Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδιά καλησπέρα

Εχω τον Helioakmi Megasun E200lt/4.2m² και τώρα με το καυσωνα θέλω να σκεπασω την μια πλακα

Σκεπάζω οποια να είναι απο τις 2?

Κατι θυμάμαι οτι πρέπει να σκεπασω μια συγκεκριμένη πλευρά είτε από την μεριά του μπλε σωλήνα είτε από την μεριά του κόκκινου,γιατι διαφορετικά δεν θα ζεστενεται καλα το νερο

Αλλη λύση που σκέφτομαι είναι να σκεπασω οριζόντια τις μισες πλάκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, tolisrx8 είπε

Σκεπάζω οποια να είναι απο τις 2?

Αλλη λύση που σκέφτομαι είναι να σκεπασω οριζόντια τις μισες πλάκες.

σωστη σκέψη από εμενα Αν εχεις ξανασκεπασει την μισή επιφάνεια και έχεις άποψη οκ Αλλιώς  ξεκινα με το 1/3 της κάθε μιας (ξεκινας απο κάτω εννοείται) να δεις πως θα πάει 

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, hp8 είπε

σωστη σκέψη από εμενα Αν εχεις ξανασκεπασει την μισή επιφάνεια και έχεις άποψη οκ Αλλιώς  ξεκινα με το 1/3 της κάθε μιας (ξεκινας απο κάτω εννοείται) να δεις πως θα πάει 

Επειδή με βολεύει να το σκεπασω από πάνω προς τα κάτω (δένετε πιο σφικτά το κάλυμμα ώστε να μην φεύγει με τον αέρα ,)υπάρχει θέμα ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tolisrx8 είπε

Επειδή με βολεύει να το σκεπασω από πάνω προς τα κάτω (δένετε πιο σφικτά το κάλυμμα ώστε να μην φεύγει με τον αέρα ,)υπάρχει θέμα ;

 

λογικά ναι καθ' οσον θα πέφτει η θερμοκρασία στην έξοδο από το συλλέκτη  Κανε μια δόκιμη δεν χάνεις τίποτα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους,

διαβάζω σε ένα manual της Calpak και συστήνει την τοποθέτηση θερμοστατικης βαλβίδας η οποία θα αδειάζει νερό στην αποχέτευση αν η θερμοκρασία ξεπερνά τους 60.

 

τι βαλβίδα είναι αυτή; Προφανώς όχι η κλασική ανάμειξης.

γνωριζετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, HYDA είπε

Καλημέρα σε όλους,

διαβάζω σε ένα manual της Calpak και συστήνει την τοποθέτηση θερμοστατικης βαλβίδας η οποία θα αδειάζει νερό στην αποχέτευση αν η θερμοκρασία ξεπερνά τους 60.

 

τι βαλβίδα είναι αυτή; Προφανώς όχι η κλασική ανάμειξης.

γνωριζετε;

Μάλλον βαλβίδα πίεσης - θερμοκρασίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα,

αναζητώ ενα ηλιακό ή καποια άλλη λύση, για αστείρευτο ζεστό νερό σε ενοικιαζόμενο κατάλυμα στην περιοχή της Χαλκιδικής, το διαμέρισμα εξυπηρετεί μέχρι 5 άτομα. 

Υπάρχει ενα αρκετά παλιό ηλιακό 120 λίτρων με ενα μεγάλο καθρέφτη.

Υπήρξαν παράπονα απο μία μονο κράτηση, που ήταν 3 άτομα (μάλλον ηταν αρκετή ώρα στο ντούζ και ισως να είχε συννεφιά), αλλα το παρατήρησα και εγω οταν ειχαμε πάει 6 άτομα και με ηλιοφάνεια. ο τελευταίος έκανε ντουζ με χλιαρό ή ελαφρώς κρύο νερό.

Δυστυχώς στον χώρο δεν μπορει να μπεί ουτε αέριο, ούτε Ταχυθερμαντήρας / Ταχυθερμοσίφωνας.

για άμεσα, αστείρευτο ζεστό νερό, ποιες άλλες λύσεις υπάρχουν (αν υπάρχουν..) πέρα απο τις παραπάνω; Αν δεν υπάρχει κάποια άλλη λύση, σε ηλιακό τι προτείνετε;

 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, prefuse είπε

το διαμέρισμα εξυπηρετεί μέχρι 5 άτομα. 

