Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 ώρες πριν, Greektrooper είπε

Καλησπέρα. Στους συλλέκτες μου στο πλάι δεν υπάρχει τάπα προκειμένου να τους αδειάσω. Υπάρχει ο σύνδεσμος μεταξύ τους όπως στην φωτογραφία.... αναγκαστικά αυτόν λύνω προκειμένου να τους αδειάσω και να αλλάξω υγρά έτσι?

IMG_20190804_203927.jpg

Μην λύσεις εκεί κάτω γιατί μπορεί να μπλέξεις , λύσε το ρακόρ στο κάτω μέρος του μποιλερ, και ξαπλώνεις κάτω την σωλήνα και αδειάζει. Αν θέλεις να πλύνεις εσωτερικά, βάλε μια τάπα εκεί που θα λύσεις το ρακόρ , και βάλε νερό από το πάνω μέρος του μποιλερ, αφού λύσεις το εξαεριστικό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

35 λεπτά πριν, troi.g είπε

Μην λύσεις εκεί κάτω γιατί μπορεί να μπλέξεις , λύσε το ρακόρ στο κάτω μέρος του μποιλερ, και ξαπλώνεις κάτω την σωλήνα και αδειάζει. Αν θέλεις να πλύνεις εσωτερικά, βάλε μια τάπα εκεί που θα λύσεις το ρακόρ , και βάλε νερό από το πάνω μέρος του μποιλερ, αφού λύσεις το εξαεριστικό.

Προτείνεις δηλαδή για ευκολία να λύσω την αντίστοιχη που έχω μαρκάρει που είναι επάνω στο καζάνι σωστά?  Αυτό με το πλύσιμο δεν έπιασα...οι συλλέκτες εσωτερικά πως θα πλυθούν έτσι? Αν το λέω σωστά μόνο το καζάνι θα ξεπλυθεί με αυτόν τον τρόπο. Ή λάθος κατάλαβα?

IMG_20190805_174110.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, gia_nnis είπε

Ακομα και να εχεις 160λ 2τμ αν δεν τραβηξεις 1 μερα ή κανεις ελαχιστη καταναλωση παλι θα φτασει απο ενα σημειο και μετα να υπερθερμανθει!

Απλα ναι με περισσοτερα τμ τον επιβαρυνεις ακομα χειροτερα ή πολυ χειροτερα.. παρτο οπως θες!

150 λίτρα με 2 ×1,3 

Επί 15 μέρες λόγω απουσίας δεν τραβήξαμε καθόλου νερό και δεν χρειάστηκε καθόλου συμπληρωμα.

Βέβαια έτυχε λόγω ανειλημενον υποχρεώσεων τότε και δεν τον σκεπασαμε αλλά κατάλαβα και πόσο σημαντικό είναι να μην κάνεις υπερβολές.

Εάν είχε 2.5 μέτρα θα υπερθερμενοταν στα τέρματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vaggooss είπε

150 λίτρα με 2 ×1,3 

Επί 15 μέρες λόγω απουσίας δεν τραβήξαμε καθόλου νερό και δεν χρειάστηκε καθόλου συμπληρωμα.

Βέβαια έτυχε λόγω ανειλημενον υποχρεώσεων τότε και δεν τον σκεπασαμε αλλά κατάλαβα και πόσο σημαντικό είναι να μην κάνεις υπερβολές.

Εάν είχε 2.5 μέτρα θα υπερθερμενοταν στα τέρματα.

Εννοείς 2 επί 2.5=5,00;.Ούτε οι κομμωτές!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Greektrooper είπε

Προτείνεις δηλαδή για ευκολία να λύσω την αντίστοιχη που έχω μαρκάρει που είναι επάνω στο καζάνι σωστά?  Αυτό με το πλύσιμο δεν έπιασα...οι συλλέκτες εσωτερικά πως θα πλυθούν έτσι? Αν το λέω σωστά μόνο το καζάνι θα ξεπλυθεί με αυτόν τον τρόπο. Ή λάθος κατάλαβα?

IMG_20190805_174110.jpg

Σωστά, θα λύσεις το ρακόρ στο καζάνι, το οποίο και θα είναι 3/4 , και θα βάλεις μια τάπα θηλυκή. (Προσοχή, την ώρα που θα λύσεις το ρακόρ θα τρέξουν νερά, να έχεις ένα κουβά  μαζί, ύστερα κατεβάζεις τη σωλήνα προς τα κάτω μαζί με τον κουβά γιατί θα βγάλει μαύρο νερό.) Ύστερα θα ξεβιδωσεις το ασφαλιστικό στο πάνω μέρος του μποιλερ , όπου θα βάλεις το λάστιχο του νερού, και θα έχεις τη σωλήνα των συλλεκτών προς τα κάτω. Λοιπόν, όπως θα μπει το νερό από το πάνω μέρος των συλλεκτών, θα βγει από τη σωλήνα της επιστροφής. Προσοχή, ανοίγεις τη βρύση σιγά σιγά, μην τυχόν και βουλώσει με καμιά μουργα και ανεβάσει πίεση στους συλλέκτες , και το πλύσιμο εσωτερικά δεν το προτείνω ιδιαίτερα, διότι περνάει οξυγόνο και δημιουργεί οξυδωση (γνώμη μου). Ότι πράττεις με πολύ προσοχή , και με δική σου ευθύνη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, troi.g είπε

