Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στη sonne που πήρα τηλ , και δίνει 5 χρονια εγγύηση , μου λεει στο τηλ κάντε και ενα καθάρισμα και μια αλλαγή ανοδίου στα 2-3 χρόνια. Τα μποιλερ μου ειπαν οτι φτιάχνοντα στην ελλάδα.

Ηλιοναλ σου δίνει εγγύηση στα 5 χρονιά χωρίς καν service αν θυμάμαι καλά.
Σημασία εχει τι αντιμετώπιση εχεις απο την εταιρεία γενικά.
Οι καλές εταιρείες έχουν πιστοποιήση συστήματος κάτι που δεν κανουν οσοι παιρνουν φασον καζάνια απο εδώ και απο εκεί
 

6 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Καλα το πας σαν τους πολιτικους..! Ο Βιολαρης δεν σε αφηνει να το κανεις μονο σου! Ο Βιολαρης οσο και η mastersol εχουν τιμιους ηλιακους αλλα με την mastersol θα σου βγει πιο οικονομικος!

Οσο για τα αναγνωρισμενα brand εχουν εκτεθει γιατι δεν ειναι λιγα τα περιστατικα..!!!

Εσυ για να κοιτας την προελευση πρεπει να εισαι πατριωτης και στην καλπη!!!  Πραγματικα ειμαστε λαος για γελια!!!

 

 

εσύ ξερεις απο που ειναι τα καζάνια που διαφημίζεις ? των φασον ηλιακών ? με τους συλλέκτες του δημά?
Δηλαδή εταιρείες οπως η bauer cosmosolar sonne thermic κτλ , που εχουν πιστοποίηση συστήματος με δικους τους συλλέκτες κτλ ειναι οι χαζοί ? και οι φασοναδες οι έξυπνοι ? μια χαρά τιμες έχουν οι εν λόγω εταιρείες, τι να το κανω αν δεν εχω σωστή αντιμετώπιση μετά τη πώληση.


Και οπως ειπα δεν μπορεις να συγκρίνεις απόδοση σε αυτές τις μαρκες  που μας λες , γιατι δεν εχουν πιστοποίηση συστήματος. Δεν ειναι χαζοί οι άλλοι που έχουν κανει  τα τεστ,

ο βιολάρης μας πετάει ενα ενεργειακή αποδοση A, που ειναι το τεστ της ενεργειακής αποδοσης του μποιλερ? Η thermic εχει το test στο site της και φυσικά δεν ειναι αποδοση A αλλά πολύ χειρότερη.
Οχι φιλε μου τετοιες μαιμουδιές δεν αγοράζω

Επεξ/σία από picdev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 λεπτά πριν, picdev είπε

Στη sonne που πήρα τηλ , και δίνει 5 χρονια εγγύηση , μου λεει στο τηλ κάντε και ενα καθάρισμα και μια αλλαγή ανοδίου στα 2-3 χρόνια. Τα μποιλερ μου ειπαν οτι φτιάχνοντα στην ελλάδα.

Ηλιοναλ σου δίνει εγγύηση στα 5 χρονιά χωρίς καν service αν θυμάμαι καλά.
Σημασία εχει τι αντιμετώπιση εχεις απο την εταιρεία γενικά.
Οι καλές εταιρείες έχουν πιστοποιήση συστήματος κάτι που δεν κανουν οσοι παιρνουν φασον καζάνια απο εδώ και απο εκεί
 

εσύ ξερεις απο που ειναι τα καζάνια που διαφημίζεις ? των φασον ηλιακών ? με τους συλλέκτες του δημά?
Δηλαδή εταιρείες οπως η bauer cosmosolar sonne thermic κτλ , που εχουν πιστοποίηση συστήματος με δικους τους συλλέκτες κτλ ειναι οι χαζοί ? και οι φασοναδες οι έξυπνοι ? μια χαρά τιμες έχουν οι εν λόγω εταιρείες, τι να το κανω αν δεν εχω σωστή αντιμετώπιση μετά τη πώληση.