Υπάρχει ενα αρκετά παλιό ηλιακό 120 λίτρων

λιγος για 5 ατομα

 

31 λεπτά πριν, prefuse είπε

αλλα το παρατήρησα και εγω οταν ειχαμε πάει 6 άτομα και με ηλιοφάνεια

λογικο ενας 120αρης ειναι μεχρι 3 

35 λεπτά πριν, prefuse είπε

αναζητώ ενα ηλιακό ή καποια άλλη λύση, για αστείρευτο ζεστό νερό σε ενοικιαζόμενο κατάλυμα στην περιοχή της Χαλκιδικής, το διαμέρισμα εξυπηρετεί μέχρι 5 άτομα

Θα μπορούσε να μπει ενας δευτερος120 - 160 L  σε σειρά με αυτον που εχεις με  τα κατάλληλα - απαραίτητα  εξαρτήματα     Έτσι θα σου έρθει πιο οικονομικά από το να πας ένα 200αρη  και σε περίπτωση που χρειαστεί να μπει στο ρεύμα θα τροφοδοτείται μόνο ο δεύτερος Κάνεις και μια συντήρηση στον παλιό και βγάζεις σαιζον 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/6/2021 στις 5:43 ΜΜ, louben είπε

Παιδια να κάνω μια ερώτηση και εγώ; Έχω ηλιακο τριπλης 15ετιας . Το πρόβλημα του είναι ότι από Οκτώβριο μέχρι Μάιο δεν κρατάει το νερό ζεστό (δηλαδή ενώ κατά τη διάρκεια της ημέρας ζεσταίνεται κανονικά  το βράδυ παγώνει. ΚΟυτσά στραβά τη βγάζουμε αφού το καλοκαίρι ήμαστε όκ και τον χειμώνα ζεσταίνει έτσι και αλλίως λόγω κεντρικής θέρμανσης, που ανάβει αρκετά.

Ανέκαθεν του άλλαζα το ανόδιο κάθε 2 χρόνια και ενίοτε οι υδραυλικοί που φώναζα έβγαζαν και τους σωλήνες και άδειαζαν τα νερά (λόγω αλάτων κλπ). Ποτέ όμως κανένας δεν άλλαξε/συμπλήρωσε ψυκτικό υγρό σε σημείο να μην ξέρω άν πραγματικά έχει ψυκτικό ο συγκεκριμένος ηλιακός ή όχι. Όταν τους το έλεγα μου απαντούσαν ότι δε χρειάζεται .

Επειδή πλησιάζει ο καιρός για να κάνω εκ νέου σερβις θα ήθελα να σας ρωτήσω τα εξής. Πως μπορώ να ξέρω άν ο συγκεκριμένος ηλιακός έχει ψυκτικό και άν αυτό θέλει συμπλήρωμα/αντικατάσταση; Υπάρχει περίπτωση το ψυκτικό (αν έχει) να σχετίζεται με το πρόβλημα που προανέφερα ή είναι κάτι άλλο (πχ μόνωση του Μπόιλερ);

Το να μην σου κρατάει το νερό ζεστό, αυτό παρατηρείται όταν έχεις αναμένω το καλοριφέρ? Αν ναι, ανέβασε τον θερμοστάτη του κυκλοφορητή στους 55-60

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια ερώτηση για τη σωστή τοποθέτηση αντεπίστροφης βαλβίδας στην περίπτωση που χρησιμοποιούμε θερμοστατική βαλβίδα ανάμιξης στην έξοδο του ηλιακού:

Η αντεπίστροφη θα πρέπει να τοποθετείται στην είσοδο του κρύου νερού προς τον ηλιακό, πριν και από την παροχή του κρύου προς την  θερμοστατική βαλβίδα ανάμιξης; Δηλαδή να "κόβει" την κρύα σωλήνα ώστε να μην χάνεται ζεστό νερό προς τα εκεί πχ τη νύχτα. Σωστά;

Είδα αυτό το σχήμα https://www.iliosak.gr/solar-thermostatic-mixing-valve-T-Sunny-3-4-Barberi και νομίζω έτσι δείχνει...

