Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, zNikosz είπε

Με την αποδειξη αγορας και την εγγυηση που δινουν, οτι και να παθει θα το αλλαζουν καθε φορα. Εγω μπορει να ζητησα την Αρτα και τα Γιαννενα, αν αυτοι δεν ξερουν το προιον τους τοτε ειναι δικο τους θεμα.

Με τη διαφορά ότι συνήθως η εγγύηση καλύπτει το εξάρτημα (πχ boiler) και όχι μεταφορικά ή εργασία. 

Που σημαίνει ότι μια χαρά μπορεί κάποιος να σου αντικαταστήσει "εντός εγγύησης" ένα boiler "δωρεάν" αλλά να καταλήξεις να πληρώσεις κάνα 200αρι μεταφορικά κι εργασίες αντικατάστασης. 

Παρακολουθώ το συγκεκριμένο νήμα αρκετά χρόνια και κατά καιρούς έχουν περιγραφεί διάφορες "χαριτωμενιές" από διάφορες εταιρίες που έκαναν αλχημείες προκειμένου να ξεφύγουν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, από υποχρεώσεις εγγύησης. 

Σημ. Αυτό ισχύει και σε άλλες συσκευές, πέραν του ηλιακού, απλά σε άλλες περιπτώσεις (πχ ηλεκτρική σκούπα, μίξερ, κλπ) τα μεταφορικά δεν είναι συγκρίσιμα με του ηλιακού, λόγω όγκου. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, haris_216 είπε

Με τη διαφορά ότι συνήθως η εγγύηση καλύπτει το εξάρτημα (πχ boiler) και όχι μεταφορικά ή εργασία. 

Που σημαίνει ότι μια χαρά μπορεί κάποιος να σου αντικαταστήσει "εντός εγγύησης" ένα boiler "δωρεάν" αλλά να καταλήξεις να πληρώσεις κάνα 200αρι μεταφορικά κι εργασίες αντικατάστασης. 

Παρακολουθώ το συγκεκριμένο νήμα αρκετά χρόνια και κατά καιρούς έχουν περιγραφεί διάφορες "χαριτωμενιές" από διάφορες εταιρίες που έκαναν αλχημείες προκειμένου να ξεφύγουν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, από υποχρεώσεις εγγύησης. 

Σημ. Αυτό ισχύει και σε άλλες συσκευές, πέραν του ηλιακού, απλά σε άλλες περιπτώσεις (πχ ηλεκτρική σκούπα, μίξερ, κλπ) τα μεταφορικά δεν είναι συγκρίσιμα με του ηλιακού, λόγω όγκου. 

Καιρός γαρ εγγύς... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, haris_216 είπε

Με τη διαφορά ότι συνήθως η εγγύηση καλύπτει το εξάρτημα (πχ boiler) και όχι μεταφορικά ή εργασία. 

Που σημαίνει ότι μια χαρά μπορεί κάποιος να σου αντικαταστήσει "εντός εγγύησης" ένα boiler "δωρεάν" αλλά να καταλήξεις να πληρώσεις κάνα 200αρι μεταφορικά κι εργασίες αντικατάστασης

Παρακολουθώ το συγκεκριμένο νήμα αρκετά χρόνια και κατά καιρούς έχουν περιγραφεί διάφορες "χαριτωμενιές" από διάφορες εταιρίες που έκαναν αλχημείες προκειμένου να ξεφύγουν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, από υποχρεώσεις εγγύησης. 

Σημ. Αυτό ισχύει και σε άλλες συσκευές, πέραν του ηλιακού, απλά σε άλλες περιπτώσεις (πχ ηλεκτρική σκούπα, μίξερ, κλπ) τα μεταφορικά δεν είναι συγκρίσιμα με του ηλιακού, λόγω όγκου. 

Βαλε μεσα και τις συντηρησεις στα χρονικα διαστηματα οπως και το κοστος που οριζει η καθε εταιρια!!!

Του δινει για τους συλλεκτες 25χρονια! Στα χρονια αυτα αραγε ποσες φορες πρεπει ν αλλαξει το ασφαλιστικο.. αλλα και ποσους καθαρισμους πρεπει να κανει!?!?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Βαλε μεσα και τις συντηρησεις στα χρονικα διαστηματα οπως και το κοστος που οριζει η καθε εταιρια!!!

Του δινει για τους συλλεκτες 25χρονια! Στα χρονια αυτα αραγε ποσες φορες πρεπει ν αλλαξει το ασφαλιστικο.. αλλα και ποσους καθαρισμους πρεπει να κανει!?!?!

Έχω την αίσθηση (ίσως και να κάνω λάθος) ότι οι "εξωπραγματικές" εγγυήσεις δεν καλύπτονται νομικά. 

Αναφέρομαι στα 20, τα 30 ή τα 50 χρόνια. 

