Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το ανέφερα και μου είπαν ότι τα άσπρα σημαδια είναι σιλικόνη που ακούμπησε εσωτερικά και θα φύγει από τη ζέστη και ότι περιμετρικά έχει εσωτερικά σιλικόνη που την "ξερνάει" προς τα πάνω όταν πρεσσάρεται το τζάμι.

Σκέφτομαι να βάλω μόνος μου λίγη μαύρη στεγανωτική σιλικόνη να κοιμάμαι ήσυχος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 ώρες πριν, fonzi είπε

Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με πιθανό θέμα σε νέο συλλέκτη τύπου navi.

Είναι πρόβλημα αν περιμετρικά λείπει κάπου υλικό (αυτό που είναι σαν κορδόνι σιλικόνης μαύρης) ή δεν παίζει ρόλο;

Επίσης παίζει ρόλο αν εσωτερικά στο τζάμι έχει σε 1-2 σημεία κάποια σημάδια 5 εκ σα να εχει ακουμπήσει κάποια άσπρη κόλλα;

Ανεβάζω φωτογραφίες1387080574_iliakos1.jpg.6d8a8d330a03f8846147c94a400a8287.jpg

iliakos 2.jpg

iliakos 3.jpg

Ψάξε ποιο πίσω να βρείς post μου με ίδιο θέμα με τους Navi. Κοιτα τις φωτογραφίες και θα καταλάβεις. Είχα το ιδιο πρόβλημα, και έστειλα email στον κατασκευαστή και μου τους άλλαξε γιατι το πρώτο μοντέλο που μου έδωσε ο μεταπωλητής ήταν ανακατασκευασμένο. Καμία σχέση με αυτό που μου έστειλε ο κατασκευαστής "Δήμας".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, fonzi είπε

το ανέφερα και μου είπαν ότι τα άσπρα σημαδια είναι σιλικόνη που ακούμπησε εσωτερικά και θα φύγει από τη ζέστη και ότι περιμετρικά έχει εσωτερικά σιλικόνη που την "ξερνάει" προς τα πάνω όταν πρεσσάρεται το τζάμι.

Σκέφτομαι να βάλω μόνος μου λίγη μαύρη στεγανωτική σιλικόνη να κοιμάμαι ήσυχος...

Η σιλικόνη που χρησιμοποιεί είναι η IG της ΕΛΑΣΤΟΤΕΤ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zNikosz είπε

Ψάξε ποιο πίσω να βρείς post μου με ίδιο θέμα με τους Navi. Κοιτα τις φωτογραφίες και θα καταλάβεις. Είχα το ιδιο πρόβλημα, και έστειλα email στον κατασκευαστή και μου τους άλλαξε γιατι το πρώτο μοντέλο που μου έδωσε ο μεταπωλητής ήταν ανακατασκευασμένο. Καμία σχέση με αυτό που μου έστειλε ο κατασκευαστής "Δήμας".

Την έκανα από κούπες που λένε...

Έσκασα με το θέμα.

3 λεπτά πριν, πάνοσ2 είπε

Η σιλικόνη που χρησιμοποιεί είναι η IG της ΕΛΑΣΤΟΤΕΤ

Δεν βάζει λάστιχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, fonzi είπε

Την έκανα από κούπες που λένε...

Έσκασα με το θέμα.

Δεν βάζει λάστιχο;

Ξεκινάς με το να στείλεις φωτογραφίες στον κατασκευαστή των συλλεκτών που είναι ο Δήμας στο [email protected] και περιμένεις απάντηση αν έτσι πρέπει να είναι οι συλλέκτες που αγόρασες, εάν όντος έτσι τους φτιάχνουν. Πίστεψε με και εγώ έτσι έκανα και μου την επόμενη μέρα μου έστειλαν νέους γιατί η κατασκευή τους δεν είναι αυτό που παρουσιάζεις στις φωτογραφίες. Βέβαια θα σε ρωτήσουν από που τους αγόρασες για να ρίξουν το κατάλληλο βρισίδι, γιατί οι συλλέκτες είναι πειραγμένοι.     

