Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Τωρα με τετοιο καιρο οσοι τον εχουν σκεπασμενο θα κανουν δροσερα ντουζακια..!!!

Ούτως ή άλλως το νερό στην Αττική είναι κοντά στους 26 βαθμούς. Και 35 να έχει το καζάνι, μια χαρά μπάνιο κάνεις. Μην υπερβάλουμε. 

Η μίξη για να είναι ζεστό το τελικό νερό, απαιτει ελάχιστο ζεστό νερό απο τον ηλιακό το καλοκαίρι.

Δεν είναι σαν τον χειμώνα που το νερό του δικτύου είναι στους 10 βαθμούς και χρειάζεσαι αρκετό ζεστό για να πετύχεις σωστή θερμοκρασία

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Ούτως ή άλλως το νερό στην Αττική είναι κοντά στους 26 βαθμούς. Και 35 να έχει το καζάνι, μια χαρά μπάνιο κάνεις. Μην υπερβάλουμε. 

Η μίξη για να είναι ζεστό το τελικό νερό, απαιτει ελάχιστο ζεστό νερό απο τον ηλιακό το καλοκαίρι.

Δεν είναι σαν τον χειμώνα που το νερό του δικτύου είναι στους 10 βαθμούς και χρειάζεσαι αρκετό ζεστό για να πετύχεις σωστή θερμοκρασία

Πολύ σωστός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σας,

Θελω την βοήθεια σας. Ψάχνω για 2 ηλιακούς 200λιτρα, με boiler τριπλης, και καθρέφτες 4m2. Δεν ξερω απο ηλιακους, εχω διαβασει σχεδον όλο το forum και καπου χαθηκα!!! Μου ειπαν για 700€ για sol και skyland me glass καζανια. κριτηριο είναι η σχεση απόδοσης τιμής αλλά να μην ξεφυγουμε και πάνω απο 900-1000 ανα τεμάχιο. Τι προτείνετε? Ακόμα και συγκεκριμένο μαγαζι στην Αθήνα θα με εξυπηρετούσε.

Σας ευχαριστω.

Επεξ/σία από argonaut82
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, argonaut82 είπε

Καλημέρα σας,

Θελω την βοήθεια σας. Ψάχνω για 2 ηλιακούς 200λιτρα, με boiler τριπλης, και καθρέφτες 4m2. Δεν ξερω απο ηλιακους, εχω διαβασει σχεδον όλο το forum και καπου χαθηκα!!! Μου ειπαν για 700€ για sol και skyland me glass καζανια. κριτηριο είναι η σχεση απόδοσης τιμής αλλά να μην ξεφυγουμε και πάνω απο 900-1000 ανα τεμάχιο. Τι προτείνετε? Ακόμα και συγκεκριμένο μαγαζι στην Αθήνα θα με εξυπηρετούσε.

Σας ευχαριστω.

Nobel Classic 200lt/4m² Glass Τριπλής Ενέργειας

https://www.skroutz.gr/s/14872592/Nobel-Classic-200lt-4m-Glass-Τριπλής-Ενέργειας.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, argonaut82 είπε

sphinxgr Σε ευχαριστω για την απαντηση, απο αυτούς που σου ειπα δεν πιστευεις οτι αξιζει? ρωταω λογο της διαφορας τιμής!

Βάσει παλιότερου θέματος με ηλιακούς με άπειρες σελίδες, είχα καταλήξει και εγώ και άλλοι πως σε αυτά τα λεφτά η καλύτερη επιλογή κατασκευαστικά , σαν απόδοση, ευκολία συντήρησης και ευκολη εύρεση ανταλλακτικών,  ήταν ο Nobel Classic. 

Να στον συγκρίνω όμως με άλλους δυστυχώς δεν μπορώ συγκεκριμένα με τεχνικές λεπτομέρειες. Πιθανότατα κάποιος που τους έχει δουλέψει όλους, να μας πει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα

ψάχνω για ηλιακό τριπλής ενέργειας 160 λιτρων 3 τετραγωνικά glass

Mου έχουν κάνει 2 προσφορές με τοποθέτηση (υπάρχει προεγκατάσταση είναι στον 3ο όροφο ταράτσας αλλά θα πρέπει να ανέβουν με σκοινί)

Advance Solar 750€ + 250 εγκατάσταση + Skyland 800€ + 100€ εγκατάσταση

Επειδή δεν γνωρίζω απολύτως τίποτα μπορείτε να με βοηθήσετε να επιλέξω?

 

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Cool1975 είπε

Ακούγεται για επιδότηση στους πιστοποιημένους ηλιακούς (μετρητά στον τελικό καταναλωτή) που θα φθάνει μέχρι τα 600 - 700 ευρώ

Που το άκουσες αυτό?

Μήπως εννοείς μέσω εξοικονομώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Βάσει παλιότερου θέματος με ηλιακούς με άπειρες σελίδες, είχα καταλήξει και εγώ και άλλοι πως σε αυτά τα λεφτά η καλύτερη επιλογή κατασκευαστικά , σαν απόδοση, ευκολία συντήρησης και ευκολη εύρεση ανταλλακτικών,  ήταν ο Nobel Classic. 

Να στον συγκρίνω όμως με άλλους δυστυχώς δεν μπορώ συγκεκριμένα με τεχνικές λεπτομέρειες. Πιθανότατα κάποιος που τους έχει δουλέψει όλους, να μας πει

Εκανες service γιατι δυστυχως δεν ειναι..!  Φοραει μονοκομματη φλαντζα που 99% δεν θα την βρεις στο εμποριο και ανοδιο m6 και οχι m8 που ειναι το κλασικο..

Στην επαρχια την πατησα δεν βρηκα τιποτα απο τα δυο!!! Ενω εδω στην Αθηνα βρηκα μονο ενα μαγαζι με κοστος 10ε την φλαντζα!

7A42836EAAF75BC3F4C7473CC0751BFD.webp

Επεξ/σία από gia_nnis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, argonaut82 είπε

gia_nnis καποια αποψη για 2 ηλιακούς 200λιτρα, με boiler τριπλης, και καθρέφτες 4m2 

Εψαξες πρωτα αν σε συμφερει να ειναι τριπλης?

Αν ειναι μεγαλη η αποσταση δεν συμφερει εκτος αν σου χαριζουν πετρελαιο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ετσι μου είπαν για να συνδεθει η αντλια θερμότητας. θα είναι σε αποσταση το πολυ 5 μετρων. ταρατσα και τα δυο

Επεξ/σία από argonaut82
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...