Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, HYDA είπε

Η βάση είναι ταράτσας (στηριγμένη επί κεραμοσκεπής).

Ο συγκεκριμένος ηλιακός υπολειτουργεί από την πρώτη μέρα τοποθέτησης.

 

10 ώρες πριν, HYDA είπε

1. Γωνία Συλλέκτη

πόσο σωστά ως προς την φωτο είναι τοποθετημενος  λογο σκεπης?

Spoiler

236400836_syllekths.png.fa9cb609a3df8c8888cc3c805673a44b.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, HYDA είπε

Τον έχω πληρώσει 2000 ευρώ, έχω κάψει τα κέρατα μου σε ρεύμα όλα αυτα τα χρόνια και δεν ξέρω τι να κάνω...

 

Κακος που το αφησες ετσι! Εγω θα το ειχα κοιταξει εμπεριστατωμένα και θα τους ελεγα οριστε 9 το πρωι χ θερμοκρασια, 3 το μεσημερι πχ 40β οταν αλλα μηχανηματα χαμηλης αξιας δινουν γενναιοδωρία 50β!!!

Εγω μονο εκει μπορω να το στηριξω μηπως κατι δεν παει καλα με την κυκλοφορια του κλειστου.. Μηπως υπαρχει καποιο εμποδιο εσωτερικα και εμποδιζει την κυκλοφορια.. Επισης σημαντικος παραγοντας παιζει και η κλιση του συλλεκτη ποσες μοιρες ειναι?

Κοιτα μια μερα με ηλιοφανεια και μετρα το νερο στην εξοδο της βρυσης στις 9 το πρωι και μετα στις 15.00

Κοιτα να μην εχεις ζεστο.. και γραψε μας!

Επεξ/σία από PLACEBO_89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγορασε αλλη μαρκα ηλιακου.

σε μια περιπτωση εμενα που δεν ζεσταινε σωστα ο ηλιακος το προβλημα ηταν στην μικρη διατομη σωληνας στο κλειστο κυκλωμα του θερμοσιφωνα. ουσιαστικα στραγγαλιζε την ροη του νερου και δεν απεδιδε τα μεγιστα. με την αφαιρεση των επιπλεον χαλκινων εξαρτηματων και την αντικατασταση ενος περιπου μετρου τουμποραματος με τουμποραμα μεγαλυτερης διατομης τα πραγματα βελτιωθηκαν αμεσα. και να φανταστει κανεις οτι την εγκατασταση την εκανε τοτε ο τεχνικος της calpack. κι ομως. ειχε κανει τοσο παιδαριωδη λαθη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεβάζω εδώ φωτογραφία του εν λόγω ηλιακού.

Προσανατολισμός είναι εγγυημένα σωστός (+ ότι όλοι οι ηλιακοί στην περιοχή κοιτάνε στην ίδια κατεύθυνση).

Μοίρες συλλέκτη είναι σωστές (+ έκανα στο παρελθόν και δοκιμή με άλλες μοίρες μέσω ντιζών χωρίς διαφορά στην ουσία)

Το κύκλωμα του συλλέκτη ανοίχτηκε πέρσι το καλοκαίρι και πλύθηκε εσωτερικά (μήπως υπήρχε κάποια απόφραξη. Το νερό έτρεχε ελεύθερα. Καμία διαφορά)

Βλέπετε κάτι περίεργο στη φωτό?

 

IMG_4042.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, HYDA είπε

Ανεβάζω εδώ φωτογραφία του εν λόγω ηλιακού.

Προσανατολισμός είναι εγγυημένα σωστός (+ ότι όλοι οι ηλιακοί στην περιοχή κοιτάνε στην ίδια κατεύθυνση).

Μοίρες συλλέκτη είναι σωστές (+ έκανα στο παρελθόν και δοκιμή με άλλες μοίρες μέσω ντιζών χωρίς διαφορά στην ουσία)

Το κύκλωμα του συλλέκτη ανοίχτηκε πέρσι το καλοκαίρι και πλύθηκε εσωτερικά (μήπως υπήρχε κάποια απόφραξη. Το νερό έτρεχε ελεύθερα. Καμία διαφορά)

Βλέπετε κάτι περίεργο στη φωτό?