Επεξ/σία από zNikosz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε προφανώς  θα πρέπει να απαιτήσω οπωσδήποτε άμεση αντικατάσταση με καινούριους σωστούς συλλέκτες.

Θα είναι εξαιρετικά προκλητικό να μου έχουν δώσει συλλέκτες ανακατασκευασμένους ή διαλογής.

Σε περίπτωση άρνησης άμεσης αντικατάστασης θα κινηθώ νομικά (ευτυχώς έχω δωρεάν και ισχυρή νομική εκπροσώπηση... )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα, την γνώμη σας παρακαλώ. το  boiler ενος ηλιακού caldo στάζει, περιπου 1 σταγόνα \ sec, (όχι απο την μεριά που είναι τα καλώδια...).Και πρέπει να στάζει για πολύ καιρό, γιατί έχει πιάσει και πρασινάδα....ο ηλιακός είναι 15ετίας τουλάχιστον, βέβαια μέχρι στιγμής μια χαρα κάνει την δουλειά του... Εν τω μεταξύ, πρέπει να γίνει και service που δεν έχει γίνει εδώ και χρόνια....

Γενικά μιλώντας, είναι κάτι που επισκευάζεται ή όχι;  Εαν όχι, να του κάνουμε  ένα service και όσο αντέξει, ή να κοιτάξουμε για την αντικατάσταση άμεσα;

 

ευχαριστώ πολύ.

viber_image.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, rubadub είπε

το  boiler ενος ηλιακού caldo στάζει, περιπου 1 σταγόνα \ sec, Και πρέπει να στάζει για πολύ καιρό, γιατί έχει πιάσει και πρασινάδα....ο ηλιακός είναι 15ετίας τουλάχιστον, βέβαια μέχρι στιγμής μια χαρα κάνει την δουλειά του... Εν τω μεταξύ, πρέπει να γίνει και service που δεν έχει γίνει εδώ και χρόνια....

Γενικά μιλώντας, είναι κάτι που επισκευάζεται ή όχι;  Εαν όχι, να του κάνουμε  ένα service και όσο αντέξει, ή να κοιτάξουμε για την αντικατάσταση άμεσα;

για service μην το σκέφτεσαι Το boiler εχει διαρροή Δες αν το κλειστο κύκλωμα θέλει πλήρωση να δεις αν είναι στον μανδυα η στο καζάνι η διαρροή Η το αφήνεις κι οσο πάει η το αλλάζεις χθες 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, rubadub είπε

Παιδιά καλησπέρα, την γνώμη σας παρακαλώ. το  boiler ενος ηλιακού caldo στάζει, περιπου 1 σταγόνα \ sec, (όχι απο την μεριά που είναι τα καλώδια...).Και πρέπει να στάζει για πολύ καιρό, γιατί έχει πιάσει και πρασινάδα....ο ηλιακός είναι 15ετίας τουλάχιστον, βέβαια μέχρι στιγμής μια χαρα κάνει την δουλειά του... Εν τω μεταξύ, πρέπει να γίνει και service που δεν έχει γίνει εδώ και χρόνια....

Γενικά μιλώντας, είναι κάτι που επισκευάζεται ή όχι;  Εαν όχι, να του κάνουμε  ένα service και όσο αντέξει, ή να κοιτάξουμε για την αντικατάσταση άμεσα;

 

ευχαριστώ πολύ.