Αν τώρα κάποιος αισιοδοξεί ότι το 2045 θα του χαλάσει το μηχάνημα και θα στείλει το... γιο του να βρει το γιο του κατασκευαστή για να συζητήσουν για την εγγύηση, ε τι να πω. Μακάρι να του βγει. 

Λέγεται ότι όταν κάτι φαντάζει πολύ ωραίο για να είναι αληθινό, μάλλον δεν είναι. Και στην εποχή που γίνονται τσακωμοί για εγγυήσεις 5ετίας τα 20 ή 25 χρόνια σίγουρα δείχνουν too good to be true. 

Εκτός πια αν υπάρχει κάποιος ο οποίος είχε θέμα στα 15 ή 20 χρόνια και είχε αντικατάσταση στα πλαίσια της εγγύησης. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/3/2021 στις 2:53 ΠΜ, PLACEBO_89 είπε

Βαλε μεσα και τις συντηρησεις στα χρονικα διαστηματα οπως και το κοστος που οριζει η καθε εταιρια!!!

Του δινει για τους συλλεκτες 25χρονια! Στα χρονια αυτα αραγε ποσες φορες πρεπει ν αλλαξει το ασφαλιστικο.. αλλα και ποσους καθαρισμους πρεπει να κανει!?!?!

υπάρχουν εταιρείες που σου λενε να κανεις μονος σου τη συντήρηση, 10ε κοστιζει αν πιανουν λιγο τα χέρια σου μια φορα στα 3 χρονια.
Επειδή διάβασα πολλές σελιδες απο το θέμα αυτο και το προηγούμενο , οι καλες εταιρείες με σταθερή παραγωγή ειναι λίγες, οι ψεύτες και απατεώνες πολλοί. Πχ εγραψε καποιος οτι του τρυπησε ο ηλιακος του που ηταν βιολαρης και του λεει δεν εχω αλλο τετοιο μοντέλο δεν σε καλύπτω . Οποτε γιατι εγγυήσεις  μιλάμε.
Οσο αναφορά για τα καζανια ο καθένας απο όπου βρισκει παίρνει , σκοπια βουλγαρια κτλ ακομα και πολλοί επαγγελματιες ειχαν διαφωνιες για τη προέλευση καζανινων γνωστών εταιρειών.
Εγω μετα απο αρκετό διάβασμα κατέληξα σε bauer μαλλον

Επεξ/σία από picdev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Σήμερα τρύπησε το boiler του ηλιακού 220λτ εταιρείας bartec. Θα ήθελα να με βοηθήσετε να επιλέξω ένα αξιόπιστο boiler διπλής ενέργειας στα 200-240λτ, καθώς δεν γνωρίζω τις διαφορές glass, duro glass, χαλκινου, inox glass και inox inox.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

12 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Πόσο άντεξε?

Συντηρήσεις έκανε?

δεν θυμάμαι να έχω κάνει κάποια συντήρηση, ούτε καν στα υγρά, παρά μόνον 3-4 θερμοστατών που για κάποιο λόγο καίγονταν, άλλοι γρήγορα και άλλοι σε βάθος χρόνου. Ηλικία του δεν γνωρίζω δυστυχώς, όμως επειδή δουλεύω σεζόν, κάθε κάθε καλοκαίρι κάλυπτα τα πάνελ για 4-5 μήνες μέχρι το 2014, μετά δεν ενδιαφέρθηκα(βλακεία μου).

Επεξ/σία από Νίκος1821
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Νίκος1821 είπε

 

δεν θυμάμαι να έχω κάνει κάποια συντήρηση, ούτε καν στα υγρά, παρά μόνον 3-4 θερμοστατών που για κάποιο λόγο καίγονταν, άλλοι γρήγορα και άλλοι σε βάθος χρόνου. Ηλικία του δεν γνωρίζω δυστυχώς, όμως επειδή δουλεύω σεζόν, κάθε κάθε καλοκαίρι κάλυπτα τα πάνελ για 4-5 μήνες μέχρι το 2014, μετά δεν ενδιαφέρθηκα(βλακεία μου).

Πιστευεις αν πληρωσεις ενα ακριβο glass θα αντεξει περισσοτερο αμα δεν σκεπαζεις???!!!!

Αν πας σε inox ή χαλκινο θα σε πονεσει η τιμη αγορας διχως να εχεις δεσει τον γαιδαρο σου!!!

