Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, someone- είπε

 

εχω μπερδευτεί ρε παιδιά, αυτός που πουλάει τους ηλιακούς μου ειπε δε σου προτείνω τριπλής θα ειναι σα να ζεσταίνεις ενα ακομα δωμάτιο, μου πρότεινε να μου βαλει ενα θερμόμετρακι να βλέπω πόσους βαθμούς εχει το μπόιλερ και αν θελω παραπάνω τοτε να αναβω το ηλεκτρικό.

σε λιγο θα παω απο το σπίτι θα ειναι εκει ο υδραυλικός να τον ρωτήσω διαφορα, να δω αν θα βγάλω άκρη.

 

 

 

Ναι ισχυει μονο αν εχεις απο καποια θερμοκρασια και πανω! Αν κρυωσει ομως το νερο θελεις τουλαχιστον 40λεπτα(για να μην πω πανω απο 1 ωρα)  Αρα ενεργοβορο και καθυστερηση!!!

Εγω τριπλης θα εβαζα μονο αν το πετρελαιο ηταν φθηνο!  Οτι καταλαβες-καταλαβες!!!

Επεξ/σία από PLACEBO_89
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Σε εναν ιδανικό κόσμο θα πήγαινες σε εναν μηχανολογο/εταιρία και θα σου εκανε μια σωστή μελέτη και τεχνοοικονομικη αναλύση βάση των αναγκών σου και μετα θα τα εφάρμοζε ενας υδραυλικός με επιβλεψη του μηχανικου και θα είχες μακροχρόνια όφελος. Στη πραγματικότητα θα σου πουλήσουν οτι εχουν διαθέσιμο/συμφερον και άποψης μαγαζάτορα/υδραυλικού που πολλες φορες δεν ειναι αντικειμενική. Οπότε μη περιμένεις να βρεις απάντηση αντικειμενική θέλει ανάλυση. 

Για πιο λογο θελεις τριπλής; 

 

 

δε θελω οπωσδήποτε τριπλής, απλα στους 10 που θα ρωτήσω οι 8-9 ζεσταίνουν το νερό τους και με καλοριφέρ, ετσι εμαθα και από μικρός οποτε δούλευε το καλοριφέρ ειχαμε ζεστό νερο.

3 ώρες πριν, hp8 είπε

σωστά στο είπε  Καθ όσον για ένα μποιλερ 160L θέλεις 3500-4000 θερμίδες από το λέβητα για να ζεσταθεί αφ ενος αφ ετερου αν εχεις τον ιδιο κυκλοφορητη και στην θερμανση θα πρεπει να ξερεις το μανομετρικο του  κυκλοφορητή και να δεις αν είναι επαρκής  ως προς το το σύνολο των αντιστάσεων ροής

εσύ με μπέρδεψες 🤣

1 ώρα πριν, troi.g είπε

Ρώτησες εάν η σερπαντίνα είναι μέσα στο μποιλερ ή πάνω στην αντίσταση ; και πόση διαφορά έχει στην τιμή; 

μου ανέφερε τη λεξη σερπαντινα στο τηλ που μιλησα, άρα λογικά θα ειναι μεσα στο μπόιλερ, η διαφορά στην τιμή ειναι 50 ευρώ.

 

ημουν πριν στο σπίτι ο υδραυλικός μου ειπε οτι και στο σπιτι του τριπλής εχει και τον βολεύει, απο εκει και περα μου είπε οτι κάνουμε οτι θελω μπαίνει και μπόιλερ κατω στο λεβητοστάσιο αν θελω. οι σωλήνες που πανε πανω επαρκούν για τα πάντα αν βαλω διπλής απλα περισσεύουν δύο σωλήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, someone- είπε

δε θελω οπωσδήποτε τριπλής, απλα στους 10 που θα ρωτήσω οι 8-9 ζεσταίνουν το νερό τους και με καλοριφέρ, ετσι εμαθα και από μικρός οποτε δούλευε το καλοριφέρ ειχαμε ζεστό νερο.

εσύ με μπέρδεψες 🤣

μου ανέφερε τη λεξη σερπαντινα στο τηλ που μιλησα, άρα λογικά θα ειναι μεσα στο μπόιλερ, η διαφορά στην τιμή ειναι 50 ευρώ.

