Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, fair_play είπε

Χθες άρχισε να στάζει νερό από το μπόιλερ.

αν δεν πεις από ποιο σημείο του μποιλερ στάζει τι να σου πούμε  Αν πχ στάζει από την φλατζα της αντίστασης την αλαζεις και τέλος Αν η διαρροή έρχεται από μέσα απο την μόνωση πας για άλλο μποιλερ Όπως και ναχει σκέπασε τους συλλέκτες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, fair_play είπε

@hp8

Σκέπασα το συλλέκτη με ένα σεντόνι.

Από την αντίσταση έσταζε.

Το απόγευμα θα την ξεβιδωσω

Αρχοντας Τσέκαρε  αν είναι από το σωληνάκι του θερμοστάτη  η από κάποιο άκρο τις αντίστασης Εννοείται έχεις κλείσει ρεύμα Αγοράζεις όλο το σετ (φλάντζα στεγανοποιησης - αντίσταση- ανοδιο ) και άμα πιάνουν τα χέρια σου οκ Αλλιώς τον μάστορα τον καλό να τσεκάρει όλο το σύστημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, fair_play είπε

Θα το παλέψω μόνος μου.

δεν ξεσκεπάζεις συλλέκτες αν δεν τελειώσεις με το γέμισμα του μποιλερ και αφού ελέγξεις  την στεγανότητα Έχεις ανοιχτή μια βρύση του ζεστού Στην αρχή γρήγορα Άμα φτάσεις στα 3/4 του γεμίσματος  μειώνεις την παροχή  για να γινει καλή εξαέρωση. Βιδώνεις  σταυρωτά για σωστό πάτημα Bγαλε και όσα άλατα μπορέσεις από το μποιλερ

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι βίδες της αντίστασης είχανε μείνει ακεφαλες σχεδόν εκτός από 3.

Η μία βγήκε με το κλειδί. Άλλες 2 γυριζανε τρελά. Τελικά δούλεψε τροχός. Βγήκε τελικά η αντίσταση κομμάτια. Το ανοδιο δεν υπήρχε. Άλατα βγάλαμε μια σακούλα του σουπερμάρκετ.  Χαμός.

Η επιχείρηση θα συνεχιστεί αύριο. Καλό βράδυ σε όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτοιμος ο ηλιακός! Και ηλεκτρικός. 

Λίγο ζορισμα είχε το βίδωμα της αντίστασης γιατί δεν ήταν εύκολο να κρατάς κεντραρισμένο το παξιμάδι για να βιδώσεις τη βίδα.

Τελικά έγινε κι αυτό και όλες οι συνδέσεις ηλεκτρικές και υδραυλικές. Γέμισμα με νερό του κλειστού κυκλώματος και του μπόιλερ και δοκιμή.

Όλα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα , θα ήθελα την γνώμη σας για έναν ηλιακό που θέλω να αγοράσω, αρχικά είμαι Κρήτη άρα εχω μεγάλη ηλιοφάνεια και προσανατολίζομαι για ανοξείδωτο μέσα έξω 160 λίτρα με full plate 2,5 τμ συλλέκτες έχω κατασταλάξει μάλλον στον e-solar  γιατί είμαστε τριμελής οικογένεια , τι λέτε θα είμαστε καλυμμένοι με αυτές τις προδιαγραφές και με το συγκεκριμένο ηλιακό που  θα είναι 2 δρόμων  γιατί δεν εχω θέρμανση με πετρέλαιο , επίσης κάποιο θερμόμετρο για αυτόν αξιόπιστο έχετε υπόψιν σας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, george1551 είπε

Καλησπέρα , θα ήθελα την γνώμη σας για έναν ηλιακό που θέλω να αγοράσω, αρχικά είμαι Κρήτη άρα εχω μεγάλη ηλιοφάνεια και προσανατολίζομαι για ανοξείδωτο μέσα έξω 160 λίτρα με full plate 2,5 τμ συλλέκτες έχω κατασταλάξει μάλλον στον e-solar  γιατί είμαστε τριμελής οικογένεια , τι λέτε θα είμαστε καλυμμένοι με αυτές τις προδιαγραφές και με το συγκεκριμένο ηλιακό που  θα είναι 2 δρόμων  γιατί δεν εχω θέρμανση με πετρέλαιο , επίσης κάποιο θερμόμετρο για αυτόν αξιόπιστο έχετε υπόψιν σας ?

Και 2 μέτρα συλλέκτης για την Κρήτη σε υπερκαλυβει.

Πολύ καλός ηλιακός.

Βάλε και θα δεις ότι δεν θα το μετανιώσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, george1551 είπε

Καλησπέρα , θα ήθελα την γνώμη σας για έναν ηλιακό που θέλω να αγοράσω, αρχικά είμαι Κρήτη άρα εχω μεγάλη ηλιοφάνεια και προσανατολίζομαι για ανοξείδωτο μέσα έξω 160 λίτρα με full plate 2,5 τμ συλλέκτες έχω κατασταλάξει μάλλον στον e-solar  γιατί είμαστε τριμελής οικογένεια , τι λέτε θα είμαστε καλυμμένοι με αυτές τις προδιαγραφές και με το συγκεκριμένο ηλιακό που  θα είναι 2 δρόμων  γιατί δεν εχω θέρμανση με πετρέλαιο , επίσης κάποιο θερμόμετρο για αυτόν αξιόπιστο έχετε υπόψιν σας ?

Για μενα αν δεν θες να σκεπαζεις να βαλεις και ενα δοχειο διαστολης στο νερο χρησης!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, gia_nnis είπε

Για μενα αν δεν θες να σκεπαζεις να βαλεις και ενα δοχειο διαστολης στο νερο χρησης!

Το σκέπασμα είναι καλύτερο για να κρατάς την θερμοκρασία στο δοχείο σε ποιο χαμηλό βαθμό έτσι ώστε να μην καταπονείται και το μποιλερ.

Για να το κρατήσεις και περισσότερα χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός....φίλε Γιώργο1551 μια χαρά θα είσαι!!Κάτοχος e-solar και'γώ,θα τον ευχαριστηθείς,ότι καλύτερο κυκλοφορεί στην κατηγορία του!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/8/2019 στις 8:44 ΜΜ, george1551 είπε

Καλησπέρα , θα ήθελα την γνώμη σας για έναν ηλιακό που θέλω να αγοράσω, αρχικά είμαι Κρήτη άρα εχω μεγάλη ηλιοφάνεια και προσανατολίζομαι για ανοξείδωτο μέσα έξω 160 λίτρα με full plate 2,5 τμ συλλέκτες έχω κατασταλάξει μάλλον στον e-solar  γιατί είμαστε τριμελής οικογένεια , τι λέτε θα είμαστε καλυμμένοι με αυτές τις προδιαγραφές και με το συγκεκριμένο ηλιακό που  θα είναι 2 δρόμων  γιατί δεν εχω θέρμανση με πετρέλαιο , επίσης κάποιο θερμόμετρο για αυτόν αξιόπιστο έχετε υπόψιν σας ?

Να παρεις συλλεκτη με μονοκομματο κασωμα! Εχει καλυτερο απορροφητη.., στεγανοποιηση-αξιοπιστια!

Βγαζει esolar,violaris,nobel,mastersol.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...