Και οπως ειπα δεν μπορεις να συγκρίνεις απόδοση σε αυτές τις μαρκες  που μας λες , γιατι δεν εχουν πιστοποίηση συστήματος. Δεν ειναι χαζοί οι άλλοι που έχουν κανει  τα τεστ,

ο βιολάρης μας πετάει ενα ενεργειακή αποδοση A, που ειναι το τεστ της ενεργειακής αποδοσης του μποιλερ? Η thermic εχει το test στο site της και φυσικά δεν ειναι αποδοση A αλλά πολύ χειρότερη.
Οχι φιλε μου τετοιες μαιμουδιές δεν αγοράζω

Βρε συμφωνω και γω μαζι σου!!!  Εν τοις πράγμασι ομως..  Αυτες οι εταιρειες χωρις πιστοποιησεις μπλα-μπλα-μπλα και οτι αλλο χαρακτηρισμο θελεις.. εχουν κανει παταγο σε πωλησεις και τα μηχανηματα τους δουλευουν απροβληματιστα!!! Στην τελικη και να ακουσουμε κατι που θα ειναι με μονωμενα περιστατικα εχουμε και καπου να το στηριξουμε.. Ανωνυμος.. χωρις πιστοποιησεις και οτι αλλο ευχαρισει εσενα..!!!

Απο την αλλη επωνυμοι.. Ελληνικοι.. ακριβοι.. πιστοποιημενοι.. δεν ειναι λιγα τα περιστατικα με προβληματα και δεν υπηρχει η υποστηριξη που θα πρεπει για τα λεφτα που πληρωσε ο πελατης!!!

Ξερεις ομως τι μου τι σπαει στον Ελληνα? Αυτοι που παινευονται και υποστηριζουν το ακριβο οτι ειναι και καλο οταν θα τους κατσει η στραβη δεν πανε να κατεβασουν καμια ''τζαμαρια'' να διαπληκτιστουν ασχημα παρα λενε δεν ξαναγοραζω απο αυτη την εταιρεια ή τελικα δεν αξιζει παιρνω κατι οικονομικο-δοκιμασμενο!!!

Αρα τσαμπα μαγκες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πιστοποιητικά τύπου Solar Key Mark είναι εύκολο να τα πάρει ακόμα και κάποιος που κάνει φασόν. Με ένα κόστος 2000-3000 ευρώ ανά πιστοποιητικό μεταφέρονται στο όνομα του. Και έτσι το παίζει κατασκευαστής. Στα πιστοποιητικά ενεργειακής απόδοσης πρέπει να πάρει τα boiler του και να πάει στον Δημόκριτο για παράδειγμα να μετρήσει ενεργειακές απώλειες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, πάνοσ2 είπε

Τα πιστοποιητικά τύπου Solar Key Mark είναι εύκολο να τα πάρει ακόμα και κάποιος που κάνει φασόν. Με ένα κόστος 2000-3000 ευρώ ανά πιστοποιητικό μεταφέρονται στο όνομα του. Και έτσι το παίζει κατασκευαστής. Στα πιστοποιητικά ενεργειακής απόδοσης πρέπει να πάρει τα boiler του και να πάει στον Δημόκριτο για παράδειγμα να μετρήσει ενεργειακές απώλειες. 

ο βιολάρης πως εχει Α ενεργειακή απόδοση ? ιδιο υλικό δεν ειναι το μονωτικο ? ιδια εκατοστά δεν ειναι η μόνωση πάνω κάτω?

3 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Βρε συμφωνω και γω μαζι σου!!!  Εν τοις πράγμασι ομως..  Αυτες οι εταιρειες χωρις πιστοποιησεις μπλα-μπλα-μπλα και οτι αλλο χαρακτηρισμο θελεις.. εχουν κανει παταγο σε πωλησεις και τα μηχανηματα τους δουλευουν απροβληματιστα!!! Στην τελικη και να ακουσουμε κατι που θα ειναι με μονωμενα περιστατικα εχουμε και καπου να το στηριξουμε.. Ανωνυμος.. χωρις πιστοποιησεις και οτι αλλο ευχαρισει εσενα..!!!