Σωστά, θα λύσεις το ρακόρ στο καζάνι, το οποίο και θα είναι 3/4 , και θα βάλεις μια τάπα θηλυκή. (Προσοχή, την ώρα που θα λύσεις το ρακόρ θα τρέξουν νερά, να έχεις ένα κουβά  μαζί, ύστερα κατεβάζεις τη σωλήνα προς τα κάτω μαζί με τον κουβά γιατί θα βγάλει μαύρο νερό.) Ύστερα θα ξεβιδωσεις το ασφαλιστικό στο πάνω μέρος του μποιλερ , όπου θα βάλεις το λάστιχο του νερού, και θα έχεις τη σωλήνα των συλλεκτών προς τα κάτω. Λοιπόν, όπως θα μπει το νερό από το πάνω μέρος των συλλεκτών, θα βγει από τη σωλήνα της επιστροφής. Προσοχή, ανοίγεις τη βρύση σιγά σιγά, μην τυχόν και βουλώσει με καμιά μουργα και ανεβάσει πίεση στους συλλέκτες , και το πλύσιμο εσωτερικά δεν το προτείνω ιδιαίτερα, διότι περνάει οξυγόνο και δημιουργεί οξυδωση (γνώμη μου). Ότι πράττεις με πολύ προσοχή , και με δική σου ευθύνη.

Το πιασα! Όντως μου φαίνεται καλύτερο να λύσω το πάνω ρακόρ από εκείνα κάτω στους συλλέκτες. Το έχω με τα εργαλεία γενικώς αλλά επειδή είναι και 15 χρονών μαστοί και ρακόρ δεν θα παίξω με τις πιθανότητες.

Ευχαριστώ πολύ 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, vaggooss είπε

150 λίτρα με 2 ×1,3 

Επί 15 μέρες λόγω απουσίας δεν τραβήξαμε καθόλου νερό και δεν χρειάστηκε καθόλου συμπληρωμα.

Βέβαια έτυχε λόγω ανειλημενον υποχρεώσεων τότε και δεν τον σκεπασαμε αλλά κατάλαβα και πόσο σημαντικό είναι να μην κάνεις υπερβολές.

Εάν είχε 2.5 μέτρα θα υπερθερμενοταν στα τέρματα.

Τι να σου πω μεγαλε.. εγω παντως παω να σπασω τον μυθο! 10 χρονια τωρα χωρις τιποτα απο service-ουτε συμπληρωμα! αποδιδει αριστα απλα φροντιζω να μην μου δινει πανω απο 65β!

Ανυπομονω για τρυπημα!!!  Σκεφτομαι να μην κανω ποτε τον καθαρισμο να δω ποσο θα κρατησει! Μεχρι στιγμης υπαρχουν περιστατικα να εχουν τρυπησει μποιλερ με service στα 10 χρονια και κατω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, gia_nnis είπε

Τι να σου πω μεγαλε.. εγω παντως παω να σπασω τον μυθο! 10 χρονια τωρα χωρις τιποτα απο service-ουτε συμπληρωμα! αποδιδει αριστα απλα φροντιζω να μην μου δινει πανω απο 65β!

Ανυπομονω για τρυπημα!!!  Σκεφτομαι να μην κανω ποτε τον καθαρισμο να δω ποσο θα κρατησει! Μεχρι στιγμης υπαρχουν περιστατικα να εχουν τρυπησει μποιλερ με service στα 10 χρονια και κατω!!!

Μα άμα δεν δείχνει πάνω απο 65β είναι προφανέστατο πως δεν θα πάθει τίποτα! Τα προβλήματα και η συντήρηση ξεκινούν λόγω των αυξημένων θερμοκρασιών. Με 65Β θα αντέξει 458 χρόνια (κατά προσέγγιση) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Μα άμα δεν δείχνει πάνω απο 65β είναι προφανέστατο πως δεν θα πάθει τίποτα! Τα προβλήματα και η συντήρηση ξεκινούν λόγω των αυξημένων θερμοκρασιών. Με 65Β θα αντέξει 458 χρόνια (κατά προσέγγιση) 

Και ομως γνωστες του αντικειμενου μεσα απο δω υποστηριζουν το αντιθετο! Οτι δηλαδη αν δεν του κανεις τον καθαρισμο ακομα και να τον σκεπαζεις θα τον παρεις στο χερι!

Τα σεναρια βεβαια ειναι 2:

1)Λενε την αληθεια..