6 ώρες πριν, picdev είπε

υπάρχουν εταιρείες που σου λενε να κανεις μονος σου τη συντήρηση, 10ε κοστιζει αν πιανουν λιγο τα χέρια σου μια φορα στα 3 χρονια.
Επειδή διάβασα πολλές σελιδες απο το θέμα αυτο και το προηγούμενο , οι καλες εταιρείες με σταθερή παραγωγή ειναι λίγες, οι ψεύτες και απατεώνες πολλοί. Πχ εγραψε καποιος οτι του τρυπησε ο ηλιακος του που ηταν βιολαρης και του λεει δεν εχω αλλο τετοιο μοντέλο δεν σε καλύπτω . Οποτε γιατι εγγυήσεις  μιλάμε.
Οσο αναφορά για τα καζανια ο καθένας απο όπου βρισκει παίρνει , σκοπια βουλγαρια κτλ ακομα και πολλοί επαγγελματιες ειχαν διαφωνιες για τη προέλευση καζανινων γνωστών εταιρειών.
Εγω μετα απο αρκετό διάβασμα κατέληξα σε bauer μαλλον

Μειοψηφια με διαφορα!!! Εσυ ποσες εταιρειες γνωριζεις με αυτη την πολιτικη???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Πιστευεις αν πληρωσεις ενα ακριβο glass θα αντεξει περισσοτερο αμα δεν σκεπαζεις???!!!!

Αν πας σε inox ή χαλκινο θα σε πονεσει η τιμη αγορας διχως να εχεις δεσει τον γαιδαρο σου!!!

Μειοψηφια με διαφορα!!! Εσυ ποσες εταιρειες γνωριζεις με αυτη την πολιτικη???

αρχικά violaris esolar και bauer νομιζω. violaris και esolar βέβαια παίρνουν άγνωστα boiler ,ενώ ο violaris εχει γραφτει οτι κάνει το πονηρό με τις εγγυήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ την ομάδα. Είμαι σε αναζήτηση ηλιακού προς αντικατάσταση του παλιού. Εχω καταλήξει κυρίως λόγω χαμηλής τιμής στις δύο παρακάτω επιλογές. Εχετε εμπειρία ως προς την ποιότητα των συγκεκριμένων; Τί θα επιλέγατε εσείς και για ποιό λόγο;

https://tsakalos.expert/katastima/iliakos-thermosifonas-200lt-diplis-energias-howat-sillektiki-epifania-3-m2

https://www.mastersol.gr/index.php?route=product/product&product_id=55&color=%CE%94%CE%B9%CF%80%CE%BB%CE%AE%CF%82%20%CE%B5%CE%BD%CE%AD%CF%81%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CF%82

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fanis666 είπε

Εχω καταλήξει κυρίως λόγω χαμηλής τιμής στις δύο παρακάτω επιλογές. Εχετε εμπειρία ως προς την ποιότητα των συγκεκριμένων;

έχω τον πρώτο σε 160L στον 11 χρόνο είναι  Δεν έχω συμπληρώσει ποτέ το κλειστό κύκλωμα  (φέτος σκέφτομαι να το αδειασω και να ξεπλύνω συλλέκτες και μανδύα )Κάθε 2,5 - 3 χρόνια συντήρηση την κάνω μόνος μου τραβάω και τα άλατα με σκούπα από το μποιλερ  και στην τοποθέτηση πέρασα τις μονώσεις των συλλεκτών με ταινία αλουμινίου 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, picdev είπε

υπάρχουν εταιρείες που σου λενε να κανεις μονος σου τη συντήρηση, 10ε κοστιζει αν πιανουν λιγο τα χέρια σου μια φορα στα 3 χρονια.
 

 

13 ώρες πριν, picdev είπε

αρχικά violaris esolar και bauer νομιζω. violaris και esolar βέβαια παίρνουν άγνωστα boiler ,ενώ ο violaris εχει γραφτει οτι κάνει το πονηρό με τις εγγυήσεις

Τωρα παιζεις..! Απο το υπαρχουν εταιριες.. μου πετας violaris esolar που το service τους ειναι κανονικο!!!

Απ οσο γνωριζω τα μποιλερ ειναι του βιολαρη! Εχει εργοστασιο κατασκευης.. Τους συλλεκτες παιρνει ετοιμους!

 

1 ώρα πριν, Fanis666 είπε

Χαιρετώ την ομάδα. Είμαι σε αναζήτηση ηλιακού προς αντικατάσταση του παλιού. Εχω καταλήξει κυρίως λόγω χαμηλής τιμής στις δύο παρακάτω επιλογές. Εχετε εμπειρία ως προς την ποιότητα των συγκεκριμένων; Τί θα επιλέγατε εσείς και για ποιό λόγο;

https://tsakalos.expert/katastima/iliakos-thermosifonas-200lt-diplis-energias-howat-sillektiki-epifania-3-m2

https://www.mastersol.gr/index.php?route=product/product&product_id=55&color=Διπλής ενέργειας

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας

Σου προτεινω αυτον https://www.mastersol.gr/index.php?route=product/product&product_id=428&color=Διπλής ενέργειας&skr_prm=WyI1ODQ1NjE5My1lMmM4LTRkZWYtYmQyYS1jOTBhYzA4YjcxNDgiLDE2MTcxMDg3NzEyNDcseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Ειναι στα 730ευρω αλλα αν τον θες με inox περιβλημα μποιλερ πιστευω στα 750ευρω μπορει να στον αφησει!

