Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 ώρες πριν, hp8 είπε

λιγος για 5 ατομα

 

λογικο ενας 120αρης ειναι μεχρι 3 

Θα μπορούσε να μπει ενας δευτερος120 - 160 L  σε σειρά με αυτον που εχεις με  τα κατάλληλα - απαραίτητα  εξαρτήματα     Έτσι θα σου έρθει πιο οικονομικά από το να πας ένα 200αρη  και σε περίπτωση που χρειαστεί να μπει στο ρεύμα θα τροφοδοτείται μόνο ο δεύτερος Κάνεις και μια συντήρηση στον παλιό και βγάζεις σαιζον 

εχετε να προτείνετε κατι συγκεκριμένο σε 120-160 L?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, prefuse είπε

εχετε να προτείνετε κατι συγκεκριμένο σε 120-160 L?

δεν ειμαι απο αυτους  εδω μεσα με ηλιακους 1000 + € Η Ελαδα εχει αρκετή ηλιοφάνεια για να αποδίδουν ολοι οι ηλιακοί Απλα θελει προσοχή Δεν μπορείς να βάλεις έναν 120αρη για μια οικογενεια 3-4 ατομων και να μένεις στο ισόγειο μιας 5 οροφης πολυκατοικίας και να περιμένεις να έχεις ζεστο νερο  Έχουμε  1 howat 1 nobel και 1 foco γυρω στα 11-12 χρονια Τα συντηρω μονος μου μεχρι και σκουπα για τα αλατα στο μποιλερ  Οποτε καταληγοντας βρες καποιον με την μεγαλυτερη εγγυηση και με το τι αντεχει η τσεπη σου :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/6/2021 στις 9:50 ΜΜ, tolisrx8 είπε

Επειδή με βολεύει να το σκεπασω από πάνω προς τα κάτω (δένετε πιο σφικτά το κάλυμμα ώστε να μην φεύγει με τον αέρα ,)υπάρχει θέμα ;

 

Ανεβαζει θερμοκρασιες ο συλλεκτης στο κατω μερος και αποδιδει λιγοτερο..

Αν σκεπασεις το κατω στο πανω μερος δεν θα δεις παραπανω θερμοκρασιες και θα εχεις καλυτερη αποδοση.

Το οτι ανεβαζει θερμοκρασιες το καταλαβαινεις αν βαλεις τη παλαμη σου στο τζαμι.. Ειναι πολυ πιο ζεστο οταν σκεπαζουμε το πανω μερος!

Αρα καλυτερα να σκεπαζεις το κατω ή στη μεση!  Στη μεση ειναι πιο σωστο γιατι υπαρχει επιφανεια στο πανω μερος που βοηθαει στη ροη..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/6/2021 στις 5:38 ΜΜ, PLACEBO_89 είπε

Ανεβαζει θερμοκρασιες ο συλλεκτης στο κατω μερος και αποδιδει λιγοτερο..

Αν σκεπασεις το κατω στο πανω μερος δεν θα δεις παραπανω θερμοκρασιες και θα εχεις καλυτερη αποδοση.

Το οτι ανεβαζει θερμοκρασιες το καταλαβαινεις αν βαλεις τη παλαμη σου στο τζαμι.. Ειναι πολυ πιο ζεστο οταν σκεπαζουμε το πανω μερος!

Αρα καλυτερα να σκεπαζεις το κατω ή στη μεση!  Στη μεση ειναι πιο σωστο γιατι υπαρχει επιφανεια στο πανω μερος που βοηθαει στη ροη..!

σήμερα που τον έλεγξα παρατήρησα οτι ενώ εχω σκεπασμένο το πάνω ήμερος ,αυτό (το πάνω μέρος) ειναι πιο ζεστο απο το κατω.

Αυτο εννοεις?

Πάντως επειδή εχω δυο συλλέκτες ειναι δύσκολο να σταθεροποιήσω το πανί στο κάτω μέρος και λεω να το αφήσω πάνω

πάντως απο απόδοση εχω καυτο νερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, tolisrx8 είπε

σήμερα που τον έλεγξα παρατήρησα οτι ενώ εχω σκεπασμένο το πάνω ήμερος ,αυτό (το πάνω μέρος) ειναι πιο ζεστο απο το κατω.

