Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 ώρες πριν, thewizard.mac είπε

Καταλαβα. Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια ολους. Επειδη πριν λιγες μερες ανακαλυψα τις συζητησεις σας θελω να σας κανω και μια ερωτηση για την πορτα του διαμερισματος μου. Ειναι μαρκας σιαμο και αλλαξα την κλειδαρια που ηταν χρηματοκιβωτιου. Το θεμα ειναι οτι απο το καταστημα του σιαμο μου ειχαν προτεινει st8, mottura champion και keso8000. Εγω δεν ειχα θεμα με την τιμη (50 ευρω παραπανω) και σκεφτομουν για κεσο λογω του οτι ηταν πιο καινουριος, οπως με ενημερωσαν, αλλα απο το καταστημα ορκιζονταν οτι ειναι ολοι ιδιοι και να βαλω τον πιο φτηνο δηλαδη τον st8. Εκανα λαθος λετε; Και γιατι επεμεναν απο το μαγαζι; Να φευγει το αποθεμα; 😅

 

19 ώρες πριν, thewizard.mac είπε

Καταλαβα. Ευχαριστω!

επειδη γραψαμε & γραφουμε διαφορα, προς το παρον και στο κοντινο μελλον δεν κινδυνευεις κ εννοειται οτι ο κυλινδρος δεν ειναι σκουπιδι.

ισως θα επρεπε να κοστιζει διαφορετικα. ισως θα επρεπε να πωλειται ως μεση λυση/κατηγορια αλλα επαναλαμβανω, δεν ειναι για πεταμα. 

ουτε μπορει καποιος να τον χαρακτηρισει δραματικη επιλογη. ουτε να συγκριθει με asix, k2, k3, k22, iseo r6, r7 και παει λεγοντας.

ειναι ενας καλος κυλινδρος αλλα πολυ ακριβος λογω κλειστου κλαμπ πωλητων.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπήκε σήμερα η πόρτα 

Η τοποθέτηση μου φαίνεται πολύ καλή 

Κλειδαριά μπήκε η mottura και κύλινδρος ο keso8000, που ήρθε με 5 κλειδιά

Υπάρχει τίποτα που πρέπει να ξέρω για τον κύλινδρο? Όλα τα κλειδιά μου φαίνονται ίδια. Δεν κάνουν κάνα κόλπο όμως αλλά που έχω διαβάσει εδώ εε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πώ οτι σας ευχαριστώ πολύ @swayback @mclein² @pintourikio για τις πολύ χρήσιμες συμβουλές που μου δώσατε/δίνετε και όλους τους υπόλοιπους που μας συμβουλεύουν. 
Σκέφτομαι όταν ανέβω να μείνω στο σπίτι και σε μικρό διάστημα να κάνω την έρευνα αγοράς πάνω στις πόρτες που μου προτείνατε.

Ανοίγω μια παρένθεση: η πιστοποίηση αντιδιάρρηξης έχει να μας πεί κάτι ή δεν παίζει τόσο ρόλο; Έχω δεί οτι απο πιστοποίηση βαθμού 3 και πάνω, είμαστε σχετικά καλά που λένε. 

Ελπίζω να καταλήξω σε μια καλή επιλογή. Άν επιθυμείτε και επιτρέπεται απο το forum, μπορείτε να μου στείλετε 2-3 προτάσεις καταστημάτων σε προσωπικό μήνυμα, δέχομαι την όποια γνώμη σας και ξανά, σας ευχαριστώ πολύ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ετσι απο περιεργεια τι κοστος εχει για εναν επαγγελματια μια πορτα ασφαλειας του "κιλου?? Δεν λεω μαζι με το κλασσικο πακετακι securemme πανω. Απλα σαν πορτα. Γιατι μια μεσοπορτα μαζι με τοποθετηση πχ παει στα 200€ και μια ασφαλειας με τοποθετηση πανε 450-500€ μου κανει εντυπωση. Αν εχει εικονα καποιος λεει φυσικα...αντε το πακετακι να το περνει και 50€ λεω εγω???

Επεξ/σία από john_petrucci7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, john_petrucci7 είπε

Ετσι απο περιεργεια τι κοστος εχει για εναν επαγγελματια μια πορτα ασφαλειας του "κιλου?? Δεν λεω μαζι με το κλασσικο πακετακι securemme πανω. Απλα σαν πορτα. Γιατι μια μεσοπορτα μαζι με τοποθετηση πχ παει στα 200€ και μια ασφαλειας με τοποθετηση πανε 450-500€ μου κανει εντυπωση. Αν εχει εικονα καποιος λεει φυσικα...αντε το πακετακι να το περνει και 50€ λεω εγω???

