Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι 60 βαθμοί (υπολογίζοντας και τις ανοχές του θερμοστάτη όπως αναφέρθηκε) είναι μια χαρά θερμοκρασία.

Από τη στιγμή που θα μπει και το ταψάκι, το οποίο σημειωτέον θα έπρεπε να μπαίνει σε κάθε πατάρι, μια χαρά καλυμμένος θα είσαι και δεν θα χρειάζεται να έχεις άγχος και να το τσεκάρεις καθημερινά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Οι 60 βαθμοί (υπολογίζοντας και τις ανοχές του θερμοστάτη όπως αναφέρθηκε) είναι μια χαρά θερμοκρασία.

Από τη στιγμή που θα μπει και το ταψάκι, το οποίο σημειωτέον θα έπρεπε να μπαίνει σε κάθε πατάρι, μια χαρά καλυμμένος θα είσαι και δεν θα χρειάζεται να έχεις άγχος και να το τσεκάρεις καθημερινά.

ευχαριστω ειναι πολυ καλος ο ιδιοκτητης και πιανουν τα χερια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συνήθης επιλογή θερμοκρασίας είναι γύρω στους 65 αν και ο καθένας μπορεί να το έχει λίγο (ή πολύ) πάνω ή κάτω ανάλογα με την επιθυμία του. Από τη στιγμή όμως που με ρύθμιση στους 70 ανεβάζει ήδη πίεση και βγάζει νερά τότε το επόμενο λογικό βήμα είναι κοντά στους 60, κρατώντας τον ίδιο θερμοστάτη και άρα έχοντας την ίδια ανοχή που έχει τώρα.

Αν θα άλλαζε θερμοστάτη θα προτιμούσα ένα τσεκάρισμα τους 65 και αν όλα είναι οκ να το αφήσει εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, haris_216 είπε

Η συνήθης επιλογή θερμοκρασίας είναι γύρω στους 65 αν και ο καθένας μπορεί να το έχει λίγο (ή πολύ) πάνω ή κάτω ανάλογα με την επιθυμία του. Από τη στιγμή όμως που με ρύθμιση στους 70 ανεβάζει ήδη πίεση και βγάζει νερά τότε το επόμενο λογικό βήμα είναι κοντά στους 60, κρατώντας τον ίδιο θερμοστάτη και άρα έχοντας την ίδια ανοχή που έχει τώρα.

Αν θα άλλαζε θερμοστάτη θα προτιμούσα ένα τσεκάρισμα τους 65 και αν όλα είναι οκ να το αφήσει εκεί.

μολις βαλει το ταψακι 8α του πω να παμε στους 65- εγω δεν εχω ιδεα απο αυτα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, montelagr είπε

ευχαριστήσω

εγω το κοιταω ναι καθε μερα αλλα φοβάμαι- ολα αυτα για να μην παρουμε αλλο θερμοσίφωνα σιγα 100 ευρω εχει. θα μου φερει ενα ταψάκι να βαλουμε ωστε εαν τρεξει νερο να παει στον φεγγιτη.

οποτε θα του πω να το βαλει 55-60 Celcious

Μεταξύ μας, κράτα στο πίσω μέρος μέρος του μυαλού σου, πως το "σιγα 100 ευρω εχει" ίσως αφορά δικά σου έξοδα. Ειδικά αν μένεις πολλά χρόνια στο ίδιο σπίτι ή το αναγράφει στο συμβόλαιο που έχεις υπογράψει :

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΜΙΣΘΙΟΥ - ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ.
Ο μισθωτής παρέλαβε το μίσθιο αφού το εξέτασε λεπτομερώς και το βρήκε της τέλειας αρεσκείας του, σε άριστη κατάσταση και απόλυτα κατάλληλο για την χρήση που το προορίζει. Για όλη τη διάρκεια της μίσθωσης, ο εκμισθωτής δεν έχει καμία υποχρέωση συντήρησης ή επισκευής ζημιών του μισθίου, των εγκαταστάσεων και του εξοπλισμού του (θερμοσίφωνας, απορροφητήρας, τέντες κ.λ.π.), για την αποκατάσταση των οποίων αποκλειστική υποχρέωση, ευθύνη και δαπάνη έχει ο μισθωτής.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα για να μην σε ζαλίζουμε ο καθένας με το μακρύ του και το κοντό του, αν θες πες πόσα λίτρα είναι ο θερμοσίφωνας και πόσα άτομα τον χρησιμοποιούν.

Γενικά η ρύθμιση που είχε (70 βαθμοί) μια χαρά είναι για συνήθη χρήση. Ο λόγος που μιλάμε (τουλάχιστον εγώ) για 60ρια είναι επειδή είχες θέμα μεγάλης πίεσης και διαρροής και άρα υποθέτει κανείς ότι μπορεί όταν ο θερμοστάτης σου είναι ρυθμισμένος στους 70 να "κόβει" αρκετά παραπάνω.

