Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 ώρες πριν, hp8 είπε

έχεις τον υδραυλικο που τον πλήρωσες και με το παραπάνω διπλα σου Αν δεν σου δώσει λύση αυτος που έκανε οτι εκανε εμείς τι να σου πούμε χωρίς να δωσεις κάποια στοιχεια  Λίτρα μποιλερ πριν και μετα  - τετραγωνικα συλλεκτών  αν έβαλε υγρά στο κλειστο κυκλώματος ντάλα μεσημέρι  μ εναν ηλιο ΝΑ και με  ξεσκέπαστους συλλέκτες κλπ - κλπ Βαλε μια φωτο κατι τέλος πάντων να ξερουμε γιατι μιλαμε

Εχει δικιο συγγνώμη το έγραψα λιγο πρόχειρα. 

Πριν 1 εβδομάδα τρυπησε το καζανι και το αντικατεστησε ο υδραυλικος με ιδιας χωρητικότητας 160λιτρα. Τη προηγουμενη μαρκα boiler δε τη θυμαμαι. Δυστυχως δεν ημουν παρον στη αλλαγή του boiler ηταν η μητερα μου που ιδια δεν θυμάται.

Τη καινουργια μαρκα που εβαλε ειναι NOBEL 160 CLASSIC. Τους συλλεκτες δε τους αλλάξαμε γιατι οπως της ανέφερε ο υδραυλικός ειναι καλοι δεν εχουν θεμα. Παρολα αυτα το νερο τελειωνει γρηγορα και η θερμότητα του δεν ειναι η ίδια . Στο παλιο αχνιζε το νερο στη κυριολεξία. Επίσης παρατηρώ οτι μεχρι να ερθει το ζεστο στο χερι σου πρεπει να το αφησεις να τρεξει πολυ. 

Δεν άλλαξε η θεση ή κλίση των συλλεκτών. Μονο το καζανι.

Οταν ξαναηρθε ο υδραυλικός συμπλήρωσε και υγρό που ουσιαστικα δεν χρειαζονταν αντε να πηρε 1 δαχτυλο ψυκτικό απο το μπουκαλι. Προσπαθούσε να μας πεισει οτι δεν εχει τιποτα. Και οτι το νερο ειναι μια χαρα ζεστο και οτι ξοδευουμε περισσοτερο απο πριν το οποιο δεν ισχυει. Το καλοκαιρι το νερο στο προηγούμενο καζανι δε πιανονταν.. για τοσο ζεστο μιλαμε. Επισης και να εκανα μπανιο παλι περισσευε να πλύνεις πιατα και να κανει καποιος δεύτερος μπανιο. Τον παλιο τον ειχαμε 11 χρονια. Δηλαδη ποσο η ιδεα μου να ειναι.

Οι συλλέκτες μαζι με το μεταλλικό πλαισιο που εχουν γυρω ειναι υψος 2 μέτρα και πλάτος 1.26 μ . 

Μπορει να εχει να κανει με θερμοστάτη? Έχει να κάνει με αερα μέσα στο καζάνι ή στους συλλέκτες? Ρωταω επειδη διαβαζω διάφορα και πραγματικα δεν ξέρω τι μπορει να ισχύει.  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimkk είπε

εβαλε ειναι NOBEL 160 CLASSIC. Τους συλλεκτες δε τους αλλάξαμε γιατι οπως της ανέφερε ο υδραυλικός ειναι καλοι δεν εχουν θεμα.

10 + χρόνια έχω αυτόν  τον ηλιακό με τους 2  συλλέκτες  1,5 χ 1 = 3 τμ και σκοτώνει 

 

1 ώρα πριν, dimkk είπε

Οι συλλέκτες μαζι με το μεταλλικό πλαισιο που εχουν γυρω ειναι υψος 2 μέτρα και πλάτος 1.26 μ . 

εσύ έχεις ένα συλλέκτη 2 χ 1,26 =2,5 τμ ? Είσαι σίγουρος ότι και το προηγούμενο μποιλερ ήταν 160 L ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, hp8 είπε

10 + χρόνια έχω αυτόν  τον ηλιακό με τους 2  συλλέκτες  1,5 χ 1 = 3 τμ και σκοτώνει 

 

εσύ έχεις ένα συλλέκτη 2 χ 1,26 =2,5 τμ ? Είσαι σίγουρος ότι και το προηγούμενο μποιλερ ήταν 160 L ?

Πατησε πανω στη βαση μετρησε τη βαση ο υδραυλικος και εφερε εναν που ενα εφαρμοζει το ιδιο . Επειδη με ρωτησες αν ο προηγούμενος ηταν 160 λιτρα . Δε το θυμαμαι ακριβως θεωρησα οτι ο υδραυλικος εφερε ακριβως τον ιδιο σε χωρητικοτητα. 

Δυστυχως δεν ημουν παρον στη αλλαγη ολα αυτα μου τα μετεφερε η μητερα μου . Θεωρεις οτι ο παλιος μπορει να ηταν μεγαλύτερος?