 

ημουν πριν στο σπίτι ο υδραυλικός μου ειπε οτι και στο σπιτι του τριπλής εχει και τον βολεύει, απο εκει και περα μου είπε οτι κάνουμε οτι θελω μπαίνει και μπόιλερ κατω στο λεβητοστάσιο αν θελω. οι σωλήνες που πανε πανω επαρκούν για τα πάντα αν βαλω διπλής απλα περισσεύουν δύο σωλήνες.

Εγώ σου προτείνω τριπλής , και ας μη τον συνδέσεις άμεσα. Το κόστος νομίζω ότι είναι μικρό , μετά θέλει πατέντες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πλέον τριπλής έχει νόημα μόνο για λέβητα αερίου, και για χρήση πετρελαίου ουσία έχει όταν υπάρχει οικονομική άνεση και σκοπός είναι η διαρκής ύπαρξη ζεστού νερού το χειμώνα, ειδικά σε κρύες περιοχές που δεν αποδίδει το χειμώνα και πολύ ο ήλιος. Να πληρώνεις την άνεση σου δηλαδή.

Αυτό που θέλει να πει ο συμφορουμίτης είναι ότι θέλει μελέτη για το αν σε καλύπτει ο υπάρχων κυκλοφορητης του λέβητα να φτάσει ταράτσα και να καλύψει και τις υπόλοιπες καταναλώσεις του.

 

Στην πράξη, αν σε νοιάζει το οικονομικό κομμάτι, τα 50€ του τριπλής, συν την εγκατάσταση δικτύων, συν τις έξτρα δαπάνες θέρμανσης από καύση επιπλέον πετρελαίου, δε θα τα αποσβέσεις ποτέ (σε σύγκριση με θέρμανση του νερού με ρεύμα, ειδικά σε νυχτερινό - μεσημεριανό το χειμώνα- τιμολόγιο).

 

Επεξ/σία από dimitris_st13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, someone- είπε

 μου ανέφερε τη λεξη σερπαντινα στο τηλ που μιλησα, άρα λογικά θα ειναι μεσα στο μπόιλερ, η διαφορά στην τιμή ειναι 50 ευρώ.

"Λογικά" δεν υπάρχει. Έτσι κι αλλιώς η σερμπαντίνα είναι μέσα στο boiler. Απλά στη μία περίπτωση μπαίνει "εκ κατασκευής" στο boiler και συνήθως βρίσκεται στην απέναντι πλευρά από την αντίσταση. 

Στη δεύτερη (και πιο συνηθισμένη για λόγους ευκολίας κατασκευής και κυρίως κόστους) περίπτωση μπαίνει πάνω στην αντίσταση. Το κακό σε αυτό το σενάριο είναι ότι η σερμπαντίνα που μπαίνει είναι πολύ μικρή, τόσο σε διατομή σωλήνα όσο και σε μήκος, με αποτέλεσμα η απόδοσή της να είναι σημαντικά μικρότερη από το πρώτο σενάριο. 

Αυτός είναι και ένας λόγος που πολλοί θεωρούν ότι το τριπλής δεν αξίζει, δεν αποδίδει, κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, hp8 είπε

κάθε άλλο μια χαρά στα έγραψα :D  Έχεις κάποια τεχνική σχέση με το αντικείμενο ? 

ούτε τρίτα ξαδέρφια, με αυτη την κωλο ανακαινίση που εμπλεξα και με τις αναποδιες που μου εχουν τύχει πολυτεχνίτης θα βγω!

18 ώρες πριν, troi.g είπε

Εγώ σου προτείνω τριπλής , και ας μη τον συνδέσεις άμεσα. Το κόστος νομίζω ότι είναι μικρό , μετά θέλει πατέντες. 

αυτο νομίζω πως θα κανω και αν δω πως δε με καλύπτει το ρεύμα που δε νομίζω ή το μετάνιωσω οι σωλήνες και το σύστημα θα υπάρχει.

17 ώρες πριν, dimitris_st13 είπε

Πλέον τριπλής έχει νόημα μόνο για λέβητα αερίου, και για χρήση πετρελαίου ουσία έχει όταν υπάρχει οικονομική άνεση και σκοπός είναι η διαρκής ύπαρξη ζεστού νερού το χειμώνα, ειδικά σε κρύες περιοχές που δεν αποδίδει το χειμώνα και πολύ ο ήλιος. Να πληρώνεις την άνεση σου δηλαδή.