viber_image.jpg

Άνοιξε το καπάκι της αντίστασης , και τσεκαρισε το λάστιχο της αντίστασης. Ότι στάζει σε εκείνο το σημείο δεν είναι απόλυτο ότι εκεί είναι η τρύπα. Δεν αξίζει τον κόπο για σέρβις , τον αφήνεις έτσι και μόλις αρχίσει το πρόβλημα να γίνεται εντονότερο , τότε τον αλλάζεις. Δες τα υγρά του , όπως σου είπαν και παραπάνω. Τα υγρά τα βάζεις πολύ νωρίς το πρωί , πριν ζεσταθεί με τον ήλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια να κάνω μια ερώτηση και εγώ; Έχω ηλιακο τριπλης 15ετιας . Το πρόβλημα του είναι ότι από Οκτώβριο μέχρι Μάιο δεν κρατάει το νερό ζεστό (δηλαδή ενώ κατά τη διάρκεια της ημέρας ζεσταίνεται κανονικά  το βράδυ παγώνει. ΚΟυτσά στραβά τη βγάζουμε αφού το καλοκαίρι ήμαστε όκ και τον χειμώνα ζεσταίνει έτσι και αλλίως λόγω κεντρικής θέρμανσης, που ανάβει αρκετά.

Ανέκαθεν του άλλαζα το ανόδιο κάθε 2 χρόνια και ενίοτε οι υδραυλικοί που φώναζα έβγαζαν και τους σωλήνες και άδειαζαν τα νερά (λόγω αλάτων κλπ). Ποτέ όμως κανένας δεν άλλαξε/συμπλήρωσε ψυκτικό υγρό σε σημείο να μην ξέρω άν πραγματικά έχει ψυκτικό ο συγκεκριμένος ηλιακός ή όχι. Όταν τους το έλεγα μου απαντούσαν ότι δε χρειάζεται .

Επειδή πλησιάζει ο καιρός για να κάνω εκ νέου σερβις θα ήθελα να σας ρωτήσω τα εξής. Πως μπορώ να ξέρω άν ο συγκεκριμένος ηλιακός έχει ψυκτικό και άν αυτό θέλει συμπλήρωμα/αντικατάσταση; Υπάρχει περίπτωση το ψυκτικό (αν έχει) να σχετίζεται με το πρόβλημα που προανέφερα ή είναι κάτι άλλο (πχ μόνωση του Μπόιλερ);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, louben είπε

Επειδή πλησιάζει ο καιρός για να κάνω εκ νέου σερβις θα ήθελα να σας ρωτήσω τα εξής. Πως μπορώ να ξέρω άν ο συγκεκριμένος ηλιακός έχει ψυκτικό και άν αυτό θέλει συμπλήρωμα/αντικατάσταση; Υπάρχει περίπτωση το ψυκτικό (αν έχει) να σχετίζεται με το πρόβλημα που προανέφερα ή είναι κάτι άλλο (πχ μόνωση του Μπόιλερ);

Ο ηλιακος στο πάνω μέρος του μποιλερ εχει το ασφαλιστικο και μια τάπα  Αν τα καταφέρνεις βγάλε την τάπα (πρωί πριν ο ήλιος ζεστάνει το συλλέκτη η σκεπασε τον απο το απόγευμα της προηγούμενης) και δες αν είναι μέχρι πάνω η σταθμη του κλειστου κυκλώματος και συμπλήρωσε αν απαιτηθεί Στο youtube εχει πολλά βιντεο για να δεις Εννοείται αν το νερο δεν ζεσταινεται αρκετά να κρυώνει γρήγορα Βέβαια μεγαλο ρολο παιζει και η καλη μονωση των σωληνων  κλειστου κυκλωματος και νερου παροχής και επιστροφής  Τωρα αν δεν μπορεις μονος σου πες στο μαστορα να τσεκαρει  παρουσια σου  Δες τον τυπο παρακατω που λεει οτι τα κανει ολα σωστά 

Ηλιακός Θερμοσίφωνας αντιψυκτικού/αντιθερμικού υγρού ηλιακού θερμοσίφωνα (vol.4) - YouTube

 

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, πάνοσ2 είπε

Το αρχιτεκτονικό συμβούλιο αποφάσισε ότι, στην Αθήνα απαγορεύονται οι ηλιακοί θερμοσίφωνες

Για να κάνουμε κουμπαριές με τους πάροχους ηλεκτρικής ενέργειας? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...