Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, haris_216 είπε

Δεν "θίχτηκα" όπως λες. Ίσως να μην έπιασες το μήνυμα των λεγομένων μου. Ή ακόμα ίσως κι εγώ να μην το πέρασα σωστά (αν και μέσα στο κεφάλι μου μου είναι ξεκάθαρο :D).

Απλά έδωσα μία άλλη οπτική πέραν αυτής που λες (που για να ακριβολογούμε δεν λες ακριβώς αλλά αφήνεις να εννοηθεί).

Υγ Αναφορικά με τα pm έχω διαφορετική αντιμετώπιση. Αρκετοί με έχουν ρωτήσει κατά καιρούς (πολλοί μάλιστα θεωρούσαν ότι ίσως είμαι υδραυλικός :)) αλλά συνήθως η απάντησή μου είναι η όποια ερώτηση να τίθεται μέσω του νήματος έτσι ώστε να μπορούν να βοηθηθούν όσοι το παρακολουθούν και όχι απλά ο ένας που ρωτάει. Βέβαια αυτή είναι η δική μου σκέψη (σωστή ή λάθος) και δεν είναι απαραίτητο να συμφωνούν όλοι (ή έστω και ένας) με αυτή

Ναι εδωσες την οπτικη σου το πως χειριζεσαι τα post σου στο θεμα με τους ηλιακους και καλα κανεις.. και ακουγεται πολυ λογικο και συμφωνω! Αλλα αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι γιατι να το πεις μετα απο αυτα που εγραψα?  Για να δικαιολογήσεις για ποιο λογο δεν απαντας? Γιατι ετσι φαινεται..

Τωρα αν θεωρεις απο το να δινονται τετοιες απαντησεις καλυτερα να μην ποσταρουμε καθολου θα διαφωνισω γιατι απο καθε απαντηση ολο και κατι παιρνεις και στο τελος σχηματιζεις το παζλ! 

Εν τοις πραγμασι. Εσπειρα ερωτηματικα χωρις να πω ''τιποτα''.  Ο ts ποσταρει 5 του μηνος και σημερα εχουμε 7. Δεν του εχει απαντησει κανεις αλλος περα απο μενα!  Και πηρε το μηνυμα απο μενα να βαλει μικροτερο συλλεκτη για τα λιτρα του μποιλερ!  Αρα το μη χειριστον βελτιστον!

Αν υπηρχε ομως καποιο κινητρο-ανταμοιβη θα εβλεπε μια τελειως διαφορετικη  αντιμετωπιση!

Αν ειμασταν καλοπροαιρετος και δοτικος λαος δεν θα ειχαμε φτασει εδω..!

ΥΓ. Αμα το φιλοσοφησεις ισως και πρακτικα να ειπα πολλα!!!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

και ενω είχα καταλήξει σε 200λιτρα με μαύρους καθρέφτες, ηθελε και ο παππούς μου εναν 160λιτρα με μαύρους καθρεφτες  ηρθε αυτος με τους ηλιακούς μιας και ήταν στην περιοχή. ο παππούς μου εχει ηδη εναν ηλακο 120λιτρα και οι μαυροι καθρέφτες του καινουριου που ειναι 3τμ δε κουμπωναν στην ήδη υπάρχουσα βαση και ετσι πρότεινε στον παππού μου να βαλει επίλεκτικους καθρέφτες με 2.3 τμ καθρέφτες για να κουμπώσει. του ειπα πως δε μπορει ο παππούς να ανεβαίνει να σκεπάζει κτλ και μου ειπε πως το 160λιτρα με 2.3 τμ επίλεκτικους καθρέφτες δε χρειάζεται σκέπασμα ο 200λιτρα με 4τμ επίλεκτικους θελει.μπηκα λοιπον σε σκέψεις αν ισχύει αυτο μηπως βαλω 160λιτρα κ εγω με επίλεκτικους με το σκεπτικό οτι οκ θα ειναι 40λιτρα λιγότερο αλλα θα το  ζεσταίνει το νερο πιο γρήγορα λογω καθρεφτών.

τι λετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, someone- είπε

του ειπα πως δε μπορει ο παππούς να ανεβαίνει να σκεπάζει κτλ 

μηπως βαλω 160λιτρα κ εγω με επίλεκτικους με το σκεπτικό οτι οκ θα ειναι 40λιτρα λιγότερο αλλα θα το  ζεσταίνει το νερο πιο γρήγορα λογω καθρεφτών.

τι λετε;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνωρίζει κάποιος αν αυτός https://www.iliosak.gr/syllektis-epilektikos-titanioy-tinox-blue-2-5-m είναι παρόμοιος (ή αντίστοιχος) με Navi+ ;  Ως προς μονοκόμματο κάσωμα και απόδοση.