Απο την αλλη επωνυμοι.. Ελληνικοι.. ακριβοι.. πιστοποιημενοι.. δεν ειναι λιγα τα περιστατικα με προβληματα και δεν υπηρχει η υποστηριξη που θα πρεπει για τα λεφτα που πληρωσε ο πελατης!!!

Ξερεις ομως τι μου τι σπαει στον Ελληνα? Αυτοι που παινευονται και υποστηριζουν το ακριβο οτι ειναι και καλο οταν θα τους κατσει η στραβη δεν πανε να κατεβασουν καμια ''τζαμαρια'' να διαπληκτιστουν ασχημα παρα λενε δεν ξαναγοραζω απο αυτη την εταιρεια ή τελικα δεν αξιζει παιρνω κατι οικονομικο-δοκιμασμενο!!!

Αρα τσαμπα μαγκες!!!

σου ειπα για εταιρείες πχ bauer sonne thermic ktl που είναι πολύ κοντά σε τιμές δηλαδή διαφορά 50-100ε,
Δεν σου ειπα για calpak και μαλτεζο που οι τιμές ειναι στο θεό

Επεξ/σία από picdev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, picdev είπε

ο βιολάρης πως εχει Α ενεργειακή απόδοση ? ιδιο υλικό δεν ειναι το μονωτικο ? ιδια εκατοστά δεν ειναι η μόνωση πάνω κάτω?

σου ειπα για εταιρείες πχ bauer sonne thermic ktl που είναι πολύ κοντά σε τιμές δηλαδή διαφορά 50-100ε,
Δεν σου ειπα για calpak και μαλτεζο που οι τιμές ειναι στο θεό

Δεν υπάρχει εταιρεία με πιστοποιητικό Α. Η Sammler έχει στο 150 / 200 λίτρα B και στα 300 C. Επειδή υπάρχει και περίπτωση να κάνω λάθος κάθε εταιρεία είναι υποχρεωμένη να δείχνει στον πελάτης της, αντίγραφο μέρους των ενεργειακών δοκιμών και τα αποτελέσματα που έχει. Αν ο Βιολάρης έχει Α, ζητείστε του το αντίγραφο των δοκιμών. Εκτός και αν ισχύει ότι στην Ελλάδα ότι δηλώσεις είσαι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, picdev είπε

ο βιολάρης πως εχει Α ενεργειακή απόδοση ? ιδιο υλικό δεν ειναι το μονωτικο ? ιδια εκατοστά δεν ειναι η μόνωση πάνω κάτω?

σου ειπα για εταιρείες πχ bauer sonne thermic ktl που είναι πολύ κοντά σε τιμές δηλαδή διαφορά 50-100ε,
Δεν σου ειπα για calpak και μαλτεζο που οι τιμές ειναι στο θεό

O sonne βγαζει θεματακια με υγρασια στο συλλεκτη..

Ηλιοακμη τρυπανε ευκολα τα μποιλερ(προφανως οχι σε ολα τα μοντελα) και συστέλλεστε το περιβλημα!

Και σε Μαλτεζο εχω δει υγρασια στο συλλεκτη και σε εναν αλλον ειχαν φθαρει και κοπει τα εξωτερικα λαστιχα του συλλεκτη!

Και να σου πω την αληθεια.. Απο καινουργιους ηλιακους(σε ταρατσες) πιο πολλους βλεπω ανωνυμους παρα γνωστους!

Απο τους πιο γνωστους παιζει περισσοτερο ο αελιος της nobel που ειναι το οικονομικο τους μοντελο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

O sonne βγαζει θεματακια με υγρασια στο συλλεκτη..

Ηλιοακμη τρυπανε ευκολα τα μποιλερ(προφανως οχι σε ολα τα μοντελα) και συστέλλεστε το περιβλημα!

Και σε Μαλτεζο εχω δει υγρασια στο συλλεκτη και σε εναν αλλον ειχαν φθαρει και κοπει τα εξωτερικα λαστιχα του συλλεκτη!