Επίσης διάβασα εδώ https://www.iliosak.gr/valvida-antepistrofi ότι η αντεπίστροφη πάει στο κρύο.

Η τοποθέτηση της αντεπίστροφης στην έξοδο ζεστού  του ηλιακού έχει κάποιο νόημα;

Η απορία μου δημιουργήθηκε διότι παρατηρώ ότι στο δικό μου ηλιακό, όταν δεν τραβάμε νερό, η σωλήνα που στέλνει το κρύο προς τον ηλιακό είναι ζεστή ενώ η σωλήνα που φέρνει ζεστό (έχω και θερμοστατική ανάμιξης) είναι κρύα και πριν και μετά τη θερμοστατική ανάμιξης. Φυσικά αν τραβάμε νερό η κατάσταση αντιστρέφεται εννοείται. Να υποθέσω ότι η αντεπίστροφη είναι τοποθετημένη στην έξοδο ζεστού του μποιλερ και λειτουργεί λάθος; Να την τοποθετήσω στην παροχή του κρύου όπως λέει το άρθρο της iliosak παραπάνω;

 

Επεξ/σία από fonzi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, fonzi είπε

Είδα αυτό το σχήμα https://www.iliosak.gr/solar-thermostatic-mixing-valve-T-Sunny-3-4-Barberi και νομίζω έτσι δείχνει...

η φωτο  ειναι απο την παραπομπή που εβαλες και δείχνει το που και πως Εγω ετσι το βλεπω το κρυο της θερμοστατικης πριν την ανεπίστροφη- ασφαλείας 

290256210_.png.12aa3a5d430e87de5cc692caed5de2f6.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, hp8 είπε

η φωτο  ειναι απο την παραπομπή που εβαλες και δείχνει το που και πως Εγω ετσι το βλεπω το κρυο της θερμοστατικης πριν την ανεπίστροφη- ασφαλείας 

290256210_.png.12aa3a5d430e87de5cc692caed5de2f6.png

όμως εδώ https://www.iliosak.gr/valvida-antepistrofi δεν δείχνει την #2 check valve πριν τη θερμοστατική;

Επίσης: Αν μπει όπως στο σχήμα που παραθέτεις, τότε το ζεστό που θα περάσει προς τη θερμοστατική ανάμιξης δεν θα ¨φύγει" προς την είσοδο κρύου της θερμοστατικής ανάμιξης; 

Σε κάθε περίπτωση πάντως είναι λάθος η τοποθέτηση της αντεπίστροφης στην έξοδο του ζεστού του μπόιλερ, σωστά;

 

Επεξ/σία από fonzi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, fonzi είπε

Σε κάθε περίπτωση πάντως είναι λάθος η τοποθέτηση της αντεπίστροφης στην έξοδο του ζεστού του μπόιλερ, σωστά;

δεν υπαρχει καμια ανεπιστροφη στη εξοδο του ζεστου Η ανεπιστροφη - ασφαλειας ειναι στο κρυο της παροχης και δινει στο κρυο του μποιλερ Το mix ειναι εξοδος νερου χρησης Δηλ το ντουζ κλπ 

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, hp8 είπε

δεν υπαρχει καμια ανεπιστροφη στη εξοδο του ζεστου Η ανεπιστροφη - ασφαλειας ειναι στο κρυο της παροχης και δινει στο κρυο του μποιλερ

Σύμφωνοι. 

Άρα το μόνο θέμα είναι το που είναι πιο σωστό να τοποθετηθεί η ανεπίστροφη σε σχέση με την παροχή κρύου προς την αναμικτική βαλβίδα. Πριν από όλα ή μεταξύ της παροχής κρύου προς το μποιλερ και της παροχής κρύου προς την αναμικτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1145343466_.png.f07553c207d38268229f76a0eabeab3b.png

βαζεις ταφ θηλυκο 1/2 και οτι αλλο απαιτηθει και προχώρα 

5 λεπτά πριν, fonzi είπε

Σύμφωνοι. 

Άρα το μόνο θέμα είναι το που είναι πιο σωστό να τοποθετηθεί η ανεπίστροφη σε σχέση με την παροχή κρύου προς την αναμικτική βαλβίδα. Πριν από όλα ή μεταξύ της παροχής κρύου προς το μποιλερ και της παροχής κρύου προς την αναμικτική.

 

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...