Επίσης θα ήθελα να μάθω για Phaethon και Atlas. Είναι full plate μπλε αντίστοιχης απόδοσης με τους Navi+ ; Το κάσωμά τους θεωρείται μονοκόμματο;

Πιστεύετε ότι για 200 lt σε εξοχική κατοικία θα είμαι καλυμμένος με 2,5 τμ υπερ-επιλεκτικό;

Επεξ/σία από fonzi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, fonzi είπε

αυτός https://www.iliosak.gr/syllektis-epilektikos-titanioy-tinox-blue-2-5-m είναι παρόμοιος (ή αντίστοιχος) με Navi+ ;  Ως προς μονοκόμματο κάσωμα


Στην περιγραφή ο iliosak γράφει
Πλαίσιο αλουμινίου άβαφο ενιαίο χωρίς πλαστικές συνδέσεις και ραφές,
Στην πλάτη του συλλέκτη τοποθετείται λαμαρίνα γαλβανιζέ τύπου Embossed 0,7 mm και συνδέεται με το αλουμίνιο πλαίσιο με σταγανοποιητικά EPDM για απόλυτη στεγανότητα.

 δες παρακάτω την  3 φωτο  Νavi κασωμα

https://www.ikoenergia.gr/ηλιακοί-συλλέκτεσ/777-ηλιακόσ-συλλέκτησ-navi-plus-si20.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συνεπώς υστερεί σημαντικά σε σχέση με τον navi;

Οι Phaethon και Atlas σε ποιά κατηγορία ανήκουν;

Επεξ/σία από fonzi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, fonzi είπε

Συνεπώς υστερεί σημαντικά σε σχέση με τον navi;

Οι Phaethon και Atlas σε ποιά κατηγορία ανήκουν;

Οχι στην αποδοση δεν θα καταλαβεις κατι.. Ο navi ειναι πρεσαριστος.. Εχει καλυτερη στεγανοτητα που λογικα μελλοντικα δεν θα δεις υγρασια στους συλλεκτες(μειωση αποδοσης)!  Δεν ξερω ομως αν εχει την ιδια αξιοπιστια με τους apollon της nobel.. Το λεω γιατι η νομπελ πουλαει εδω και χρονια τετοιους συλλεκτες χωρις κανενα προβλημα..!!!  Υπαρχει μια διαφορα μεταξυ τους στο υλικο στεγανοποιησης στο τζαμι..

Στους sonne υπαρχει ενα θεμα με την υγρασια στους συλλεκτες.. Μπορει ομως το προβλημα να το εχουν διορθωσει.. Δεν γνωριζω..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας,

Παραθέτω εικόνες από τον ηλιακό στο πατρικό μου.

Κάθε 3 -4 μήνες γεμίζω με παραφλου υγρό που παίρνω από μαγαζί με υδραυλικά το δοχείο από εκεί που έχω σημαδέψει. Πριν 4 χρόνια είχε κάνει μια πλήρη συντήρηση ο πατέρας μου από ότι θυμάμαι και είχε αλλάξει αρκετά ανταλλακτικά μέρη. Γενικά όταν το γεμίζουμε με υγρά, έχουμε πάντα ζεστό νερό.

Υπάρχουν λύσεις για να γίνει αλλαγή σε αυτό το καζάνι; Είχε κάποιος παρόμοιο πρόσφατα και έκανε αλλαγή;

Προς το παρόν την δουλειά του την κάνει, αλλά αν το κόστος είναι σχετικά μικρό και αξίζει, θα την κάνουμε την αναβάθμιση.

IMG_20210525_202651.jpg.6b670149c49a1c407a9b27ec68844eb9.jpgIMG_20210525_202614.jpg.dea6d48e8f5b076d2bc44680b3d2f03b.jpg

 

Επεξ/σία από SilentVoice
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SilentVoice είπε

Καλησπέρα σας,

Παραθέτω εικόνες από τον ηλιακό στο πατρικό μου.

Κάθε 3 -4 μήνες γεμίζω με παραφλου υγρό που παίρνω από μαγαζί με υδραυλικά το δοχείο από εκεί που έχω σημαδέψει. Πριν 4 χρόνια είχε κάνει μια πλήρη συντήρηση ο πατέρας μου από ότι θυμάμαι και είχε αλλάξει αρκετά ανταλλακτικά μέρη. Γενικά όταν το γεμίζουμε με υγρά, έχουμε πάντα ζεστό νερό.

Υπάρχουν λύσεις για να γίνει αλλαγή σε αυτό το καζάνι; Είχε κάποιος παρόμοιο πρόσφατα και έκανε αλλαγή;

Προς το παρόν την δουλειά του την κάνει, αλλά αν το κόστος είναι σχετικά μικρό και αξίζει, θα την κάνουμε την αναβάθμιση.