 

IMG_4042.jpeg

Κανονικά ο πίσω θα έπρεπε να παραπονιέται, αφού τον "κόβεις" αρκετά, ειδικά τον χειμώνα :)

Θερμοκρασία από που παίρνεις; Γιατί δεν βλέπω δεύτερο καλώδιο από την πλευρά της αντίστασης, όπου λογικά θα ήταν το 2ο κυαθιο για το αισθητήριο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Θερμοκρασία από που παίρνεις; Γιατί δεν βλέπω δεύτερο καλώδιο από την πλευρά της αντίστασης, όπου λογικά θα ήταν το 2ο κυαθιο για το αισθητήριο. 

Ο πίσω δεν σκιάζεται καθόλου. Ξεγελάει η φωτογραφία.

Το κυάθιο είναι στην απέναντι πλευρά από την αντίσταση - έχει υποδοχή το καζάνι για ανακυκλοφορία (αν θυμάμαι καλά) και το έχουμε βάλει εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, HYDA είπε

Ανεβάζω εδώ φωτογραφία του εν λόγω ηλιακού.

Προσανατολισμός είναι εγγυημένα σωστός (+ ότι όλοι οι ηλιακοί στην περιοχή κοιτάνε στην ίδια κατεύθυνση).

Μοίρες συλλέκτη είναι σωστές (+ έκανα στο παρελθόν και δοκιμή με άλλες μοίρες μέσω ντιζών χωρίς διαφορά στην ουσία)

Το κύκλωμα του συλλέκτη ανοίχτηκε πέρσι το καλοκαίρι και πλύθηκε εσωτερικά (μήπως υπήρχε κάποια απόφραξη. Το νερό έτρεχε ελεύθερα. Καμία διαφορά)

Βλέπετε κάτι περίεργο στη φωτό?

 

 

Την ωρα που τον χτυπαει ο ηλιος-νταλα εχεις ελεγξει τους σωληνες στα ρακορ τους ποσο καινε? Εχει γινει τετοιος ελεγχος??? πχ δεν γινεται να καιει το ρακορ που εισερχεται το ζεστο στο μποιλερ και να μην εχεις σωστη αποδοση!  Η περιπτωση σου δεν μπορει να ειναι γριφος! 

Υπαρχει και το σεναριο αφου σου ειπε ο μαλτεζος οτι δουλευει οκ να ειναι αυτη η αποδοση του!!!

Οταν πηγα τοτε και γω στον μαλτεζο ειδα τον 160/2 και περα οτι ηταν ακριβος.. μου λεει ο πωλητης για τα kw του συλλεκτη και οτι δεν χρειαζεται πιο μεγαλος! Ευτυχως που δεν επεσα στην παγιδα! Αν και ειχα καταληξει στον πρεσαριστο και με περισσοτερα τετραγωνικα για το μποιλερ για να ειμαι σιγουρος στην καλη αποδοση! Και ναι μου βγηκε κορυφη σχεση αποδοσης-τιμης και αξιοπιστιας!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Την ωρα που τον χτυπαει ο ηλιος-νταλα εχεις ελεγξει τους σωληνες στα ρακορ τους ποσο καινε? Εχει γινει τετοιος ελεγχος??? πχ δεν γινεται να καιει το ρακορ που εισερχεται το ζεστο στο μποιλερ και να μην εχεις σωστη αποδοση!  Η περιπτωση σου δεν μπορει να ειναι γριφος! 

Σίγουρα ζεσταίνονται. Δεν έχω άποψη πόσο πολύ όμως.

Αναφορά σε κείμενο

Υπαρχει και το σεναριο αφου σου ειπε ο μαλτεζος οτι δουλευει οκ να ειναι αυτη η αποδοση του!!!

