Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας. Ενδιαφέρομαι για αγορά ηλιακού λόγω ένταξης σε εξοικονομώ κ ολικής ανακαίνισης του σπιτιού. Αν κ έχω εγκαταστήσει λέβητα αερίου η αγορά ηλιακού είναι προαπαιτουμενο για να πιάσω ενεργειακή κλάση στο πρόγραμμα. Βρίσκομαι σε ισόγειο, 2οροφης κατοικίας στη Θεσσαλονίκη σε παραθαλάσσια περιοχή (απόσταση περί τα 100-150 μ. Από θάλασσα). 4μελης οικογένεια κ έλεγα να πάω σε αγορά ηλιακού διπλής ενέργειας, 200lt(γυναίκες σπαταλες τρώνε πολύ το ζεστό, νομίζω θα με καταλάβετε) και δεν με νοιάζει να είναι οικονομικός, με δικαιολογεί το πρόγραμμα 1500€. Ελεγα να πάω σε αγορά μαλτεζος πχ που ξέρω ότι έχει καλό όνομα κ αξιοπιστία. Παρακαλώ για τις συμβουλές σας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 2/9/2021 στις 5:40 ΜΜ, Kozanitis1 είπε

Παρατηρώντας λοιπόν, συνειδητοποίησα πως στη περίπτωση μου, ο εγκαταστάτης έχει βάλει κάθετο συλλέκτη οριζόντια

είναι εύκολο να βάλεις μια φωτο της μαστοριάς ? :) και κυρίως αν μπορεί να φαίνεται η διάταξη των σωλληνων της   απορροφητικης  επιφάνειας του συλλέκτη  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, hp8 είπε

είναι εύκολο να βάλεις μια φωτο της μαστοριάς ? :) και κυρίως αν μπορεί να φαίνεται η διάταξη των σωλληνων της   απορροφητικης  επιφάνειας του συλλέκτη  

Νομίζω πως θα ξεφτιλιστούμε αν βάλω φωτογραφία.., είμαι 100% σίγουρος πως είναι οριζόντιος.

Πριν αλλαχθεί με τον υπάρχων, η βάση ήταν για οριζόντιο συλλέκτη, όπου στην αντικατάσταση του συλλέκτη (τότε ήμουν λύκειο-δεν ήξερα) απλά πήγε και έβαλε κάθετο συλλέκτη οριζόντια..

Δεν είμαι σίγουρος πως φαίνονται οι σωλήνες της επιφάνειας, τουλάχιστον δε τους πρόσεξα..

Συλλέκτης είναι Sonne Phaethon 2.4τμ.

Να φανταστείς αντί οι απολήξεις των χαλκοσωλήνων αντί να είναι δεξιά και αριστερά του συλλέκτη είναι πάνω/κάτω..

Χθες τελείωσα με τη συντήρηση, έπαθα πλάκα από την αύξηση απόδοσης, από το ξεσκέπασμα του συλλέκτη σε μια ώρα το νερό έκαιγε (1 μμ)

Εντύπωση μου έκανε πως αραίωσα την προπυλενογλυκολη 1:10 και δε παίζει να πήρε πάνω από 6.5 λίτρα ο συλλέκτης (αλλού βλέπω παίρνουν λίγο πάνω από 10)

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kozanitis1 είπε

Νομίζω πως θα ξεφτιλιστούμε αν βάλω φωτογραφία.., είμαι 100% σίγουρος πως είναι οριζόντιος.

Πριν αλλαχθεί με τον υπάρχων, η βάση ήταν για οριζόντιο συλλέκτη, όπου στην αντικατάσταση του συλλέκτη (τότε ήμουν λύκειο-δεν ήξερα) απλά πήγε και έβαλε κάθετο συλλέκτη οριζόντια..

Δεν είμαι σίγουρος πως φαίνονται οι σωλήνες της επιφάνειας, τουλάχιστον δε τους πρόσεξα..

Συλλέκτης είναι Sonne Phaethon 2.4τμ.

Να φανταστείς αντί οι απολήξεις των χαλκοσωλήνων αντί να είναι δεξιά και αριστερά του συλλέκτη είναι πάνω/κάτω..

Χθες τελείωσα με τη συντήρηση, έπαθα πλάκα από την αύξηση απόδοσης, από το ξεσκέπασμα του συλλέκτη σε μια ώρα το νερό έκαιγε (1 μμ)

Εντύπωση μου έκανε πως αραίωσα την προπυλενογλυκολη 1:10 και δε παίζει να πήρε πάνω από 6.5 λίτρα ο συλλέκτης (αλλού βλέπω παίρνουν λίγο πάνω από 10)

η φωτο θα έπιανε λιγότερο χώρο στο site  από τα αναγραφόμενα παραπάνω  Εκτός κι αν δεν σου ει ναι εύκολο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, πλησιάζει η ώρα που θα παραγγείλω ηλιακό μέσω του εξοικονομώ. Μιλάμε για 200Lt και λόγω επιδότησης σκέφτομαι για χάλκινο.

