Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, antoniomgr είπε

3

Εγώ στη θέση σου θα διάλεγα τον mottura. Έχει και το θετικό ότι δεν κυκλοφορούν κλειδιά στην Ελλάδα. Βγαίνουν μόνο από το εργοστάσιο στην Ιταλία. Αφού είστε 3 άτομα και θα σου παραδοθούν 5 κλειδιά νομίζω δεν έχεις πρόβλημα. (Σε ρώτησα γιατί αν πχ ήσασταν 5 άτομα, κατά την γνώμη μου δεν αξίζει ο mottura, γιατί αν τυχόν χαθεί κλειδί, για να βγει καινούριο και θα περιμένεις αρκετό καιρό, μπορεί και 1 μήνα και κοστίζει αρκετά. Αλλά αφού είστε 3 άτομα, δύσκολα θα χρειαστείτε καινούριο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παροτι στην πολυκατοικια εχουν γινει 2 κλοπες προσφατα δυστυχως δεν ησυχαζουμε.Σημερα με τις σκαλες κατεβηκαν 2 αγνωστοι  και χαιρετησαν κιολας😂 συγγενικο προσωπο( η ευγενεια τους μαρανε) π ετυχε να ειναι στην εισοδο.Την ιδια ωρα απεναντι ηταν ατομο με κινητο στο χερι που μολις τον κοιταξε ο συγγενης επιμονα, εφυγε αμεσως.Επισης μπηκαν παροτι η πορτα της εισοδου εχει αυτοματο κλειδωμα,προφανως χτυπησαν κουδουνι και καποιος ανοιξε παροτι ολοι το αρνηθηκαν, αλλα επιβεβαιωσαν οτι σε κανεναν δεν χτυπησε το κουδουνι του διαμερισματος τους.

Περιοχη καλλιθεα ψηλα προς συγγρου αυτο οποτε το νου σας.Και βγαλτε τους και καμια φωτο μπας και φοβηθουν κιαυτοι λιγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για στατιστικούς λόγους ποιες περιοχές είναι οι πιο πολύχτυπημενες από διαρρήξεις; Κυψέλη,Πατήσια, Καλλιθέα, πέφτω μέσα; 

Επεξ/σία από 26ska
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, 26ska είπε

Για στατιστικούς λόγους ποιες περιοχές είναι οι πιο πολύχτυπημενες από διαρρήξεις; Κυψέλη,Πατήσια, Καλλιθέα, πέφτω μέσα; 

Το θέμα δεν είναι η περιοχή αλλά ποιός είσαι.Πλέον δεν πάνε σε κάποιον τυχαία γιατί το ρίσκο είναι μεγαλύτερο από τις απολαβές.Ο κόσμος πλέον δεν κρατάει στο σπίτι του χρήματα όπως κράταγε στο παρελθόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νέο κρούσμα Καλλιθέα, σύνορα Μοσχάτο.

Για μια ακόμα φορά μπήκαν από το μπαλκόνι σε διαμέρισμα 2ου ορόφου! (χρησιμοποίησαν την σωλήνα που πέρναγε από δίπλα από το μπαλκόνι!) 

Σήκωσαν τα επάλληλα αλουμίνια (κλειδωμένα)....

Πόρτα εισόδου δεν την αγγίξανε. Ειχανε όλο το χρόνο μεταξύ 8:30 - 12:00 που έφτασε η σύζηγος. Πήρανε μόνο ένα laptop και  κοσμήματα της συζήγου....

Η ζημιά που έγινε είναι μεγάλη στο αλουμίνιο, στο σημείο που κλειδώνουν μεταξύ τους και φένεται πως βάλανε κατσαβίδι να το σηκώσουν.

Ερώτηση: υπάρχει τρόπος προστασίας από το "σήκωμα" των επάλληλων αλουμινίων?? Κάπου είχα διαβάσει για βίδες στον πάνω οδηγό ώστε να περιορίστει το "σήκωμα". 

Από ότι φένεται, στα χαμηλά δεν μπαίνουν στον κόπο να μπούν από την πόρτα, όταν έχουν σχετικά ευκολη πρόσβαση από το μπαλκόνι.

 Πιστευω ότι θεματικά θα έπρεπε να υπάρχει και μια προσέγγιση και για τα αλουνίνια από τους γνώστες. Κανένας αλουμινάς βρε παιδιά?

Επεξ/σία από korniza
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, panosss567 είπε

Βάλε πείρους δεξιά αριστερά. Δεν θα ανοίγουν κι ας είναι ξεκλείδωτα.

Έχω ήδη κλειδαρια 6 σημείων στα τζάμια/μπατζούρια αλλά από ότι φαίνεται το κενό που υπάρχει για να μπορούν να ξεμονταριστούν τα αλουμίνια από τον οδηγό φαίνεται να είναι το σημείο που κάνει την μεγαλύτερη ζημιά...Από ότι μου είπε ο γνωστός που του μπήκαν, τα αλουμίνια του είναι πλέον για πέταμα. μιλάμε για 1000+ ευρώ ζημιά. Ζήτημα ήταν αν από αυτά που πήραν να έκαναν τόσσο....