Αυτό που θέλει να πει ο συμφορουμίτης είναι ότι θέλει μελέτη για το αν σε καλύπτει ο υπάρχων κυκλοφορητης του λέβητα να φτάσει ταράτσα και να καλύψει και τις υπόλοιπες καταναλώσεις του.

 

Στην πράξη, αν σε νοιάζει το οικονομικό κομμάτι, τα 50€ του τριπλής, συν την εγκατάσταση δικτύων, συν τις έξτρα δαπάνες θέρμανσης από καύση επιπλέον πετρελαίου, δε θα τα αποσβέσεις ποτέ (σε σύγκριση με θέρμανση του νερού με ρεύμα, ειδικά σε νυχτερινό - μεσημεριανό το χειμώνα- τιμολόγιο).

 

καταλαβα τι λες, και με το αισθητήριο που θα εχω θα βλέπω τι θερμοκρασία παιζει το νερο στο μπόιλερ και αν θελω παραπάνω απλα αναβω το ρεύμα.

6 ώρες πριν, haris_216 είπε

"Λογικά" δεν υπάρχει. Έτσι κι αλλιώς η σερμπαντίνα είναι μέσα στο boiler. Απλά στη μία περίπτωση μπαίνει "εκ κατασκευής" στο boiler και συνήθως βρίσκεται στην απέναντι πλευρά από την αντίσταση. 

Στη δεύτερη (και πιο συνηθισμένη για λόγους ευκολίας κατασκευής και κυρίως κόστους) περίπτωση μπαίνει πάνω στην αντίσταση. Το κακό σε αυτό το σενάριο είναι ότι η σερμπαντίνα που μπαίνει είναι πολύ μικρή, τόσο σε διατομή σωλήνα όσο και σε μήκος, με αποτέλεσμα η απόδοσή της να είναι σημαντικά μικρότερη από το πρώτο σενάριο. 

Αυτός είναι και ένας λόγος που πολλοί θεωρούν ότι το τριπλής δεν αξίζει, δεν αποδίδει, κλπ

αυτο δε μπορώ να το ξέρω και αν του το ρωτήσω δε ξερω κατά ποσο αληθή απάντηση θα πάρω. πως μπορώ να ξερω ποιος ηλιακος το έχει εκ κατασκευής; γενικά ποια μάρκα ηλιακών θεωρείται "καλη"

Επεξ/σία από someone-
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρετε!

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω με τον ηλιακό μου.

Πρόκειται για έναν ηλιακό Maltezos Inox 160 Ltr Τριπλής Ενέργειας με επιλεκτικό συλλέκτη νομίζω 2 τμ που αγοράστηκε και τοποθετήθηκε (από συνεργείο της Εταιρείας) το 2009. Είχε κοστίσει ένα σημαντικότατο ποσό... Η θέση εγκατάστασης είναι Αθήνα και δεν σκιάζεται από πουθενά.

Η βάση είναι ταράτσας (στηριγμένη επί κεραμοσκεπής).

Ο συγκεκριμένος ηλιακός υπολειτουργεί από την πρώτη μέρα τοποθέτησης. Και όταν λέω υπολειτουργεί, εννοώ χαμηλή απόδοση με τον ήλιο. Επειδή είχα ηλιακό και παλαιότερα, από την πρώτη στιγμή το είχα επισημάνει στην Εταιρεία. Ήρθε μέχρι ο τεχνικός διευθυντής τους, ο οποίος έκανε κάποιες μικρορυθμίσεις στις γωνίες και ο οποίος απεφάνθη ότι όλα καλά.

Στα αρνητικά της εγκατάστασης είναι τα πολλά μέτρα σωλήνα (εξωτερική πολυστρωματική μονωμένη), αλλά και το ότι τότε είχαμε μωρά στο σπίτι και οι απαιτήσεις σε ζεστό νερό ήταν μεγάλες.

Η απάντηση της Εταιρείας τότε ήταν ότι ο ηλιακός αποδίδει κανονικά, αλλά κάνουμε μεγάλη χρήση και χάνουμε και πολύ νερό στις σωληνώσεις. Δεν μπορούσα να αποδείξω κάτι περαιτέρω τότε (κακώς δεν επέμεινα) αλλά για μένα ήταν σαφές ότι κάτι δεν πήγαινε καλά. Ακόμα και με καύσωνα, και με ελάχιστη ή καθόλου χρήση, το νερό ποτέ δεν ήταν ζεματιστό (όπως στους παλαιότερους ηλιακούς).