Οταν πηγα τοτε και γω στον μαλτεζο ειδα τον 160/2 και περα οτι ηταν ακριβος.. μου λεει ο πωλητης για τα kw του συλλεκτη και οτι δεν χρειαζεται πιο μεγαλος! Ευτυχως που δεν επεσα στην παγιδα! Αν και ειχα καταληξει στον πρεσαριστο και με περισσοτερα τετραγωνικα για το μποιλερ για να ειμαι σιγουρος στην καλη αποδοση! Και ναι μου βγηκε κορυφη σχεση αποδοσης-τιμης και αξιοπιστιας!!!!

Άμα αυτή είναι η απόδοση του... καλύτερα να το κλείσει το μαγαζί. Πραγματικά...

Ο πίσω ηλιακός που είναι 160 λίτρα με καζάνι Lordan και συλλέκτη amcor της δεκαετίας του 80 (ακόμα σε λειτουργία...) αποδίδει απείρως πιο ζεστό νερό...

Αν ήμουν σίγουρος ότι το καζάνι είναι οκ, θα έκανα μια προσθήκη συλλέκτη (ή αντικατάσταση με έναν μεγαλύτερο) και θα το έλυνα το ζήτημα. Αλλά έχω το φόβο μην έχει πρόβλημα το καζάνι και τα ξανακλάψω τα χρήματα...

Πραγματικά έχω κουραστεί με αυτό το ηλιακό...

Για την ιστορία, παραθέτω σημερινές μετρήσεις

09:48 - 37.1

10:50 - 38.5

11:15 - 38.7

11:49 - 39.6

14:07 - 45.9

14:32 - 47.4

15:11 - 49.7

15:52 - 51.4

16:35 - 53.2

17:30 - 53.7

Οι παραπάνω μετρήσεις έγιναν και πάλι με πολύ ελαφριά χρήση ζεστού νερού, σε ηλιόλουστη μέρα με καλή εξωτερική θερμοκρασία. Το θερμόμετρο είναι ακριβές, δεν χρειάζεται μέτρηση στη βρύση - όταν ανάψω στην αντίσταση πάει στους 65 και μένει εκεί.

Όταν το πρωί έχω νερό ήδη στους 40, χωρίς καμία χρήση δεν έπρεπε να πηγαίνει 75-80 με ήλιο?

 

 

Επεξ/σία από HYDA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους, να σας πω πως έγινε εχθές η εγκατάσταση που συζητάγαμε πριν μέρες του χάλκινου ηλιακού 200λ του Sol-Violaris μαζί με τους δύο συλλέκτες 4,10τμ Navi Plus του Δήμα. Όλα καλά κατά την εγκατάσταση από τους τεχνικούς αλλά παρουσιάστηκε στην πορεία της ημέρας πρόβλημα στον έναν από τους δύο συλλέκτες εκτός από δύο θεματάκια που είδα με το καλημέρα.

Και οι δύο συλλέκτες λόγο αλουμινένιου κασώματος είχαν κάτι βαθουλώματα, δύο στον καθένα. Ο πρώτος είχε κάτι ένα έξτρα για μένα, εκεί που ενώνει το λάστιχο με το κάσωμα φάνηκε να μην έχει γίνει καλά η θερμοκόλληση όπου είχε αφήσει ένα μικρό κενό. Λογικά στην πορεία θα περνάγανε νερά μέσα. Ο τεχνικός το πέρασε εκείνη την ώρα με σιλικόνη μπας γίνει κάτι. Τέλος πάντων όλα καλά τελειώνουν και φεύγουν. Ά ξέχασα να πω πως ο αριστερός είχε κάτι λευκά σημάδια μεγάλα μέσα στο μπλέ φύλλο να το πω του συλλέκτη, το οποίο δεν ξέρω αν θεωρείτε πρόβλημα. Θα βάλω φωτογραφίες να δείτε.

