Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκεφτόμουν να έβαζα dow για κάλυμμα στον έναν συλλέκτη κατά τους καλοκαιρινούς μήνες.

Από ότι έχω καταλάβει είναι πιο αποτελεσματικό και πιο οικονομικό από τα καλύμματα του εμπορίου. Η βροχή το χαλάει; θα πρέπει δηλαδή να το έχω σκεπασμένο;

Επίσης, οι διαστάσεις του dow δε θα είναι ίδιες με του συλλέκτη και θα πρέπει να το κόψω και να το ενώσω. Πως θα μπορούσα να κάνω την ένωση στα δυο κομμάτια dow μεταξύ τους;

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι σε αναζήτησή αγοράς ηλιακού θερμοσίφωνα. Είμαστε ζευγάρι με ένα παιδί 3 χρόνων και λέω να πάω σε 160 λίτρα. Να επιλέξω με 1 τζαμί ή με 2; 
Η εγκατάσταση πρέπει να γίνει από τους ίδιους για να ισχύει η οποία εγγύηση; Σε τι μάρκες να κοιτάξω; Θελω να πάω σε κάτι οικονομικό αλλά όχι σε 2-3 χρόνια να θελω άλλο… αυτά τα λίγα. Πιστεύω να μην σας κούρασα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, thodoris1985 είπε

Σκεφτόμουν να έβαζα dow για κάλυμμα στον έναν συλλέκτη κατά τους καλοκαιρινούς μήνες.

Από ότι έχω καταλάβει είναι πιο αποτελεσματικό και πιο οικονομικό από τα καλύμματα του εμπορίου. Η βροχή το χαλάει; θα πρέπει δηλαδή να το έχω σκεπασμένο;

Επίσης, οι διαστάσεις του dow δε θα είναι ίδιες με του συλλέκτη και θα πρέπει να το κόψω και να το ενώσω. Πως θα μπορούσα να κάνω την ένωση στα δυο κομμάτια dow μεταξύ τους;

Έχω φτιάξει σε τεντά από ρεταλια, μου ήρθε και μέτρησε τις διαστάσεις. Καλύψαμε τους μήνες Ιούλιο και Αύγουστο. Όταν γυρίσαμε είχε απλά ζεστό νερό, που άλλες φορές δεν το ακουμπάς. Το τεντοπανο δεν παθαίνει τίποτα, στήριξη με ιμάντες και όλα οκ 

Επεξ/σία από jaguar13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, ezioioannis είπε

Ακριβώς στον ίδιο πήγα φίλε μου, απλά θέλει να προπληρωθει όλο το ποσό, να μην περιμένει το πρόγραμμα κ όταν τα πάρει να μου επιστρέψει το ποσό που μου αναλογεί. Πάω όμως με χρηματοδότηση και δεν έχω το κεφάλαιο να το κάνω.. 

Το ίδιο μου είχε πει κι εμένα, τα είχα δώσει τελικά και τα πήρα όλα στο τέλος, μεγάλη δυσκολία σίγουρα.. Όλοι οι άλλοι προμηθευτές ευτυχώς δε ζήτησαν κάτι τέτοιο αλλιώς δε θα μπορούσα ούτε εγώ

Δε θα έκανα αλχημείες με συνδυασμό μποιλερ και συλλέκτη διαφορετικών εταιριών. Τρομερά κακή ιδέα όταν παίρνεις καινούργιο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, jaguar13 said:

Έχω φτιάξει σε τεντά από ρεταλια, μου ήρθε και μέτρησε τις διαστάσεις. Καλύψαμε τους μήνες Ιούλιο και Αύγουστο. Όταν γυρίσαμε είχε απλά ζεστό νερό, που άλλες φορές δεν το ακουμπάς. Το τεντοπανο δεν παθαίνει τίποτα, στήριξη με ιμάντες και όλα οκ 

