Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, GH 61 είπε

Ντοπιος. ΜΑΡΑΒΕΛΗΣ.

Λιτρα 150

τμ 2,3

Μονης κυκλοφοριας.

Ποτε σερβις, ποτε σκεπασμα και κρατησε 16 χρονια.

Αν μιλαμε για glass κρατησε τοσα χρονια γιατι προφανως δεν ανεβαζε θερμοκρασιες..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 22/4/2021 στις 11:49 ΠΜ, HYDA είπε

Ανεβάζω εδώ φωτογραφία του εν λόγω ηλιακού.

Προσανατολισμός είναι εγγυημένα σωστός (+ ότι όλοι οι ηλιακοί στην περιοχή κοιτάνε στην ίδια κατεύθυνση).

Μοίρες συλλέκτη είναι σωστές (+ έκανα στο παρελθόν και δοκιμή με άλλες μοίρες μέσω ντιζών χωρίς διαφορά στην ουσία)

Το κύκλωμα του συλλέκτη ανοίχτηκε πέρσι το καλοκαίρι και πλύθηκε εσωτερικά (μήπως υπήρχε κάποια απόφραξη. Το νερό έτρεχε ελεύθερα. Καμία διαφορά)

Βλέπετε κάτι περίεργο στη φωτό?

 

IMG_4042.jpeg

Καλησπέρα σε όλους,

 

επανέρχομαι στο ζήτημα με τον Maltezos 160 Inox 2,0 τμ που είχα, και για τον οποίο είχα αναφέρει χαμηλή απόδοση.

Τελικά μπήκα στη διαδικασία και και άλλαξα τον συλλέκτη με δύο συλλέκτες 150 x 90. Νέα συλλεκτική επιφάνεια 2,7 τμ.

Η αλλαγή έγινε στις 21/6, οπότε πρακτικά όλη η έως τώρα εμπειρία είναι με πολύ ηλιοφάνεια και καύσωνα.

Πρώτες παρατηρήσεις:

1. Μεγάλη διαφορά στις θερμοκρασίες που βλέπω (θυμίζω ότι έχω ηλεκτρονικό θερμόμετρο και έχω μέτρηση σε πραγματικό χρόνο). Ενώ πριν με ήλιο πολύ δύσκολα έβλεπα 60 βαθμούς Κελσίου, είδα μέγιστη θερμοκρασία 80 βαθμούς. Με ευκολία φέρνει το νερό στους 70+ βαθμούς

2. Ανάλογα με την αρχική θερμοκρασία του νερού από 11:00 - 17:00 ανεβάζει από 15 έως 25 βαθμούς το νερό. Όσο πιο ζεστό είναι αρχικά, τόσο λιγότερο ανεβαίνει τελικά.

3. Έχω κρατήσει αναλυτικό excel με ωριαίες θερμοκρασίες για όλο το διάστημα. Συνεχίζω να καταγράφω και περιμένω να πέσει λίγο ο καύσωνας για να δω τι διαφορά θα κάνει σε πιο λογικές θερμοκρασίες. Η γραφική παράσταση πάντως έχει ενδιαφέρον.

4. Τη νύχτα πέφτει η θερμοκρασία γύρω στους 10 βαθμούς (το περίμενα λιγότερο).

5. Δεν έχω ενεργή την ανακυκλοφορία της εγκατάστασης (κάποια στιγμή θέλω να κάνω συγκριτικό για τον αντίκτυπο της)

6. Έχω ενεργή αναμεικτική βαλβίδα στην εισαγωγή του σπιτιού (υποψιάζομαι ότι έχει κάποια μικρή επίπτωση, αλλά δεν το έχω τεκμηριώσει ακόμα)

7. Τον έχω ΧΡΥΣΟΠΛΗΡΩΣΕΙ αυτό τον ηλιακό... τουλάχιστον αυτή τη στιγμή αποδίδει κανονικά...

Ακούω σχόλια, ιδέες κλπ...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, HYDA είπε

Maltezos 160 Inox 2,0 τμ που είχα, και για τον οποίο είχα αναφέρει χαμηλή απόδοση.

Τελικά μπήκα στη διαδικασία και και άλλαξα τον συλλέκτη με δύο συλλέκτες 150 x 90. Νέα συλλεκτική επιφάνεια 2,7 τμ.