IMG_20210525_202651.jpg.6b670149c49a1c407a9b27ec68844eb9.jpgIMG_20210525_202614.jpg.dea6d48e8f5b076d2bc44680b3d2f03b.jpg

 

Ο κανόνας είναι πως όσο σου δουλεύει το δουλεύεις όπως μέχρι πρότινος. Όταν σου χαλάσει, έχεις έτοιμα στην άκρη τα χρήματα για βάση + καζάνι, και έχεις κάνει την ψακτική σου για το πιο θα βάλεις- ποια βάση ταιριάζει στα πλαίσια κλπ ώστε να είσαι έτοιμος και να μη μείνεις χωρίς νερό ή και χωρίς να τα πληρώσεις παραπάνω λόγω βιασύνης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SilentVoice είπε

Κάθε 3 -4 μήνες γεμίζω με παραφλου υγρό

ηλιακός είναι και όχι γλάστρα Κοίτα να βρείτε τη διαρροή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, hp8 είπε

ηλιακός είναι και όχι γλάστρα Κοίτα να βρείτε τη διαρροή

Δεν φαίνεται να έχει κάπου απώλειες. Είχα κάτσει και 3 ωρο στην ταράτσα επειδή έψηνα πρόσφατα και δεν είδα στάλα.

27 λεπτά πριν, dimitris_st13 είπε

Ο κανόνας είναι πως όσο σου δουλεύει το δουλεύεις όπως μέχρι πρότινος. Όταν σου χαλάσει, έχεις έτοιμα στην άκρη τα χρήματα για βάση + καζάνι, και έχεις κάνει την ψακτική σου για το πιο θα βάλεις- ποια βάση ταιριάζει στα πλαίσια κλπ ώστε να είσαι έτοιμος και να μη μείνεις χωρίς νερό ή και χωρίς να τα πληρώσεις παραπάνω λόγω βιασύνης. 

Για αυτό ρώτησα από τώρα, να προλάβω καταστάσεις. Θεωρώ πως δύσκολα θα βγάλει έτσι άλλη μια 3ετια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, SilentVoice είπε

Δεν φαίνεται να έχει κάπου απώλειες. Είχα κάτσει και 3 ωρο στην ταράτσα επειδή έψηνα πρόσφατα και δεν είδα στάλα.

Για αυτό ρώτησα από τώρα, να προλάβω καταστάσεις. Θεωρώ πως δύσκολα θα βγάλει έτσι άλλη μια 3ετια.

Καλημέρα , ένας τρόπος για να βρεις τη διαρροή , είναι να τον γεμίσεις νωρίς το πρωί πριν ζεσταθεί από τον ήλιο , και να τον κοιτάξεις κατά τις 1-2 που θα έχει ανεβάσει θερμοκρασία. Θα κοιτάξεις προσεκτικά στις ενώσεις  μη τυχόν και δεις "ατμό" , προσέχεις που βάζεις τα χέρια μην πάθεις καποιο έγκαυμα ψάχνοντας τόν.

Φαντάζομαι όταν τον γεμίζεις με υγρά , ύστερα βάζεις καναβι στο σπείρωμα της ταπας.

Ένας λεκές που φαίνεται στο δεξί συλλέκτη ,τι είναι; γιατί από τη φωτογραφία δε διακρίνω καλά .

Επεξ/σία από troi.g
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/5/2021 στις 8:33 ΜΜ, SilentVoice είπε

Καλησπέρα σας,

Παραθέτω εικόνες από τον ηλιακό στο πατρικό μου.

Κάθε 3 -4 μήνες γεμίζω με παραφλου υγρό που παίρνω από μαγαζί με υδραυλικά το δοχείο από εκεί που έχω σημαδέψει. Πριν 4 χρόνια είχε κάνει μια πλήρη συντήρηση ο πατέρας μου από ότι θυμάμαι και είχε αλλάξει αρκετά ανταλλακτικά μέρη. Γενικά όταν το γεμίζουμε με υγρά, έχουμε πάντα ζεστό νερό.

Υπάρχουν λύσεις για να γίνει αλλαγή σε αυτό το καζάνι; Είχε κάποιος παρόμοιο πρόσφατα και έκανε αλλαγή;

Προς το παρόν την δουλειά του την κάνει, αλλά αν το κόστος είναι σχετικά μικρό και αξίζει, θα την κάνουμε την αναβάθμιση.

 

Καθετο μποιλερ!!!! Η καλυτερη αποδοση!!!  Αν βαλεις οριζοντιο θα ξενερωσεις..! Μαλλον το κοβω να βαζεις καινουργιο ηλιακο..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...