Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλοκαίρι 2τμ θα σε φτάσουν λογικά, χειμώνα με τίποτα..

Αν μπορείς να αυξήσεις το ποσό που μπορείς να διαθέσεις, πήγαινε σε μεγαλύτερο συλλέκτη, νομίζω για 160 λίτρα θέλεις περί τα 2.3-2.4 τμ και ιδανικά σε ανοξείδωτο.., βγάζει και μεγαλύτερο συλλέκτη;

Νομίζω χρησιμοποιώντας την αντίσταση, επιταχύνεις τη διάβρωση του λόγω γαλβανικου φαινομένου.., ειδικά όταν δεν αλλάζεις ανοδιο συχνά..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Καλοκαίρι 2τμ θα σε φτάσουν λογικά, χειμώνα με τίποτα..

Αν μπορείς να αυξήσεις το ποσό που μπορείς να διαθέσεις, πήγαινε σε μεγαλύτερο συλλέκτη, νομίζω για 160 λίτρα θέλεις περί τα 2.3-2.4 τμ και ιδανικά σε ανοξείδωτο.., βγάζει και μεγαλύτερο συλλέκτη;

Νομίζω χρησιμοποιώντας την αντίσταση, επιταχύνεις τη διάβρωση του λόγω γαλβανικου φαινομένου.., ειδικά όταν δεν αλλάζεις ανοδιο συχνά..

Σε μεγαλύτερο πάω στο Solen της Thermic που ανέφερα που είναι 2,3. 
Ανοξειδωτο boiler εννοείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Ναι boiler

Έχουμε καμία αξιολόγηση από αυτούς με inox?

Έχει δωρεάν τοποθέτηση στο συγκεκριμένο. 
 

https://www.iliakoi-thermosifones.com/ell/product/Solar-skytherm-iliakos-thermosifonas-glass-inox-diplis-160lt2m2-titanioy-taratsas

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός δεν είναι ινοξ, μόνο εξωτερικά είναι, το υλικό μέσα του καζανιού μας νοιάζει, όπου στην περίπτωση λέει είναι glass (με επισμάλτωση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Αυτός δεν είναι ινοξ, μόνο εξωτερικά είναι, το υλικό μέσα του καζανιού μας νοιάζει, όπου στην περίπτωση λέει είναι glass (με επισμάλτωση)

Α οκ δεν το είδα. Τεσπα δεν με ενδιαφέρει προσωπικά αν θα είναι inox γιατί η αγορά θα γίνει από τον ιδιοκτήτη του σπιτιού. Εγώ είμαι ενοικιαστής, απλά μου ζήτησε να ψαχτώ εγώ για κάτι οικονομικό.  Απλά ψάχνω κάτι να κανω την δουλειά μου αξιόλογα και να μην έχω προβλήματα γιατί εγώ θα το χρησιμοποιώ, κι επίσης να μην του ανεβάσω πολύ το κόστος..Δεν είναι μόνο η αγορά αλλά και η τοποθέτηση που θα κοστίσει αρκετά λόγο του ότι δεν υπάρχει εγκατάσταση ηλιακού και θα χρειαστούν 10-15 μέτρα σωλήνα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, thodoris1985 είπε

Η αντίσταση για ποιον λόγο μειώνει το χρόνο ζωής του ηλιακού; (ή κατάλαβα κάτι λάθος;)

Με την ηλεκτρολυση, τα αλατα κλπ που δημιουργουνται, αν δεν συντηρειται τακτικα (αλλαγη ανοδιου κλπ) σιγα σιγα τρυπαει το μποιλερ. Δες το παραδειγμα που αναφερω.

Αν εχεις π.χ. 2 μπανια (με το ενα συνδεμενο στον ηλιακο) μπορεις να κανεις με το ηλιακο μπανιο στο ενα και με τον ηλεκτρικο θερμοσιφωνα στο αλλο. Η σε ενα μπανιο με την πατεντα με τις τριοδες βανες που ανεφερα. Αλλιως θα πρεπει να εισαι ΠΟΛΥ τακτικος στις συντηρησεις.

Επεξ/σία από gpapadakis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι ανάμεσα σε esolar και energylife. 
160 lt glass 2,5 επιλεκτικό. Πάνω κάτω τα ίδια μου βγαίνουν με μια μικρή διαφορά προς τα πάνω ο esolar. 
 

Τον esolar τον ξέρετε. Ο άλλος είναι αυτός. 
 

https://energylife.gr/iliakos-thermosifonas-glass-epilektikos-syllektis-160lt-2,50m2-galvanize

 

Καμια γνώμη να βγω από το δίλημμα;;;

Επεξ/σία από ppmarkos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, gpapadakis είπε

Με την ηλεκτρολυση, τα αλατα κλπ που δημιουργουνται, αν δεν συντηρειται τακτικα (αλλαγη ανοδιου κλπ) σιγα σιγα τρυπαει το μποιλερ. Δες το παραδειγμα που αναφερω.