αφου 9/10 αγοραζουν φασον πορτες και απλα χρεωνουν τοποθετηση...τι ψαχνεις να βρεις ; 

αυτο που θες να μαθεις, μπορει να στο απαντησει μονο καποιος που φτιαχνει πορτες. Σιαμος, Μπαλομενος, Βελιας κ μερικοι ακομη που παραγουν τις δικες τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, johnieXoX είπε

Μπήκε σήμερα η πόρτα 

Η τοποθέτηση μου φαίνεται πολύ καλή 

Κλειδαριά μπήκε η mottura και κύλινδρος ο keso8000, που ήρθε με 5 κλειδιά

Υπάρχει τίποτα που πρέπει να ξέρω για τον κύλινδρο? Όλα τα κλειδιά μου φαίνονται ίδια. Δεν κάνουν κάνα κόλπο όμως αλλά που έχω διαβάσει εδώ εε?

Με έχετε λίγο ανησυχήσει.. γέλασε και mclein στο σχόλιο..

να τον αλλάξω τον Keso? τόσο για τα μπάζα είναι?

χμμ... εκτός αν βάλω κάνα ταμπελάκι στην πόρτα "οι πιο πάνω πόρτες έχουν ST8"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, johnieXoX είπε

Με έχετε λίγο ανησυχήσει.. γέλασε και mclein στο σχόλιο..

να τον αλλάξω τον Keso? τόσο για τα μπάζα είναι?

χμμ... εκτός αν βάλω κάνα ταμπελάκι στην πόρτα "οι πιο πάνω πόρτες έχουν ST8"

Είσαι οκ για την ώρα. Μην τον αλλάξεις. 

Αν και όταν αρχίσουν να εμφανίζονται κρούσματα σε 8000, θα μαθευτεί. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, johnieXoX είπε

Με έχετε λίγο ανησυχήσει.. γέλασε και mclein στο σχόλιο..

να τον αλλάξω τον Keso? τόσο για τα μπάζα είναι?

χμμ... εκτός αν βάλω κάνα ταμπελάκι στην πόρτα "οι πιο πάνω πόρτες έχουν ST8"

γελασα γιατι εγραψες για κολπο :D 

μην ανησυχεις. ολα ειναι υπο ελεγχο. να κοιμασαι ησυχος που λενε στο χωριο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην ομήγυρη!

Ποιά είναι η γνώμη σας για την κλειδαριά της Mottura 3d-key;

Πέρα από το ότι είναι ασύμφορη οικονομικά, σαν θέμα ασφάλειας είναι όντως τοπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/9/2019 στις 12:58 ΜΜ, Alejandro είπε

Σήμερα είδα από κοντά την 3D key της Mottura. Αν ισχύουν τα όσα υπόσχεται μπορούμε να μιλάμε για Omega killer;

 

Στις 7/9/2019 στις 2:00 ΜΜ, mclein² είπε

μεχρι να φτασει να γινει omega killer εχει πολυ δρομο...

α. πρεπει να σοβαρευτουν με την τιμη για τον τελικο καταναλωτη.

β. πρεπει να διορθωσουν τα κυλινδρακια τους ωστε να μην κολλανε & τελικώς να μην ψαχνω να βρω τροπο να ξεκλειδωσω το σπιτι μου.

γ. πρεπει να επανεξετασουν το κοστος των κλειδιων ή να με διδάξουν πως να πουλησω 60€ ~ 80€ εξτρα καθε κλειδι στην ελλαδα.

δ. σερβις ή βοηθεια στην ελλαδα γιατι ο πελατης δε μπορει να μεινει με ανοιχτη πορτα κ εγω με ενα δυσαρεστημενο ατομο που ισως να γινει πιεστικό με το δικιο του. 

Διάβασε αυτά που αναφέρθηκαν πριν μερικές μέρες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους,

Διαβάζοντας περιληπτικά το thread, έφτασα στο συμπέρασμα ότι o C48 είναι ισάξιος με τον MT5+.
1) Ωστόσο, με τι κλειδαριά και τι defender θα συνδιάζατε το καθένα από αυτά;

Από μαγαζί στη Θεσσαλονίκη πήρα προσφορά για τον C48 με κλειδαριά Mottura και Mottura Defender στα 430 ευρώ μαζί με τα περαστικά. Δυστυχώς στην προσφορά τους δεν διευκρινίζουν ούτε το μοντέλο της κλειδαριάς ούτε το μοντέλο του defender.