Μετά από χρόνια, τοποθέτηση κυάθιο με ηλεκτρονικό όργανο, και αυτό που πάντα πίστευα, το έβλεπα στην πράξη. Με Ήλιο, πάνω από 55 βαθμούς δεν έβλεπα ποτέ. Με ρεύμα 65.

Περιττό να πω, ότι ο ηλιακός λειτουργούσε όλα αυτά τα χρόνια με ρεύμα αποκλειστικά.

Όταν φύγαμε από το σπίτι και μετακόμισαν σε αυτό δύο ηλικιωμένοι με ελάχιστες ανάγκες ζεστού νερού (καμία σχέση με οικογένεια), ήταν πλέον σαφές ότι δεν είναι θέμα χρήσης μεγάλου όγκου νερού. Απλά δεν ζεσταίνει επαρκώς.

Έχω δοκιμάσει τα πάντα:

1. Γωνία Συλλέκτη

2. Υγρά, Εξαερώσεις, Καθαρισμοί αγωγών

Συμπτωματικά, είδα κάποια αναφορά ότι την περίοδο εκείνη υπήρχε παρτίδα με προβληματικά καζάνια στον Μαλτέζο (και ότι όποιος γκρίνιαξε, το διόρθωσε - εγώ ΔΕΝ γκρίνιαξα επαρκώς). Γνωρίζει κανείς κάτι (έστω και με π.μ.). 

Τι με συμβουλεύετε να κάνω?

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, HYDA είπε

Στα αρνητικά της εγκατάστασης είναι τα πολλά μέτρα σωλήνα (εξωτερική πολυστρωματική μονωμένη), αλλά και το ότι τότε είχαμε μωρά στο σπίτι και οι απαιτήσεις σε ζεστό νερό ήταν μεγάλες.

Η απάντηση της Εταιρείας τότε ήταν ότι ο ηλιακός αποδίδει κανονικά, αλλά κάνουμε μεγάλη χρήση και χάνουμε και πολύ νερό στις σωληνώσεις. Δεν μπορούσα να αποδείξω κάτι περαιτέρω τότε (κακώς δεν επέμεινα) αλλά για μένα ήταν σαφές ότι κάτι δεν πήγαινε καλά. Ακόμα και με καύσωνα, και με ελάχιστη ή καθόλου χρήση, το νερό ποτέ δεν ήταν ζεματιστό (όπως στους παλαιότερους ηλιακούς).

Μετά από χρόνια, τοποθέτηση κυάθιο με ηλεκτρονικό όργανο, και αυτό που πάντα πίστευα, το έβλεπα στην πράξη. Με Ήλιο, πάνω από 55 βαθμούς δεν έβλεπα ποτέ. Με ρεύμα 65.

 

Συμπτωματικά, είδα κάποια αναφορά ότι την περίοδο εκείνη υπήρχε παρτίδα με προβληματικά καζάνια στον Μαλτέζο (και ότι όποιος γκρίνιαξε, το διόρθωσε - εγώ ΔΕΝ γκρίνιαξα επαρκώς). Γνωρίζει κανείς κάτι (έστω και με π.μ.). 

Τι με συμβουλεύετε να κάνω?

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

 

Το αν αποδιδει σωστα ενας ηλιακος τον χειμωνα κοιτας πριν τον χτυπησει ο ηλιος το νερο του μποιλερ να ειναι κρυο πχ 15-20β. Δεν τον ανοιγεις καθολου και βλεπεις στις 14:30-15:00 τι θερμοκρασια σου δινει! Εννοειται 100% ηλιοφανεια και να ξερεις εκει που φορτιζει καλα ειναι 11.00-14.00.  Αν σου δωσει απο 48β και πανω θεωρειται πολυ καλος! Μιλαω θερμοκρασιες εξοδου στην βρυση!

Μετα αν το νερο δεν σου κραταει ή θεωρεις οτι θα μπορουσε να σου δωσει περισσοτερα λιτρα εχει να κανει με απωλειες οπως παγωμενο νερο υδρευσης.. ασκοπη χρηση ζεστου σε χερια και προσωπο! Ναι οταν θες πχ 1λ νερο να ριξεις στα μουτρα σου δεν σε συμφερει αν πρεπει να τρεξει 3λ για να σου ερθει το ζεστο ιδιως αν το νερο υδρευσης ειναι παγωμενο! γιατι οσο νερο τραβας απο τον ηλιακο τοσο παγωμενο αναμειγνυεται με το ζεστο του μποιλερ και σπας-ριχνεις την θερμοκρασια!!!

