Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Και για τις 2 εταιριες εχουν αναφερει παραπονα μέλη μας! Αυτες οι 2 εταιριες προμηθευονται τους ιδιους συλλεκτες και τα μποιλερ τους ειναι απροβληματιστα! Για μενα κοιτα ποιος θα σου δωσει καλυτερη προσφορα σε αγορα ηλιακου,τοποθετηση,κοστος σωληνα ανα μετρο ωστε αθροιστικα να σου βγει καλυτερη τιμη!

Επισης πρεπει να γνωριζεις και τι τυπου σωληνα θα σου βαλουν,ποιοτητα μονωσης και αντιψυκτικου οπως και να ξερεις οπτικα τι αγοραζεις! Γιατι ενα μελος μας που αγορασε απο αυτους ο ενας συλλεκτης ειχε αλλο απορροφητη και οταν τους ρωτησε γιατι ειναι ετσι του ειπαν μιση αληθεια και μισο ψεμα!  Σε αλλο μελος μας, του εβαλαν συλλεκτη ελλατωματικο που οπτικα εκανε μπαμ και ο μαστορας στην τοποθετηση δεν εδωσε καμια σημασια.. και μετα το μελος μας τραβιοταν με τηλεφωνα και email ωστε να βγαλει ακρη και να γινει αντικατασταση..! Επισης μετα απο παροτρυνση δικη μου του αλλαξαν και την μονωση μποιλερ-συλλεκτη με την καλη και δεν του εκαναν χαρη για την τιμη που τον πληρωσε!!!! Κοιταζουν να κοβουν στη ζουλα ωστε να εχουν μεγαλυτερο κερδος!!!!

 

Αναλυτικότατος!! Η energy life μου δίνει πολύ καλή προσφορά και σε αγορά και σε τοποθέτηση + 10 χρόνια εγγύηση boiler και είναι και δίπλα μου. 
Φυσικα εννοείται πριν τον κλείσω θα ρωτήσω και όλα τα αλλά που μου γράφεις. 
 

Να βάλω στο παιχνιδι και τον Thermit? 
Καλύτερη τιμή και από τους 2 που ανέφερα. Λιγότερη εγγύηση στο boiler. 

Επεξ/σία από ppmarkos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Αναλυτικότατος!! Η energy life μου δίνει πολύ καλή προσφορά και σε αγορά και σε τοποθέτηση + 10 χρόνια εγγύηση boiler και είναι και δίπλα μου. 
Φυσικα εννοείται πριν τον κλείσω θα ρωτήσω και όλα τα αλλά που μου γράφεις. 
 

Να βάλω στο παιχνιδι και τον Thermit? 
Καλύτερη τιμή και από τους 2 που ανέφερα. Λιγότερη εγγύηση στο boiler. 

Αν θυμαμαι καλα ο thermit βγαζει με μονη και με διπλη επιστρωση glass! Επισης δεν ξερω καθολου τον συλλεκτη του..  Κοιτα την ποιοτητα του απορροφητη οπτικα να ειναι ιδιος οπως της sonne και της nobel!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι έχουν οπτικά οι sonne και Nobel στον συλλέκτη; Πως μπορώ να το διακρίνω;

Για τον thermit έχεις δίκιο. Αυτός που αναφέρω είναι με μονής επίστρωσης. 

Επεξ/σία από ppmarkos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, ppmarkos είπε

Τι έχουν οπτικά οι sonne και Nobel στον συλλέκτη; Πως μπορώ να το διακρίνω;

Για τον thermit έχεις δίκιο. Αυτός που αναφέρω είναι με μονής επίστρωσης. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, ppmarkos είπε

Τι έχουν οπτικά οι sonne και Nobel στον συλλέκτη; Πως μπορώ να το διακρίνω;

Για τον thermit έχεις δίκιο. Αυτός που αναφέρω είναι με μονής επίστρωσης. 