2 λεπτά πριν, dimkk είπε

Πατησε πανω στη βαση μετρησε τη βαση ο υδραυλικος και εφερε εναν που ενα εφαρμοζει  

Δυστυχως δεν ημουν παρον στη αλλαγη ολα αυτα μου τα μετεφερε η μητερα μου . Θεωρεις οτι ο παλιος μπορει να ηταν μεγαλύτερος?

Μαλιστα το μετρησα σημερα με μεζουρα μαζι με το πλαισιο γυρω ειναι 2 μ και 1.26 ακριβως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dimkk είπε

Πατησε πανω στη βαση μετρησε τη βαση ο υδραυλικος και εφερε εναν που ενα εφαρμοζει το ιδιο . Επειδη με ρωτησες αν ο προηγούμενος ηταν 160 λιτρα . Δε το θυμαμαι ακριβως θεωρησα οτι ο υδραυλικος εφερε ακριβως τον ιδιο σε χωρητικοτητα. 

Δυστυχως δεν ημουν παρον στη αλλαγη ολα αυτα μου τα μετεφερε η μητερα μου . Θεωρεις οτι ο παλιος μπορει να ηταν μεγαλύτερος?

Μαλιστα το μετρησα σημερα με μεζουρα μαζι με το πλαισιο γυρω ειναι 2 μ και 1.26 ακριβως

ρωτα τον υδραυλικο ποσα λιτρα ειναι ο παλιος ή αν μπορεις καλυτερα να βρεις το μοντελο και ποσα λιτρα ηταν.

Αν ειχες μικροτερο, ειναι λογικο να μην αποδιδει το ιδιο καλα, ακομη και αν ολες οι συνδεσεις και εργασιες εγιναν αριστα. Μαλιστα το προβλημα θα ενταθει το χειμωνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, dimkk είπε

Πατησε πανω στη βαση μετρησε τη βαση ο υδραυλικος και εφερε εναν που ενα εφαρμοζει το ιδιο . Επειδη με ρωτησες αν ο προηγούμενος ηταν 160 λιτρα . Δε το θυμαμαι ακριβως θεωρησα οτι ο υδραυλικος εφερε ακριβως τον ιδιο σε χωρητικοτητα. 

Δυστυχως δεν ημουν παρον στη αλλαγη ολα αυτα μου τα μετεφερε η μητερα μου . Θεωρεις οτι ο παλιος μπορει να ηταν μεγαλύτερος?

Μαλιστα το μετρησα σημερα με μεζουρα μαζι με το πλαισιο γυρω ειναι 2 μ και 1.26 ακριβως

Να μην "θεωρείς" τίποτα. Ειδικά με μαστόρους και ειδικά σήμερα (την σημερινή εποχή εννοώ και όχι σήμερα...Τετάρτη :P

Γενικά μιλώντας όταν λέμε ότι "ταιριάζει" κάτι σε ηλιακούς δεν (πρέπει να) εννοούμε εξωτερικές διαστάσεις, αλλά ότι θα κάνει την ίδια δουλειά 

Επίσης ακόμα και στις ίδιες ονομαστικές χωρητικότητες (πχ 160 λίτρα) υπάρχουν διαφορές ως προς τα πραγματικά λίτρα (ακόμα και τεράστιες) ανάμεσα στις διάφορες εταιρίες. 

Γι'αυτό καλό είναι τα "παντρέματα" (άλλος συλλέκτης με άλλο boiler) να τα κάνει τεχνίτης που εμπιστεύεστε. 

Επεξ/σία από haris_216
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, dimkk είπε

Πρόσφατα αλλαξα μονο το boiler

Ποσες ημερες ακριβως το εχεις;  Τον αφησες να <ηρεμησει> η πλακωθηκες στις δοκιμες;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dimkk είπε

Εχει δικιο συγγνώμη το έγραψα λιγο πρόχειρα. 

Πριν 1 εβδομάδα τρυπησε το καζανι και το αντικατεστησε ο υδραυλικος με ιδιας χωρητικότητας 160λιτρα. Τη προηγουμενη μαρκα boiler δε τη θυμαμαι. Δυστυχως δεν ημουν παρον στη αλλαγή του boiler ηταν η μητερα μου που ιδια δεν θυμάται.

Τη καινουργια μαρκα που εβαλε ειναι NOBEL 160 CLASSIC. Τους συλλεκτες δε τους αλλάξαμε γιατι οπως της ανέφερε ο υδραυλικός ειναι καλοι δεν εχουν θεμα. Παρολα αυτα το νερο τελειωνει γρηγορα και η θερμότητα του δεν ειναι η ίδια . Στο παλιο αχνιζε το νερο στη κυριολεξία. Επίσης παρατηρώ οτι μεχρι να ερθει το ζεστο στο χερι σου πρεπει να το αφησεις να τρεξει πολυ. 

Δεν άλλαξε η θεση ή κλίση των συλλεκτών. Μονο το καζανι.