Επίσης μπορεί και το συγκεκριμένο συμβάν να είναι και μεμονωμένο.

Από τη στιγμή που θα μπει το ταψάκι και θα είσαι safe από διαρροές μπορείς να ξαναγυρίσεις και στην παλιά σου ρύθμιση (αν πχ έχεις 80άρι και τον χρησιμοποιείτε πέραν του ενός άτομα)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Μεταξύ μας, κράτα στο πίσω μέρος μέρος του μυαλού σου, πως το "σιγα 100 ευρω εχει" ίσως αφορά δικά σου έξοδα. Ειδικά αν μένεις πολλά χρόνια στο ίδιο σπίτι ή το αναγράφει στο συμβόλαιο που έχεις υπογράψει :

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΜΙΣΘΙΟΥ - ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ.
Ο μισθωτής παρέλαβε το μίσθιο αφού το εξέτασε λεπτομερώς και το βρήκε της τέλειας αρεσκείας του, σε άριστη κατάσταση και απόλυτα κατάλληλο για την χρήση που το προορίζει. Για όλη τη διάρκεια της μίσθωσης, ο εκμισθωτής δεν έχει καμία υποχρέωση συντήρησης ή επισκευής ζημιών του μισθίου, των εγκαταστάσεων και του εξοπλισμού του (θερμοσίφωνας, απορροφητήρας, τέντες κ.λ.π.), για την αποκατάσταση των οποίων αποκλειστική υποχρέωση, ευθύνη και δαπάνη έχει ο μισθωτής.

 

τωρα μπηκα πριν 2 μηνες και δεν ελενξα τιποτα ασχετος ειμαι...

4 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Κοίτα για να μην σε ζαλίζουμε ο καθένας με το μακρύ του και το κοντό του, αν θες πες πόσα λίτρα είναι ο θερμοσίφωνας και πόσα άτομα τον χρησιμοποιούν.

Γενικά η ρύθμιση που είχε (70 βαθμοί) μια χαρά είναι για συνήθη χρήση. Ο λόγος που μιλάμε (τουλάχιστον εγώ) για 60ρια είναι επειδή είχες θέμα μεγάλης πίεσης και διαρροής και άρα υποθέτει κανείς ότι μπορεί όταν ο θερμοστάτης σου είναι ρυθμισμένος στους 70 να "κόβει" αρκετά παραπάνω.

Επίσης μπορεί και το συγκεκριμένο συμβάν να είναι και μεμονωμένο.

Από τη στιγμή που θα μπει το ταψάκι και θα είσαι safe από διαρροές μπορείς να ξαναγυρίσεις και στην παλιά σου ρύθμιση (αν πχ έχεις 80άρι και τον χρησιμοποιείτε πέραν του ενός άτομα)

νασε καλα ηταν στα 70 - 8α του πω εστω 65...να ειμαστε σιγοροι

9 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Μεταξύ μας, κράτα στο πίσω μέρος μέρος του μυαλού σου, πως το "σιγα 100 ευρω εχει" ίσως αφορά δικά σου έξοδα. Ειδικά αν μένεις πολλά χρόνια στο ίδιο σπίτι ή το αναγράφει στο συμβόλαιο που έχεις υπογράψει :

ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΜΙΣΘΙΟΥ - ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ.
Ο μισθωτής παρέλαβε το μίσθιο αφού το εξέτασε λεπτομερώς και το βρήκε της τέλειας αρεσκείας του, σε άριστη κατάσταση και απόλυτα κατάλληλο για την χρήση που το προορίζει. Για όλη τη διάρκεια της μίσθωσης, ο εκμισθωτής δεν έχει καμία υποχρέωση συντήρησης ή επισκευής ζημιών του μισθίου, των εγκαταστάσεων και του εξοπλισμού του (θερμοσίφωνας, απορροφητήρας, τέντες κ.λ.π.), για την αποκατάσταση των οποίων αποκλειστική υποχρέωση, ευθύνη και δαπάνη έχει ο μισθωτής.

 

υπέβαλα το συμβολαιο μεσω taxisnet, δεν ειδα ορους καν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η πρώτη μου σκέψη ήταν να σου απαντήσω (το post στο οποίο απαντάω...εξαφανίστηκε και μάλλον θα φαίνεται κουλή η απάντησή μου αλλά όχι. Δεν "το 'χασα". Ακόμα :P) ότι όχι, τέτοιες θερμοκρασίες δεν είναι νορμάλ για καλοκαιρινή περίοδο, όταν τριγύρω βράζει ο τόπος.