Επειδή δεν έχω ιδέα από τιμές σε τεντάδες. Πόσο σου κόστισε αυτό στο περίπου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, επειδή μου είχε φτιάξει 2 τέντες, δεν μου πήρε τίποτα, απλά περίμενα κανα μήνα να μου το φτιάξει. Θεωρώ πως πάνω από 20-30 ευρώ για 2 ηλιακούς που του ζήτησα δεν θα μου έπαιρνε. Αλλά είμαι και πελάτης του. Έχε υπόψιν ότι τα έφτιαξε από ρετάλια που θα τα πέταγε, δεν χρησιμοποίησε καινούργιο κομμάτι ειδικά για αυτό το σκοπό. Να σε χρεώσει μόνο τα ραφτικά υποθέτω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τεντόπανο είναι μακράν η καλύτερη λύση σκίασης του ηλιακού για πολλούς λόγους:

Μεγάλη αντοχή, προφανώς θα κρατήσει περισσότερο από τη μεγάλη πλειονότητα των ηλιακών της αγοράς

Τα μεγέθη των συλλεκτών είναι στη  κατηγορία "ρετάλια" για τους τεντάδες και (θεωρητικά) δεν πρέπει να στοιχίσουν πολύ.

Και τέλος, παρά το γεγονός ότι πολλοί ψάχνουν υλικά που θα αντανακλούν τον ήλιο και άλλα τέτοια...διαστημικά, αυτό που χρειάζεται ο συλλέκτης είναι σκίαση. Και γι' αυτό το σκοπό το τεντόπανο κάνει μια χαρά δουλειά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο πατρικο μου αθηνα υπαρχει ηλιακος 28 ετων που λειτουργει χωρις προβλημα. Δεν εχει γινει καμια συντηρηση, εκτος απο μια αλλαγη της φλατζας της αντιστασης στο μποιλερ (2€), που με τα χρονια ξεραθηκε και ειχε διαρροη νερου. Ειναι διπλης ενεργειας, με διπλο πανελ, αλλα δε χρησιμοποιουταν με το ρευμα, παρα μονο ως ηλιακο. Υπαρχουν δυο τριοδες βανες στο παταρι, με τις οποιες γυριζουμε το νερο απο τον ηλιακο στον ηλεκτρικο θερμοσιφωνα και πισω. Απλα ειναι λιγο φασαρια, γιατι πρεπει να ανεβεις σε μια καρεκλα και να τις γυρισεις (εχουμε φτιαξει μια μεταλλικη βεργα με γωνια για αυτο), αλλα δε χρειαζεται συχνα καμια 10αρια φορες το χειμωνα υπολογιζω. Δεν εχει σκεπαστει ποτε ο ηλιακος. Η αποδοση του ειναι ακομη καλη για 3 ατομα. Ακουω απο φιλους οτι αλλαζουν μποιλερ γιατι τρυπησαν στα 8-10 χρονια. Γνωμη μου ειναι, αν δεν ειστε πολυ τακτικοι στις συντηρησεις, καντε την παραπανω πατεντα και χρησιμοποιηστε το απλα σαν ηλιακο.

Επεξ/σία από gpapadakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά για τους solen της thermic ξέρουμε κάτι; Κοιτάω για 160 λίτρα επιλεκτικό 2,37 το συγκεκριμένο σε καλή τιμή με 10 χρόνια γραπτή εγγύηση boiler και 25 οι συλλέκτες. 

Ο κύριος που μου έδωσε προσφορά μου είπε μέχρι και για πόσιμο νερό….

 

6244537E-9751-40CA-BA3B-3D9EE534100B.png

Επεξ/σία από ppmarkos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, gpapadakis είπε

Στο πατρικο μου αθηνα υπαρχει ηλιακος 28 ετων που λειτουργει χωρις προβλημα. Δεν εχει γινει καμια συντηρηση, εκτος απο μια αλλαγη της φλατζας της αντιστασης στο μποιλερ (2€), που με τα χρονια ξεραθηκε και ειχε διαρροη νερου. Ειναι διπλης ενεργειας, με διπλο πανελ, αλλα δε χρησιμοποιουταν με το ρευμα, παρα μονο ως ηλιακο. Υπαρχουν δυο τριοδες βανες στο παταρι, με τις οποιες γυριζουμε το νερο απο τον ηλιακο στον ηλεκτρικο θερμοσιφωνα και πισω. Απλα ειναι λιγο φασαρια, γιατι πρεπει να ανεβεις σε μια καρεκλα και να τις γυρισεις (εχουμε φτιαξει μια μεταλλικη βεργα με γωνια για αυτο), αλλα δε χρειαζεται συχνα καμια 10αρια φορες το χειμωνα υπολογιζω. Δεν εχει σκεπαστει ποτε ο ηλιακος. Η αποδοση του ειναι ακομη καλη για 3 ατομα. Ακουω απο φιλους οτι αλλαζουν μποιλερ γιατι τρυπησαν στα 8-10 χρονια. Γνωμη μου ειναι, αν δεν ειστε πολυ τακτικοι στις συντηρησεις, καντε την παραπανω πατεντα και χρησιμοποιηστε το απλα σαν ηλιακο.