λογικο είναι γιατί το κάτω μέρος ειναι η επιστροφή του κλειστού κυκλώματος  Το υγρο εχει αφήσει ολη την θερμότητα - ενεργεια στο μποιλερ επιστρέφει στο συλλέκτη για να παραλάβει θερμοκρασια - ενεργεια  να φυγει από πάνω και παλι απ την αρχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, tolisrx8 είπε

σήμερα που τον έλεγξα παρατήρησα οτι ενώ εχω σκεπασμένο το πάνω ήμερος ,αυτό (το πάνω μέρος) ειναι πιο ζεστο απο το κατω.

Αυτο εννοεις?

Πάντως επειδή εχω δυο συλλέκτες ειναι δύσκολο να σταθεροποιήσω το πανί στο κάτω μέρος και λεω να το αφήσω πάνω

πάντως απο απόδοση εχω καυτο νερο

Δεν υφισταται αυτο! Επειδη η κυκλοφορια γινεται με φυσικη ροη σκεπαζοντας το πανω μερος στο κατω δημιουργουνται μεγαλυτερες θερμοκρασιες προκειμενου το νερο να μπορεσει ν ανεβει..!  Αν κανεις το αντιθετο δεν ζεσταινεται το πανω(ή τουλαχιστον πολυ λιγοτερο σε σχεση με το κατω) γιατι φευγει στο μποιλερ..

Αυτα περα απο την θεωρια τα εχω δει και στην πραξη!

5 ώρες πριν, hp8 είπε

λογικο είναι γιατί το κάτω μέρος ειναι η επιστροφή του κλειστού κυκλώματος  Το υγρο εχει αφήσει ολη την θερμότητα - ενεργεια στο μποιλερ επιστρέφει στο συλλέκτη για να παραλάβει θερμοκρασια - ενεργεια  να φυγει από πάνω και παλι απ την αρχη

Λογικο ειναι και το πανω μερος να εχει καποια θερμοκρασια.. οχι ομως μεγαλυτερη απο το κατω!!! Το κατω θα εχει μεγαλυτερη με διαφορα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Δεν υφισταται αυτο! Επειδη η κυκλοφορια γινεται με φυσικη ροη σκεπαζοντας το πανω μερος στο κατω δημιουργουνται μεγαλυτερες θερμοκρασιες προκειμενου το νερο να μπορεσει ν ανεβει..!  Αν κανεις το αντιθετο δεν ζεσταινεται το πανω(ή τουλαχιστον πολυ λιγοτερο σε σχεση με το κατω) γιατι φευγει στο μποιλερ..

Αυτα περα απο την θεωρια τα εχω δει και στην πραξη!

τις γωνίες του συλλέκτη πιάνει δεν μπορεί να πιάσει τον συλλέκτη εσωτερικά για να δει αυτό που του λες Οπότε εχει δικιο οτι το πανω μερος είναι πιο ζεστο απο το κάτω  λογο της ανοδικης ροης προς τον μανδυα

14 ώρες πριν, tolisrx8 είπε

αυτό (το πάνω μέρος) ειναι πιο ζεστο απο το κατω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, hp8 είπε

τις γωνίες του συλλέκτη πιάνει δεν μπορεί να πιάσει τον συλλέκτη εσωτερικά για να δει αυτό που του λες Οπότε εχει δικιο οτι το πανω μερος είναι πιο ζεστο απο το κάτω  λογο της ανοδικης ροης προς τον μανδυα

 

Ναι τοτε οκ! Απλα εγω ειπα στον ts να βαλει την παλαμη του στο τζαμι για να καταλαβει την διαφορα..