αρχίζω και βρήσκω μερικές λύσεις. Καμιά από Ελλάδα. 

https://www.ebay.co.uk/itm/FORTRESS-PL-516-ANTI-LIFT-PLATE-KIT-FOR-SLIDING-WINDOWS-OR-DOORS-LOT-OF-5/401818995207?hash=item5d8e474a07:g:hAwAAOSwTm1dL5b9

https://www.allaboutdoors.com/Door-Bumpers-Anti-lift-Patio

https://www.chinahao.com/product/582877895175/

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, user2163 είπε

Το θέμα δεν είναι η περιοχή αλλά ποιός είσαι.Πλέον δεν πάνε σε κάποιον τυχαία γιατί το ρίσκο είναι μεγαλύτερο από τις απολαβές.Ο κόσμος πλέον δεν κρατάει στο σπίτι του χρήματα όπως κράταγε στο παρελθόν.

Δεν νομιζω οτι ισχυει απολυτα.Γιατι ξερω ατομα π δεν εχουν καποια ιδιαιτερη οικονομικη επιφανεια αλλα μπηκαν τσιμπησαν ταμπλετακι και ενα κινητο και την εκαναν μερα μεσημερι και με ρισκο να τους δουν γτ ακριβως στο απενατι διαμερισμα υπαρχει ατομο π ειναι ολη μερα σπιτι.Αρα δεν λογαριαζουν τπτ ξερουν οτι ρισκαρουν και ειναι προετοιμασμενοι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/9/2019 στις 11:57 ΜΜ, antoniomgr είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Διαβάζοντας περιληπτικά το thread, έφτασα στο συμπέρασμα ότι o C48 είναι ισάξιος με τον MT5+.
1) Ωστόσο, με τι κλειδαριά και τι defender θα συνδιάζατε το καθένα από αυτά;

Από μαγαζί στη Θεσσαλονίκη πήρα προσφορά για τον C48 με κλειδαριά Mottura και Mottura Defender στα 430 ευρώ μαζί με τα περαστικά. Δυστυχώς στην προσφορά τους δεν διευκρινίζουν ούτε το μοντέλο της κλειδαριάς ούτε το μοντέλο του defender.

2) Ποια μοντέλα κλειδαριάς & defender "παίζουν" σε αυτά τα λεφτά; 

Ευχαριστώ!

Καλησπέρα.

Είναι "λίγο" το mottura defender για σετ των 430€. Ακόμα και το DF11 να είχε (που σιγά μην το έχει κανείς εδώ), θα έλεγα και πάλι πως υπάρχουν καλύτερες επιλογές. Το ίδιο θα έλεγα και για το Disec Kripton (BKS200), μιας και το Diamond (BKD250) δεν νομίζω το βρίσκεις Θεσσαλονίκη. Για το Disec CLS5, ούτε λόγος. Μόνο έναν ξέρω στην Αθήνα που το φέρνει. 

Στα 430€ που δίνεις, νομίζω μπορείς να βρεις κάποιον στη Θεσσαλονίκη που να σου δώσει MT5+/C48 με Disec MAG3G και γραναζωτή κλειδαριά. 

Edit: Με μια γρήγορη αναζήτηση, βρήκα κάποιον που δίνει το σετ που πρότεινα (C48 + MAG3G + Mottura Q) στα 470€. Και είναι Θεσσαλονίκη. TS τα αρχικά του καταστήματος. Ψάξ' το. 
Αν θες να δώσεις και λιγότερα, υπάρχει και αυτό. Ή ακόμα και αυτό το σετ.

Επίσης, το σετ που σου πρότειναν αρχικά, το βρίσκεις και 70€ φθηνότερα (Θεσσαλονίκη). Και πάλι, θα προτιμούσα κάποιο από τα 3 σετ που πρότεινα πιο πάνω. 

 

Ξέχασα να γράψω ότι και με 300€ μπορείς να βάλεις πολύ καλή κλειδαριά. Απλά σου γράφω τι άλλο παίζει στα 400+ που σκέφτεσαι να δώσεις (+ ότι άλλο σου έγραψε και ο pintourikio).

Επεξ/σία από swayback
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, pintourikio είπε

Το defender disec diamond εξωτερικά έχει το σήμα της disec 'D' ???

Πχ....

spacer.png

Σίγουρα το έχει το Diamond. Αλλά το έχω δει και σε πρόσφατα BD200 και BDS16. Νομίζω παλιά δεν το έβαζε η Disec.

Αλλά δεν είναι κάτι αποκλειστικό του Diamond.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, tsiro7 είπε

Όσοι έχετε συναγερμό και μπορείτε βάλτε εξωτερικά ραντάρ στα μπαλκόνια. Τα καλά είναι λίγο ακριβά αλλά είναι ένα ισχυρό αποτρεπτικό. 

Δυστυχώς τα εξωτερικά ραντάρ έχουν πολλούς ψευδοσυναγερμους .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, swayback είπε

Σίγουρα το έχει το Diamond. Αλλά το έχω δει και σε πρόσφατα BD200 και BDS16. Νομίζω παλιά δεν το έβαζε η Disec.

Αλλά δεν είναι κάτι αποκλειστικό του Diamond.

Το δικό μου, δεν έχει κάτι... Το έβαλα πριν 10 μήνες.. Να ανησυχώ? Είχε έρθει πάνω στην πόρτα μαζί μαζί με την πόρτα.. ( Του την είχα πει για αυτό... Αλλά είπε ότι κανένας σοβαρός πόρτας δεν κάθεται να κάνει τρύπες στην πόρτα την ώρα της τοποθέτησης..)

Επεξ/σία από pintourikio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...