Βλέπω τα παρακάτω (κλείνω λίγο προς σοννε για κάποιο απροσδιόριστο λόγο)

https://www.skroutz.gr/s/2802214/Sonne-Phaethon-200lt-3-4m-Χαλκός-Διπλής-Ενέργειας.html

https://www.skroutz.gr/s/8259859/SOL-Violaris-200lt-4m-Χαλκός-Διπλής-Ενέργειας.html

Αν εξαιρέσουμε το λίγο μεγαλύτερο συλλέκτη που μάλλον μου είναι αδιάφορο, μπορεί να πάω και στα 3μ2, τι θα διαλέγατε?

Τι άλλη πρόταση υπάρχει σε ανάλογα συστήματα (αν υπάρχει)? Αξίζει να πάω σε χαλκινο τελικά εκμεταλλευόμενος και την επιδότηση?

Επίσης, τωρα έχω εναν τριπλής. Σκέφτομαι να την καταργήσω την τριπλής και να βάλω διπλής, το θεωρώ πιο σωστό. Τι λέτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jaguar13 είπε

Καλησπέρα, πλησιάζει η ώρα που θα παραγγείλω ηλιακό μέσω του εξοικονομώ. Μιλάμε για 200Lt και λόγω επιδότησης σκέφτομαι για χάλκινο.

Βλέπω τα παρακάτω (κλείνω λίγο προς σοννε για κάποιο απροσδιόριστο λόγο)

https://www.skroutz.gr/s/2802214/Sonne-Phaethon-200lt-3-4m-Χαλκός-Διπλής-Ενέργειας.html

https://www.skroutz.gr/s/8259859/SOL-Violaris-200lt-4m-Χαλκός-Διπλής-Ενέργειας.html

Αν εξαιρέσουμε το λίγο μεγαλύτερο συλλέκτη που μάλλον μου είναι αδιάφορο, μπορεί να πάω και στα 3μ2, τι θα διαλέγατε?

Τι άλλη πρόταση υπάρχει σε ανάλογα συστήματα (αν υπάρχει)? Αξίζει να πάω σε χαλκινο τελικά εκμεταλλευόμενος και την επιδότηση?

Επίσης, τωρα έχω εναν τριπλής. Σκέφτομαι να την καταργήσω την τριπλής και να βάλω διπλής, το θεωρώ πιο σωστό. Τι λέτε?

Αν αποφασίσεις χάλκινο , τότε ο σονε είναι πολύ καλή επιλογή. Ο χάλκινος έχει πλεονέκτημα την μεγάλη εγγύηση και ότι δε χρειάζεται ανοδιο, αλλά έχει ένα σοβαρό μειονέκτημα , δε μπορεί να κρατήσει πολύ καλά το ζεστό νερό τον χειμώνα. Να τον πάρεις τριπλής , και στο έσχατο μήν τον συνδέσεις. Γιατί θέλεις να καταργήσεις το καλοριφέρ;

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλοριφέρ δεν καταργείται αλλά θα δουλέψει πλέον μόνο επικουρικά αν χρειαστεί σε κλιματιστικά σε πολύ βαριά κρύα, οπότε δεν συμφέρει να το ανάβω μόνο για τον ηλιακό. Μιλάμε για κεντρικό λέβητα σε οικογενειακή οικοδομή που καλύπτει 5 όροφος και όσο να ναι ρουφάει.  Για αυτό το λέω. Συν ότι είναι κάνα 100αρικο πιο ακριβός με τριπλής και ξεπερνάω και το budget μου που θα έχω και την εγκατάσταση.

Λες ο σοννε με τα 3,4τμ συλλέκτες δεν θα είναι οκ;

Στην περιγραφή του πάντως λένε ότι κρατάει το ζεστό γιατί έχει πολύ καλή μόνωση.

Επίσης με την εγγύηση τι παίζει. Ισχύει ότι οι χάλκινοι δεν θέλουν συντήρηση.; Αν ναι είναι και αυτό ένα συν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως πήρα με το εξοικονομώ μαλτεζο ινοξ και δεν έχω μετανιώσει καθόλου για την επιλογή μου. Τον έχω ήδη 3 χρόνια σχεδόν

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι χάλκινοι δεν φθείρονται από γαλβανικο φαινόμενο, έτσι δε θέλουν ανοδιο..