Οταν ξαναηρθε ο υδραυλικός συμπλήρωσε και υγρό που ουσιαστικα δεν χρειαζονταν αντε να πηρε 1 δαχτυλο ψυκτικό απο το μπουκαλι. Προσπαθούσε να μας πεισει οτι δεν εχει τιποτα. Και οτι το νερο ειναι μια χαρα ζεστο και οτι ξοδευουμε περισσοτερο απο πριν το οποιο δεν ισχυει. Το καλοκαιρι το νερο στο προηγούμενο καζανι δε πιανονταν.. για τοσο ζεστο μιλαμε. Επισης και να εκανα μπανιο παλι περισσευε να πλύνεις πιατα και να κανει καποιος δεύτερος μπανιο. Τον παλιο τον ειχαμε 11 χρονια. Δηλαδη ποσο η ιδεα μου να ειναι.

Οι συλλέκτες μαζι με το μεταλλικό πλαισιο που εχουν γυρω ειναι υψος 2 μέτρα και πλάτος 1.26 μ . 

Μπορει να εχει να κανει με θερμοστάτη? Έχει να κάνει με αερα μέσα στο καζάνι ή στους συλλέκτες? Ρωταω επειδη διαβαζω διάφορα και πραγματικα δεν ξέρω τι μπορει να ισχύει.  

 

Πολλοι μπορει να ειναι οι παραγοντες..  λιτρα.. θεμα με το κλειστο(κλιση σωληνα,αερας,αναμιξη αντιψυκτικου ή και να εχει βαλει περισσοτερο αντιψυκτικο)

Αν ζεσταινει περισσοτερα λιτρα λογικα οι τελικες θερμοκρασιες θα ειναι πιο χαμηλες αλλα θα εχεις περισσοτερα λιτρα ζεστου! Εσυ ομως λες οτι τελειωνει και γρηγορα!

Ποσο σε πηγε το μποιλερ? 400?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/6/2021 στις 12:50 ΜΜ, fonzi είπε

Μια ερώτηση για τις αντιστάσεις: Οι ανοξείδωτες είναι καλύτερες από τις άλλες;

Έχω την αίσθηση ότι είναι καλύτερες, αλλά και πιο ακριβές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με πιθανό θέμα σε νέο συλλέκτη τύπου navi.

Είναι πρόβλημα αν περιμετρικά λείπει κάπου υλικό (αυτό που είναι σαν κορδόνι σιλικόνης μαύρης) ή δεν παίζει ρόλο;

Επίσης παίζει ρόλο αν εσωτερικά στο τζάμι έχει σε 1-2 σημεία κάποια σημάδια 5 εκ σα να εχει ακουμπήσει κάποια άσπρη κόλλα;

Ανεβάζω φωτογραφίες1387080574_iliakos1.jpg.6d8a8d330a03f8846147c94a400a8287.jpg

iliakos 2.jpg

iliakos 3.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, fonzi είπε

Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με πιθανό θέμα σε νέο συλλέκτη τύπου navi.

Είναι πρόβλημα αν περιμετρικά λείπει κάπου υλικό (αυτό που είναι σαν κορδόνι σιλικόνης μαύρης) ή δεν παίζει ρόλο;

Επίσης παίζει ρόλο αν εσωτερικά στο τζάμι έχει σε 1-2 σημεία κάποια σημάδια 5 εκ σα να εχει ακουμπήσει κάποια άσπρη κόλλα;

Ανεβάζω φωτογραφίες1387080574_iliakos1.jpg.6d8a8d330a03f8846147c94a400a8287.jpg

iliakos 2.jpg

iliakos 3.jpg

Τσαπατσούλικος φαίνεται, το άσπρο ίσως είναι χτύπημα εσωτερικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Klausx είπε

Τσαπατσούλικος φαίνεται, το άσπρο ίσως είναι χτύπημα εσωτερικά.

Υπάρχει λειτουργικό θέμα από αυτά ή μόνο αισθητικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δεν κατάλαβα τη μόδα των navi όπως έχω πει πολλές φορές , ωστόσο αισθητικό είναι το θέμα και μόνο. Όλοι οι συλλέκτες Navi (εκτός από τους απολλων νομιζω) που δεν χρησιμοποιούν πηχάκι έχουν παρόμοια θέματα με τη μαύρη σιλικόνη. Συνήθως έχουν και εσωτερικά σιλικόνη στην πατούρα . 

Το τζάμι αν ήταν σπασμένο θα είχε γίνει ήδη θρύψαλα καθότι ασφαλείας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, fonzi είπε

Υπάρχει λειτουργικό θέμα από αυτά ή μόνο αισθητικό;

Καλό είναι να τους το αναφέρεις μήπως στο ενισχύσουν. Δεν έχει κάποιο λειτουργικό θέμα ακόμα. Αν όμως σε μερικά χρόνια παίρνει πολύ υγρασία θα έχεις μειωμένη απόδοση τον χειμώνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...