Οταν ειναι ξεσκεπαστος οπου και να πιασεις το τζαμι δεν καιει οπως το κατω μερος οταν εχεις το πανω σκεπασμενο! Και για να εξαλειψουμε αυτη την ανωμαλια πρεπει και στο πανω μερος να αφησουμε εστω μια μικρη επιφανεια για να το βοηθαει..!  Για μενα στο μερικο σκεπασμα το μεγαλυτερο κακο να σκεπαζεις το πανω μερος!  Αλλα για καποιον που τον βολευει ετσι καλυτερα ας το κανει απο το να μην τον σκεπασει καθολου!

14 ώρες πριν, tolisrx8 είπε

πάντως απο απόδοση εχω καυτο νερο

Καυτο? Απο τους 65β θεωρειται αρκετα καυτο! Αν δεν εχεις θερμομετρο.. το αφηνεις να τρεξει μεχρι να ολοκληρωσει θερμοκρασια και πιανεις το σωμα του ζεστου της μπαταριας. Αν δεν πιανεται καθολου(σου τιναζει το χερι απο την υψηλη θερμοκρασια) τοτε για τις αναγκες σας θελει κι αλλο σκεπασμα! Αν το ανεχεσαι για 2 δευτερολεπτα εισαι οκ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βλέπω ότι οι περισσότερες μάρκες δίνουν 5 χρόνια εγγύηση.

1) Γνωρίζεται ποιες μάρκες δίνουν πάνω από 5 χρόνια εγγύηση;

2) Έχει νόημα να είναι 3πλης ενέργειας;

3) Θα τοποθετηθεί σε παραθαλάσσιο μέρος στη Χαλκιδική 50m από την θάλασσα, τι θα πρέπει να προσέξω;

4) Ποιο άλλο χαρακτηριστικό να κοιτάξω κατά την αγορά;

 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, prefuse είπε

Βλέπω ότι οι περισσότερες μάρκες δίνουν 5 χρόνια εγγύηση.

1) Γνωρίζεται ποιες μάρκες δίνουν πάνω από 5 χρόνια εγγύηση;

2) Έχει νόημα να είναι 3πλης ενέργειας;

3) Θα τοποθετηθεί σε παραθαλάσσιο μέρος στη Χαλκιδική 50m από την θάλασσα, τι θα πρέπει να προσέξω;

4) Ποιο άλλο χαρακτηριστικό να κοιτάξω κατά την αγορά;

 

Περιβλημα inox!

Σωστη αποδοση για τις αναγκες σας που σημαινει να μην τελειωνει γρηγορα το νερο τον χειμωνα και απο την αλλη να μην υπερθερμαινεται ευκολα το καλοκαιρι!(Βασικος παραγοντας για την μακροζωια του)

Αν οι αποστασεις ειναι μικρες αξιζει 3πλης.

Πολλα χρονια εγγυηση μονο αν το service ειναι νορμαλ 30ε/2 χρονια και αν σου αντικαταστησουν κατι να μην χρεωθεις τα μεταφορικα και τα εργατικα!  Αν υπαρχει κατι τετοιο δεξου την μεγαλη εγγυηση αλλιως δεν ειναι εγγυηση!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PLACEBO_89 είπε

Περιβλημα inox!

Σωστη αποδοση για τις αναγκες σας που σημαινει να μην τελειωνει γρηγορα το νερο τον χειμωνα και απο την αλλη να μην υπερθερμαινεται ευκολα το καλοκαιρι!(Βασικος παραγοντας για την μακροζωια του)

Αν οι αποστασεις ειναι μικρες αξιζει 3πλης.

Πολλα χρονια εγγυηση μονο αν το service ειναι νορμαλ 30ε/2 χρονια και αν σου αντικαταστησουν κατι να μην χρεωθεις τα μεταφορικα και τα εργατικα!  Αν υπαρχει κατι τετοιο δεξου την μεγαλη εγγυηση αλλιως δεν ειναι εγγυηση!!!

ευχαριστώ,

Να προσέξω να έχει περίβλημα inox?

χειμώνα η αλήθεια ειναι οτι δεν πάει κανείς, το ηλιακό, θα τοποθετηθεί σε σπιτι 50m, απο την θάλασσα. Γιαυτο ρωτάω αν πχ πρεπει να κοιτάξω κάτι μην σκουρίασει λογο μεγάλης υγρασίας ολο τον χρόνο.