Σιγουρα ειναι glass???  Τον χειμωνα με κρυο μποιλερ σε μια ηλιοφανεια τι θερμοκρασια σου δινει?

Αυτο μνημονευω και γω εδω στο φορουμ! Οχι αντισταση συν σκεπασμα και εγγυημενα θα κρατησει για πολλα χρονια και με ελαχιστα service..!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ppmarkos είπε

Παιδιά για τους solen της thermic ξέρουμε κάτι; Κοιτάω για 160 λίτρα επιλεκτικό 2,37 το συγκεκριμένο σε καλή τιμή με 10 χρόνια γραπτή εγγύηση boiler και 25 οι συλλέκτες. 

Ο κύριος που μου έδωσε προσφορά μου είπε μέχρι και για πόσιμο νερό….

 

6244537E-9751-40CA-BA3B-3D9EE534100B.png

Έχω δει αρκετούς αλλά δεν έχω προσωπική γνώμη , καλά τα γράφει στο κείμενο , αλλά δεν καταλαβαίνω αυτό που γράφει για το πάχος της λαμαρίνας. Γιατί λέει 3 χιλιοστά και μετά αναφέρει 2,5 πραγματικά;;;;

Επίσης σου λέει για πόσιμο νερό ; από glass και με εσωτερικό ανοδιο;;;; Ούτε για αστείο. Μόνο εάν είναι ανοξείδωτος , αλλά εγώ προσωπικά και πάλι δεν το προτείνω. Βέβαια στην πραγματικότητα , πολλοί πίνουν νερό από τον θερμοσίφωνα ,μιας και με τις νέες μπαταρίες , σχεδόν κανένας δε γυρίζει το χερούλι τέρμα στο κρύο , οπότε γίνεται μίξη με το ζεστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η θα κάτσεις σοβαρά να ψάξεις πιστοποιήσεις για πόσιμο που αναφέρουν, ή το ξεχνάς τελείως..

Μόνο από χάλκινο καζάνι, που δεν έχει ανοδιο κλπ, που συντηρείται τακτικά θα σκεφτόμουν για πόσιμο..

Από την άλλη γιατί να θέλεις να πιείς ζεστό νερό από θερμοσίφωνα;

Προσωπικά χρησιμοποιώ ζεστό από το θερμοσίφωνα (χάλκινος) μόνο για να βράσω αυγά (μη περιμένω να ζεσταθεί το νερό), τίποτα άλλο, ούτε πόσιμο/μαγείρεμα..

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά συγνώμη. Δεν το διατύπωσα σωστά. Δεν ψάχνω να πίνω νερό από το θερμοσίφωνα. Ούτε μαγείρεμα. Απλά μου έκανε εντύπωση που μου το ανέφερε στα χαρακτηριστικά του. 
Νομίζω ότι για τα χαρακτηριστικά του και για τιμή περίπου 490€ με επιλεκτικό συλλέκτη 2,34 είναι μονόδρομος. Εκτός και αν έχω χάσει κάτι με όλα αυτά που κυκλοφορούν. 
Βρηκα άλλη εταιρία με συλλέκτη 2 τετραγωνικών σε καλή τιμή κ αυτος αλλά δεν ξέρω αν είναι επαρκές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, PLACEBO_89 said:

Σιγουρα ειναι glass???  Τον χειμωνα με κρυο μποιλερ σε μια ηλιοφανεια τι θερμοκρασια σου δινει?

Αυτο μνημονευω και γω εδω στο φορουμ! Οχι αντισταση συν σκεπασμα και εγγυημενα θα κρατησει για πολλα χρονια και με ελαχιστα service..!!!

 

Η αντίσταση για ποιον λόγο μειώνει το χρόνο ζωής του ηλιακού; (ή κατάλαβα κάτι λάθος;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...