Αρα εξ αρχης μειονεκτούσε  

22 λεπτά πριν, HYDA είπε

. Τον έχω ΧΡΥΣΟΠΛΗΡΩΣΕΙ αυτό τον ηλιακό... τουλάχιστον αυτή τη στιγμή αποδίδει κανονικά..

Ακούω σχόλια

Τους αλλαξαν από την εταιρεία ? Είπαν κατι ? πχ πουλάμε οτι να ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/6/2021 στις 10:14 ΠΜ, prefuse είπε

Είμαι άσχετος με το θέμα και ούτε υποστηρίζω τα ηλιακά των 500€ ούτε των 1000€. 

 

Απλά για το δικό μας συμφέρον και με κοινή λογική, αν ένα ηλιακό των 500€ κρατήσει 5 χρόνια (όσο είναι η εγγύηση) ένα των 1000€ πρέπει να κρατήσει τουλάχιστον για 10 χρόνια για να πούμε ότι αξίζει. Διαφορετικά δεν είναι  προτιμότερο να πάρουμε 2 των 500€ όπου σίγουρα η εκπόνηση των υλικών θα είναι λιγότερη από ότι αυτό των 1000€ που άντεξε 10 χρόνια;

Αν κάποιος καταστευαστης δίνει γραπτώς 10ετη εγγύηση φυσικά αξίζει και αυτό των 1000€. 

Ζεστο νερό νομίζω θα έχουν και τα 2, ειδικά στην περίπτωση μου που είναι σε ηλιόλουστη περιοχή δίπλα στην θάλασσα. Αν κρατάει το ζεστό πολύ ώρα και πάλι νομίζω δεν θα υπάρχει θέμα και με τα 2, γιατί η κύρια χρήση του θα είναι καλοκαίρι που οι βαθμοί είναι άνω των 30.  Για χειμώνα δεν με ενδιαφέρει η χρήση του ιδιαίτερα. Ζεστό νερό (γρήγορα) πριν τις 10-11 το πρωί, λογικά θα έχουν και τα 2. Εξαιρετικά σπάνια η περίπτωση να ξυπνήσει κάποιος στις διακοπές του, πριν τις 9 το πρωί και να απαιτεί να κάνει ζεστό μπάνιο. Τι άλλο μένει ως κίνητρο για να επιλέξει κάποιος αυτό των 1000€ και σύμφωνα με την παραπάνω χρήση για εξοχική κατοικία;

Αν δηλαδή υπάρχει σοβαρός λόγος να επιλέξω ένα των 1000€ να το κάνω εφόσον θα έχω γραπτή 10ετη εγγύηση ότι και να πάθει, αλλά αν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος από πίσω γιατι να μην επιλέξω να πάρω 2 των 500€ (σε περίπτωση που χαλάει το ένα μετά τα 5 χρόνια, το αντικαταστω με ένα ακόμα των 500€ και θα έχω καινούργιο και άλλα 5ετη εγγύηση) όπου συνολικά θα με καλύψουν με 10 χρόνια εγγύηση και θα έχω μηχάνημα 5ετων αντί για 10ετων (σε περίπτωση που επιλέξω να πάρω ενα των 1000€) ;

Δεν ξέρω αν ένα ανοικτό κύκλωμα (με άδειασμα τον χειμώνα) βοηθούσε περισσότερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, HYDA είπε

Καλησπέρα σε όλους,

 

επανέρχομαι στο ζήτημα με τον Maltezos 160 Inox 2,0 τμ που είχα, και για τον οποίο είχα αναφέρει χαμηλή απόδοση.

Τελικά μπήκα στη διαδικασία και και άλλαξα τον συλλέκτη με δύο συλλέκτες 150 x 90. Νέα συλλεκτική επιφάνεια 2,7 τμ.

Η αλλαγή έγινε στις 21/6, οπότε πρακτικά όλη η έως τώρα εμπειρία είναι με πολύ ηλιοφάνεια και καύσωνα.