Στον διπλής επισμάλτωσης να πας. Στην διπλή επισμάλτωση περνάνε και στο μέταλλο ένα ειδικό χημικό για να πιάνει καλύτερα. Ο καλύτερος είναι μετά από όλα αυτά ο Energy Life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, πάνοσ2 είπε

Στον διπλής επισμάλτωσης να πας. Στην διπλή επισμάλτωση περνάνε και στο μέταλλο ένα ειδικό χημικό για να πιάνει καλύτερα. Ο καλύτερος είναι μετά από όλα αυτά ο Energy Life

Βλέπεις στα χαρακτηριστικά του διπλή επισμαλτωση γιατί το ψάχνω. Επίσης δεν ξέρω αν είναι blue ο συλλέκτης του. Από αυτή τη φωτό καταλαβαίνετε τπτ; 
 

ΥΓ Μήπως εννοείς το double glass?

D5FB949B-3A45-4ECA-93F7-5E36F73806C7.jpeg

Επεξ/σία από ppmarkos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, ppmarkos είπε

Βλέπεις στα χαρακτηριστικά του διπλή επισμαλτωση γιατί το ψάχνω. Επίσης δεν ξέρω αν είναι blue ο συλλέκτης του. Από αυτή τη φωτό καταλαβαίνετε τπτ; 
 

ΥΓ Μήπως εννοείς το double glass?

D5FB949B-3A45-4ECA-93F7-5E36F73806C7.jpeg

Ο συλλέκτης είναι πολύ καλός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/9/2021 στις 5:46 ΜΜ, ppmarkos είπε

Αναλυτικότατος!! Η energy life μου δίνει πολύ καλή προσφορά και σε αγορά και σε τοποθέτηση + 10 χρόνια εγγύηση boiler και είναι και δίπλα μου. 
Φυσικα εννοείται πριν τον κλείσω θα ρωτήσω και όλα τα αλλά που μου γράφεις. 
 

Να βάλω στο παιχνιδι και τον Thermit? 
Καλύτερη τιμή και από τους 2 που ανέφερα. Λιγότερη εγγύηση στο boiler. 

Ωπα sorry! Εκανα λαθος για τον energy life! Δεν τον ξερω!!!  Απο κεκτημενη ταχυτητα νομιζα οτι ελεγες του βιολαρη τον energy pro!  https://www.sol-violaris.com/hliakoi-thermosifones/sol-violaris-energypro-glass/

Αυτος ο συλλεκτης του energy life στην φωτο φοραει οικονομικο απορροφητη  και δεν θεωρειται ενιαιος αφου το πανω και κατω κομματι ειναι ξεχωριστα!

Επισης δεν μου αρεσει που στο μποιλερ την εισοδο την εχει στη μεση..  Θεωρω οτι χανει σε αποδοση γιατι αυξανεται η διαδρομη του σωληνα..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PLACEBO_89 είπε

Ωπα sorry! Εκανα λαθος για τον energy life! Δεν τον ξερω!!!  Απο κεκτημενη ταχυτητα νομιζα οτι ελεγες του βιολαρη τον energy pro!  https://www.sol-violaris.com/hliakoi-thermosifones/sol-violaris-energypro-glass/

Αυτος ο συλλεκτης του energy life στην φωτο φοραει οικονομικο απορροφητη  και δεν θεωρειται ενιαιος αφου το πανω και κατω κομματι ειναι ξεχωριστα!

Επισης δεν μου αρεσει που στο μποιλερ την εισοδο την εχει στη μεση..  Θεωρω οτι χανει σε αποδοση γιατι αυξανεται η διαδρομη του σωληνα..!