Εκεί που ειναι το σπίτι (χαλκιδική) δεν νομίζω να έρχεται κάποιος και να μην χρεώνει μεταφορικά και εργατικά, αλλα ισως το αγοράσω απο κοντινή πολη/χωριο, καθως ειμαι 5χλμ απο κεντρικό χωριό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, prefuse είπε

ευχαριστώ,

Να προσέξω να έχει περίβλημα inox?

χειμώνα η αλήθεια ειναι οτι δεν πάει κανείς, το ηλιακό, θα τοποθετηθεί σε σπιτι 50m, απο την θάλασσα. Γιαυτο ρωτάω αν πχ πρεπει να κοιτάξω κάτι μην σκουρίασει λογο μεγάλης υγρασίας ολο τον χρόνο.

Εκεί που ειναι το σπίτι (χαλκιδική) δεν νομίζω να έρχεται κάποιος και να μην χρεώνει μεταφορικά και εργατικά, αλλα ισως το αγοράσω απο κοντινή πολη/χωριο, καθως ειμαι 5χλμ απο κεντρικό χωριό.

Ναι συνηθως 50ευρω παραπανω κοστιζει. Αν ειναι μονο για καλοκαιρι βαζεις 160/2τμ και δεν χρειαζεται 3πλης..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Ναι συνηθως 50ευρω παραπανω κοστιζει. Αν ειναι μονο για καλοκαιρι βαζεις 160/2τμ και δεν χρειαζεται 3πλης..

2τμ τι ακριβώς εννοείς; Να είναι με 2 συλλέκτες;

Βλέπω ότι οι τριπλής ενέργειας είναι 50€ παραπάνω που δεν είναι αποτρεπτικό πόσο και ίσως αξίζει. Η αλήθεια είναι ότι είχαν πάει οι δικοί μου μια περίοδο χειμώνα για λίγες μέρες αλλά γενικά δεν πολύ πηγαίνουμε. Ίσως δηλαδή να αξίζει να υπάρχει.

 

Βλέπω κάποιους ακριβούς στα 1000+€ που έχουν και μικρότερη επιφάνεια. Γενικά η λογική λέει ότι μεγαλύτερη επιφάνεια, καλύτερη απόδοση αλλά είμαι άσχετος με το θέμα και λογικά παίζουν ρόλο και τα υλικά και η τεχνογνωσία.

Παρατηρώ ότι πολλές καλές κριτικές στο skroutz εχει ενας mastersol 200l αλλά υπάρχει με συλλεκτική επιφάνεια 3m² και με 4m², ποιον θα προτιμούσατε;

Κάποιος άλλος αξιόπιστος μέχρι 700€ για 200l?

 

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, prefuse είπε

2τμ τι ακριβώς εννοείς; Να είναι με 2 συλλέκτες;

Βλέπω ότι οι τριπλής ενέργειας είναι 50€ παραπάνω που δεν είναι αποτρεπτικό πόσο και ίσως αξίζει. Η αλήθεια είναι ότι είχαν πάει οι δικοί μου μια περίοδο χειμώνα για λίγες μέρες αλλά γενικά δεν πολύ πηγαίνουμε. Ίσως δηλαδή να αξίζει να υπάρχει.

 

Βλέπω κάποιους ακριβούς στα 1000+€ που έχουν και μικρότερη επιφάνεια. Γενικά η λογική λέει ότι μεγαλύτερη επιφάνεια, καλύτερη απόδοση αλλά είμαι άσχετος με το θέμα και λογικά παίζουν ρόλο και τα υλικά και η τεχνογνωσία.

Παρατηρώ ότι πολλές καλές κριτικές στο skroutz εχει ενας mastersol 200l αλλά υπάρχει με συλλεκτική επιφάνεια 3m² και με 4m², ποιον θα προτιμούσατε;

Κάποιος άλλος αξιόπιστος μέχρι 700€ για 200l?

 

2τμ! Ενας συλλεκτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...