Αν εχεις π.χ. 2 μπανια (με το ενα συνδεμενο στον ηλιακο) μπορεις να κανεις με το ηλιακο μπανιο στο ενα και με τον ηλεκτρικο θερμοσιφωνα στο αλλο. Η σε ενα μπανιο με την πατεντα με τις τριοδες βανες που ανεφερα. Αλλιως θα πρεπει να εισαι ΠΟΛΥ τακτικος στις συντηρησεις.

Σε περίπτωση που αναγκαστικά αγοράζεις ηλιακό διπλής ενέργειας (υπάρχει λέβητας αερίου), για να αποφύγουμε αυτά που αναφέρετε πιο πάνω, μπορώ δηλαδή να ανοίξω το καζάνι και να αφαιρέσω την αντίσταση αφού δεν πρόκειται να  χρησιμοποιώ το ρεύμα?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, ezioioannis είπε

Σε περίπτωση που αναγκαστικά αγοράζεις ηλιακό διπλής ενέργειας (υπάρχει λέβητας αερίου), για να αποφύγουμε αυτά που αναφέρετε πιο πάνω, μπορώ δηλαδή να ανοίξω το καζάνι και να αφαιρέσω την αντίσταση αφού δεν πρόκειται να χρησιμοποιώ το ρεύμα??

Οταν δουλευει η αντισταση επι χρονια, και ο ηλιακος δεν συντηρειται τακτικα καθε 2-3 χρονια εχεις θεμα. Δε χρειαζεται να βγαλεις καμια αντισταση.

'Η δεν τον δουλευεις σαν ηλεκτρικο, ή αν τον δουλευεις σαν ηλεκτρικο κανεις τακτικα συντηρηση καθε 2-3 χρονια με αλλαγη ανοδιου, αφαιρεση των αλατων κλπ. 

Επεξ/σία από gpapadakis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, ppmarkos είπε

Είμαι ανάμεσα σε esolar και energylife. 
160 lt glass 2,5 επιλεκτικό. Πάνω κάτω τα ίδια μου βγαίνουν με μια μικρή διαφορά προς τα πάνω ο esolar. 
 

Τον esolar τον ξέρετε. Ο άλλος είναι αυτός. 
 

https://energylife.gr/iliakos-thermosifonas-glass-epilektikos-syllektis-160lt-2,50m2-galvanize

 

Καμια γνώμη να βγω από το δίλημμα;;;

Ο ENERGY LIFE αναφέρει δοχείο από γαλβανιζέ λαμαρίνα ή κάνω λάθος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/9/2021 στις 1:20 ΜΜ, ppmarkos είπε

Είμαι ανάμεσα σε esolar και energylife
160 lt glass 2,5 επιλεκτικό. Πάνω κάτω τα ίδια μου βγαίνουν με μια μικρή διαφορά προς τα πάνω ο esolar. 
 

Τον esolar τον ξέρετε. Ο άλλος είναι αυτός. 
 

https://energylife.gr/iliakos-thermosifonas-glass-epilektikos-syllektis-160lt-2,50m2-galvanize

 

Καμια γνώμη να βγω από το δίλημμα;;;

Και για τις 2 εταιριες εχουν αναφερει παραπονα μέλη μας! Αυτες οι 2 εταιριες προμηθευονται τους ιδιους συλλεκτες και τα μποιλερ τους ειναι απροβληματιστα! Για μενα κοιτα ποιος θα σου δωσει καλυτερη προσφορα σε αγορα ηλιακου,τοποθετηση,κοστος σωληνα ανα μετρο ωστε αθροιστικα να σου βγει καλυτερη τιμη!

Επισης πρεπει να γνωριζεις και τι τυπου σωληνα θα σου βαλουν,ποιοτητα μονωσης και αντιψυκτικου οπως και να ξερεις οπτικα τι αγοραζεις! Γιατι ενα μελος μας που αγορασε απο αυτους ο ενας συλλεκτης ειχε αλλο απορροφητη και οταν τους ρωτησε γιατι ειναι ετσι του ειπαν μιση αληθεια και μισο ψεμα!  Σε αλλο μελος μας, του εβαλαν συλλεκτη ελλατωματικο που οπτικα εκανε μπαμ και ο μαστορας στην τοποθετηση δεν εδωσε καμια σημασια.. και μετα το μελος μας τραβιοταν με τηλεφωνα και email ωστε να βγαλει ακρη και να γινει αντικατασταση..! Επισης μετα απο παροτρυνση δικη μου του αλλαξαν και την μονωση μποιλερ-συλλεκτη με την καλη και δεν του εκαναν χαρη για την τιμη που τον πληρωσε!!!! Κοιταζουν να κοβουν στη ζουλα ωστε να εχουν μεγαλυτερο κερδος!!!!

 

 

Στις 12/9/2021 στις 9:51 ΜΜ, thodoris1985 είπε

Η αντίσταση για ποιον λόγο μειώνει το χρόνο ζωής του ηλιακού; (ή κατάλαβα κάτι λάθος;)

Η αντισταση δημιουργει περισσοτερα αλατα και σε συνδιασμο με τις υψηλες θερμοκρασιες τρωει-φθειρει το glass!!!  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...