Ειναι με τους πρεσαριστους συλλεκτες! Αξιοπιστια-καλυτερη αποδοση! Επενδυση γιατι οταν σου τρυπησει το μποιλερ συνεχιζεις με τους ιδιους συλλεκτες!!!  Αν σκεπαζεις το καλοκαιρι και το μποιλερ θα σε βγαλει για πολλα χρονια!!! Επισης η mastersol εχει το πιο οικονομικο service για την εγγυηση! Σου λεει να αλλαζεις μονος σου το ανοδιο ανα 2 χρονια και να κρατας την αποδειξη απο το ανταλλακτικο! Απο κει φανερωνει την ποιοτητα τους γιατι προφανως για τα χρονια που δινουν δεν εχουν να φοβηθουν κατι!!!!! Αν σκεπαζεις και 1 καθαρισμο ανα 4-5χρονια(νερα Αττικης) εισαι safe!!! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

 

Τωρα παιζεις..! Απο το υπαρχουν εταιριες.. μου πετας violaris esolar που το service τους ειναι κανονικο!!!

Απ οσο γνωριζω τα μποιλερ ειναι του βιολαρη! Εχει εργοστασιο κατασκευης.. Τους συλλεκτες παιρνει ετοιμους!

 

Σου προτεινω αυτον https://www.mastersol.gr/index.php?route=product/product&product_id=428&color=Διπλής ενέργειας&skr_prm=WyI1ODQ1NjE5My1lMmM4LTRkZWYtYmQyYS1jOTBhYzA4YjcxNDgiLDE2MTcxMDg3NzEyNDcseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Ειναι στα 730ευρω αλλα αν τον θες με inox περιβλημα μποιλερ πιστευω στα 750ευρω μπορει να στον αφησει!

Ειναι με τους πρεσαριστους συλλεκτες! Αξιοπιστια-καλυτερη αποδοση! Επενδυση γιατι οταν σου τρυπησει το μποιλερ συνεχιζεις με τους ιδιους συλλεκτες!!!  Αν σκεπαζεις το καλοκαιρι και το μποιλερ θα σε βγαλει για πολλα χρονια!!! Επισης η mastersol εχει το πιο οικονομικο service για την εγγυηση! Σου λεει να αλλαζεις μονος σου το ανοδιο ανα 2 χρονια και να κρατας την αποδειξη απο το ανταλλακτικο! Απο κει φανερωνει την ποιοτητα τους γιατι προφανως για τα χρονια που δινουν δεν εχουν να φοβηθουν κατι!!!!! Αν σκεπαζεις και 1 καθαρισμο ανα 4-5χρονια(νερα Αττικης) εισαι safe!!! 

για δειξε μας το solar keymark της master sol , εχει μονο για τους συλλέκτες που απο απόδοση δεν λένε και πολλά, μιλαμε για μποιλερ απο σκοπια όπως εχει αναφερθεί
Και οι αλλες εταιρειες σε αφήνουν να κανεις μονος σου σερβις, bauer, esolar, violaris κτλ

επισης η μαστερσολ δινει και αυτή 5 χρόνια εγγύηση οπως όλες οι εταιρείες.
Οποιος θέλει να δει απόδοση ηλιακου ας δε σε sonne atlas ισως ο καλύτερος ηλιακος σε απόδοση

Επεξ/σία από picdev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, picdev είπε

για δειξε μας το solar keymark της master sol , εχει μονο για τους συλλέκτες που απο απόδοση δεν λένε και πολλά, μιλαμε για μποιλερ απο σκοπια όπως εχει αναφερθεί
Και οι αλλες εταιρειες σε αφήνουν να κανεις μονος σου σερβις, bauer, esolar, violaris κτλ

επισης η μαστερσολ δινει και αυτή 5 χρόνια εγγύηση οπως όλες οι εταιρείες.
Οποιος θέλει να δει απόδοση ηλιακου ας δε σε sonne atlas ισως ο καλύτερος ηλιακος σε απόδοση

Καλα το πας σαν τους πολιτικους..! Ο Βιολαρης δεν σε αφηνει να το κανεις μονο σου! Ο Βιολαρης οσο και η mastersol εχουν τιμιους ηλιακους αλλα με την mastersol θα σου βγει πιο οικονομικος!

Οσο για τα αναγνωρισμενα brand εχουν εκτεθει γιατι δεν ειναι λιγα τα περιστατικα..!!!

Εσυ για να κοιτας την προελευση πρεπει να εισαι πατριωτης και στην καλπη!!!  Πραγματικα ειμαστε λαος για γελια!!!

 

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...