Εμένα κάτι με έτρωγε όλο το απόγευμα με αυτά που είδα και ξανά πήγα στην ταράτσα να ελέγξω. Και να που είχα δίκιο, ο αριστερός συλλέκτης άρχισε να χάνει όλο το αντιψυκτικό υγρό το οποίο γέμισε την βάση και μετά από κάπου έσταζε. Είχε γεμίσει υδρατμούς, αλλά όπως το κοίταξα έμοιαζε το υγρό να στάζει από τον δεξιά. Λέω τέλεια και οι δύο ελλαττωματικοί. Ετοιμάζω ένα email με φωτογραφίες και βίντεο και τα στέλνω στον κύριο Ανδρέα Βιολάρη, μέσα σε 10 λεπτά μου είχε απαντήσει ότι θα στείλει σήμερα τον τεχνικό να τα δει από κοντά και να κρίνει για την αντικατάσταση τους. Όντος μετά από 20 λεπτά με πείρε τηλ ο τεχνικός ο κύριος Γιάννης και κλείσαμε ραντεβού για το μεσημέρι σήμερα.  

Έκανε τον έλεγχο ο κύριος Γιάννης όπου διαπιστώσαμε πως μόνο ο αριστερός είχε πρόβλημα και όχι ο δεξής συλλέκτης. Άμεσα επικοινώνησε με τον κύριο Βιολάρη ο οποίος με κάλεσε σε 30 λεπτά και μου είπε ότι θα αντικαταστήσουν και τους δύο συλλέκτες με καινούριους. Το μόνο κακό από την άψογη εξυπηρέτηση είναι ότι ο Δήμας δεν έχει άμεσα συλλέκτες Navi Plus να παραδώσει και θα πρέπει να περιμένω μέχρι τα μέσα Μάϊου που θα τους έχουν έτοιμους. 

Μου είπε ο κ. Βιολάρης άμα θέλω να βάλω 3τμ αντί για 4τμ που έχω αγοράσει για πιο άμεση αντικατάσταση και ότι θα δουλέψουν πιο σωστά με τα 200λτ του θερμοσίφωνα. Και ότι διαφορά προκύψει θα μου τα επιστρέψουν. Το αρνήθηκα γιατί και στον παλιό ηλιακό πάλι 4τμ είχα και φοβόμουν για τον άλφα βήτα λόγο μήπως δεν δουλέψει σωστά και έτσι ζήτησα να μου παραδώσουν τους ίδιους 4τμ. 

Μίλησα με τον τεχνικό και μου είπε να στους σκεπάσω εντελώς γιατί είναι μεγάλο χρονικό διάστημα και να τον δουλέψω με το καλοριφέρ ή με το ρεύμα μιας και είναι τριπλής ενέργειας το χάλκινο μπόιλερ.   

Επίσης να αναφέρω πως το μπόιλερ των 200λτ μας έφτασε άνετα να κάνουμε μπάνιο το βράδυ 4 άτομα αφού το ζέστανα με ρεύμα για 1 ώρα.

Γενικά μπορώ να πω πως δεν μου άρεσε ότι έγινε με τόσα χρήματα που κόστισε όλο αυτό αλλά είναι κάτι που μπορεί να συμβεί στον καθένα. Πάντως έμεινα πολύ ευχαριστημένος από την άψογη και άμεση εξυπηρέτηση του κυρίου Ανδρέα Βιολάρη.    

147466823_Photo1.jpg.52dc6b6cd87d0fb55fdc7ed4cf03097d.jpg105005990_Photo6.jpg.d421383220db3f12b4fd44e5980d8d59.jpg1548429707_Photo5.jpg.1f6d7a9aad8ae033158e3a30cf6e8b1f.jpg1871673969_Photo3.jpg.2afd30ad57309ba2b7e96b10e27d4ba3.jpg242070034_Photo2.jpg.8693f422aa5102fe015c406d08ed8931.jpg

Επεξ/σία από zNikosz
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, HYDA είπε

 

Όταν το πρωί έχω νερό ήδη στους 40, χωρίς καμία χρήση δεν έπρεπε να πηγαίνει 75-80 με ήλιο?

 

 

Ναι θα έπρεπε.
Μπορείς να μετρήσεις την θερμοκρασία εξόδου του συλλέκτη? Με το χέρι έστω (πρέπει να καίει πολύ, όταν έχει ήλιο), αλλιως με φθηνό θερμόμετρο laser ,πολύ φθηνότερο να δώσεις 10-2Ε για κάτι που θα σου μείνει από το να κάνεις δοκιμές και να τα δίνεις από εδώ και από εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, HYDA είπε

Ανεβάζω εδώ φωτογραφία του εν λόγω ηλιακού.