2) Ποια μοντέλα κλειδαριάς & defender "παίζουν" σε αυτά τα λεφτά; 

Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από antoniomgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, antoniomgr είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Διαβάζοντας περιληπτικά το thread, έφτασα στο συμπέρασμα ότι o C48 είναι ισάξιος με τον MT5+.
1) Ωστόσο, με τι κλειδαριά και τι defender θα συνδιάζατε το καθένα από αυτά;

Από μαγαζί στη Θεσσαλονίκη πήρα προσφορά για τον C48 με κλειδαριά Mottura και Mottura Defender στα 430 ευρώ μαζί με τα περαστικά. Δυστυχώς στην προσφορά τους δεν διευκρινίζουν ούτε το μοντέλο της κλειδαριάς ούτε το μοντέλο του defender.

2) Ποια μοντέλα κλειδαριάς & defender "παίζουν" σε αυτά τα λεφτά; 

Ευχαριστώ!

Καλημέρα φίλε μου, 

1) Ο κύλινδρος που σκέφτεσαι να τοποθετήσεις είναι πολύ δυνατός!! Τώρα ο συνδυασμός θα γινόταν ανάλογα το μπάτζετ... Εγώ θα πήγαινα σε μια απ' αυτές τις επιλογές, με Α την πιο φθηνή λύση και Δ την πιο ακριβή και λίγο υπερβολική.

Α) Γραναζωτη κλειδαριά (cisa, multlock, mottura, iseo) + c48 + disec monolito bd200

Β) Γραναζωτη κλειδαριά (cisa, multlock, mottura, iseo) + c48 + disec diamond bkd250

Γ) Γραναζωτη κλειδαριά (cisa, multlock, mottura, iseo) + c48 + disec mrm23 ή disec mrm29 (αυτά είναι μαγνητικά defender)

Δ) Γραναζωτη κλειδαριά (cisa, multlock, mottura, iseo) + c48 + disec mag3g ή disec mg3551 (επίσης μαγνητικά Defender)

Η κλειδαριά που σου πρότειναν είναι λογικά η mottura 84371(μια χαρά). Για το defender, μάλλον κατάλαβα ποιο θα είναι..αλλά δεν γνωρίζω πως λέγεται..

Εγώ νομίζω πως σε γδυνουν λίγο... Ο κύλινδρος στην Θεσσαλονίκη πουλιέται από 155€ με το φπα σε διάσταση 30-50 αλλά εμείς ας βάλουμε 170€, η κλειδαριά ξεκινάει στα 65€, εμείς ας βάλουμε 80€ και το Defender που σου πρότειναν δεν νομίζω να ξεπερνά τα 50€...

170+80+50= 300€ + την δουλειά που χρειάζεται να σου κάνω ο άνθρωπος... Αλλά 130€ (για να φθάσουμε τα 430€) μεροκάματο εμένα μου φαίνονται πολλά... Μπορεί να έχω και άδικο και θα απαντήσουν και οι πιο γνώστες. 

Όλα αυτά με την υπόθεση ότι η πόρτα σου είναι μια φυσιολογική και δεν έχει κάποια ιδιαιτερότητα.

Επεξ/σία από pintourikio
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@pintourikio Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου,

Αναφορικά με τους συνδυασμούς που προτείνεις

1 ώρα πριν, pintourikio είπε

Α) Γραναζωτη κλειδαριά (cisa, multlock, mottura, iseo) + c48 + disec monolito bd200

Β) Γραναζωτη κλειδαριά (cisa, multlock, mottura, iseo) + c48 + disec diamond bkd250

Γ) Γραναζωτη κλειδαριά (cisa, multlock, mottura, iseo) + c48 + disec mrm23 ή disec mrm29 (αυτά είναι μαγνητικά defender)

Δ) Γραναζωτη κλειδαριά (cisa, multlock, mottura, iseo) + c48 + disec mag3g ή disec mg3551 (επίσης μαγνητικά Defender)

Θα άλλαζες κάτι αν πήγαινα σε mt5+ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, antoniomgr είπε

@pintourikio Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου,

Αναφορικά με τους συνδυασμούς που προτείνεις

Θα άλλαζες κάτι αν πήγαινα σε mt5+ ?

Τα ίδια ακριβώς...

Αν επιτρέπεται, πόσα άτομα είστε στο σπίτι?

Επεξ/σία από pintourikio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...