Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, gia_nnis είπε

Μπορει τις προηγουμενες μερες να εκανες λιγοτερη χρηση και να ειχε μεγαλυτερες θερμοκρασιες..  Τελευταια φορα ποτε συμπληρωσες αντιψυκτικο???

Δεν εχει αλει απο τοτε που τον πηρε λογικα

Επεξ/σία από Deep2deep
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους παρακάτω ηλιακούς τι γνώμη έχετε (2.3τμ συλλέκτης 160λιτρα τριπλής); IMG_20190622_193522-744x992.jpg.3157ed216e8f8e42b6956a62cf572558.jpgIMG_20190622_193532-744x992.jpg.3204e1724f35107ace621557c0e38b89.jpg

Είναι τοποθετημένος στο σπίτι μου από το 2010 και χωρίς κανένα service δεν είχαν κάνει κιχ μέχρι τον περασμένο χειμώνα όπου παρατήρησα μειωμένη απόδοση, κάτι απόλυτο λογικό βέβαια. Από Σεπτέμβρη θα κάνω γερό service, αλλά ήθελα να δω τι γνώμη έχετε για αυτούς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω την γνώμη ότι δεν έχεις κάνει service εδώ και 10 χρονια περιπου, οπότε πάει η ράβδος μαγνησίου μέσα, οπότε γεμάτο άλατα, οπότε πάει το boiler κατά πάσα πιθανότητα προς τρύπημα... 

😋😋😁

 

(πέρα από την πλάκα, θεωρώ ότι οι wilco είναι από τις νορμάλ και σωστές μάρκες, μόνο να κάνεις service πιο συχνα) 

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Arwindan είπε

Για τους παρακάτω ηλιακούς τι γνώμη έχετε (2.3τμ συλλέκτης 160λιτρα τριπλής); IMG_20190622_193522-744x992.jpg.3157ed216e8f8e42b6956a62cf572558.jpgIMG_20190622_193532-744x992.jpg.3204e1724f35107ace621557c0e38b89.jpg

Είναι τοποθετημένος στο σπίτι μου από το 2010 και χωρίς κανένα service δεν είχαν κάνει κιχ μέχρι τον περασμένο χειμώνα όπου παρατήρησα μειωμένη απόδοση, κάτι απόλυτο λογικό βέβαια. Από Σεπτέμβρη θα κάνω γερό service, αλλά ήθελα να δω τι γνώμη έχετε για αυτούς. 

Νομίζω είναι φασόν στην VENMAN

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Arwindan είπε

Για τους παρακάτω ηλιακούς τι γνώμη έχετε (2.3τμ συλλέκτης 160λιτρα τριπλής); IMG_20190622_193522-744x992.jpg.3157ed216e8f8e42b6956a62cf572558.jpgIMG_20190622_193532-744x992.jpg.3204e1724f35107ace621557c0e38b89.jpg

Είναι τοποθετημένος στο σπίτι μου από το 2010 και χωρίς κανένα service δεν είχαν κάνει κιχ μέχρι τον περασμένο χειμώνα όπου παρατήρησα μειωμένη απόδοση, κάτι απόλυτο λογικό βέβαια. Από Σεπτέμβρη θα κάνω γερό service, αλλά ήθελα να δω τι γνώμη έχετε για αυτούς. 

Βλέπω αυτούς με συντήρηση μηδέν και να περνάνε τόσα χρόνια κ βλέπω και τον δικό μου με σκέπασματα κτλ. Να δούμε αν αξίζει η φροντίδα και ποιος θα αντέξει πιο πολύ.... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Έχω την γνώμη ότι δεν έχεις κάνει service εδώ και 10 χρονια περιπου, οπότε πάει η ράβδος μαγνησίου μέσα, οπότε γεμάτο άλατα, οπότε πάει το boiler κατά πάσα πιθανότητα προς τρύπημα... 

😋😋😁

(πέρα από την πλάκα, θεωρώ ότι οι wilco είναι από τις νορμάλ και σωστές μάρκες, μόνο να κάνεις service πιο συχνα) 

Μπα δίκιο έχεις βλακεια μου που το είχα αμελήσει τόσα χρόνια. Σεπτέμβριο πάει για service και ελπίζω να αντέξει ακόμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρετε αυτό που λένε οι εγκαταστάτες, οτι σε περίπτωση απουσίας μας το καλοκαίρι για πολλές μέρες, να καλύπτουμε το πάνελ,  απο ποια άποψη είναι το πρόβλημα? 

Εννοώ ο κίνδυνος είναι να μην καταναλώνεται καθόλου νερό στο σπίτι, ή να μην καταναλώνεται ζεστό νερό?

Δηλαδή οι ειδικοί αποκλείουν την περίπτωση κάποιος να μην θέλει για τον οποιοδήποτε λόγο για κάποιες μέρες να "τραβήξει" ζεστό νερό, παρα μόνο κρύο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kounga είπε

απο ποια άποψη είναι το πρόβλημα? 

Το "πρόβλημα" είναι ότι υπερθερμαίνεται το μπόιλερ και μειώνεται η διάρκεια ζωής του.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Arwindan είπε

Μπα δίκιο έχεις βλακεια μου που το είχα αμελήσει τόσα χρόνια. Σεπτέμβριο πάει για service και ελπίζω να αντέξει ακόμα. 

Στα τοσα χρονια αμα δεν τον προστατευες και απο την υπερθερμανση.. και σε συνδιασμο με τα τοσα αλατα που θα εχει μεσα σιγουρα εχει γινει σημαντικη φθορα σε καποια σημεια του μποιλερ..!!!  Οποτε και service να κανεις μπορει σε 1-3 χρονια να σου τρυπησει..!

Εγω θα συμπληρωνα υγρα και το μονο που εκανα θα τον προστατευα αυστηρα για να μην σηκωνει πιεσεις και οσο κρατησει..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, gia_nnis είπε

Στα τοσα χρονια αμα δεν τον προστατευες και απο την υπερθερμανση.. και σε συνδιασμο με τα τοσα αλατα που θα εχει μεσα σιγουρα εχει γινει σημαντικη φθορα σε καποια σημεια του μποιλερ..!!!  Οποτε και service να κανεις μπορει σε 1-3 χρονια να σου τρυπησει..!

Εγω θα συμπληρωνα υγρα και το μονο που εκανα θα τον προστατευα αυστηρα για να μην σηκωνει πιεσεις και οσο κρατησει..

Έχω σκεπάσει τον μισό συλλέκτη τώρα και στις διακοπές θα τον σκεπασω ολόκληρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, turbat0s είπε

Το "πρόβλημα" είναι ότι υπερθερμαίνεται το μπόιλερ και μειώνεται η διάρκεια ζωής του.

Αυτο το κατάλαβα, δεν ρωτω όμως αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/7/2019 στις 12:16 ΠΜ, naive είπε

Χρειάζεσαι πράγματι να σου απαντήσει κάποιος τα υπόλοιπα ερωτήματα;

Φυσικά...     

Δεν υπαρχουν υπόλοιπα ερωτήματα, ένα είναι το ερώτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/6/2019 στις 12:55 ΠΜ, gia_nnis είπε

Τον πηρες και ΑΚΡΙΒΑ!!!  Καλα κανεις και τα γραφεις γιατι καποιοι εχουν κολλησει με τα brand! Eτσι να μαθαινουν..!!!😉

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...