Προσανατολισμός είναι εγγυημένα σωστός (+ ότι όλοι οι ηλιακοί στην περιοχή κοιτάνε στην ίδια κατεύθυνση).

Μοίρες συλλέκτη είναι σωστές (+ έκανα στο παρελθόν και δοκιμή με άλλες μοίρες μέσω ντιζών χωρίς διαφορά στην ουσία)

Το κύκλωμα του συλλέκτη ανοίχτηκε πέρσι το καλοκαίρι και πλύθηκε εσωτερικά (μήπως υπήρχε κάποια απόφραξη. Το νερό έτρεχε ελεύθερα. Καμία διαφορά)

Βλέπετε κάτι περίεργο στη φωτό?

 

IMG_4042.jpeg

Υποτίθεται ότι ήρθε και ο αρχιμάστορας του Μαλτέζου και δεν είδε τίποτα περίεργο; Σου άλλαξε μόνο τις μοίρες του καθρέφτη; Ότι η εισαγωγή και επιστροφή του συλλέκτη είναι στην ίδια πλευρά , δε το είδε; Αφού σου ζεσταίνει και με αυτό τον τρόπο , πρέπει να είσαι ευχαριστημένος. Φώναξε τον υδραυλικό σου , και πες του να πάρει την επιστροφή από την κάτω αριστερή γωνία του συλλέκτη.

Να σε ρωτήσω , αριστερά έχεις κεραμίδια να πατήσει κάποιος; Μήπως έχεις κενό και γι αυτό στον σύνδεσαν έτσι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, troi.g είπε

Υποτίθεται ότι ήρθε και ο αρχιμάστορας του Μαλτέζου και δεν είδε τίποτα περίεργο; Σου άλλαξε μόνο τις μοίρες του καθρέφτη; Ότι η εισαγωγή και επιστροφή του συλλέκτη είναι στην ίδια πλευρά , δε το είδε; Αφού σου ζεσταίνει και με αυτό τον τρόπο , πρέπει να είσαι ευχαριστημένος. Φώναξε τον υδραυλικό σου , και πες του να πάρει την επιστροφή από την κάτω αριστερή γωνία του συλλέκτη.

Να σε ρωτήσω , αριστερά έχεις κεραμίδια να πατήσει κάποιος; Μήπως έχεις κενό και γι αυτό στον σύνδεσαν έτσι;

Όχι υπάρχουν κεραμίδια αριστερά (είναι η άλλη πλευρά της στέγης. Η πρόσβαση από εκεί γίνεται.

Σε ότι φωτογραφία εγκατεστημένου Maltezos βρίσκω, εισαγωγή και επιστροφή του συλλέκτη είναι από την ίδια πλευρά. Στην απέναντι πλευρά δεν έχει καν τρύπα νομίζω. Μήπως δεν καταλαβαίνω καλά τι εννοείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, HYDA είπε

Όχι υπάρχουν κεραμίδια αριστερά (είναι η άλλη πλευρά της στέγης. Η πρόσβαση από εκεί γίνεται.

Σε ότι φωτογραφία εγκατεστημένου Maltezos βρίσκω, εισαγωγή και επιστροφή του συλλέκτη είναι από την ίδια πλευρά. Στην απέναντι πλευρά δεν έχει καν τρύπα νομίζω. Μήπως δεν καταλαβαίνω καλά τι εννοείς?

Καλά κατάλαβες , δεν έχει τρύπα από την άλλη πλευρά;

Αν δεν έχει , τότε προφανώς ο συγκεκριμένος είναι όταν μπαίνουν δύο καθρέφτες με ταφ στη μέση , δε δικαιολογείται μονός συλλέκτης και να μην είναι διαγώνια οι λήψεις του, δε δουλεύει σωστά με τίποτα αυτός ο τρόπος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...