Μετά όμως έριξες και το "1000 μέτρα υψόμετρο" κι εκεί άλλαξε το πράγμα. Αν εκεί που είσαι έχει πολύωρη ηλιοφάνεια και αρκετή ζέστη τότε πάλι δεν είναι οκ οι θερμοκρασίες. Αν όμως λόγω υψόμετρου παίζουν συννεφιές, δροσιές, κλπ τότε αρχίζει και γίνεται ψιλονορμάλ η φάση. Αν μάλιστα τα νερά στην περιοχή τρέχουν γάργαρα και δροσερά και άρα στον ηλιακό μπαίνει αρκετά κρύο νερό τότε σε συνδυασμό με τη μη έντονη ηλιοφάνεια κάνουν το αποτέλεσμα αποδεκτό.

Επίσης 160 λίτρα με 2τμ συλλέκτη σε υψόμετρο δεν την λες και φοβερή επιλογή.

Επεξ/σία από haris_216
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θερμοκρασία μέτραω με το θερμόμετρο που είχαμε για το Μπάνιο του μικρού τρέχω αρκετό γεμιζω ενα ποτήρι και μέτραω .το νερό στιν είσοδο είναι 23-25. Καταναλονω πολι ζεστό καθημερινά 3 ατομα γέμισμα πισίνα για το μικρο κτλ.

Το μιχανιμα το πιρα απο τον γείτονά ο οποίος δεν το είχε τοποθετήσει λόγω φόνον για πάγωμα και διαρροές τιμή κσεφτιλα   το είχε αγοράσει πριν 2 χρόνια και καθόταν στην αποθήκη 

Για χιμονα δεν τον χρειαζόμαστε μιάς και αναβουμε τον ξιλολεβιτα μέσα Οκτωβρίου καί μετά οπότε έχω απο εκεί όσο νερό χρειάζομαι.

Το μπουκάλι του αντιψυκτικου δεν είχε καρτέλακι οποτε το έβαλα όλο και αρεοσα με νερό νομίζω είταν 4l 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Termitis512 είπε

Θερμοκρασία μέτραω με το θερμόμετρο που είχαμε για το Μπάνιο του μικρού τρέχω αρκετό γεμιζω ενα ποτήρι και μέτραω .το νερό στιν είσοδο είναι 23-25. Καταναλονω πολι ζεστό καθημερινά 3 ατομα γέμισμα πισίνα για το μικρο κτλ.

Το μιχανιμα το πιρα απο τον γείτονά ο οποίος δεν το είχε τοποθετήσει λόγω φόνον για πάγωμα και διαρροές τιμή κσεφτιλα   το είχε αγοράσει πριν 2 χρόνια και καθόταν στην αποθήκη 

Για χιμονα δεν τον χρειαζόμαστε μιάς και αναβουμε τον ξιλολεβιτα μέσα Οκτωβρίου καί μετά οπότε έχω απο εκεί όσο νερό χρειάζομαι.

Το μπουκάλι του αντιψυκτικου δεν είχε καρτέλακι οποτε το έβαλα όλο και αρεοσα με νερό νομίζω είταν 4l 

 Με αυτά τα δεδομένα (καλοκαιρινή χρήση και τιμή ξεφτίλα) μια χαρά σε βλέπω. Και αφού είδες ότι ήδη καλύπτει τις ανάγκες σου δεν χρειάζεται να προβληματίζεσαι παραπάνω.

Μόνη προσοχή που θα έπρεπε να δώσεις είναι στο τι ήταν το αντιψυκτικό και τη σωστή του αραίωση, καθώς αν αραιωθεί πολύ με νερό αλλάζουν οι θερμοκρασίες της αντιψυκτικής προστασίας.

Επίσης, κάποια υγρά (όχι όλα) που υπάρχουν στην αγορά είναι ήδη αραιωμένα και δεν χρειάζονται περαιτέρω αραίωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους.

Έχω έναν παλιό ηλιακό που δουλεύει και με ρεύμα. Χθες άρχισε να στάζει νερό από το μπόιλερ. Έτσι έκλεισα την παροχή του νερού και μετά από κάποια ώρα σταμάτησε να στάζει. 

Η ερώτηση μου προς όποιον ξέρει. Πρέπει να πάρω καινούργιο μπόιλερ; Μπορεί να επισκευαστεί το παλιό; Αξίζει τον κόπο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, fair_play είπε

Καλημέρα σε όλους.

Έχω έναν παλιό ηλιακό που δουλεύει και με ρεύμα. Χθες άρχισε να στάζει νερό από το μπόιλερ. Έτσι έκλεισα την παροχή του νερού και μετά από κάποια ώρα σταμάτησε να στάζει. 

Η ερώτηση μου προς όποιον ξέρει. Πρέπει να πάρω καινούργιο μπόιλερ; Μπορεί να επισκευαστεί το παλιό; Αξίζει τον κόπο;

Γίνεται επισκευή. Αν τον έχεις βέβαια ούτως ή άλλως 20 χρόνια, ε άλλαξε τον γιατί σάπιος θα είναι όλος και να τον φτιάξεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...