Εχω ακουσει και εγω παραπονα απο την αποδοση του μαλτεζου 160/2τμ αλλα το στηριζουν στον μικρο συλλεκτη!

 

Επεξ/σία από PLACEBO_89
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Ενδεικτικά σήμερα θα σου πω ότι στις 11:10 είχε 36,8 και στις 14:45 έχει 45,7. Έγινε κάποια χρήση αλλά όχι μπάνιο ή κάτι που να τραβήξει πολύ νερό. Έχω ηλεκτρονικό θερμόμετρο και βλέπω σε πραγματικό χρόνο τη θερμοκρασία. 

Η παραπάνω μέτρηση δεν είναι επιστημονική (την έχω κάνει πολύ προσεκτικά στο παρελθόν) αλλά είναι ενδεικτική της απόδοσης. Πολύ πολύ μέτρια...

Να προσθέσω δεδομένα από πέρσι το καλοκαίρι που έκανα εκτενείς δοκιμές.

Με κλειστή την παροχή ζεστού στο σπίτι:

24 Μαίου 2020

11:23 - 35,7

13:12 - 40,8

13:35 - 42,4

14:06 - 44,2

15:27 - 49,3

12 Ιουλίου 2020

10:54 - 49,6

15:33 - 60.0

Εγώ λέω ότι είναι χάλια.Τι λες?

Επεξ/σία από HYDA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λέμε τριπλής σήμερα φυσικά και δεν λέω να τον βαλετε οπως τον εβαζαν το 90.
Εγώ θα βαλω ηλεκτροβάνα ωστε να παίρνει ζεστό νερό οταν πατάω το κουμπί απο το θερμοτάτη.
Επίσης χρειαζεται αν βάλεις ενα έξτρα αισθητήριο ώστε οταν το μποιλερ πιανει θερμοκρασία να σβήνει η ηλεκτροβάνα.
Αν δεν εχεις τοσα καλώδια μπορεις να βαλεις ενα χρονικο στην ηλεκτροβάνα και να ανοίγει για μισή ώρα μονο πχ.
Λύσεις υπάρχουν για να κάνεις οικονομία.

Επισης αν θες να βαλεις μετά τριπλής γινεται αλλάζοντας την ατίσταση , εχει ενα κοστος 30-70ε σαν ανταλλακτικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, HYDA είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Ενδεικτικά σήμερα θα σου πω ότι στις 11:10 είχε 36,8 και στις 14:45 έχει 45,7. Έγινε κάποια χρήση αλλά όχι μπάνιο ή κάτι που να τραβήξει πολύ νερό. Έχω ηλεκτρονικό θερμόμετρο και βλέπω σε πραγματικό χρόνο τη θερμοκρασία. 

Η παραπάνω μέτρηση δεν είναι επιστημονική (την έχω κάνει πολύ προσεκτικά στο παρελθόν) αλλά είναι ενδεικτική της απόδοσης. Πολύ πολύ μέτρια...

 

Να προσθέσω δεδομένα από πέρσι το καλοκαίρι.

Με κλειστή την παροχή ζεστού στο σπίτι:

12 Ιουλίου

10:54 49,6

15:33 60.0

 

24 Μαίου

11:23 35,7

13:12 40,8

13:35 42,4

14:06 44,2

15:27 49,3

 

Εγώ λέω ότι είναι χάλια.Τι λες?

