αφορά κλειδαριά omega plus +defender +κυπρί μου είπανε 270 ευρώ + 100 ο μάστορας για τοποθέτηση... 

Τα φώτα τον ειδικών καλοδεχούμενα, λογικές οι τιμές ή όχι?

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, ahill2 είπε

Λοιπόν έλαβα την πρώτη προσφορά για ντύσιμο της πορτας εισόδου laminate χωρίς σχέδιο εσωτερικά,αλουμίνιο με ενα απλο κλασικό σχέδιο εξωτερικά σε απαλό γκρί με τους λαμπάδες.

400 ευρώ+ φπα και 150 ευρώ ο μάστορας για την τοποθέτηση,(τόσα ζήτησε) σύνολο χοντρικά 650 ευρώ....

Οσον αφορά κλειδαριά omega plus +defender +κυπρί μου είπανε 270 ευρώ + 100 ο μάστορας για τοποθέτηση... 

Τα φώτα τον ειδικών καλοδεχούμενα, λογικές οι τιμές ή όχι?

Η ίδια εταιρεία θα βάλει και τα 2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...