Φυσικά και θέλει κάθε 2-3 χρόνια συντήρηση, όπου θα καθαρίζεις το καζάνι μέσα από άλατα κλπ

Σε τι "εκδόσεις" συλλέκτη τους βγάζει; Οριζόντιος μονός ή διπλό κάθετο;

Προσωπικά έχουμε Sonne, έχει πάνω από 15 χρόνια το καζάνι και συνεχίζει..., προσοχή στην εγκατάσταση, σε περίπτωση χάλκινου, στην είσοδο του κρύου νερού ταφ, βαλβίδα ασφαλείας 8bar για ηλιακά (να ισχύει η εγγύηση) και ανεπιστροφη βαρέως τύπου.., το ασφαλιστικό των 3€ που βάζουν πέτα το..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, jaguar13 είπε

Καλησπέρα, πλησιάζει η ώρα που θα παραγγείλω ηλιακό μέσω του εξοικονομώ. Μιλάμε για 200Lt και λόγω επιδότησης σκέφτομαι για χάλκινο.

Βλέπω τα παρακάτω (κλείνω λίγο προς σοννε για κάποιο απροσδιόριστο λόγο)

https://www.skroutz.gr/s/2802214/Sonne-Phaethon-200lt-3-4m-Χαλκός-Διπλής-Ενέργειας.html

https://www.skroutz.gr/s/8259859/SOL-Violaris-200lt-4m-Χαλκός-Διπλής-Ενέργειας.html

Αν εξαιρέσουμε το λίγο μεγαλύτερο συλλέκτη που μάλλον μου είναι αδιάφορο, μπορεί να πάω και στα 3μ2, τι θα διαλέγατε?

Τι άλλη πρόταση υπάρχει σε ανάλογα συστήματα (αν υπάρχει)? Αξίζει να πάω σε χαλκινο τελικά εκμεταλλευόμενος και την επιδότηση?

Επίσης, τωρα έχω εναν τριπλής. Σκέφτομαι να την καταργήσω την τριπλής και να βάλω διπλής, το θεωρώ πιο σωστό. Τι λέτε?

Εγώ πάντως φίλε που βρίσκομαι Θεσσαλονίκη και έχω ενταχθεί ήδη στο εξοικονομώ, δεν μπορώ να βρω εταιρεία (maltezos, sol, sonne συγκεκριμένα) που να δουλεύει με το εξοικονομώ και να αγοράσω μέσω χρηματοδότησης... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω, εδώ Αθήνα πήγα σε κατάστημα της γειτονιάς που έχει sonne, είπα για εξοικονομώ και μου είπαν οκ, απλά να το βάλω προς το τέλος των εργασιών, για να μην περιμένει πολύ την αποπληρωμή. Και από skroutz που ρώτησα αρκετά μαγαζιά συνεργάζονται με το εξοικονομώ.

Επίσης, και ο υδραυλικός μου είναι στο εξοικονομώ και δεν έχει θέμα από ότι μου είπε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεσσαλονίκη μένω, είχα συνεργαστεί με τον αντιπρόσωπο του μαλτεζου στην Καλαμαριά κ. Βαγγέλη χατζηβαγιαννη δεν ξέρω αν τώρα δε δουλεύει με εξοικομομω, μπορείς να ρωτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kstgr είπε

Θεσσαλονίκη μένω, είχα συνεργαστεί με τον αντιπρόσωπο του μαλτεζου στην Καλαμαριά κ. Βαγγέλη χατζηβαγιαννη δεν ξέρω αν τώρα δε δουλεύει με εξοικομομω, μπορείς να ρωτήσεις

Ακριβώς στον ίδιο πήγα φίλε μου, απλά θέλει να προπληρωθει όλο το ποσό, να μην περιμένει το πρόγραμμα κ όταν τα πάρει να μου επιστρέψει το ποσό που μου αναλογεί. Πάω όμως με χρηματοδότηση και δεν έχω το κεφάλαιο να το κάνω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/9/2021 στις 9:48 ΜΜ, jaguar13 είπε

Το καλοριφέρ δεν καταργείται αλλά θα δουλέψει πλέον μόνο επικουρικά αν χρειαστεί σε κλιματιστικά σε πολύ βαριά κρύα, οπότε δεν συμφέρει να το ανάβω μόνο για τον ηλιακό. Μιλάμε για κεντρικό λέβητα σε οικογενειακή οικοδομή που καλύπτει 5 όροφος και όσο να ναι ρουφάει.  Για αυτό το λέω. Συν ότι είναι κάνα 100αρικο πιο ακριβός με τριπλής και ξεπερνάω και το budget μου που θα έχω και την εγκατάσταση.

Λες ο σοννε με τα 3,4τμ συλλέκτες δεν θα είναι οκ;

Στην περιγραφή του πάντως λένε ότι κρατάει το ζεστό γιατί έχει πολύ καλή μόνωση.

Επίσης με την εγγύηση τι παίζει. Ισχύει ότι οι χάλκινοι δεν θέλουν συντήρηση.; Αν ναι είναι και αυτό ένα συν.

Ο καλυτερος συνδιασμος θα ηταν(αν γινοταν) sonne χαλκινο με συλλεκτες apollon 4τμ!  Full αξιοπιστια και αποδοση!!!

Προσωπικα δεν εχω εμπιστοσυνη στους συλλεκτες της sonne ως προς την αξιοπιστια τους..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...