Και που θα έπρεπε να είναι κατά τη γνώμη σου με δεδομένο ότι:

1) Το υγρό πρέπει να έχει μία κυκλική ροή έτσι ώστε μπαίνοντας μέσα στο μανδύα να ανέβει προς τα πάνω και το κρύο να βγει χαμηλά

2) Αν μπει από τα πλάγια δεν μοιράζεται τόσο ομοιόμορφα μέσα στο μανδύα όσο όταν είναι από τη μέση με αποτέλεσμα να υπάρξει μεγάλη θερμοκρασιακή διαφορά ανάμεσα στο ένα άκρο του boiler σε σχέση με το άλλο. Το οποίο φυσικά θα έχει επιπτώσεις στην θέρμανση του νερού.

Τέλος είναι η πιο "κλασσική" υλοποίηση στους μονούς συλλέκτες, κυρίως για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω, στους οποίους όμως θα πρέπει να προσθέσουμε και το οικονομικό/κατασκευαστικό θέμα καθώς η είσοδος στο κέντρο εξυπηρετεί μονό και διπλό συλλέκτη (δεν χρειάζονται διαφορετικά boiler) σε αντίθεση με την πλαϊνή που εξυπηρετεί μόνο τον ένα συλλέκτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Ωπα sorry! Εκανα λαθος για τον energy life! Δεν τον ξερω!!!  Απο κεκτημενη ταχυτητα νομιζα οτι ελεγες του βιολαρη τον energy pro!  https://www.sol-violaris.com/hliakoi-thermosifones/sol-violaris-energypro-glass/

Αυτος ο συλλεκτης του energy life στην φωτο φοραει οικονομικο απορροφητη  και δεν θεωρειται ενιαιος αφου το πανω και κατω κομματι ειναι ξεχωριστα!

Επισης δεν μου αρεσει που στο μποιλερ την εισοδο την εχει στη μεση..  Θεωρω οτι χανει σε αποδοση γιατι αυξανεται η διαδρομη του σωληνα..!

Τώρα κατά μπερδεύτηκα.. Τι εννοείς ξεχωριστό το πάνω με το κάτω κομμάτι; Πως το βλέπεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, haris_216 είπε

Και που θα έπρεπε να είναι κατά τη γνώμη σου με δεδομένο ότι:

1) Το υγρό πρέπει να έχει μία κυκλική ροή έτσι ώστε μπαίνοντας μέσα στο μανδύα να ανέβει προς τα πάνω και το κρύο να βγει χαμηλά

2) Αν μπει από τα πλάγια δεν μοιράζεται τόσο ομοιόμορφα μέσα στο μανδύα όσο όταν είναι από τη μέση με αποτέλεσμα να υπάρξει μεγάλη θερμοκρασιακή διαφορά ανάμεσα στο ένα άκρο του boiler σε σχέση με το άλλο. Το οποίο φυσικά θα έχει επιπτώσεις στην θέρμανση του νερού.

Τέλος είναι η πιο "κλασσική" υλοποίηση στους μονούς συλλέκτες, κυρίως για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω, στους οποίους όμως θα πρέπει να προσθέσουμε και το οικονομικό/κατασκευαστικό θέμα καθώς η είσοδος στο κέντρο εξυπηρετεί μονό και διπλό συλλέκτη (δεν χρειάζονται διαφορετικά boiler) σε αντίθεση με την πλαϊνή που εξυπηρετεί μόνο τον ένα συλλέκτη.

Δηλαδη θελεις να μου πεις οτι δεν δημιουργει δυσκολια στην ροη του κλειστου? Τοσα χρονια δουλευαν την κλασικη συνδεσμολογια και τον τελευταιο καιρο βλεπω αυτο το πραγμα!!! Αληθεια τωρα το ανακαλυψαν???!!! 

Εγω πιστευω οτι το κανουν καθαρα για οικονομικους λογους!!!

1 ώρα πριν, haris_216 είπε

(δεν χρειάζονται διαφορετικά boiler) σε αντίθεση με την πλαϊνή που εξυπηρετεί μόνο τον ένα συλλέκτη.

Οσο γι αυτο μην ορκιζεσαι!!!