Πρώτες παρατηρήσεις:

1. Μεγάλη διαφορά στις θερμοκρασίες που βλέπω (θυμίζω ότι έχω ηλεκτρονικό θερμόμετρο και έχω μέτρηση σε πραγματικό χρόνο). Ενώ πριν με ήλιο πολύ δύσκολα έβλεπα 60 βαθμούς Κελσίου, είδα μέγιστη θερμοκρασία 80 βαθμούς. Με ευκολία φέρνει το νερό στους 70+ βαθμούς

2. Ανάλογα με την αρχική θερμοκρασία του νερού από 11:00 - 17:00 ανεβάζει από 15 έως 25 βαθμούς το νερό. Όσο πιο ζεστό είναι αρχικά, τόσο λιγότερο ανεβαίνει τελικά.

3. Έχω κρατήσει αναλυτικό excel με ωριαίες θερμοκρασίες για όλο το διάστημα. Συνεχίζω να καταγράφω και περιμένω να πέσει λίγο ο καύσωνας για να δω τι διαφορά θα κάνει σε πιο λογικές θερμοκρασίες. Η γραφική παράσταση πάντως έχει ενδιαφέρον.

4. Τη νύχτα πέφτει η θερμοκρασία γύρω στους 10 βαθμούς (το περίμενα λιγότερο).

5. Δεν έχω ενεργή την ανακυκλοφορία της εγκατάστασης (κάποια στιγμή θέλω να κάνω συγκριτικό για τον αντίκτυπο της)

6. Έχω ενεργή αναμεικτική βαλβίδα στην εισαγωγή του σπιτιού (υποψιάζομαι ότι έχει κάποια μικρή επίπτωση, αλλά δεν το έχω τεκμηριώσει ακόμα)

7. Τον έχω ΧΡΥΣΟΠΛΗΡΩΣΕΙ αυτό τον ηλιακό... τουλάχιστον αυτή τη στιγμή αποδίδει κανονικά...

Ακούω σχόλια, ιδέες κλπ...

 

5 ) όταν τη συνδέσεις , μη τη βάλεις να δουλευει συνέχεια , αλλά προτίμησε να την ενεργοποιεις με μπουτον. Μπορείς να ρωτήσεις ηλεκτρολόγο για τη σύνδεση.

6 ) εάν έχεις βάλει βαλβίδα ανάμειξης , σαφώς και έχει επίπτωση ως προς το νερό που μετράς στη βρύση σου , και όχι στο νερό μέσα στο μποιλερ που λες ότι έχεις θερμόμετρο. Πολύ καλά έχεις κάνει και έχεις βάλει βαλβίδα , γιατί και οικονομία κάνεις , και προστατεύεις την εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, troi.g είπε

5 ) όταν τη συνδέσεις , μη τη βάλεις να δουλευει συνέχεια , αλλά προτίμησε να την ενεργοποιεις με μπουτον. Μπορείς να ρωτήσεις ηλεκτρολόγο για τη σύνδεση.

6 ) εάν έχεις βάλει βαλβίδα ανάμειξης , σαφώς και έχει επίπτωση ως προς το νερό που μετράς στη βρύση σου , και όχι στο νερό μέσα στο μποιλερ που λες ότι έχεις θερμόμετρο. Πολύ καλά έχεις κάνει και έχεις βάλει βαλβίδα , γιατί και οικονομία κάνεις , και προστατεύεις την εγκατάσταση.

1. Σχετικά με την ανακυκλοφορια, έχω κάνει δική μου πατέντα (ο υδραυλικός έπεσε ξερός όταν του την εξήγησα). Υπάρχει ένα ραντάρ του συναγερμού, το οποίο ελέγχει το διάδρομο που πάει προς το μπάνιο. Έχω προγραμματίσει ένα σενάριο, και όταν κάποιος πάει στο μπάνιο, ενεργοποιείται η ανακυκλοφορια του νερού). Εννοείται ότι για να γίνει αυτό υπάρχει ρελε ελεγχόμενο από τη μονάδα του συναγερμού που με τη σειρά του ελέγχει τον κυκλοφορητη της ανακυκλοφοριας. 
 

2. σχετικά με τη βαλβίδα ανάμειξης, έχω μια υποψία ότι συνεισφέρει σε ταχύτερο κρύωμα του νερού. Αλλά το ψάχνω ακόμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, HYDA είπε

Καλησπέρα σε όλους,

 

επανέρχομαι στο ζήτημα με τον Maltezos 160 Inox 2,0 τμ που είχα, και για τον οποίο είχα αναφέρει χαμηλή απόδοση.