Και να σου πω την αληθεια.. Απο καινουργιους ηλιακους(σε ταρατσες) πιο πολλους βλεπω ανωνυμους παρα γνωστους!

Απο τους πιο γνωστους παιζει περισσοτερο ο αελιος της nobel που ειναι το οικονομικο τους μοντελο!

για το συλλέκτη της sonne το εχω διαβάσει δεν ξερω ποσο εγγύηση δίνει, στη τελική δεν του πεταω και μια σιλικόνη υψηλής θερμοκρασίας στις ενώσεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Τους nobel τους θεωρειται αξιοπιστους; συλλεκτες apollon ;

Μόνο για συλλέκτες , απ' τους καλύτερους της αγοράς , μακριά όμως από τα μποιλερ αυτής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

ααα δεν ειδα οτι υπάρχει ξεχωριστό θεμα για ηλιακούς και έγραψα στο θεμα με τις ανακαινίσεις. μόνο τεχνολογικό φόρουμ δεν ειναι το ινσομνια χαχαχα.

λοιπόν εν συντομία αυτο το διάστημα θα ξεκινήσω σκεπή και ο μάστορας θελει να εχει τις καινούριες βασεις απο τους καθρέφτες. τους καθρέπτες θα τους βάλω σκεπή και τα μποιλερ στο λεβητοστάσιο, έχετε να προτείνετε καμια εταιρία; τι να προσέξω; μενω σε παραλιακή περιοχή της Αρκαδίας και στην Τρίπολη
εχω ακούσει καλά λόγια για εναν που φτιαχτεί "Καραγιάννη".

Επεξ/σία από someone-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, someone- είπε

 

ααα δεν ειδα οτι υπάρχει ξεχωριστό θεμα για ηλιακούς και έγραψα στο θεμα με τις ανακαινίσεις. μόνο τεχνολογικό φόρουμ δεν ειναι το ινσομνια χαχαχα.

λοιπόν εν συντομία αυτο το διάστημα θα ξεκινήσω σκεπή και ο μάστορας θελει να εχει τις καινούριες βασεις απο τους καθρέφτες. τους καθρέπτες θα τους βάλω σκεπή και τα μποιλερ στο λεβητοστάσιο, έχετε να προτείνετε καμια εταιρία; τι να προσέξω; μενω σε παραλιακή περιοχή της Αρκαδίας και στην Τρίπολη
εχω ακούσει καλά λόγια για εναν που φτιαχτεί "Καραγιάννη".

Να βάλεις 4 κοιλοδοκους 40*40 όρθιους , και να τους ενώσεις μεταξυ τους από πάνω  , σαν φτιάξεις ένα "τραπέζι" πάνω τους , γύρω στους 30 πόντους πάνω από τα κεραμίδια. Με αυτό τον τρόπο μπορείς να βάλεις ότι ηλιακό θέλεις , και αν στο μέλλον χρειαστεί , μπορεί να αλλάξεις μάρκα χωρίς να σε περιορίζει η βάση. Εννοείται ότι πάνω σε αυτό το "τραπέζι" θα χρειαστεί ο μάστορας να φτιάξει μια σιδεριά ώστε να προσαρμόσει την εκάστοτε βάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, troi.g είπε

Να βάλεις 4 κοιλοδοκους 40*40 όρθιους , και να τους ενώσεις μεταξυ τους από πάνω  , σαν φτιάξεις ένα "τραπέζι" πάνω τους , γύρω στους 30 πόντους πάνω από τα κεραμίδια. Με αυτό τον τρόπο μπορείς να βάλεις ότι ηλιακό θέλεις , και αν στο μέλλον χρειαστεί , μπορεί να αλλάξεις μάρκα χωρίς να σε περιορίζει η βάση. Εννοείται ότι πάνω σε αυτό το "τραπέζι" θα χρειαστεί ο μάστορας να φτιάξει μια σιδεριά ώστε να προσαρμόσει την εκάστοτε βάση.