Φαινεται οτι δεν αποδιδει σωστα.. Αν μιλαμε για ανοιξη-καλοκαιρι με ηλιοφανεια! Εγω αναφερω θερμοκρασιες στην εξοδο της βρυσης! Το θερμομετρο μετραει στην μεση του μποιλερ που εχεις χαμηλοτερες θερμοκρασιες ενω ζεστο παιρνεις απο την κορυφη του μποιλερ(μεγιστες θερμοκρασιες)

Εγω χθες αργα το βραδυ ειχα 45-48β και σημερα στις 1 το μεσημερι 59-60β 100% ηλιοφανεια! Αλλα νωρις το πρωι εγινε και καποια χρηση!  Εγω ειμαι  160/3τμ!   Προσεξε 13.00 με την παλια ωρα 12! Ξεκιναει να φορτωνει απο τις 11! Και παντα παρατηρω οτι εχω πολυ πιο υψηλες θερμοκρασιες στις 16.00 οταν εχω κανει ελαχιστη χρηση ενδιαμεσα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Φαινεται οτι δεν αποδιδει σωστα.. Αν μιλαμε για ανοιξη-καλοκαιρι με ηλιοφανεια! Εγω αναφερω θερμοκρασιες στην εξοδο της βρυσης! Το θερμομετρο μετραει στην μεση του μποιλερ που εχεις χαμηλοτερες θερμοκρασιες ενω ζεστο παιρνεις απο την κορυφη του μποιλερ(μεγιστες θερμοκρασιες)

Εγω χθες αργα το βραδυ ειχα 45-48β και σημερα στις 1 το μεσημερι 59-60β 100% ηλιοφανεια! Αλλα νωρις το πρωι εγινε και καποια χρηση!  Εγω ειμαι  160/3τμ!   Προσεξε 13.00 με την παλια ωρα 12! Ξεκιναει να φορτωνει απο τις 11! Και παντα παρατηρω οτι εχω πολυ πιο υψηλες θερμοκρασιες στις 16.00 οταν εχω κανει ελαχιστη χρηση ενδιαμεσα!

Ενημερώνω για σήμερα (με φουλ ήλιο):

11:10 - 36,8

14:45 - 45,7

17:07 - 52,0

Έτσι και κάνει ένας άνθρωπος μπάνιο, θα πάει 42 και το πρωί θα είναι κρύο..

 

Το ερώτημα είναι: Τι φταίει?

- Ο μικρός συλλέκτης? Να βάλω άλλον ένα 2 τμ μπορώ?

- Παίζει να έχει κάποια βλάβη ή κατασκευαστική ατέλεια το boiler? Πως να το εξασφαλίσω πριν πληρώσω συλλέκτη?

Πήγα κάποια στιγμή στο μαγαζί του Μαλτέζου... μου τα μάσαγαν... με παρέπεμψαν σε έναν έμπειρο εγκαταστάτη τους. Τον πήρα 100 τηλέφωνα... δεν ήθελε να μπλέξει θεωρώ... γιατί δεν του ζήτησα να έρθει τσάμπα.

Τον έχω πληρώσει 2000 ευρώ, έχω κάψει τα κέρατα μου σε ρεύμα όλα αυτα τα χρόνια και δεν ξέρω τι να κάνω...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, HYDA είπε

Ενημερώνω για σήμερα (με φουλ ήλιο):

11:10 - 36,8

14:45 - 45,7

17:07 - 52,0

Έτσι και κάνει ένας άνθρωπος μπάνιο, θα πάει 42 και το πρωί θα είναι κρύο..

 

Το ερώτημα είναι: Τι φταίει?

- Ο μικρός συλλέκτης? Να βάλω άλλον ένα 2 τμ μπορώ?

- Παίζει να έχει κάποια βλάβη ή κατασκευαστική ατέλεια το boiler? Πως να το εξασφαλίσω πριν πληρώσω συλλέκτη?

Πήγα κάποια στιγμή στο μαγαζί του Μαλτέζου... μου τα μάσαγαν... με παρέπεμψαν σε έναν έμπειρο εγκαταστάτη τους. Τον πήρα 100 τηλέφωνα... δεν ήθελε να μπλέξει θεωρώ... γιατί δεν του ζήτησα να έρθει τσάμπα.

Τον έχω πληρώσει 2000 ευρώ, έχω κάψει τα κέρατα μου σε ρεύμα όλα αυτα τα χρόνια και δεν ξέρω τι να κάνω...

 

Να ρωτήσω κάτι και εγώ..... Αντιψυκτικο έχεις αλλάξει;Είμαι σίγουρος πως ναι αλλά ήρεμα ρωτάω μήπως....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, argitt είπε

Να ρωτήσω κάτι και εγώ..... Αντιψυκτικο έχεις αλλάξει;Είμαι σίγουρος πως ναι αλλά ήρεμα ρωτάω μήπως....

δυστυχώς εχω αλλάξει. αλλά μπαααα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...