Τελικά μπήκα στη διαδικασία και και άλλαξα τον συλλέκτη με δύο συλλέκτες 150 x 90. Νέα συλλεκτική επιφάνεια 2,7 τμ.

Η αλλαγή έγινε στις 21/6, οπότε πρακτικά όλη η έως τώρα εμπειρία είναι με πολύ ηλιοφάνεια και καύσωνα.

Πρώτες παρατηρήσεις:

1. Μεγάλη διαφορά στις θερμοκρασίες που βλέπω (θυμίζω ότι έχω ηλεκτρονικό θερμόμετρο και έχω μέτρηση σε πραγματικό χρόνο). Ενώ πριν με ήλιο πολύ δύσκολα έβλεπα 60 βαθμούς Κελσίου, είδα μέγιστη θερμοκρασία 80 βαθμούς. Με ευκολία φέρνει το νερό στους 70+ βαθμούς

2. Ανάλογα με την αρχική θερμοκρασία του νερού από 11:00 - 17:00 ανεβάζει από 15 έως 25 βαθμούς το νερό. Όσο πιο ζεστό είναι αρχικά, τόσο λιγότερο ανεβαίνει τελικά.

3. Έχω κρατήσει αναλυτικό excel με ωριαίες θερμοκρασίες για όλο το διάστημα. Συνεχίζω να καταγράφω και περιμένω να πέσει λίγο ο καύσωνας για να δω τι διαφορά θα κάνει σε πιο λογικές θερμοκρασίες. Η γραφική παράσταση πάντως έχει ενδιαφέρον.

4. Τη νύχτα πέφτει η θερμοκρασία γύρω στους 10 βαθμούς (το περίμενα λιγότερο).

5. Δεν έχω ενεργή την ανακυκλοφορία της εγκατάστασης (κάποια στιγμή θέλω να κάνω συγκριτικό για τον αντίκτυπο της)

6. Έχω ενεργή αναμεικτική βαλβίδα στην εισαγωγή του σπιτιού (υποψιάζομαι ότι έχει κάποια μικρή επίπτωση, αλλά δεν το έχω τεκμηριώσει ακόμα)

7. Τον έχω ΧΡΥΣΟΠΛΗΡΩΣΕΙ αυτό τον ηλιακό... τουλάχιστον αυτή τη στιγμή αποδίδει κανονικά...

Ακούω σχόλια, ιδέες κλπ...

 

παίζει αισθητήριο που να συνδέεται με zwave ή zigbee ώστε να καταγράφω απευθείας σε υπολογιστή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, bitmk2 είπε

παίζει αισθητήριο που να συνδέεται με zwave ή zigbee ώστε να καταγράφω απευθείας σε υπολογιστή;

Δεν έχω πετύχει για zwave ή zigbee. Φαντάζομαι όμως ότι θα ύπαρχει.

Υπάρχει τεράστια ποικιλία τέτοιων προϊόντων που βασίζονται στην τεχνολογία 1-wire. Το υποστήρίζει και το Raspberry Pi αν πιάνουν τα χέρια σου και σκαμπάζεις από υπολογιστές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, HYDA είπε

1. Σχετικά με την ανακυκλοφορια, έχω κάνει δική μου πατέντα (ο υδραυλικός έπεσε ξερός όταν του την εξήγησα). Υπάρχει ένα ραντάρ του συναγερμού, το οποίο ελέγχει το διάδρομο που πάει προς το μπάνιο. Έχω προγραμματίσει ένα σενάριο, και όταν κάποιος πάει στο μπάνιο, ενεργοποιείται η ανακυκλοφορια του νερού). Εννοείται ότι για να γίνει αυτό υπάρχει ρελε ελεγχόμενο από τη μονάδα του συναγερμού που με τη σειρά του ελέγχει τον κυκλοφορητη της ανακυκλοφοριας. 
 