2)Προσπαθουν να περασουν αυτη την εικονα για να υπαρχει δουλεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Και ομως γνωστες του αντικειμενου μεσα απο δω υποστηριζουν το αντιθετο! Οτι δηλαδη αν δεν του κανεις τον καθαρισμο ακομα και να τον σκεπαζεις θα τον παρεις στο χερι!

Τα σεναρια βεβαια ειναι 2:

1)Λενε την αληθεια..

2)Προσπαθουν να περασουν αυτη την εικονα για να υπαρχει δουλεια!

Και θα ρωτήσω εγώ απο την άλλη, επειδή δεν ξέρω, όποιον ξέρει. Αν τραβάμε νερό κάθε μέρα και δεν μένει στάσιμο, ενώ η θερμοκρασία δεν ξεπερνά τους 65c:

  • Υπάρχει περίπτωση να χάσει αντιψυκτικό? Από πού?
  • Απο τι θα γεμίσει μέσα το καζάνι, για να θέλει καθάρισμα? Τι θα καθαριστεί δηλαδή?
  • Το ανόδιο θα πάθει κάτι ?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Και θα ρωτήσω εγώ απο την άλλη, επειδή δεν ξέρω, όποιον ξέρει. Αν τραβάμε νερό κάθε μέρα και δεν μένει στάσιμο, ενώ η θερμοκρασία δεν ξεπερνά τους 65c:

  • Υπάρχει περίπτωση να χάσει αντιψυκτικό? Από πού?
  • Απο τι θα γεμίσει μέσα το καζάνι, για να θέλει καθάρισμα? Τι θα καθαριστεί δηλαδή?
  • Το ανόδιο θα πάθει κάτι ?

Ο διαχωρισμος ξεκιναει απο τους 58β!  Εγω τον προσεχω πολυ το καλοκαιρι γιατι ευκολα ξεφευγει σε υψηλες θερμοκρασιες..!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.Χαλασε ο παλιος ηλιακος οποτε πρεπει να προχωρησω σε αντικατασταση.Ψαχνω για ηλιακο 150-160 λιτρα με μπατζετ μεχρι 500 ευρω.Τι προτεινετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μενω σε ενοικιο.

πριν μερικες μερες στο παταρι ειδα νερο λιγακι που ειναι ο θερμοσιφωνας.

το ειπα στον ιδιοκτητη ηρθε και το ειδε, βαλαμε ζεστο νερο μπροστα- εκανα μπανιο δεν ξανα ειδα νερα.

απο 70 βαθμους κατεβασε στα 50 για να μην εχει ξανα διαροιοι.

ξερει κανεις εαν επραξε καλα? μηπως θελει αλαγει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, montelagr είπε

μενω σε ενοικιο.

πριν μερικες μερες στο παταρι ειδα νερο λιγακι που ειναι ο θερμοσιφωνας.

το ειπα στον ιδιοκτητη ηρθε και το ειδε, βαλαμε ζεστο νερο μπροστα- εκανα μπανιο δεν ξανα ειδα νερα.

απο 70 βαθμους κατεβασε στα 50 για να μην εχει ξανα διαροιοι.

ξερει κανεις εαν επραξε καλα? μηπως θελει αλαγει?

Όντως μπορεί να είναι απο τη βαλβίδα , λόγω μεγάλης θερμοκρασίας αν το αφήνεις με τις ώρες ανοιχτό. Μπορεί να είναι και λόγω υψηλής πίεσης στο νερό. Στους 50-60 είναι καλά.

Εγώ θα το άφηνα λίγο πιο ψηλά βέβαια, στους 60 για να σκοτώνει και το βακτήριο της λεγεωνέλλας  (δεν ξέρουμε και την ακρίβεια του θερμοστάτη, μπορεί η ρύθμιση 60c να είναι πραγματικοί βαθμοί 75, μπορεί και 50 όμως).

Να το παρακολουθείς πάντως τακτικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Όντως μπορεί να είναι απο τη βαλβίδα , λόγω μεγάλης θερμοκρασίας αν το αφήνεις με τις ώρες ανοιχτό. Μπορεί να είναι και λόγω υψηλής πίεσης στο νερό. Στους 50-60 είναι καλά.

Εγώ θα το άφηνα λίγο πιο ψηλά βέβαια, στους 60 για να σκοτώνει και το βακτήριο της λεγεωνέλλας  (δεν ξέρουμε και την ακρίβεια του θερμοστάτη, μπορεί η ρύθμιση 60c να είναι πραγματικοί βαθμοί 75, μπορεί και 50 όμως).

Να το παρακολουθείς πάντως τακτικά. 

ευχαριστήσω

εγω το κοιταω ναι καθε μερα αλλα φοβάμαι- ολα αυτα για να μην παρουμε αλλο θερμοσίφωνα σιγα 100 ευρω εχει. θα μου φερει ενα ταψάκι να βαλουμε ωστε εαν τρεξει νερο να παει στον φεγγιτη.

οποτε θα του πω να το βαλει 55-60 Celcious

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...