Και δω του λογου το αληθες:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Δηλαδη θελεις να μου πεις οτι δεν δημιουργει δυσκολια στην ροη του κλειστου? Τοσα χρονια δουλευαν την κλασικη συνδεσμολογια και τον τελευταιο καιρο βλεπω αυτο το πραγμα!!! Αληθεια τωρα το ανακαλυψαν???!!! 

Εγω πιστευω οτι το κανουν καθαρα για οικονομικους λογους!!!

Οσο γι αυτο μην ορκιζεσαι!!!

Και δω του λογου το αληθες:

 

Δεν καταλαβαίνω τι λες. Η "κλασσική συνδεσμολογία", από τότε που βγήκαν οι ηλιακοί (με εξαίρεση τα παλιά όρθια boiler) είναι αυτή με τη σύνδεση στη μέση και το μόνο που άλλαξε τα τελευταία χρόνια, ειδικά με την έλευση των επιλεκτικών συλλεκτών, είναι η χρήση μονού συλλέκτη η οποία στο παρελθόν υπήρχε μόνο στα 120άρια.

Τώρα αυτό με "του λόγου το αληθές" ελπίζω να μην θες να ξαναδιαβάσω όλο το νήμα, καθώς μου παρέθεσες την αρχική σελίδα, το οποίο έτσι κι αλλιώς παρακολουθώ εδώ και χρόνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Δηλαδη θελεις να μου πεις οτι δεν δημιουργει δυσκολια στην ροη του κλειστου? Τοσα χρονια δουλευαν την κλασικη συνδεσμολογια και τον τελευταιο καιρο βλεπω αυτο το πραγμα!!! Αληθεια τωρα το ανακαλυψαν???!!! 

Εγω πιστευω οτι το κανουν καθαρα για οικονομικους λογους!!!

Οσο γι αυτο μην ορκιζεσαι!!!

Και δω του λογου το αληθες:

 

Όπως ανέφερε και ο Φιλος από πάνω η παράθεση που κανείς μας πηγαίνει στην αρχική του νήματος. Κι εχθές έψαχνα πόση ώρα να βρω την παράθεση που έκανες με τις διάφορες των συλλεκτών. Πάλι με πέταγε στην αρχική και δεν το βρήκα ποτέ. 
Ωστοσο απ ότι καταλαβαίνω υπάρχει προβλημα με την παροχή στο κέντρο; Να κοιτάξω να είναι στα πλαγιά σε ότι boiler πάρω; Μπερδεύει πολύ το πράγμα. Πολλές οι παράμετροι για την επιλογή τελικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Όπως ανέφερε και ο Φιλος από πάνω η παράθεση που κανείς μας πηγαίνει στην αρχική του νήματος. Κι εχθές έψαχνα πόση ώρα να βρω την παράθεση που έκανες με τις διάφορες των συλλεκτών. Πάλι με πέταγε στην αρχική και δεν το βρήκα ποτέ. 
Ωστοσο απ ότι καταλαβαίνω υπάρχει προβλημα με την παροχή στο κέντρο; Να κοιτάξω να είναι στα πλαγιά σε ότι boiler πάρω; Μπερδεύει πολύ το πράγμα. Πολλές οι παράμετροι για την επιλογή τελικά. 

Είναι σεβαστές οι όποιες απόψεις. Χωρίς να είμαι υδραυλικός ή φυσικός θεωρώ ότι η εμπειρία μέχρι τώρα και η κοινή λογική μας λέει ότι η είσοδος από το κέντρο έχει καλύτερο διαμερισμό μπαίνοντας μέσα στο καζάνι. Ειδικά αφού μιλάμε για συστήματα φυσικής ροής και όχι βεβιασμένης κυκλοφορίας.

Σε τελευταία ανάλυση αν κάποιος "φοβάται" τόσο πολύ τις πιθανές απώλειες της συγκεκριμένης σύνδεσης ας βάλει 2πλη ή 3πλη μόνωση στο κομμάτι εκείνο να του φύγει το άγχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...