2. σχετικά με τη βαλβίδα ανάμειξης, έχω μια υποψία ότι συνεισφέρει σε ταχύτερο κρύωμα του νερού. Αλλά το ψάχνω ακόμα

2 ) το ακριβώς αντίθετο , συμβάλλει στο να παγώνει το νερό , αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, troi.g είπε

2 ) το ακριβώς αντίθετο , συμβάλλει στο να παγώνει το νερό , αργότερα.

Καταλαβαίνω τι λες, αλλά δεν εννοώ αυτό. Υποψιάζομαι ότι κάτι δεν είναι σωστό στην εγκατάσταση (ίσως λείπει κάποια ανεπίστροφη βαλβίδα πχ) και κρυώνει το νερό λίγο πιο γρήγορα όταν ο κλάδος της αναμεικτικης βαλβίδας είναι ενεργός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, HYDA είπε

Καταλαβαίνω τι λες, αλλά δεν εννοώ αυτό. Υποψιάζομαι ότι κάτι δεν είναι σωστό στην εγκατάσταση (ίσως λείπει κάποια ανεπίστροφη βαλβίδα πχ) και κρυώνει το νερό λίγο πιο γρήγορα όταν ο κλάδος της αναμεικτικης βαλβίδας είναι ενεργός. 

Εάν δεν έχει γίνει σωστή εγκατάσταση , τότε μπορεί να σου δυσλειτουργει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/6/2021 στις 11:25 ΜΜ, HYDA είπε

2. σχετικά με τη βαλβίδα ανάμειξης, έχω μια υποψία ότι συνεισφέρει σε ταχύτερο κρύωμα του νερού. Αλλά το ψάχνω ακόμα

Αν μιλάμε για Τρίοδη Θερμοστατική Βαλβίδα Ανάμειξης  επειδή έχω βάλει και εγώ, έχει ανεπίστροφες βαλβίδες και στις τρεις συνδέσεις. Η λογική είναι η εξής, αντί να μπαίνει στο μποιλερ τόσο (ποσότητα) κρύο νερό ίσο με το ζεστό που βγαίνει, σου δίνει την δυνατότητα να καταναλώνεις τόσο όσο πραγματικά χρειάζεσαι, κάνοντας τη μίξη ζεστό - κρύο εκτός μπόιλερ και έτσι έχεις περισσότερα λίτρα ζεστό νερό χρήσης αφού εισάγετε λιγότερο κρύο νερό στο καζάνι, συν αυτό που ήδη ειπώθηκε ότι προστατεύει ολόκληρη την εγκατάσταση του κυκλώματος ζεστού νερού από υψηλές θερμοκρασίες αλλά και αποφυγή ατυχήματος ειδικά στα μικρά παιδιά αφού εσύ ορίζεις την μέγιστη θερμοκρασία νερού εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα εναδιαφερομαι να αγοράσω καινουργιο ηλιακό και απο τι διαπιστωσα μετα απο μια ερευνα αρκετα σημαντικο ειναι  το υλικο του μποιλερ οποτε κατεληξα σε χαλκινο  για την μακροχρονια λειτουργεια του χωρις συντηρηση.πρεπει να κοιταξω και για κατι αλλο σημαντικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kouros9 είπε

καλησπερα εναδιαφερομαι να αγοράσω καινουργιο ηλιακό και απο τι διαπιστωσα μετα απο μια ερευνα αρκετα σημαντικο ειναι  το υλικο του μποιλερ οποτε κατεληξα σε χαλκινο  για την μακροχρονια λειτουργεια του χωρις συντηρηση.πρεπει να κοιταξω και για κατι αλλο σημαντικο?

Οχι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, kouros9 είπε

καλησπερα εναδιαφερομαι να αγοράσω καινουργιο ηλιακό και απο τι διαπιστωσα μετα απο μια ερευνα αρκετα σημαντικο ειναι  το υλικο του μποιλερ οποτε κατεληξα σε χαλκινο  για την μακροχρονια λειτουργεια του χωρις συντηρηση.πρεπει να κοιταξω και για κατι αλλο σημαντικο?

Για χαλκινο εγω θα κοιταζα σε sonne..  Θα εβαζα και ενα εξωτερικο φιλτρο για τα αλατα.

Οι συλλεκτες της sonne εχουν θεμα με στεγανοτητα.. Δεν ξερω αν το προβλημα το εχουν λυση..

Παντως απο αποδοση τα πανε καλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...