μάλιστα.. θα μπούν καθρέφτες για δύο σπίτια, λογικά γίνεται να γίνει μια ενιαία βάση και για τα δύο διαμερίσματα, εχεις καμια φωτο απο καμια τέτοια βαση να τη δείξω; λογικα τη βαση με τον κοιλοδοκο που αναφερεις θα τη φτιάξει ο σιδεράς, σωστά; δεν θα υπάρχει καπου έτοιμη, και εκει πανω απ οτι καλαταβα θα πατήσει η βαση του εκάστοτε καθρέφτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, someone- είπε

μάλιστα.. θα μπούν καθρέφτες για δύο σπίτια, λογικά γίνεται να γίνει μια ενιαία βάση και για τα δύο διαμερίσματα, εχεις καμια φωτο απο καμια τέτοια βαση να τη δείξω; λογικα τη βαση με τον κοιλοδοκο που αναφερεις θα τη φτιάξει ο σιδεράς, σωστά; δεν θα υπάρχει καπου έτοιμη, και εκει πανω απ οτι καλαταβα θα πατήσει η βαση του εκάστοτε καθρέφτη.

Όπως το λες , θα έρθει ο σιδεράς και θα φτιάξει τη βάση πριν μπουν τα κεραμίδια. Εκείνος λογικά θα σου προτείνει πως πρέπει να γίνει. Εσύ πρέπει να μιλήσεις με τον υδραυλικό σου για να σου πει πόσοι συλλέκτες θα μπουν , και περίπου διαστάσεις αυτών , για να ξέρει ο σιδεράς. 

Στην περίπτωση με τους δύο συλλέκτες , υπήρχαν , οπότε ο σιδεράς το έφτιαξε ακριβώς , αλλά η βάση είναι βιδωμενη πάνω στο "Τραπέζι" , αλλά βάζοντας πρόσθετα σίδερα , μπορείς να προσαρμόσεις όποια βάση θέλεις.

Εσύ λογικά χρειάζεσαι την άλλη βάση, αλλά να την κάνεις περίπου 1,5 στο μήκος , γιατί αυτός την έχει κάνει πολύ στενή , και σε ύψος όπως είναι περίπου η άλλη βάση.

Screenshot_2021-04-04-08-50-14.png

Screenshot_2021-04-04-09-09-07.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/4/2021 στις 2:16 ΜΜ, troi.g είπε

Μόνο για συλλέκτες , απ' τους καλύτερους της αγοράς , μακριά όμως από τα μποιλερ αυτής.

Παραπληροφορηση και συκοφαντια μαζι!!!  Ναι μπορει να υπαρχουν περιστατικα.. Αυτα ομως γινονται και στις καλυτερες εταιρειες πχ Calpak!

Ντροπη σου γιατι αν πουμε αυτο για τα μποιλερ της nobel τοτε για την Ηλιοακμη τι θα επρεπε να πουμε που εχει καρα εκτεθει!!!???

Ο nobel απο παλια εχει κανει τρελες πωλησεις!!! Δεν υπαρχει ταρατσα που να μην συναντησεις απο εναν nobel!!!

Ακομα και τωρα βρισκεται σε καλο level πωλησεων με το οικονομικο τους μοντελο αελιος χωρις μεχρι στιγμης να εχουν ακουστει προβλημα!!!  Σε αυτους που περισσευει χρημα αξιζει να παρουν τον classic!!!

Προσεχε σου μιλαω εγω ετσι για την nobel που αν χρειαστω αυριο ηλιακο θα κοιταξω σε mastersol και violari !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχθές έκανα μια βόλτα στα πεθερικά μου για να δούν τα εγγόνια τους στην Νέα Ιωνία και όπως χάζευα τις ταράτσες για ηλιακούς μέτρησα, οι 7 στους 10 είχαν βάλει Μαλτέζο. Βέβαια ξέρω οτι έχει και τοπικό κατάστημα στην περιοχή ο Μαλτέζος. Μου είχε πει η γυναίκα μου οτι είχαν κατάστημα κοντά στον Μαλτέζο και οτι παλιά κάνανε ουρά. Το άλλο ποσοστό ήταν Sonne, Skyland και Ηλιοακμή.

Επεξ/σία από zNikosz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...